
Cijeli mart i april sam provela u istraživanju i vaganju opcija kada je u pitanju SPF za ovo proljeće/ ljeto. Imala sam nedoumice da li da odaberem neku tinted SPF verziju ili da ostanem pri kombinaciji zasebno SPF-a i zasebno pudera bez SPF-a. Do sada sam najzadovoljnija bila sa kombinacijom Rilastil SS Water Touch fluida za zaštitu od sunca SPF 50+ preko kojeg sam nanosila The Ordinary Serum Foundation. Iako mislim da je ovaj Rilastil SPF omiljeni SPF ikada mom mužu (čija je koža masni tip) – ipak je baziran na hemijskim UV filterima a lično bih radije koristila neki mineralni SPF. Iako moram napomenuti da je Rilastil i meni zaista odgovarao, jako se lijepo nanosi i potpuno upije, ne mogu reći da imam neku zamjerku jer oči mi nikada nisu od njega zasuzile kao od npr. CeraVe hidratantne kreme za lice SPF 25+ (obje su na bazi hemijskih UV filtera). Ali kada god mogu, uvijek ću zamijeniti hemijski sa mineralnim UV filterima jer mojoj osjetljivoj koži više odgovaraju.
Pored toga što sam željela da suprugu ostavim Rilastil kako se ne bi gurali ispred ogledala u toaletu ko će se prije namazati pred izlazak iz kuće, također sam potrošila The Ordinary Serum Foundation u meni odgovarajućoj nijansi (ostale su mi svjetlije nijanse u zalihama ali stiže nam ljeto tako da ne mogu učiniti puno sa njima). Pošto je ovaj tečni puder discontinued i ako ga možete pronaći, to je to – nećete biti u mogućnosti da ponovite kupovinu – nekako mi je praktičnije bilo da pronađem adekvatnu alternativu. U međuvremenu sam testirala Jane Iredale Beyond Matte Liquid Foundation tečni puder koji uopšte nije bio loš i zamalo ga nisam kupila (možda nekada kasnije i njega dodam u svoj neseser jer ostavio je divan utisak na mene). Ipak, još jedan razlog zbog kojeg mi kombiniranje mineralnog SPF-a sa tečnim puderom koji ga ne sadrži djeluje kao bolja opcija. Odgovor leži u količini proizvoda sa SPF-om koji se treba nanijeti da bi koža imala potpunu zaštitu. Iako sam stvarno sklona toniranim SPF kremama, zaista jeste izazovno svaki put nanijeti ih dovoljno da bi se dobila potpuna zaštita a da se ne pretjera sa prekrivanjem. Na kraju sam otkrila da mi je Paula's Choice SPF iz crvene Skin Recovery linije nešto najbolje što sam od SPF-a isprobala (uskoro ću objaviti recenzije novih PC proizvoda u mojoj rutini – zato stay tuned!). I u kombinaciji sa tim PC SPF-om sam kupila Clarins tečni puder koji ne da mi je adekvatno zamijenio The Ordinary puder već ga je uveliko nadmašio i ne mogu da vjerujem da sam ustvari toliko zadovoljna jer kupovina je bila pomalo random. Clarins puder o kojem pišem više u nastavku me toliko oduševio da nije bilo dileme – potpuno zaslužuje svoje mjesto kako u mom svakodnevnom neseseru, tako i ovdje na mom voljenom blogu.
Clarins Skin Illusion Velvet tečni puder | 108 W
Zanimljivost u mojoj potrazi za tečnim puderom je bila ta da sam kod dva najozbiljnija kandidata uočila kako je riječ o matirajućim puderima. Ako me do sada pratite, onda znate da je moja osjetljiva koža normalna do suha i inače nisam bila sklona niti jednom proizvodu matirajuće završnice. Rijetko kada bi mi takvi proizvodi odgovarali, tako da je jako zanimljivo što je i ovaj Clarinsov puder ovog finisha. Mislim da sam možda znala pretjerati sa dewy proizvodima jer (osim viška sjaja) trajnost šminke bude skraćena kada kombinujem takve proizvode. A još nam stižu (polako ali sigurno) topliji mjeseci kada čak i moj tip kože ima primjetno masniju T-zonu uslijed vrućina i znojenja. Ne želim zbog tvrdoglavosti rizikovati začepljenja tako da mi se kombinacija dewy kreme i matirajućeg pudera učinila kao dobar kompromis. Koža i dalje izgleda svježe ali ne pretjerano sjajno a šminka ipak traje duže i pored toga što je ne fiksiram puderima u prahu.
