Evo kako kafu učiniti što zdravijom

Evo kako kafu učiniti što zdravijom

Evo kako kafu učiniti što zdravijom

Postoji više načina na koji možete započeti dan a da su dobri za naš organizam; od recimo preko noći natopljene zobi ili chia sjemenki u mlijeku po odabiru, supene kašike sjemena lana u jogurtu, cijeđenog limuna ili jabukovog sirćeta u mlakoj vodi, probiotskog đusa, multivitaminima, smoothija, razmućenog kolagena — da odaberete najjednostavniju čašu mlake vode natašte, osjetiti ćete benefite potaknute probave i metabolizma. Ali ono sa čime velika većina započinje dan je kafa, kava ili kahva (kako god vam je najdraže). Mnogi će sigurno izjutra zaboraviti popiti multivitamin ali kafu neće. Čak i neke moje kolege/ kolegice koje se ustaju oko 4 sata ujutro da bi stigli u jutarnju smjenu mi znaju reći da su prije izlaska iz kuće popili šoljicu kafe. U suprotnom, ne bi mogli funkcionisati. Pa pošto je to realistična situacija, razmišljala sam kako izvući maksimum iz ove u našem narodu ukorijenjene navike. 

Tako da je današnja tema: kako kafu učiniti (još) zdravijom. Postoji veliki broj istraživanja koja se bave benefitima ispijanja kafe (nedavno sam čitala tekst u The Washington Postu u kojem je poređenje benefita kafe i čaja). Ja volim oboje i konzumiram oboje, doduše u relativno normalnim granicama jer nije dobro pretjerati sa unosom kofeina. Čak sam pisala i o zamjenama/ alternativama za kafu tokom perioda kada sam od nje pauzirala (noćni rad umije unijeti disbalans kroz prekomjernu konzumaciju kofeina). Ali recimo znamo da, osim što nas razbuđuje, kafa dokazano umanjuje rizik od pojave dijabetesa tip 2. Želim reći da ne propitujem njene benefite, ali isto tako nije ni najbolje za želudac popiti kafu na prazan stomak. Pomiriti benefite i balansirati eventualne mane nije ni toliko lako, kako se možda na prvi pogled čini. Moja početna misao je bila: ako je već nezaobilazna, možemo li kafu učiniti još korisnijom za naš organizam? I možemo, a u nastavku dijelim popis 8 zdravih sastojaka koje bi trebali razmisliti dodati svojoj jutarnjoj kafi kako bi sebi boostali energiju ali i raspoloženje, zaštitili svoje vrijedno srce te poboljšali moždane funkcije.

8 zdravih sastojaka koji će kafu učiniti (još) zdravijom

CIMET

U slučaju da želite poboljšati okus kafe bez da joj pridodajete kalorije, pospite svoju kafu sa malo cimeta. Ovo sam primjetila jer u pekari u koju često idem drže kafe aparat i bočicu cimeta u prahu. Nakon što sam prvi put isprobala tu kombinaciju, iznova sam joj se vraćala — te je ponovila u kućnoj varijanti. Cimet je sjajan način da aroma dobije boost (bez šećera), dok istovremeno kroz njega kafi dodajete i moćnu a ukusnu dozu antioksidansa. Cimet je korišten u prirodnoj medicini hiljadama godina sa razlogom — sadrži čak 41 zaštitnu komponentu (impresivno!). Pored toga, cimet među začinima ima jednu od najvećih antioksidativnih koncentracija te u sebi sadrži još mangan, željezo i kalcij. Oni su odlični za imunitet, te služe kao odbrana od prehlada koje su česte u ovom prelaznom jesenskom periodu a ujedno snižavaju šećer u krvi i smanjuju mogućnost pojave srčanih oboljenja.

Servirajte sebi kafu sa kafenom kašičicom mljevenog (cejlonskog) cimeta, ili je skuhajte sa cimetom koji ćete dodati kafi prije kuhanja. Na kraju, uvijek možete ubaciti i jedan štapić cimeta u pripremljenu kafu (poslužiti će i kao kašika za miješanje +  vremenom će otpuštati infuziju cimeta).

EKSTRAKT VANILIJE

Zasladiti kafu ne moramo isključivo šećerom, sladilima ili vrhnjem za kafu. Pokušajte sa par kapi ekstrakta/ arome vanilije — prijatno će vas iznenaditi! Vanilija je svojevrsna superhrana za mozak te se smatra da boosta kognitivne performance, raspoloženje i sveukupno moždano zdravlje. Za vaniliju se također zna da olakšava digestivne tegobe i bol u stomaku, umiruje bolne zglobove kao i stres.

Servirajte sebi kafu uz par kafi ekstrakta vanilije. Ukoliko imate i štapić vanilije pri ruci, otvorite ga i na vrh kašičice uzmite malo iz sredine te dodajte u kafu prije kuhanja. Nevjerovatna aroma!

KOKOSOVO MLIJEKO/ VRHNJE

Kokosovo mlijeko će vam biti idealan dodatak kafi, pogotovo ukoliko ste netolerantni na laktozu, pokušavate smanjiti/ ukinuti unos mlijeka ili ste naprosto zainteresovani pronaći niskokaloričnu zamjenu za mlijeko. Usput ćete sa kokosovim mlijekom unijeti zdravu dozu vitamina C, E i B, antioksidanse, magnezij i željezo. Bonus će na duge staze biti zdravije kosti, zubi, mozak, bubrezi i srce. Kokosovo vrhnje je odlična zamjena za klasično vrhnje ili creamer za kafu. Samo ga dobro promiješajte i uživajte u nježnom aftertaste-u kokosa.

