Muška njega kože [ Mini vodič za svakog muškarca ]

Muška njega kože [ Mini vodič za svakog muškarca ]

Neki dan sam dobila kritiku od strane muža – i mislim da je upravu. Pored toliko tekstova o njezi kože, zaista nisam obratila pažnju na mušku kožu koliko sam vjerovatno trebala. Ne znam da li ženski dio čitateljstva zna ali stvarno sa ponosom mogu reći da imam solidan dio muškog čitateljstva. Baš mi je drago što se može i za muškarce pronaći nešto zanimljivo i korisno na stranicama bloga. I jednostavno sam mislila da se podrazumijeva sve što sam napisala o njezi da je unisex tj. da su u pitanju proizvodi i sastojci koji se univerzalno mogu koristiti. Ipak, to što moj muškarac uz mene koristi gotovo pa istu preparativu koju koristim ja ne znači da je tako kod svih muškaraca.

I zaista, iako barem u kontaktu sa muškarcima koje poznajem preko supruga ili kolege sa posla vidim napredak u smislu da su dosta više zainteresovani za njegu – da li je to neki uzorak koji može pokazati da je generalno u društvu tako? Vjerujem da ima dosta varijacija i bez obzira u koju grupu da spadate vi lično ili muškarci koje poznajete, u ovom tekstu bih pokušala na što jednostavniji način da pređem sve osnovne ali efikasne korake koji će itekako dati rezultate (kratkoročne ali i dugoročne).

Kao što sve žene nisu iste, ni svi muškarci nisu isti. Tako da se ne može reći da svim muškarcima njega počinje i završava sapunom kojim se pere lice, kosa i tijelo. Sve je više muškaraca svjesno da postoje proizvodi i mimo osnovne postave: sapun, šampon, gel za tuširanje i dezodorans. Oduševljena sam otkrićem Facebook grupa u kojima muškarci sa ponosom predstavljaju svoje parfemske kolekcije te je jasno da se koncept njege i njegovanosti u muškom smislu itekako proširio. Ali i pored toga, činjenica ostaje da se mnogima (ne samo muškarcima, već i ženama) čini kako je njega veoma komplikovana. I to mogu razumjeti jer stvarno postoji puno sastojaka kojima se razbacujemo u internet prostoru. Stvarno može sve skupa djelovati kompleksno. I skupo. Kažem, može – ali i ne mora.

Zahvaljujući minimalizmu i inovacijama, rekla bih da je miks i jednostavnog i kompleksnog. Na neki način, shvatila sam da muškarci smatraju kako njega zahtjeva puno vremena i truda. Ne kažem da ovo nije istina ali opet, ne mora to tako biti. No, ono što mi se čini da muškarci većinom ne shvataju jeste da je njega nešto o čemu bi baš svi trebali da brinu i nije nešto što se povezuje za određeni spol. Njega (kože, kose, tijela itd.) je samo ekstenzija zdravlja – uzimajući u obzir da je koža najveći organ našeg tijela, čak i najosnovnijom rutinom muškarci imaju mogućnost da se izbore sa najčešćim kožnim problemima (od oštećenja, akni, seboreje, suhoće itd.). U suštini poenta je jednostavna i ona ne diskriminiše; ako želite da vam koža bude zdrava i da dobro izgledate i za par decenija od danas, onda će vam njega biti koristan alat kako bi to postigli.

A kako da neko sada osmisli njegu bez da ga zbuni velika količina proizvoda na tržištu? Pa to je ljepota njege – fleksibilna je i prilagodljiva. U nastavku sam pripremila mini vodič za najjednostavniju rutinu koja se sastoji od 2-3 koraka. A ako vam se ona bude dopala i vidite da vam prija nakon par sedmica korištenja hidratantne kreme i SPF zaštite, onda možete preći na naredni korak (o kojem također nešto više u nastavku).

Muška njega kože lica, osnovna 3 koraka; čišćenje, hidratacija i SPF

Temeljito ali neagresivno čišćenje

Ako se pranju ruku može pristupiti rutinski, onda se to isto može učiniti i za lice. Umivanje ne samo vodom već i odgovarajućim gelom za čišćenje je jedan od najvažnijih koraka u njezi kože lica. Potrebno je da se koža lica umiva ujutro i navečer svakog dana da bi se sa nje uklonili višak masnoća (sebum), nečistoća, prašine, SPF zaštite pa i bakterija koje na licu završe jer ga svi nesvjesno dodirujemo rukama ili ekranom mobitela dok telefoniramo. Umivanje je jedna od najosnovnijih praksi higijene koju možete obaviti nad umivaonikom ili dok ste pod tušem. Još jedna prednost umivanja jeste što priprema kožu za njegujuće proizvode da se bolje upiju (omekšava je, otvara pore).

