Hair oiling mi je preporodio kosu – evo šta trebate znati

Hair oiling mi je preporodio kosu - evo šta trebate znati

Hair oiling mi je preporodio kosu – evo šta trebate znati

Nisam ni znala da učestvujem u praksi koja je sada jako popularna a vuče korijene iz Ayurvede te je i muškarci i žene Istočne Azije praktikuju stoljećima (što objašnjava nevjerovatno gustu i sjajnu kosu koja ih krasi). Na blogu sam u par tekstova spominjala amla ulje i pakung za kosu sa amlom koji radim jednom do dva puta sedmično. Doduše, malo češće sam amlu spominjala na Instagramu pa smo pratiteljice i ja zajedno nadošle do najboljeg amla ulja prema sastavu (nešto o tome na kraju teksta).

Kada je kosa u pitanju, mislim da sam se veći period života patila sa njom jer je uvijek bila tanka i skona maščenju. Zbog toga nikada nije bila voluminozna, što priznajem da je bilo okidač za isprobavanje razno-raznih proizvoda. Uglavnom nisu činili ništa i ranije se moja rutina njege kose sastojaka samo od šamponiranja i eventualno koje kapi kristala za kosu na krajevima. Takva je situacija bila od tinejdžerskih godina pa sve do sredine dvadesetih, kada sam se počela više zanimati za sastojke i napokon uočavala razlike između maski za kosu prepunih silikona, parabena i drugih sastojaka koji mojoj kosi ne čine ništa dobro. 

Najbitniji preokret je stigao sa pojavom perioralnog dermatitisa, koji je uistinu imao monumentalan značaj za moj pristup njege uopšteno. Tada sam prekinula korištenje šampona sa sulfatima u potpunosti, iako sam i nešto prije toga bila gotovo u potpunosti vjerna alverde prirodnim šamponima (bez sulfata). Dermatitis me samo dodatno pogurao u tom smjeru. Da ne dužim previše, u ovom tekstui (klik!) sam sažela šta sve treba raditi a šta izbjegavati kod njege kose. Meni su ove smjernice transformisale kosu tako da je od nečega čime se nisam ponosila postala pravi ukras – a još bolje, zdrava je. Ali ako bih (osim šampona bez sulfata) trebala izdvojiti jednu stvar koja mi je napravila najveći pomak –  to bi bio hair oiling sa amla uljem.

Šta je hair oiling (ili champi masaža)?

Hair oiling je praksa nanošenja ulja na tjeme i kosu te masaže tog ulja kako bi se poboljšala cirkulacija, snaga i sjaj kose. Hair oiling može dodatno omekšati kosu te joj nadomjestiti vitamine i minerale koje gubi prilikom čestog pranja (pogotovo pranja sa šamponima koji sadrže sulfate). Ova praksa se koristi u Indiji stoljećima te je Ayurveda kao prirodna medicina preporučuje. Danas se osim za zdravlje, hair oiling koristi kako bi kosa povratila sjaj (a ovisno od ulja koje se koristi, i volumen). Spomenula sam vam da mi je kosa sklona maščenju i kao osoba sa masnom kosom, želim vam reći da se ne trebate bojati ulja. Kako ni za lice, tako ni za kosu. 

Ustvari ključna stvar za zdravlje i izgled kose industrija njege i konzumenti se decenijama pogrešno fokusiraju na tretiranje vlasi kose – dok smo se ustvari trebali fokusirati na tjeme. Ako imate zdravo tjeme, imati ćete i zdravu kosu. Žlijezde unutar tjemena su zadužene za lučenje prirodnog ulja koje hrani vlasi kose. To prirodno ulje podmazuje i omotava svaku vlas, pružajući svilenkasto sjajnu teksturu. Ali naše prirodno ulje može da se rasporedi samo do nekih 7,5cm – 10 cm dužine kose (od korijena), što krajeve ostavlja potpuno bez ulja. Zato su nam krajevi suhi a zaglađujemo ih i kontrolišemo naeletrisanost kada na krajeve nanesemo neki ulje za kosu. Neka ulja (poput maslinovog) su bogata vitaminom E i masnim kiselinama, koje formiraju zaštitni sloj i time pomažu da zadrži vlažnost. Periodično tretiranje kose hair oiling pakungom sa uljem koje volimo će uveliko da poboljša zdravlje, snagu i ljepotu kose.