Servirajte kafu uz 1-2 kašike organskog i nezaslađenog kokosovog mlijeka. Ako vam nepce traži dodatnu slatkoću, uvijek može uskočiti ekstrakt vanilije ili cimet (javorov sirup u krajnjoj mjeri).

ASHWAGANDHA

U našoj kući se uvijek nalazi barem jedno pakovanje ašvagande u prahu od pola kile i iako ima specifičan ukus i miris, navikla sam se na nju. Definitivno je sada preferiram u prahu (u odnosu na tablete), svakako je koncentracija u prahu uvijek jača a prah je lakše dodati kafi što iskreno mogu preporučiti. Ova nevjerovatno zdrava medicinska biljka/ adaptogen je u upotrebi u Ayurvedi preko 3,000 godina. Koristi se za umirenje stresa, poboljšanje nivoa energije ali i bolju koncentraciju.

Servirajte kafu uz 1-2 kafene kašike organske ašvagande u prahu a zbog specifične arome, nije joj loše pridružiti cimet ili kokosovo ulje. Ja je volim uz bademovo mlijeko, pola kašičice cimeta i jedan čep bočice ekstrakta vanilije. Sve skupa se može i izblendati, pa dobijete finu pjenu.

PUTER

Postoji šansa da ste čuli za ovu kombinaciju, ali ako niste možda vas šokira — puter u kafi. Znam da je neobično, dajte mi šansu da obrazložim. Nailazila sam na intervjue poznatih osoba, atleta, modela itd. koji tvrde da im dodatak putera u kafi daje ekstra energiju koju drugačije ne osjete te da je dodatni bonus bistriji um. Neki tvrde da ova navika pomaže i kod regulisanja tjelesne težine, ali ja tek trebam postaviti kontinuitet u konzumiranju ovako pripremljene kafe (pa naknadno javljam utiske). 

Servirajte jako malu količinu (cca pola kafene kašike) MCT ulja ili topljenog putera u kafu i blendajte. Ako se odlučite za puter, pokušajte nabaviti onaj bolje kvalitete jer ako je “grass fed” onda će sadržavati veće količine omega-3 i vitamina K.

KOLAGEN PEPTIDI

Kolagen nije stranac ovom blogu a razumljivo, nezaobilazno je bilo pisati o jednom od najzastupljenijih proteina u našem tijelu. Kolagen je suštinski gradivni materijal naše kože, noktiju, organa, kose, tetiva, ligamenata, kostiju i hrskavice. Kolagen je taj koji pruža elastičnost, mekoću, podatnost te je neophodan za obnovu naše kože. Ali kako vrijeme prolazi i kako prirodno starimo, smanjuje se proizvodnja kolagena u našem organizmu a koža potom gubi elastičnost, vlažnost, istanjuje se pa se pojavljuju fine linije i bore. Istraživanja nam kažu da dodatak kolagena u prahu jutarnjoj kafi može pomoći da koža duže vremena bude hidrirana, jetri pomaže da očisti naš sistem, smanjuje inflamaciju i podržava zdravlje zglobova. Sve i jedna super stvar koju želim za sebe, ali i za vas. 

Bilo da ste kupili kolagen u prahu ili koristite dobri, stari goveđi želatin, kašičica u kafi, soku, vodi, smoothieju, jogurtu i sl. biti će taj divni boost za savršen početak dana +  koža će da puca od zdravlja.

KARDAMOM

Kardamom (kao i ašvaganda u prahu) se također koristi u sklopu ayurvedske medicine hiljadama godina. Ovaj začin se često dodaje kafi na Bliskom istoku. Kao dodatak kafi podariti će egzotičnu aromu, sličnu đumbiru (potiču iz iste porodice) a još je k tome bogat nutrijentima. Obiluje vlaknima, esencijalnim mineralima.

Prstohvat-dva če biti dovoljan ako koristite kardamom u prahu, dok će par zrna kardamoma među zrnima kafe da budu čarobni štapić kojim ćete transformisati regularnu kafu u magiju.

KAJENSKI BIBER

Ukoliko ste ozbiljni u namjeri da začinite svoj kofeinski napitak, prstohvat kajenskog bibera je ono sa čime bih pokušala započeti dan. Ne samo da će ova kombinacija da brzinski razbudi čula, dati će i prilično jak boost energije. Kajenski biber se inače koristi za umirenje stomačnih tegoba, daje se u slučaju smanjenog apetita ali se njime tretiraju i problemi sa cirkulacijom. Ovu primjenu kajenskog bibera pronaći ćete u hiljadugodišnjoj indijanskoj prirodnoj medicini. Svježe studije pokazale su da kajenski biber može biti koristan kod glavobolje, slabije probave pa čak može prevenirati srčana oboljenja. 

Prstohvat-dva če biti dovoljan ako koristite kajenski biber u prahu, iako ga neko voli prvo blendati sa mlijekom i malo šećera kako ne bi bio preintenzivan. U kulturama Srednje Amerike i Bliskog istoka ga dodaju i u topljenu čokoladu! Slatko-začinska kombinacija koju namjeravam isprobati jer djeluje veoma zanimljivo.

Evo kako kafu učiniti što zdravijom
Evo kako kafu učiniti što zdravijom
Evo kako kafu učiniti što zdravijom
Evo kako kafu učiniti što zdravijom

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *


Looking for Something?