Da skratim priču, Paula's Choice Skin Recovery Daily Moisturizing Lotion Broad Spectrum SPF 30 mi je otkriće svih otkrića a svoje utiske ću vam detaljno prenijeti o njemu uskoro. Trenutno mi se jutarnja rutina sastoji od umivanja hladnom vodom, toniranja lica sa Paula's Choice Skin Recovery Enriched Calming Tonerom (još jedan wow proizvod iz te linije) a okoloočno područje mažem Paula's Choice Omega+ Complex Eye Cream kremicom. Potom stavljam Nacomi Light It Up Vitamin C 15% serum za lice, preko njega Paula's Choice Skin Recovery Daily Moisturizing Lotion Broad Spectrum SPF 30 i onda na scenu stupa Clarins Skin Illusion Velvet tečni puder. Svaki od ovih proizvoda je tako fin, brzo se upija i nakon toliko slojeva ne osjetim težinu ni ljepljivost na licu. Svi djeluju u harmoniji i jako sam zadovoljna ovom kombinacijom. Clarins puder je zaista kao šlag na torti jer jako lijepo zaokruži priču i stvarno se bolje osjećam kada završim svoju rutinu te imam samopouzdanja jer se mogu osloniti na ove proizvode tokom dana.
Clarins Skin Illusion Velvet tečni puder sam otkrila jer sam tražila neki puder iz FABUspot parfumerije – lijena sam i planirala sam svu kupovinu obaviti na jednom mjestu pošto nikako nisam mogla naći vremena da obilazim više radnji, da sve redom testiram, pitam za testere itd. Nakon čekiranja njihovog web shopa, finalni odabir je pao na Clarins Skin Illusion Velvet i Clinique Even Better Clinical Serum Foundation SPF 20. Na kraju nisam ni isprobala Clinique puder (što ne znači da kasnije neću – ako mi se jako svidi možda njega uzmem umjesto Jane Iredale pudera). Ali nije došao na red jer mi se pažnja automatski fokusirala na Clarins čim sam ga isprobala. Došla sam bez šminke jer mi je jako bitno bilo pronaći odgovarajuću nijansu – a to 108 W za mene zaista jeste. Na početku mi je djelovala nekako breskvasto, možda presvjetlo a opet sumnjivo toplog podtona. Inače bih odabrala neku medium nijansu sa žutim podotom (kakva je bila od The Ordinary Serum Foundation | 2.0 YG Light Medium). Izlazila sam na dnevno svjetlo sa ogledalom da vidim kako i gotovo se potpuno stopio sa mojom kožom do mjere da nisam znala gdje sam ga tačno nanijela – na vratu je bio nevidljiv. Potom se moj skepticizam spram matirajuće završnice pojavio – zato sam isprobala i Clarins Skin Illusion klasični puder radi poređenja. Nijansa je bila okej ali nije mi baš finish bio prirodan kao kod matirajuće verzije. Jednostavno se Skin Illusion Velvet bolje sljubio sa kožom, izgleda potpuno prirodno, nema viška sjaja ali isto tako koža nije ni beživotna. Postigao je jedan jako lijep efekat na mom licu a i pravo srednje prekrivanje me jako dojmilo. Koliko god preferirala najprirodniji mogući izgled u šminkanju, veoma često mi dobro dođe mrvicu konkretnije prekrivanje (ne zaboravite da radim u noćnim smjenama, tamni podočnjaci me odaju). Ne mora u mom slučaju biti potpuno prekrivanje ali kada je zaista zlatna sredina u pitanju – to je to.
