Hrskavi zapečeni tofu zalogaji sa susamom

Hrskavi zapečeni tofu zalogaji sa susamom

Tofu, priznajem, nikada nije bio namirnica koja me posebno privlačila iz razloga što mi nikada nije bio problem unijeti potrebne nutrijente kroz nama lako dostupne namirnice. Ipak, zbog svoje radoznalosti ali i nastojanja da hrana nikada ne postane rutina ili dosadna – uvijek sam spremna isprobati nešto novo. I evo nas, sa receptom koji uključuje upravo njega. Tofu ili “sir od soje” kako ga neki zovu, svježi je proizvod koji se dobija koagulacijom sojinog mlijeka pomoću koagulanata (limunovog soka, nigarija ili kalcijevog sulfata). Njegova je vrijednost prvi put uočena širom Azije, gdje je bio i ostao bitan prehrambeni faktor. Na zapad stiže nešto kasnije, a danas ga u nekoliko formi možemo pronaći u redovnoj ponudi u dm-u i bolje opskrbljenim supermarketima. Tofu možemo pronaći u različitim varijantama od svježeg tofua, svilenog tofua koji je odličan za kolače i kreme, dimljenog i mariniranog, pa čak i u obliku namaza, salame i kobasica.

Ovisno u kojem dijelu svijeta pitate ali tofu se svakako smatra jednom od namirnica koje su dijelom balansirane prehrane. Ipak, zbog nekih nepoznanica oko njegove pripreme ali i načina na koji ga možemo uključiti u redovni meni, mnogi ipak ostaju na distanci pa nije toliko popularan u našim krajevima. Nakon malo istraživanja, došla sam do zaključka da tofu i nije toliko komplikovan te se može brzinski pripremiti za ukusan obrok. Ali prije nego sa vama podijelim za mene trenutno omiljeni način na koji spremam tofu, voljela bih da zajedno pređemo osnove koje će pomoći da bolje razumijemo ovu namirnicu.

Kako u kuhinji koristiti tofu?

Obično kada kupite tofu, on je u pakovanju u tečnosti/ vodi. Tako da bi prvi korak u pripremi obroka sa tofuom bio otvaranje ambalaže i izlijevanje vode. Tofu se najbolje sprema kada je suh i zato (nakon što iscijedite vodu iz pakovanja), preporučuje se da se tofu položi između dva kuhinjska papira kako bi se izbacio višak vode koji je tofu upio dok je bio u ambalaži. Za najbolje rezultate kada želite hrskavu teksturu, oni koji imaju iskustva sa tofuom će vam reći da ga je pametno ostaviti u frižideru na par sati (ili čak preko noći), kako bi iz njega izvukli još vode. Podsjećam da je tofu poput spužve pa ako je pun vode, onda će teško upiti nove ukuse i arome – zbog toga nekada tofu ispada bezukusan.

Kako bi tofu bio ekstra hrskav ili ako ga namjeravate koristiti kao jedan od sastojaka koje pržite u tavi, čak se može dobiti najbolji rezultat ako pospete tofu kukuruznim škrobom prije prženja. Taj tanki sloj kukuruznog škroba (ili eventualno brašna) daje poželju hrskavost a pomoći će i da se ostali sastojci u tavi ne zalijepe za tofu. A zbog silnog udjela vode koji tafu ima, uljne marinade neće biti efikasne jer se voda i ulje odbijaju. Tako da definitivno možete preskočiti uljnu marinadu sa začinima a umjesto nje, bolje je poslužiti se octom ili soja sosom kao bazom – rezultati će biti mnogo bolji.

Jedna od možda najvećih grešaka koje ljudi prave kod pripreme tofua jeste i ona koja se najlakše može izbjeći. Tofu treba da se prži u vreloj tavi – zato ga nemojte ubacivati u nju dok se dobro ne zagrije. Tava se prvo treba dobro zagrijati kao i ulje na kojem ćete pržiti tofu, te tu toplotu treba održavati tokom cijelog vremena prženja. Ovo bi bile osnovne smjernice koje su dosta jednostavne a sigurno ćete biti zadovoljni pa kada vam se dopadne ukus i tekstura tofua, vjerovatno ćete poželjeti da ga češće pripremate a time i obogatite svoju prehranu.

