Najkremastiji eggnogg [ RECEPT ]

Najkremastiji eggnogg [ RECEPT ]

Mogu da zamislim idilu — pokloni za najmilije su kupljeni, dom je ukrašen u prazničnom duhu, vjerovatno već imate na sebi neki cheesy (ali veoma sladak) praznični džemper a spremna je i lista božićnih filmova. Ako želite upotpuniti praznični doživljaj i kraj godine zasladiti nečim posebno ukusnim, onda vam moram preporučiti eggnogg. Ne znate šta je? Ako ste gledali američke božićne filmove, sigurno ste primjetili da protagonisti vole na proslavama ili na kućnim druženjima piti vanilasto-kremasto alkoholno piće koje se zove eggnogg. Nije punč, nije koktel, nije bijela čokolada – pa šta je onda? Eggnog je napitak na bazi jaja i mlijeka koji je popularan u SAD-u i Kanadi, a obično se poslužuje u periodu od Dana zahvalnosti do Nove godine. Ali eggnogg ne mora biti alkoholan, veoma često sam nailazila na kid-friendly bezalkoholne recepte tako da se bez problema može prilagoditi preferencama i potrebama. Ali i dalje je (barem za naš pojam) pomalo ekscentrično piće jer — bazu mu čine mlijeko i sirova jaja. Da li ste se iznenadili? Ja jesam kada sam prvi put pregledala recept za eggnogg. Činio mi se riskantnim i nisam ga baš najbolje razumjela ali mogu vam reći da mi je iz prvog puta ispao odlično, potpuno je siguran za konzumaciju zbog načina pripreme a oduševili smo se ukusom, i Ado i ja. Tako da ćemo ponavljati ovaj recept koji je tako, tako dobar da ga bez ikakve sumnje vrijedi preporučiti i na blogu. 

Historija eggnogg-a

Smatra se da eggnog vuče korijene iz 19-og stoljeća kada se posluživao za vrijeme zimskih, tj. božićnih praznika. Ali ne postoje 100% provjerene informacije o samom porijeklu eggnoga – zato postoji par teorija. Uglavnom se smatra da je nastao od posseta, britanskog pića koje se konzumiralo u ranom srednjem vijeku. Posset je bio napitak koji se pripremao od vrućeg mlijeka i ale piva, a vremenom su se u recept dodala jaja (to je bio korak prema eggnogu kakav nam je danas poznat). U 13-tom stoljeću su sveštenici bili poznati po tome da su posset pili s jajima i smokvama. Mlijeko i jaja su bile skupe i luksuzne namirnice u tom periodu što je značilo da eggnogg mnogi nisu bili u mogućnosti da pripremaju. 

Eggnog u svojoj pravoj i prepoznatljivoj formi nastaje u 18-om stoljeću i postaje veliki hit za vrijeme zimskih praznika. To možemo zahvaliti Sjedinjenim Američkim Državama gdje je eggnog u brojnim kolonijama postao omiljeno piće. Zbog velikog broja farmi, mlijeko i jaja više nisu bili rezervisani samo za imućne, tako eggnog počinju piti i farmeri te se na taj način širi među populacijom. Kada je u pitanju porijeklo naziva eggnog, posve je jasan prvi dio riječi (egg/jaje). Ali oko riječi “nog” se vode brojne rasprave. Većina vjeruje da je naziv dobio po drvenoj šolji/vrču koji je često korišten za ispijanje alea i drugih alkoholnih pića (noggings).

Eggnog se danas smatra neizostavnim božićnim pićem američkih porodica a mnogobrojni američki božićni filmovi popularizirali su to piće i izvan SAD-a (tako sam i ja saznala za njega :)). Tradicionalni recept se nije pretjerano mijenjao. Jedina razlika leži u mlijeku koje je nekada bilo puno masnije. Kako je današnje mlijeko manje masno, eggnogu se dodaje vrhnje da bi se stvorio prepoznatljivi kremasti okus i tekstura. Zbog velike popularnosti eggnoga, na policama su se pojavili i gotovi proizvodi. Također možemo naći i verzije bez mlijeka i jaja, a rade se na bazi soje, badema ili kokosa. Ako ste skeptični jer eggnogg sadrži jaja, budite bez brige — tokom pripreme se žumanca termički obrade tako da je eggnogg potpuno siguran za konzumaciju.

