
Njega kože je uvijek vruća tema na ovim stranicama i mislim da nema dana da ne pročitam nešto novo i zanimljivo jer volim sakupljati informacije koje bi se kasnije mogle pokazati kao koristan adut. Ali pored kože moram reći da njega kose prolazi mini renesansu kada sam ja u pitanju – i iako sam ranije bila potpuno u minimalističkom fazonu, moram priznati da je proširenje kao i ulaganje u njegu kose počelo davati odlične rezultate. Na početku se moja rutina sastojala od šampona i kristala za krajeve. To je bilo to. Jasno se sjećam da u tinjedžerskim godinama i ranim dvadesetim nisam koristila ni regenerator jer mi je kosa bila tako tanka (baš joj je nedostajalo volumena), nisam poznavala njenu teksturu tako da je i nepravilan odabir frizure odmagao. Zbog loše frizure i najlaganiji regenerator bi mi otežavao krajeve pa bi kosa izgledala kao prasa. Heh, zaista se nerado sjećam tog perioda i jedan je od razloga zbog kojih uopšte nemam želju vraćati se u svoje dvadesete. Tek kasnije sam eksperimentisala sa maskama, različitim uljima. Vremenom se desio perioralni dermatitis zbog kojeg sam prešla na SLS-free šampone te se ta odluka od tada nije ni mijenjala.
Osim šampona bez sulfata, u rutinu mi je uskočio Batiste šampon za suho pranje kose koji je i dan-danas meni najdraži od svih (za Batiste Bare mi je Silvija rekla da je najbolji i zaista jeste). Potom sam napravila veliki zaokret u filozofiji njege kose otkrićem amla ulja. Pakung koji nije samo za krajeve već i tjeme mi je otvorio put ka istraživanju potrebe kože tjemena. A amla mi je pomogla da bolje upoznam vlastitu kosu, napravim prirodnu tranziciju i prihvatim pojavu sijedih te mi je povratila volumen za kojim sam tragala od tinejdžerskih dana (da, zaista je tako čarobna!). Potom sam naišla na maske za kosu čijem korištenju sam se istinski radovala jer kosa je poslije njih bila mekana, bez naelektrisanja a opet je i volumen bio prisutan. Jedna od tih maski je bila Vitalcare Keratin maska za koju još uvijek vjerujem da je jedna od najboljih ikada te više nego dostojna zamjena za Kerastase Chronologiste masku. Poslije tako pozitivnog iskustva sa Vitalcare brendom, nisam mogla propustiti priliku da istražim njihovu najnoviju liniju za kosu Hyalufiller. U nastavku pišem o benefitima hijaluronske kiseline u njezi kose, kako je koristiti, koji tipovi kose imaju najviše koristi od hijaluronske kiseline + recenzije sva četiri proizvoda iz nove Vitalcare Hyluronfiller linije.
Benefiti hijaluronske kiseline u njezi kose
Jednako koliko je korisna u njezi kože, hijaluronska kiselina može biti veoma korisna i za njegu kose ali i tjemena. Ovo bi bili temeljne dobrobiti hijaluronske kiseline zbog koje je sada možemo poželjeti i potražiti u svojim proizvodima za kosu:
- JAČA OŠTEĆENU KOSU: ukoliko imate oštećenu kosu onda je hijaluronska kiselina pravi sastojak. Kada je kosa konstantno pod efektom topline bilo kroz fen, peglu za kosu, figaro, rotirajuću četku, farbanje itd. sve navedeno može izazvati oštećenja kojima sastojak poput hijalurona može da doskoči te povrati snagu kosi.
- SMIRUJE NAELEKTRISANU KOSU: poznati frizz se javlja kada nema dovoljno vlažnosti u samoj vlasi kose. Kutikula kose u tom slučaju postaje gruba i traži vlažnost da namiri iz zraka, što potiče “naticanje” dlake. Hijaluronska kiselina to spriječava te olakšava kosi da apsorbuje vlažnost.