Clarins Skin Illusion Velvet baš dobro prekrije većinu nesavršenstava, ujednači ten, sakrije crvenilo, sitne flekice i ožiljke tako da mi korektor više nije ni potreban. To je još jedan plus ovog tečnog pudera – dok mi je uz tonirane SPF kreme baš uvijek potreban korektor za okoloočno područje, Clarins je i taj dio fino prekrio pa mi šminkanje traje kraće a rezultatom sam veoma zadovoljna. Trajnost je veoma realističnih 6 sati bez ikakve promjene na koži a poslije 6 sati počinje da lagano i ravnomjerno blijedi. Iako je matirajuće završnice koja dosta kontroliše T-zonu, masnoj koži bi ipak preporučila barem lagano preći preko nje sa omiljenim fiksirajućim/ matirajućim puderom u prahu ili kompaktu. Također, uopšte ne isušuje dijelove kože koji su suhoći skloni. Ne vidi se perutanje, nema zatezanja, nema izraženih pora – koža izgleda super prirodno i uravnoteženo. Ima laganu, svilenkastu i ugodnu teksturu koja ostavlja nevidljivi mat veo.
U sastavu Clarins Skin Illusion Velvet tečni puder ima Titanium Dioxide – mineralni UV filter zbog čega se jako dobro slaže sa mojom kremicom Paula's Choice Skin Recovery Daily Moisturizing Lotion Broad Spectrum SPF 30. Zajedničkim snagama pouzdano štite kožu na čemu sam zahvalna jer još uvijek koristim Medik8 Crystal Retinal 6 Serum – SPF zaštita mi je pod must! U sastavu su još i njegujući sastojci poput ekstrakta bambusa (hidrira, umiruje), uree (humektant), ekstrakta Kalanchoe pinnata (zvona katedrale) biljke koja podstiče proizvodnju kolagena kada se u rutini još koristi AHA ili BHA (a ja koristim salicilnu kiselinu tj. BHA). Tu je i Marrubium Vulgare ekstrakt koji umiruje suhu i osjetljivu kožu nakon izlaganja suncu, te Furcellaria Lumbricalis ekstrakt koji pruža zaštitu koži od izlaganja zagađenju ali i od dehidracije. U sastavu ima parfem negdje na sredini liste sastojaka – meni nije pravio problem ali imajte to na umu ukoliko vam je koža osjetljiva. Puder nanosim najčešće prstima i efekat je super prirodan. kada ga nanosim kozmetičkim kistom, efekat je nešto savršeniji kao i prekrivanje koje je nešto konkretnije. U svakom slučaju sam pronašla gotovo idealan tečni puder za moje potrebe – ako vam se čini zanimljivim, mislim da ga vrijedi isprobati.
INCI: Aqua/Water/Eau. Methyl Trimethicone. Dimethicone. Silica. Ci 77891/Titanium Dioxide. Alcohol. Peg-9 Polydimethylsiloxyethyl Dimethicone. Butylene Glycol. Isododecane. Pentylene Glycol. Ci 77492/Iron Oxides. Glycerin. Peg/Ppg-18/18 Dimethicone. Dimethicone/Peg-10/15 Crosspolymer. Sodium Chloride. Bambusa Arundinacea Stem Extract. Parfum/Fragrance. Tapioca Starch. Ci 77491/Iron Oxides. Ci 77499/Iron Oxides. Aluminum Hydroxide. Disteardimonium Hectorite. Triethoxycaprylylsilane. Ethylhexylglycerin. Tocopheryl Acetate. Propylene Carbonate. Disodium Edta. Hydroxyethyl Urea. Caprylic/Capric Triglyceride. Synthetic Fluorphlogopite. Dipropylene Glycol. Kalanchoe Pinnata Leaf Extract. Marrubium Vulgare Extract. Algin. Phenoxyethanol. Sodium Citrate. Citric Acid. Acacia Senegal Gum. Phenethyl Alcohol. Furcellaria Lumbricalis Extract. Sodium Benzoate. Arbutus Unedo Fruit Extract. Potassium Sorbate. Tocopherol. Lapsana Communis Flower/Leaf/Stem Extract. Maris Sal/Sea Salt/Sel Marin [M3953a/111]