Kad kupujete gel za umivanje, trebate obratiti pažnju na svoj tip kože – ja svo vrijeme pišem gel jer je tako lakše zapamtiti ali to ne mora biti samo gel već postoje kreme i mlijeka za umivanje (suha koža) ili gelovi i pjene (masna koža). Pri kupovini izbjegavajte proizvode za umivanje koji sadrže parfeme, grube čestice za piling ili čak eterično ulje mente da bi izbjegli iritacije. Čišćenje je dosta napredovalo tako da u proizvodima za čišćenje kože sada imate aktivne sastojke koji eksfoliraju kožu tj. uklanjaju nakupljene mrtve ćelije koje mogu dovesti do začepljenja pora i akni.

Proizvod za čišćenje kojim se umivate treba laganim pokretom umasirati u vlažnu kožu lica tokom cca 1 minute. Kada se umivate nemojte zaboraviti umasirati proizvod za čišćenje u cijelu kožu lica, do linije kose, oko nosa i oko usta ako imate bradu. Kada završite, temeljito isperite proizvod i eventualnu pjenu. Peškirom lice posušite bez pretjeranog trljanja, koža ne mora biti 100% suha da bi je njegovali slijedećim korakom.

Potražite nemasne hidratantne kreme

Jedan od razloga – ako ne i glavni razlog – zbog kojih sam shvatila da muškarci ne vole njegu jeste zato što mrze osjećaj proizvoda na koži. Znači, osjećaj ljepljivosti i težine im je toliko neprijatan da radije biraju ne mazati lice bilo čim. Zahvaljujući zahtjevima javnosti ali i inovacijama, sada na tržištu imamo puno preparativnih brendova čiji proizvodi su formulirani da mogu doskočiti svakom zahtjevu i potrebi. Hidratantne kreme više nisu nužno teške i ljepljive a dati ću i par svojih prijedloga za koje sam sigurna da će biti super. Sada imate dosta gel-krema koje su nemasne, lagane i brzo se upijaju. Dok, ako patite od suhoće, zatezanja i perutanja – i za vas postoje brzoupijajuće kreme koje će koži pružiti potrebnu njegu.

Ne. Preskačite. SPF. 

Ovo je korak u njezi koji bih uvijek stavila kao najvažniji od svih. Poslije čišćenja kože, ako postoji samo jedan proizvod koji ste spremni koristiti – neka to bude SPF. Ako niste upoznati, SPF je skraćenica za faktor zaštite kože od sunca tj. sunčevog zračenja/ radijacije. Ne samo da će vas SPF krema zaštititi od raka kože i opekotina već je vaš zaštitni štit od problema poput akni, staračkih pjega, osjetljivosti, isušenosti i prijevremenog starenja. Ne mogu dovoljno naglasiti da je ustvari UV zračenje kao i oštećenja koja nastaju zbog njega glavni uzrok starenja kože. Vjerujte da ga ne preporučujem radi ljepote već prvenstveno radi zdravlja. Srećom, stvarno nema nestašice ovakvih proizvoda i možete ih kupiti svugdje od dm-a, apoteka, parfumerija pa čak i u supermarketima. Ali za onaj stvarno nemasni, fini osjećaj na koži potražite neku od mojih preporuka.

Ja uvijek preporučujem SPF kreme sa sastojcima Titanium dioxide ili Zinc oxide (mineralni UV filteri) jer danas su formulacije prefinjene i ne ostavljaju na licu bijeli trag. Ali slobodno koristite i one sa elegantnim formulacijama koje sadrže hemijske UV filtere. Šta god da odlučite, bitno je da koristite SPF kreme. Osim činjenice da ih trebate svaki dan koristiti i nanijeti ih na svoje čisto lice prije nego izađete iz kuće, bitno je i da ih nanesete količinski dovoljno. Jedna mala tačkica neće prekriti cijelo lice. Neko nepisano pravilo je da se količina debljine dva prsta na dlanu nanese na lice, vrat i uši. 