- HIDRIRA KOSU: hijaluronska kiselina osim što kosi pruža zaglađen, glossy izgled ona zaista kosi pomaže da postojeću vlažnost i zadrži.
- USPORAVA ANDROGENU ALOPECIJU: s obzirom da hijaluronska kiselina čini da koža djeluje punije i zdravije onda mi je logika nalagala da postoji potencijal da slično djeluje i na kosu. Ispostavilo se da hijaluronska kiselina pomaže usporiti efekte androgene (muške) alopecije tako što obnavlja “lukovice” u samoj bazi folikule dlake te poboljšava protok cirkulacije do tjemena. Poboljšana cirkulacija omogućava da se kisik i nutrijenti potrebni za zdravo tjeme dostave a time se boosta rast kose.
- REGULIŠE SUHO TJEME SA SVRABOM: nisu samo dlake kose jedine kojima hijaluronska kiselina može biti korisna. Više hidratacije čini i da tjeme bude bolje balansirano, manje isušeno a zdravo tjeme je put ka zdravoj kosi. Hijaluronska kiselina dokazano ima sposobnost da kao šećer apsorbuje barem jednaku količinu vode kolika je njena težina. Ovo omogućava hijaluronskoj kiselini da hidratizira folikule dlake kao i da ofdržava tjeme balansiranim.
- UMIRUJE PSORIJAZU NA TJEMENU: psorijaza je autoimuna bolest zbog koje se ćelije kože nekontrolisano množe i tako dolazi do pojave ljuspica po upaljenoj koži koja je zahvaćena psorijazom. Hijaluronska kiselina ima klinički dokazana protuupalna svojstva zbog kojih efikasno umiruje tjeme te barem olakšava simptome psorijaze (za koju se do sada nije pronašao lijek, nažalost).
Hijaluronska kiselina za kosu? Kako je koristiti?
U suštini, ovo će da ovisi od tipa kose i toga šta želite da za nju postignete + da li je fokus na dlaci ili tjemenu. Ako želite da hidratizirate isušeno tjeme, preporučuje se umasirati malo seruma hijaluronske kiseline u tjeme prije pranja. Kao što bih nanijela amla ulje, isto radim sa hijaluronskom kiselinom (samo se više fokusiram na tjeme). Ako je kosa suha i oštećena, onda je preporuka nanijeti serum hijaluronske kiselina na vlažne krajeve nakon pranja i recimo regeneratora. Prosušite kosu i dovoljno je na vlažne krajeve umasirati par kapi. Možete sami procijeniti koliko vam ovaj tretman odgovara i možete ga koristiti po želji.
Koji tipovi kose imaju najviše koristi od hijaluronske kiseline?
Isto kao što se hijaluronska kiselina lijepo slaže sa svim tipovima kože, istim principom se možemo voditi i zaključiti da će odgovarati gotovo svakoj teksturi kose. Iako, postoji jedan tip kose kojem hijaluron može dati baš dramatično dobre rezultate – ovdje bih uključila i Natrijev hijaluronat (Sodium hyaluronate). Oštećena i naelektrisana kosa je ta kojoj će dodatak hijaluronske kiseline biti najkorisniji te će rezultati biti najbolji.