Najkremastiji eggnogg [ RECEPT ]

Sastojci za dvije porcije: 

6 žumanaca, 100 grama šećera (granuliranog, standardnog), 480ml punomasnog mlijeka, 240ml vrhnja za kuhanje, ½ kafene kašike narendanog/ mljevenog muškatnog orašćića, ½ kafene kašike mljevenog (cejlonskog) cimeta, ½ kafene kašike arome vanilije (1 čep), prstohvat soli, mljeveni cimet i rolnice cimeta za dekoraciju (opcionalno), šlag (opcionalno), rum (opcionalno)

Priprema:

U zdjeli srednje veličine odvojiti žumanca od bjelanaca. Ukoliko želite, od bjelanaca kasnije možete umutiti domaću šlag pjenu za dekoraciju pri serviranju. Ukoliko možete, birajte malo veća žumanca. Potom žumancima dodati 100 grama šećera i mutilicom ih sjediniti, te ostaviti zdjelu sa strane dok pripremate mješavinu sa mlijekom. U osrednjoj šerpi na blagoj do srednje jakoj vatri uliti mlijeko i vrhnje a potom začiniti mljevenim muškatnim orašćićem i cimetom. Ja sam imala muškatni orašćić koji sam narendala na mini rende (super slatko, kupila sam u pakovanju u marketu) ali možete koristiti i prethodno mljeveni muškatni orašćić. Sve izmiješati drvenom kutljačom dok se zagrijava. Ovo je veoma bitno — mlijeko ne smije da provri! Čim primjetite da mlijeko počinje isparavati, odmah ga sklonite sa vatre. 

Sada trebate postepeno (kutljaču po kutljaču, bukvalno) dodavati zagrijano mlijeko u zdjelu sa razmućenim žumancima i šećerom. Da se žumance ne bi skuhalo i zgrudvalo, zato je bitno da mlijeko nije provrilo. I jednako je bitno da žumancima zagrijano mlijeko dodajemo kašiku po kašiku. Znači, jedna kašika (ili kutljača, šta vam je pratkičnije), potom dobro promiješati mutilicom. I sve tako dok svo mlijeko nije u zdjeli sa žumancima. Kada to završimo, preliti ćemo ovu mješavinu natrag u šerpu i zagrijavati još par minuta na srednje jakoj vatri. Svo vrijeme miješamo i primjetiti ćete da se tekstura lagano zgušnjava (ne previše, ali vidi se da je kremastija). Sada čim zavri, skidamo šerpu sa vatre i ostavljamo da se ohladni na sobnoj temperaturi.

Tek onda se dodaje aroma vanilije (ako imate štapić vanilije možete ubaciti malo sredine), prstohvat soli i ako želite konzumirati rum – onda se dodaje rum i sve ponovo miješa. Rekla bih da je 30-50ml ruma više nego dovoljno kada se rasporedi na dvije šolje (ne osuđujem ako dodate čak i malo više, wink, wink! ;)). Ja sam eggnogg fotkala dok je još bio topao jer sam gubila svjetlost za fotke, ali konzumira se tek nakon što provede 3 sata u frižideru. Znači, pije se ohlađen. I možete ga ukrasiti šlagom, dodatnim cimetom, muškatnim orašćićem. Jako je fin, kremast i ukusan pa sam sigurna da će vam se dopasti. Neka nam kraj godine bude u slast!

Najkremastiji eggnogg [ RECEPT ]
Najkremastiji eggnogg [ RECEPT ]
Najkremastiji eggnogg [ RECEPT ]
Najkremastiji eggnogg [ RECEPT ]

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *


Looking for Something?