Kako uključiti tofu u obroke?

Neki od najboljih recepata su izuzetno jednostavni – zato nemojte da vas odvrati korištenje samo par sastojaka kada će ukus biti izvrstan a nutritivno ćete također organizmu pružiti sve potrebne nutrijente. Sa tofuom uvijek možete kombinovati povrće pout brokule ili ga poslužiti uz orašaste plodove. Prilikom prženja tofua, pred kraj mu možete dodati nasjeckane bademe ili indijske orašćiće. Od začina, soja sos je obavezan dok će vam iznenaditi dodatak đumbira (super spicy iznenađenje za nepce). Tofu će se isto lijepo slagati uz salate, avokado, omlet (jaja uopšteno) a od njega možete pripremiti i zasitan dezert (ovo će biti jedan od mojih narednih recepata). Tofu može postati dijelom doručka, ručka ili večere a sjajan je i kao snack.

Hrskavi zapečeni tofu zalogaji sa susamom

Iako nama nije pretjerano zastupljen u prehrani, tofu ipak ima kvalitete zbog kojih ga vrijedi ubaciti u prehranu. Osim što nije kaloričan, obiluje proteinima i uopšteno je hranjiv, stigma da će imati riblji ukus ili čudan miris uopšte nije istinita. Njegova neutralnost je ustvari jedna od njegovih prednosti jer nam daje prostora da ga oblikujemo na način i sa aromama koje inače volimo. Ukoliko tofu prije prženja/ kuhanja pripremimo na pravilan način, on će biti odlična baza koja će upiti ukuse. Zato sam iskoristila ovu njegovu osobinu da pripremim dekadentan sos koji će da pjeva nepcu kroz njega. Ako vam je prehrana postala monotona, ovo bi bio super način da se vrati malo avanturizma u kuhanje.

Sastojci za tofu:

200 grama dmBio Natur tofua, 3 supene kašike bijelih sjemenki susama, 2 supene kašike crnih sjemenki susama, 4 supene kašike susamovog ulja, 5 supenih kašika soja sosa

Sastojci za sos:

2 supene kašike soja sosa, 2 supene kašike bijelog octa, 1 kafena kašika susamovog ulja

Izrezati tofu na kockice 2-25,5 cm. Sjemenke bijelog i crnog susama posuti na tanjir i promiješati ih. Jednu po jednu kockicku tofua utisnuti u sjemenke susama. U tavi zagrijati 2 supene kašike ulja na srednje jakoj vatri. Posložiti pripremljene kockice tofua sa susamom na dno tave i pržiti 3-5 minuta na svakoj strani, dok ne dobiju zlatnu boju. Potom dodati 2 supene kašike soja sosa i nastaviti kuhati još 1-2 minute. Prebaciti isprženi tofu na tanjir i ponoviti postupak sa presotalim tofuom. Sastojke za sos pomiješati u manjoj zdjelici i servirati uz isprženi tofu, rižu, slatki krompir (batat), šampinjone i peršun (koristila sam basmati rižu jer mi je omiljena). Omjeri sastojaka su dovoljni za dvoje ljudi. Tofu možete začiniti i sa bijelim lukom ali zbog suprugove još uvijek djelimično prisutne parosmije, kod nas je luk još uvijek u zabrani – što vas svakako ne bi trebalo da spriječi da uživate u njemu ukoliko to želite.

Hrskavi zapečeni tofu zalogaji sa susamom
Hrskavi zapečeni tofu zalogaji sa susamom
Hrskavi zapečeni tofu zalogaji sa susamom
Hrskavi zapečeni tofu zalogaji sa susamom
Hrskavi zapečeni tofu zalogaji sa susamom

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *


Looking for Something?