Vitalcare Hyalufiller njega kose je uspjela nemoguće: spojiti volumen i hidrataciju
Hyalufiller linija je u potpunosti razvijena i proizvedena u saradnji sa švajcarskim kozmetičkim istraživačkim laboratorijima i institutima. Formulacija sa hijaluronskom kiselinom i niacinamidom pomaže hidrataciji kose iznutra, za učinak punoće i volumena. Svi proizvodi u liniji Hyalufiller sadrže hijaluronsku kiselinu koja je sposobna da stvori zaštitni film na kosi koji sprečava disperziju vode i povećava njen volumen. Proizvodi su dodatno obogaćeni niacinamidom koji pomaže prvenstveno u podsticanju cirkulacije tjemena, što za rezultat ima zdraviju i jaču kosu. Hyalufiller je predložen kao kompletan protokol za njegu kose koji inspiraciju crpi iz koncepta rutine njege kože. Tretman Hyalufiller podijeljen je u 4 temeljna koraka za njegu: 1. čišćenje, 2. liječenje/tretman, 3. završnica i 4. održavanje. Ustupila sam vlastitu kosu i tjeme za ulogu subjekata ispitivanja novih proizvoda ovog brenda i u nastavku sam pripremila recenzije za koje se nadam da će vam pružiti bolji uvid te kako bi mogli odabrati ako ne cijeli protokol, onda sigurno favorita za vaš tip kose.
[ RECENZIJE ]
Vitalcare Hyalufiller Booster šampon (200ml | 16,97KM) – ovaj šampon je osmišljen tako da pomogne u otvaranju kutikule vlasi kose a za cijelu priču je relevantno znati ponešto o stanju poroznosti kose. Evo zašto; poroznost kose je sposobnost kose da upija i zadržava vlažnost. Na nivo poroznosti kose utiču mnogi faktori ali možda najviše hemijski tretmani kose poput ravnanja kose ili farbanja, pa tek onda toplinski tretmani poput feniranja ili peglanja. Međutim tu ulogu igraju i vanjski elementi poput izloženosti suncu, izloženosti kose tvrdoj ili slanoj vodi, vjetru itd.. Čak i neki proizvodi mogu značajno da imaju efekta na našu kosu ako u sebi imaju agresivne sastojke. Uopšteno se govori o tri nivoa poroznosti kose: nisko porozna, srednje porozna i visoko porozna kosa. Nisko porozna kosa – ovaj tip kose izgleda zdravo i sjajno ali njen problem je sklonost tome da je brzo opterete proizvodi za kosu te joj često nedostaje volumena.
Srednje porozna kosa – njena tekstura može biti valovita iako to nije strogo pravilo. Kosa koja je srednje poroznosti u sebi sadrži karakteristike nisko i visoko poroznih tipova. Takva kosa nije previše suha niti previše gruba, ali nije ni potpuno glatka. Što se stilizovanja tiče nije pretjerano zahtjevna i čak dobro “drži” oblik koji smo dobili toplinskim djelovanjem (fen, pegla, figaro itd.). Ono što je česta pojava kod ovog tipa jeste naelektrisanje (frizz). Dosta se petlja i češalj sa teškoćom prolazi kroz cijelu dužinu bez zapinjanja. Ako su kod nisko porozne kose kutikule gotovo pa zatvorene, kod srednje porozne kose su blago uzdignute. Visoko porozna kosa – delikatna, osjetljiva, kovrdžava ili sklona kovrdžanju. Kosa koja je visoko porozna je najčešći tip kose. Može biti takva prirodno ili može nastati neprilagođenom njegom, farbanjem i posvjetljivanjem. Za ovaj tip je specifično što je kutikula dosta otvorena i zato njegujući proizvodi treba da popunjavaju unutrašnjost ali u isto vrijeme da pomažu da ta ista vlažnost ostane u dlaci. Kosa visoke poroznosti je izuzetno sklona pucanju upravo zbog gubitka gornjeg sloja koji je štiti. Zato je s njom potrebno postupati pažljivo.