Benefiti hair oiling tretmana za kosu

  1. Tjeme i folukule vlasi opskrbljuje vitaminima
  2. Osnažuje folikule na dalji rast
  3. Umanjuje naelektrisanost (frizz)
  4. Hrani korijen dlake te je održava mekom i hidriranom
  5. Eterična ulja poput ulja čajevca ili ružinog ulja targetiraju određene kožne potrebe (jer tjeme jeste koža), dok ulje ružmarina potiče rast kose boostajući cirkulaciju
  6. Spriječava preuranjenu pojavu sijedih vlasi
  7. Uklanja stres/ umor
  8. Spriječava opadanje kose 

Šta sve trebate znati prije nego praktikujete hair oiling?

Tjeme i folikule imaju specifičnu ulogu u uopštenom zdravlju kose, te promjenom uvjeta i stanja tjemena možemo dobiti različite rezultate. Neki nisu poželjni – na primjer, evo zašto ne treba koristiti previše ulja. Ako tjeme natopimo prevelikom količinom ulja, tjeme bi moglo usporiti lučenje vlastitog ulja unutar folikula, što bi rezultiralo tjemenom koje je suho i koje će zahtijevati sve češće korištenje hair oiling tretmana. Sa druge strane, pretjerano masno tjeme privlači nečistoće te omogućava razmnožavanje gljivica. I upravo je gljivica Malassezia furfur koja izaziva seboreični dermatitis razlog da osobe sa ovim stanjem ne koriste hair oiling. Malasezzia se hrani uljima, tako da bi korištenje hair oiling pakunga samo dodatno potaklo njen razvoj.

Ulja je također teško razgraditi samo vodom, tako da ćete kosu ispirati šamponom. Veoma je bitno da se koristi šampon bez sulfata jer onaj koji ih im će tjeme i kosu orobiti od svih nutrijenata koje joj je hair oiling podario. Sigurno ćete dva puta šamponirati kosu i kada koristite šampon bez sulfata, neće doći do isušivanja. Završite ispiranje sa mlazom hladne vode, kako bi se kutikule vlasi zatvorile. Amla ulje je specifično jer ne otežava kosu i ne masti je, tako da čak i ako vam je kosa tanka i masna, možete poslije amla pakunga na krajeve nanijeti masku za kosu ako želite. I opet će korijen biti voluminozan, a krajevi sjajni i glatki. 

Nakon nanošenja, kosu i tjeme treba nježno masirati da bi potakli cirkulaciju – ali izbjegavajte preagresivno pritiskanje i povlačenje jer možete izazvati lomljenje i ispadanje kose. Budite nježni i svojim jagodicama prstiju izmasirajte tjeme krožnim pokretima. Budite oprezni da ne zapetljate kosu tokom masiranja da ne bi došlo do lomljenja ili povlačenja vlasi iz folikule. Jedna stvar koju sam usputno naučila (a kasnije mi se kroz istraživanje potvrdio zaključak), jeste da ne treba čekati da kosa bude prljava kako bi se radio hair oiling. Kosa i tjeme trebaju biti čisti kako bi se ulje apsorbovalo. A to sam sama shvatila kada sam vidjela da kosa nema volumena i bude otežana kada god bih nanosila amla pakung na treći dan od pranja. Zato ga najčešće koristim drugi dan nakon pranja (zlatna sredina).

I na kraju, Ayurveda preporučuje da koje god ulje za hair oiling koristili – trebalo bi da ga zagrijemo prije nanošenja. Veoma je bitno da se ulja ne zagrijavaju u mikrovalnoj (kako sam pročitala da neki rade) – ne smijemo pregrijati ulje. Bolje je staviti ga u toplu vodenu kupku. Ni ne treba biti vrelo, već samo blago zagrijano. A dodatnu toplotu možete dobiti tako što ćete kosu umotati u topao peškir te poboljšati apsorpciju ulja. Hair oiling se može praktikovati i na suhoj, i na mokroj kosi. Ali recimo kada je ulje “teže” poput kokosovog ulja, onda je bolje koristiti ga na suhoj kosi jer veće molekule možda neće moći prodrijeti jednako uspješno u mokru kao u suhu dlaku. Dok lično preferiram ostaviti amla pakung preko noći, nije to neophodno – minimum je sat vremena, ali dva do tri sata će biti taman. Također, nemojte previše zatezati kosu u punđu ili rep nakon hair oilinga, jer kosa i folikule su omekšane te dlaka može lakše pući. Bolje je svezati je u neku labavu pletenicu. Nije loše ni imati češalj ili četku samo za hair oiling, kao i mekanu vrpcu ili gumicu za kosu.

