Palačinke od bademovog brašna [ Low-carb Recept ]

Palačinke od bademovog brašna [ Low-carb Recept ]

Doručak je svakako ključni obrok svakog dana no, kada pazim da imam baš uredan način života a sa njim i urednu prehranu – doručak postaje apsolutno najbitniji obrok za mene. Više sam puta pisala o tome da mi aplikacija My Fitness Pal uvijek bude od velike pomoći pri praćenju unosa kalorija, ne zato što sam nešto obazriva da se ne udebljam od čokoladice ili paste već zato što inače nemam osjećaj za to koliko ustvari jedem tokom dana. Drago mi je što imam zdrav apetit, volim hranu i imam jedan normalan odnos spram prehrane. Nisam neko ko se boji kalorija pa je možda to razlog što svake sezone pustim sebi malo (više) oduška tokom zime i potpuno izgubim iz vida koliko količinski unosim hrane. Za jednu sitnu ženu, unos od 2,000 kalorija (nekada i više) jednostavno je previše, čak i sa mojim redovitim odlascima u teretanu jer je potrebna ogromna fizička aktivnost za ženski organizam da se ta količina kalorija potroši svakog dana. Zato mi je veoma korisno kada imam pred očima tačan unos kalorija jer odmah se “rekalibriram” i lagano prilagodim. 

U sklopu te moje prilagođene prehrane su svoje mjesto pronašli palačinci. Ali ne oni masni, teški palačinci filovani Nutellom i orasima zbog kojih pritisak ide u nebo ali su nevjerovatno ukusni. Palačinke koje sada konzumiram su i dalje silne i ukusne ali ih ne treba puno. Ono što se povremeno zaboravi jeste da i kroz zdrave namirnice možemo unijeti u organizam preveliku količinu energije ako sa njima pretjerujemo (koju je gotovo nemoguće onda potrošiti). Recimo, kada je doručak u pitanju, jedna super niskokalorična opcija koje se pdridržavam većinu vremena su četiri bjelanca, kriška bavarskog hljeba, salata od paradajza, malo mliječnog namaza i kafa. Zobena kaša ili kaša od riže mi je isto odličan brzinski doručak ali za malo promjene, palačinke su idealne. Do sada sam pisala o proteinskim palačinkama (kupovna mješavina), a podijelila sam i recepte za palačinke sa špinatom kao i palačinke sa jabukama. Ovog puta sam se odlučila za palačinke od bademovog brašna i imam fenomenalan recept nakon dvije-tri varijacije za koje znam da će vam se dopasti. Malo ću se dotaći i toga zašto sam se odlučila baš za bademovo brašno, koji su njegovi benefiti + super jednostavan recept uz koji će doručak dobiti novo ruho.

Šta je bademovo brašno?

Bademovo brašno se pravi od mljevenih badema. Proces se sastoji prvo od blanširanja bademva u vrućoj vodi kako bi se uklonila njihova opna/ koža, potom se blanširani bademi melju te prosiju dok se ne dobije fino brašno. Treba isto praviti razliku između onog što zovemo bademovim brašnom i tzv. almond meal gdje je koža ostavljena na bademima tokom mljevenja i zato se dobije “grublja” vrsta brašna. Razlika između ta dva pojma je veoma bitna kod recepata jer je potpuno drugačija tekstura brašna u pitanju. Bademovo brašno je veoma bogato vitaminom E (jedinjenje topivo u mastima koje se u organizmu ponaša kao antioksidans). Vitamin E  pruža zaštitu od slobodnih radikala koji ubrzavaju proces starenja te povećavaju rizik od srčanih i malignih oboljenja. Više istraživanja je potvrdilo poveznicu između većeg unosa vitamina E i smanjene stope Alzhajmerove bolesti kao i srčanih oboljenja. Magnezij je još jedan nutrijent kojim bademovo brašno obiluje. Magnezij poboljšava kontrolu šećera u krvi, kontroliše rezistenciju na inzulin i smanjuje krvni pritisak