Moja slobodna procjena je da sam na granici niske do srednje porozne kose jer frizz mi povremeno zadaje glavobolju, dok uglavnom ne volim istovremeno koristiti više od jednog hranjivog proizvoda zbog bojazni da kosu ne opterete i uvijek mi sve što boosta volumen dobro dođe. Tako da sam odličan kandidat za testiranje Hyalufiller linije. Konkretno, što se šampona tiče, moram napomenuti da zbog toga što sadrži SLS nisam bila cijeli mjesec u mogućnosti konstantno koristiti samo ovaj šampon (nisam željela rizikovati potencijalnu iritaciju kože). Jednostavno sam osjetljiva na SLS od pojave perioralnog dermatitisa. Ali onda kada bih samo prala kosu (bez tuširanja) pa sam mogla izvesti manevar pranja kose kada je glava okrenuta ka dole – tada sam koristila ovaj šampon. Uspjela sam izvući šest pranja u kombinaciji sa ostalim proizvodima iz linije. Ostalo vrijeme sam koristila SLS-free šampone. Zbog sastava vas neće onda iznenaditi da (iako kremast) ovaj šampon proizvodi gustu pjenu. Uz hijaluronsku kiselinu (ustvari, so hijaluronske kiseline) imamo i pantenol, niacinamide (vitamin B3), Pyridoxine (vitamin B6), aminokiselinu Lysine, potom Taurine koji djeluje obećavajuće po pitanju poticaja rasta kose. Iako ima poželjni pH 6,5 prisustvo SLS-a nije idealno ali ako možete tolerisati ili inače koristite šampone sa sulfatima bez problema – onda bi vrijedilo čekirati ovaj šampon. Istina je da kosa poslije pranja lijepo izgleda, ima uvećan sjaj pa je čak i volumen primjetan ali zbog osjetljivosti kose nisam bila u mogućnosti nastaviti sa korištenjem. Moji favoriti su ipak koji paragraf niže.
INCI: aqua, sodium, laureth sulfate, cocamidopropyl, betaine, sodium chloride, glycerin, disodium laureth sulfosuccinate, sodium lauryl sulfoacetate, decyl glucoside, sodium, hyaluronate, panthenol, lysine, taurine, pyridoxine hcl, niacinamide, styrene/acrylates, copolymer, guar, hydroxypropyltrimonium, chloride, parfum phenoxyethanol, ethylhexylglycerin
Vitalcare Hyalufiller Booster maska za kosu (200ml | 18,14KM) – koncept otvaranja kutikula dlake kao pripreme za hranjivi tretman je nešto što možete postići tako što nakvasite kosu (pošto cortex mokre kose “otekne” i pogura kutikule ka vani, otvarajući ih). Potom je blago masirate kao i tjeme te koristite blagi šampon. Otvaranje kutikule dlake se najbolje iskoristi kada se potom kosa nahrani. Tako svi navedeni sastojci iz šampona koje možda ne bih mogla maksimalno iskoristiti zbog sulfata u maski za kosu imaju izvrstan potencijal. Hijaluronska kiselina, pantenol, niacinamide (vitamin B3), Pyridoxine (vitamin B6), aminokiselina Lysine, potom Taurine koji djeluje obećavajuće po pitanju poticaja rasta kose – sve su ovo sjajne stvari koje želimo vidjeti u maski za kosu. Tu je i Polyquaternium 7 a radi se o antistatiku koji formira tanki sloj oko dlake te ne dopušta da vlaga prođe u dlaku. Recimo da je njegova uloga zaštita od vanjskih elemenata. Također “zaključava” postojeću vlažnost u dlaci te kosi podari mekoću i sjaj. Ovaj sastojak također olakšava raščešljavanje kose te značajno smanjuje naelektrisanost. Oblikovanje kose je puno lakše kada nema frizza i ako nešto možete očekivati od ove maske, to je eliminacija naelektrisanosti.
Vitalcare Hyalufiller Maska je bijele boje, veoma je viskozna i kremasta te je uopšte ne treba količinski mnogo po korištenju. Preporučujem da poslije pranja nanesete ovu masku od sredine do krajeva i četkom širokih zubaca (namijenjenom za raščešljavanje) ravnomjerno i nježno rasporedite masku češljanjem. Tako će svi krajevi biti jednako tretirani maskom. Potrebno je ostaviti 3-5 minuta da djeluje, što je čini veoma praktičnom s obzirom da maskama u globalu treba 15-20 minuta da djeluju. Poslije ispiranja kosa je odmah glatka, nema čvorića, nema zapetljanosti, kosa je super mekana a kada je osušite vidjeti ćete da jako reflektuje svjetlost. Dobila sam dostojnu zamjenu za Vitalcare Keratin masku koja je također radila na sličan način ali Hyalufiller definitivno ima efikasnost na jednom drugom levelu kada je frizz u pitanju.