Koraci za hair oiling

  1. Zagrijati odabrano ulje u toploj vodenoj kupki.
  2. Češljem širokih zubaca/ četkom razdijeliti kosu na četvrtine i jagodicama prstiju umasirati ulje od korijena do vrhova, potom počešljati kosu kako bi se osiguralo ravnomjerno nanošenje.
  3. Ponoviti sve dok cijelo tjeme i kosa cijelom dužinom ne budu prekriveni uljem ali ne trebaju biti natopljeni previše. Potom kosu zavezati ili isplesti u platenicu.
  4. Ukoliko želite dodatno pojačati djelovanje, natopite peškir u toplu vodu, iscijedite i omotajte sa njim kosu. 
  5. Nakon 1-3 sata ili preko noći, kada je ulje djelovalo, potrebno je dva puta šamponirati kosu nekim šamponom bez sulfata.

Ulja koja možemo koristiti za hair oiling

AMLA ULJE/ BHINGRAJ ULJE, KOKOSOVO ULJE, SUSAMOVO ULJE, BADEMOVO ULJE, ARGANOVO ULJE, MORINGA ULJE, JABORANDI ULJE (biljka iz tropskih šuma Južne Amerike)

AMLA ULJE

Amla ulje je jedno čudo koje iznova, i iznova preporučujem te mislim da se to neće mijenjati još dugo vremena. Osim što štiti organe od slobodnih radikala i oksidativnih oštećenja, povoljno djeluje na obnovu tkiva. Nalazi se u brojnim proizvodima za njegu i ljepotu, kao što su šamponi, kreme i  ulja. Njeguje tjeme i sprječava gubitak kose. Jača korijen dlake te pojačava cirkulaciju vlasišta, čini kosu mekom i glatkom na dodir, daje joj bogat sjaj. Također sprječava gubitak proteina iz vlasi, lomljenje i ispadanje kose, te pridonosi jačanju folikule. Amla pruža trenutačni osjećaj svježine te poboljšava stanje tjemena djelujući protiv svrbeža, osjećaja suhoće i zategnutosti kože tjemena. Potiče zacjeljivanje i ubrzava obnovu ćelija. Djelotvorno je sredstvo za sve vrste upala na koži i njegu problematičnih područja. Koristi se kao prirodni tretman za akne, bubuljice i osip na osjetljivoj koži.  Jača nokte i zube.

Ulje amle proizvodi se od plodova Amle, a većinom je riječ o suhim plodovima. Ulje nastaje tako da se sušeni plodovi amle potapaju u kvalitetnom ulju po izboru. Često se plodovi namaču u kokosovom, susamovom i sličnim hladno prešanim uljima. Ovaj proces infuziranja potiče plodove da otpuštaju vlastito ulje i nutrijente u recimo kokosovo ulje. Pripremanjem ovog ulja kod kuće također je moguće prilagoditi jačinu i potentnost ulja, iako je na našem području teže doći do kvalitetnih plodova amle.

Amla ulje najčešće se koristi za njegu i poticaj rasta kose te ga preporučuju u kombinaciji s ricinusovim uljem za bujnu i zdravu kosu. Ulje amle odlično njeguje kosu te osigurava zdravi sjaj, a mnoge žene ga u Indiji koriste umjesto regeneratora nakon pranja. Protuupalna svojstva  amle djeluju pozitivno i na kožu, posebno kada je riječ o suhom i nadraženom tjemenu ili kože na tijelu. Sigurna je za korištenje direktno na koži te ostavlja kožu izrazito mekom i baršunastom. Ulje amle ili njegujuće ulje po izboru pomiješano s prahom amle također se može koristiti i kao intenzivan tretman njege. Zbog antioksidativnih svojstava kosa postaje otpornija i jača. Zbog visokog udjela tanina, odličan je fiksir indiga te se dodaje mješavini kane i indiga za smeđu boju bez crvenog odsjaja.

  • do nedavno sam koristila Dabur amla ulje jer prije svega, nismo ni imali drugo na našem tržištu. Svjesna sam bila da ima parafin u sastavu i to sam tolerisala, ali sam saznala i da sadrži određeni crveni pigment koji bi mogao biti problematičan- pa sam prešla na Brahmi amla ulje. Oba imaju specifičan miris po starinskim francuskim sapunima, ali Brahmi je za nijansu prijatnije. Također, nije toliko izraćenog zelenog pigmenta i lakše se ispire tako da je ono moj favorit. Da ne spominjem kako ima potpuno prirodan i siguran sastav.
Hair oiling mi je preporodio kosu - evo šta trebate znati
Hair oiling mi je preporodio kosu - evo šta trebate znati

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *


Looking for Something?