Benefiti bademovog brašna

  1. Bademovo brašno kontroliše šećer u krvi – pošto je bademovo brašno siromašno ugljikohidratima (UH), a bogato zdravim mastima i vlaknima jednostavno je fantastičan izbor za sve ljude koji pokušavaju izbjeći iritaciju glikemijskog indeksa (GI) koja rezultira osjećajem umora, gladi i željom za slatkom i kaloričnom hranom. Kada namirnica ima nizak GI, to znači da se šećer postepeno otpušta u krvotok kako bi postepeno dobijali energiju. Kao što smo već spomenuli, bademovo brašno obiluje magnezijem koji kontroliše šećer u krvi. Zanimljiv podatak je da 25–38% osoba sa dijabetesom tip 2 pati od manjka magnezija. Kada se to koriguje balansiranom prehranom i suplementacijom, dolazi do značajnog smanjenja šećera u krvi kao i do poboljšane funkcije inzulina. Čak i ako nemate dijabetes tip 2 ali imate niske nivoe magnezija ili normalne nivoe magnezija ali ste pretili, onda bi bademovo brašno bilo odlična namirnica za dovođenje organizma u balans.
  2. Bademovo brašno je bezglutensko – gluten se nalazi u pšeničnom brašnu i tijesto zbog glutena ima fino rastezljivu teksturu te hvata zrak tokom pečenja, kako bi postalo vazdušasto (fluffy). Osobe koje pate od celijakije ili netolerancije na pšenicu ne mogu jesti namirnice sa glutenom jer im organizam greškom gluten tretira kao nešto štetno, potiče se autoimuni odgovor i dolazi do oštećenja sluznice crijeva (zbog toga pate od simptoma poput nadimanja, dijareje, gubitka kilaže, kožnih osipa i umora). Bademovo brašno će takvim ljudima biti idealna alternativa pšeničnom brašnu.
  3. Bademovo brašno snižava “loši” LDL holesterol i krvi pritisak – kroz par tekstova sam se dotakla “dobrog” i “lošeg” holesterola što znači da svaki holesterol nije nepoželjan. Onaj nepoželjni je LDL holesterol a analiza pet studija u kojoj je učestvovalo 142 ljudi je pokazala da oni koji su jeli više badema, iskusili su sniženje LDL holesterola. I ponovo, manjak tj. deficijencija magnezija se dovodi u vezu sa visokim krvnim pritiskom. Tako da je i u tom slučaju veoma korisno uključiti bademe u prehranu. 

Kako koristiti bademovo brašno u pečenju i kuhanju

U suštini, svako brašno možete zamijeniti u omjeru 1:1 sa bademovim brašnom. Možete ga koristiti i umjesto krušnih mrvica a jedina mana bi bila što (upravo zato što je bezglutensko), bademovo brašno nije toliko vazdušasto kao npr. pšenično. Tome se uvijek može doskočiti praškom za pecivo a također treba imati na umu i da je bademovo brašno kalorično – zato je bitno ne pretjerivati sa njegovim unosom. Što svakako mislim da nije teško, jer ako ste nekada pravili sa bademovim brašnom onda znate kako brzo zasiti. U nastavku sam pripremila jednostavan recept za manje palačinke u američkom stilu koje su dosta fluffy i sočne. Ja sam ih kombinovala sa divnim jagodama, niskokaloričnim džemom od jagoda, bademima i malo agavinog sirupa (potpuno opcionalno). Dobila sam osam malih palačinaka koje smo Ado i ja među sobom podijelili i bili su odličan pre-workout doručak!

Palačinke od bademovog brašna [ Low-carb Recept ]

2 veća jajeta, 2 supene kašike bademovog mlijeka, 4 supene kašike kikiriki putera, 75 grama bademovog brašna, 1 kafena kašika praška za pecivo, 2 kafene kašike ekstrakta/ arome badema, ulje za prženje (može biti kokosovo ili rafinirano maslinovo ulje)

Mala napomena po pitanju sastojaka – naravno da ne morate koristiti bademovo mlijeko i bademovu aromu, ako ih nemate pri ruci možete ih zamijeniti kravljim ili bilo kojim drugim mlijekom po volji te regularnom aromom vanilije. Poenta je što sam željela da se maksimalno osjete bademi, što sam i postigla savršenom kombinacijom bademovog brašna/ mlijeka/ arome. Kada kupujete kikiriki puter, moja preporuka bi bila da pregledate sastav jer mnogi sadrže dosta šećera i soli. 

Ovu mješavinu možete komotno ubaciti u blender na petnaestak minuta. Od nedavno sam vlasnica štapnog miksera tako da sam se njim poslužila. Iako je smjesa malo gušća, mikser je obavio odličan posao. Imam kalup za američke mjere (1 cup, 1/2 cup, 1/3 cup, 1/4 cup) pa mi je 1/4 cup bila izvrsna mjera a to možemo prevesti u 60ml za sve one koji ne koriste ove kalupe. Prije prženja sam blago zagrijala tavu, namastila je sa malo ulja i kalupom na sredinu ulila tijesto. Pržila sam palačinke sa svake strane na 2-3 minute i prebacila na tanjir. Isti postupak sam ponavljala dok nisam potrošila svo tijesto. Primjetiti ćete da će palačinke porasti dok se prže, biti će vazdušaste i imati će fenomenalan miris po bademima. Možete ih servirati po želji dok smo se mi fokusirali na svježe jagode i niskokalorični dm Bio džem od jagoda. Njam!

Palačinke od bademovog brašna [ Low-carb Recept ]
Palačinke od bademovog brašna [ Low-carb Recept ]
Palačinke od bademovog brašna [ Low-carb Recept ]

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *


Looking for Something?