INCI: aqua, cetyl alcohol, propylene glycol, glycerin, polyquaternium-7, behentrimonium chloride, sodium hyaluronate, panthenol, lysine, taurine, pyridoxine hcl, niacinamide, behenyl, alcohol, oleyl erucate, decyltetradecanol, parfum, phenoxyethanol, ethylhexylglycerin
Vitalcare Hyalufiller Booster sprej (50ml | 21,41KM) – obično je vrsta proizvoda kakav je leave-in sprej nešto što bih nabavila sa svrhom pružanja toplinske zaštite i nikada do sada nisam koristila leave-in koji daje volumen. Ako djeluje nevjerovatno, sačekajte da vidite kako ustvari radi ovaj sprej. U sastavu ima glicerin, ulje koštica kajsije, suncokretovo ulje, maslinovo ulje, hidroliziranu hijaluronsku kiselinu. Za sada, hranjivi i hidratantni sastojci su u fokusu, zar ne? Zanimalo me šta bi moglo biti pokretač voluminoznog efekta koji sam uočila tokom korištenja ovog spreja. Alpinia zerumbet je biljka iz Istočne Azije iz koje se dobija sastojak kaempferol. Kaempferol-3-O-β-d-glucuronide (KOG) je jedna od dvije komponente izolovane iz ove biljke koje imaju snažno djelovanje za koje se vjeruje da je budućnost tretiranja alopecije. Podsticaj rasta vlasi kose je čak snažniji u odnosu na minoxidil te mi se čini da je kaempferol sjajna stvar o kojoj ćemo čuti još više u budućnosti.
Magnolol i Honokiol su još dvije prirodne komponente u sastavu ovog spreja. Radi se o dvije hidrofobne molekule koje imaju antimikrobno i protuupalno djelovanje. Vjerujem da su kaempferol i niacinamide možda najzaslužniji za postizanje efekta zdrave, pune kose koji oduševljava. Ovaj sprej se inače nanosi na svježe opranu kosu, ne ispire se i iako će zagladiti krajeve kosa neće uopšte izgubiti na volumenu – naprotiv, ima veoma neobičan efekat zbog kojeg kosa djeluje punije. Veoma zanimljiv proizvod. Možete ga koristiti i na suhoj kosi za dodatni sjaj ali ja sam to samo radila kada bih svezala kosu pa da rep djeluje ljepše, nanesem malo spreja i pročešljam.