Ovo bi bila osnovna tri koraka njege koju bi svaki muškarac trebao da može ispratiti; umivanje svako jutro i svaku noć, hidratantna krema i SPF krema. Ako kupite neku finu SPF kremu ili imate masniji tip kože, možda i možete preskočiti hidratantnu kremu prije SPF kreme. Možete sve svesti na čišćenje ujutro/ navečer i SPF kremu. Ovo će biti dovoljno da vam koža bude čista, njegovana i zaštićena. Ali ako ste već upoznati ili ste već savladali osnove njege, možda ste zainteresovani da je obogatite? Onda razmislite o nekom od prijedloga u nastavku – bila bih jako ponosna kada bi vam se u kupaonici našli eksfolijans, serum ili retinol, ako baš želite da budete fensi!).

Muška njega kože, dodatna 3 koraka

Eksfolijacija i toniranje

Ako želite riješiti akne ili perutanje kože, koji god tip kože da imate, onda bi trebali koristiti eksfolijaciju barem 1-2 sedmično. Ukoliko volite klasične pilinge sa zrncima, samo se potrudite da uzmete one koji ne sadrže plastiku iz izmrvljenu koru oraha/ orašastih plodova (ovi drugi vam mogu izgrebati kožu). Kvalitetan piling ove vrste treba da sadrži veoma fine čestice koje pilinguju (poput zrnaca jojoba voska, rižinog praha, mljevene zobi). I kada ih koristite, nema potrebe da ih utiskujete u kožu jakim pokretima jer već su one napravljene da rade i bez jakog pritiska. 

Ako ne želite klasični piling, možete ga zamijeniti tonikom koji sadrži eksfolirajuće sastojke. Pamučnu blaznicu namočite sa malo eksfolirajućeg tonika i lagano pređete cijelo lice tom blaznicom. Ovakav tonik će olabaviti “ljepilo” koje drži mrtve ćelije, otkloniti ih da ne zagušuju kožu, skinuti usput i višak masnoća/ sebuma te omekšati izgled bora, linija, pora i tamnih fleka na koži. 

Ako su akne i višak masnoće problem, tražite tonik sa BHA kiselinama (beta hydroxy acid) ili će na njemu pisati da sadrži salicilnu kiselinu. Ovi sastojci su topivi u mastima te će pomoći dovesti masnoću lica pod kontrolu a ujedno će djelovati protuupalno. Ako vam je pak koža suha, perutava, imate puno borica i staračke pjene – onda tražite tonik sa AHA kiselinama (alpha hydroxy acid) ili jednostavno potražite tonik sa glikolnom kiselinom. Ona će pomoći da se tekstura kože popravi, izblijediti će tamne fleke a i smanjiti izgled bora. U slučaju osjetljivosti kože, umjesto glikolne uzmite tonik sa mliječnom kiselinom.

Koristite aktivne sastojke ( vitamin C, niacinamid) + Retinol kao ultimativni anti-age sastojak

Nemojte se bojati naziva sa kojima niste upoznati – barem sam pisala o svim važnijima na blogu, ukoliko imate želju da se i dodatno educirate. Ono jednostavnije što mogu napisati jeste da ako imate probleme sa aknama, starenjem, suhoćom ili tamnim flekama – najbolja pomoć koju trebate je u obliku seruma sa moćnim aktivnim sastojcima.

Na primjer, serum sa niacinamidom je izvrstan za kontrolu masnoće na licu kao i akni. Serum sa vitaminom C je jedna od najboljih stvari koju možete kupiti ako želite svjetliju i čvršću kožu. Serumi su obično veoma laganih, hidratantnih formulacija i nanose se poslije umivanja i tonika. Znači; umivanje, tonik, serum, krema i/ili SPF krema. To je to. Zapamtite da se niacinamid ne koristi sa vitaminom C. I da vitamin C ne koristite sa retinolom. Retinol je posebna priča i ako ste spremni, možete samo njega ubaciti u noćnu njegu i preskočiti sve tonike. Uz retinol navečer, po danu se samo umijete, koristite hidratantnu i SPF kremu. Eventualno serum sa vitaminom C ili hijaluronom preko dana, nikako navečer. Noć neka bude jednostavna – samo retinol. A zašto retinol može zamijeniti gotovo sve druge aktivne sastojke? Jer je ultimativni anti-age sastojak.

Ako ste spremni za se pridržavate redovnog čišćenja, hidratacije i SPF kreme tokom dana onda ste spremni i za noćnu njegu koja sadrži retinol. Više sam pisala o njemu ovdje (klik!), ali ukratko, ako imate blizu ili preko 30 godina i želite da izgledate dobro i njegovano sada kao i za par decenija – onda definitivno uložite u pristojan proizvod sa retinolom. Ne mora biti skup a dati će odlične rezultate. Bitno je znati da se koža mora svaki dan štititi SPF kremom ako koristite retinol. Jeste korak više ali ako se možete posvetiti, koža će vam bukvalno blistati. Od akni, loše teksture, bora i pjega, retinol rješava sve i to prilično brzo. Ono sa čime nema zezanja je SPF zaštita i bez obzira koji tip kože da imate, počastite je hidratantnom kremom ili serumom dok koristite retinol (može prije i/ili poslije retinola da se koristi hidratantna krema ili serum, neće smetati njegov rad – naprotiv!).

Maske ne bi trebalo da su nepoznanica

Ovaj korak je bonus na kojem će svaka koža da bude zahvalna –  iako, naravno, ovo nije nešto obavezno. Maske se koriste da bi se pojačalo djelovanje u tretiranju nekih kožnih stanja i problema. Maske su nešto intenzivnije i zato se ostave da djeluju kratko, na 10-15 minuta. Maske koje sadrže glinu, ugalj ili BHA (beta hydroxy acid) smiruju masnoću, akne, bubuljice, mitesere. Neke hidratantne maske sa hijaluronom smiruju i hlade kožu, hidriraju je. Za super intenzivnu hidrataciju su tu korejske sheet maske koje se drže na licu 15 minuta, uklone a ostatak esencije umasira u lice i vrat. 

+ BONUS SAVJET: ignorišite pakovanje. Iz ličnog i iskustva supruga koji je uveliko pomogao u kreiranju ovog teksta, oboje možemo posvjedočiti da velika većina proizvoda koje imamo koristimo zajedno i potpuno ravnopravno. Lijepo je vidjeti da se ulaže u proizvodnju linija i proizvoda konkretno za muškarce, ja to istinski podržavam jer više ulaganja će dovesti do usavršavanja ove grane preparative. Ali za sada sam mogla primjetiti da se ne ulaže toliko u sastav i kvalitet samih proizvoda već je fokus na pakovanju, da vam boje djeluju prijatno na oko, da je estetika “muška” i da vas mirisima privuku (kedrovina, sandalovina). Sve je to lijepo ali u suštini, to su kozmetičke i površinske stvari. Sadržaj proizvoda je suština. Cijela moja filozofija njege je temeljena na sastojcima i apsolutno djeluje. Zato iskrena preporuka kakvu sam dala i svom suprugu je da se ne ograničavate na samo muške linije i proizvode. Preparativa ne poznaje spol i uz minimalno znanje o sastojcima, bez prevelikih troškova i sa jako malo uloženog vremena možete izvući maksimum kojim ćete biti veoma, veoma zadovoljni. Znanje je moć, uvijek bilo i ostalo. Zato, samo naprijed dragi muškarci, njegujte se i uživajte u najboljoj verziji sebe.

Na dnu teksta vas očekuje spisak proizvoda koji imaju moju preporuku.

Muška njega kože [ Mini vodič za svakog muškarca ]
Muška njega kože [ Mini vodič za svakog muškarca ]
Muška njega kože [ Mini vodič za svakog muškarca ]
Muška njega kože [ Mini vodič za svakog muškarca ]
Muška njega kože [ Mini vodič za svakog muškarca ]
Muška njega kože [ Mini vodič za svakog muškarca ]
Muška njega kože [ Mini vodič za svakog muškarca ]
Muška njega kože [ Mini vodič za svakog muškarca ]
Muška njega kože [ Mini vodič za svakog muškarca ]

Preporuka proizvoda

PROIZVODI ZA ČIŠĆENJE KOŽE

EKSFOLIJANSI/ PILING ZA KOŽU

TONIK ZA KOŽU

HIDRATANTNA KREMA ZA LICE

SPF UV ZAŠTITNA KREMA ZA LICE

SERUMI SA AKTIVNIM SASTOJCIMA (HIJALURON, NIACINAMIDE, VITAMIN C)

*RETINOL

NJEGA BRADE

MASKE ZA LICE

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *


Looking for Something?