INCI: aqua, alcohol denat., glycerin, apricot kernel oil, polyglyceryl-6 esters, polyglyceryl-10 oleate, hydrolyzed hyaluronic, acid, polyglyceryl-6, oleate, sorbitan, palmitate, kaempferol, honokiol, magnolol, panthenol, lysine, taurine, pyridoxine hcl, niacinamide, parfum
Vitalcare Hyalufiller Booster serum za kosu (30ml | 18,66KM) – prije svega mi se dopala kratka i koncizna lista sastojaka. Parfem i alkohol su na posljednjem mjestu, što je meni bilo dovoljno da serumu pružim šansu. I dobro je što jesam jer me oduševio! Imamo glicerin, hijaluronsku kiselinu, pantenol (vitamin B5), aminokiselinu Lysine, Taurine koji podstiče rast kose, niacinamide (vitamin B3), Pyridoxine (vitamin B6), ricinusovo ulje. Sve je usmjereno na boostanje cirkulacije kože tjemena kao i dostavljanje potrebnih nutrijenata. Serum pomaže u uspostavi balansa kao i održavanju tjemena hidratiziranim i zdravim. Za razliku od na primjer amla ulja, ovaj serum se ne ostavlja kao pakung prije pranja. On se nanosi (par kapi) jednom dnevno prije odlaska na spavanje uz blagu masažu tjemena. Ne ispire se i ne nanosi se u velikim količinama, samo par kapi koje se masažom “razvuku” preko cijelog tjemena. Mala količina je dovoljna da serum djeluje a istovremeno ne masti tjeme tako da je to win-win situacija. Pošto planiram koristiti Vitalcare Hyalufiller serum do kraja godine, ukoliko vas bude zanimalo kako pratim situaciju – pratite me na Instagramu gdje najčešće dijelim update svakog proizvoda koji se duže zadržava u mojoj rutini. Za sada sam super zadovoljna jer je praktične formulacije koja ne masti tjeme, ekonomičan je, sastavom je sasvim zadovoljavajući. Mala napomena ako imate neko stanje tjemena poput seboreje ili psorijaze: prvo ga testirajte na manjoj površini prije nego krenete u redovno korištenje..
INCI: aqua, glycerin, sodium hyaluronate, panthenol, lysine, taurine, pyridoxine hcl, niacinamide, peg-40 hydrogenated castor, oil, parfum, phenoxyethanol, ethylhexylglycerin
Zaključak: iako je Vitalcare Hyalufiller linija osmišljena bukvalno kao protokol u sklopu kojeg se sva četiri proizvoda koriste u sinergiji za maksimalne rezultate, ja sam ostala pod dojmom da ako iskačemo iz ove matrice to ne mora nužno biti loša stvar – izvucimo ono najbolje za našu kosu a itekako sam se pronašla tokom ovog testiranja u par favorita. Šampon nije SLS-free pa znate da zbog toga nije nešto što može biti dio moje svakodnevnice. Iako moram reći da ako to nije vama bitna stavka, vrijedi ga isprobati zbog kombinacije hijalurona i niacinamida + interesantnog voluminoznog efekta. Maska i serum za tjeme su moji apsolutni favoriti! Maska je famozna, baš famozna. Frizz je nešto sa čime se konstantno borim i povremeno izvojevam pobjedu, upravo zahvaljujući maskama poput ove. Sjajno radi. Serum za tjeme je bio jedno pozitivno iznenađenje, kako sa kratkom i jednostavnom listom sastojaka tako i svojim djelovanjem. Pored amla ulja i Olival losiona sada imam i Hyalufiller serum na koji se mogu osloniti te planiram duže korištenje. Proizvod koji me impresionirao ali je donekle upitna njegova neophodnost je sprej – koji itekako radi što obećava. Samo je potrebno uklopiti ga u svoju rutinu. I još jedna napomena: ukoliko ste u potrazi za potpuno prirodnom njegom, imate izraženu osjetljivost kože ili ste skloni kontaktnom dermatitisu onda je možda bolje preusmjeriti pažnju na drugu liniju jer ovdje ćete u sastavu vidjeti i parfem i alkohol a u šamponu SLS. No ako imate potrebu za konkretnim proizvodima salonskog ranga koji djeluju poput funkcionalnih tretmana za rješavanje specifičnih problema tipa naelektrisanosti kose, pojačanog ispadanja kose, otežanog stilizovanja kod kuće, bolnog petljanja kose te gubitka volumena – onda je Vitalcare Hyalufiller uistinu sjajna opcija. P.S. iako je ovo subjektivna stavka, zaista ne mogu ne spomenuti kako fantastičnosve i jedan proizvod iz Hyalufiller linije miriše! I taj high-end miris koji asocira na svježe isfeniranu kosu iz salona dodatno doprinosi visokokvalitetnom utisku i rezultatima.













*u saradnji sa Vitalcare BiH