Kolagenski smoothie od borovnica i špinata

Kolagenski smoothie od borovnica i špinata

Kolagenski smoothie od borovnica i špinata

Bila sam u potrazi za sastojcima koji će sačinjavati smoothie putem kojeg ću na lak i “bezobolan” način unijeti više željeza – što znači da sam tražila formu za unos špinata a da ukus ne bude kompromitovan. Isprobala sam u ovoj svojoj potrazi više različitih smoothie recepata i niti jedan mi nije bio odgovor tačnije, niti jedan mi nije bio ukusan (ili su možda omjeri sastojaka bili ti koji meni nisu odgovarali). Kada je smoothie bio od dominantno zelenih sastojaka, bio je obično previše gorak. U nastojanju da mu podarim aromu, voće bi dominiralo (što pobija svrhu smoothieja jer ne treba da bude cijeđeni sok) ili bi tekstura bila previše vlaknasta. 

Iznenađujuće, onaj idealni omjer rezultirao je neobičnom bojom smoothieja – znam da boja nije njegov adut ali dajte mu priliku jer znam da će vas pridobiti na prvo blendanje. Zato su mu ukus i tekstura izvrsni. Nije vodenast ali nije ni kao puding iako ga možete jesti kašikom. Oduševilo me što špinat potpuno neutraliziraju borovnice + nije ni previše sladak. Također ima impresivan sastav, jer je niskokaloričan i neće iritirati glikemijski index (GI) dok obiluje vlaknima, proteinima, antioksidansima, željezom, vitaminima A i C te potiče organizam na proizvodnju našeg prirodnog kolagena. U ovom smoothieju imamo sve od masti, zelenjave, proteina, vlakana koji održavaju stomačić sitim a um oštrim satima nakon konzumacije. Podsjetimo se zbog čega sam željela uključiti zelenu boju, antioksidanse, željezo i kolagen u ovaj fenomenalni kolagenski smoothie od borovnica i špinata.

KOLAGEN

Kolagen je vlaknasti protein koji nastaje u tijelu i neophodan je za brojne biološke procese od vitalnog značaja. Kolagen je ustvari najzastupljeniji protein u ljudskom tijelu (čini 30% od cijelog sastava proteina u našem tijelu) te je bukvalno gradivno tkivo za zdrave nokte, kožu, kosu, kosti, ligamente itd. Riječ kolagen potiče od grčke riječi “kólla” što znači ljepilo, tako da ne čudi što se često spoimnje da je kolagen “ljepilo” koje nas drži cijelim. On također odašilje važne signale ćelijama, koji pomažu u borbi protiv upalnih procesa i pri popravku oštećenih ćelija. Problem sa kolagenom je taj što vremenom ali i kada smo pod stresom, njegova proizvodnja opada. Održavanje zdravih nivoa kolagena je neophodno za zdravo i funkcionalno tijelo, te je nekada neophodno obnoviti naše ograničene rezerve ovog izuzetno korisnog proteina.

ŽELJEZO

Bez dovoljno željeza, naša tijela ne mogu proizvesti dovoljno hemoglobina, što dovodi do manjka željeza. A kada neko ima manjak željeza osjeća se umorno, “grogi”, bezvoljno. Dijetalno željezo dolazi u dva oblika: hem i ne-hem željezo. Hem željezo se nalazi isključivo u životinjskom proteinu (npr. meso, perad, morski plodovi). Ovo je najfunkcionalnije željezo u ljudskom tijelu. Ne-hem željezo se nalazi u namirnicama biljnog porijekla (npr. grah, orašasti plodovi, zeleno lisnato povrće). Najbolji izvori hem željeza uključuju iznutrice (iako ih neki ljudi ne vole, dajte im šansu), riba, morski plodovi, pačetina i mljevena govedina. Ove namirnice su bogate vitaminom B12. Neke od vrhunskih namirnica koje su izvor ne-hem željeza uključuju leću, kinou, grah, pire od paradajza, kuhani špinat i palmino srce (ovo je za nas već egzotika).

Jedimo u bojama [ ZELENA ]

Zeleni pigment u biljkama koji nam je poznat kao hlorofil povećava proizvodnju krvnih ćelija i poboljšava oksigenaciju, detoksifikaciju te cirkulaciju. Njihova moć naravno leži i u antioksidansima koji pružaju tijelu zaštitu od okolišnog zagađenja te čak od druge (ne toliko zdrave) hrane koju unosimo u organizam. Bogate omega-3 masnim kiselinama, lisnate zelene namirnice snižavaju holesterol te su ključne za gotovo sve funkcije organizma. One također alkalizuju cijelo tijelo, te održavaju njegov pH na sigurnom i stabilnom nivou. Konzumacija zelenih namirnica koje su bogate vitaminom K (poput špinata, kelja, šparoga i brokulica) usporava kognitivno propadanje koje dolazi sa godinama. Moždano zdravlje nije jedini benefit koji vrijedi istaći jer je još jedna pozitivna stvar koja se veže za konzumaciju zelenih namirnica i kardiovaskularno zdravlje. Kada je i imunitet u pitanju, recimo špinat i kivi su bogati vitaminom C kao i antioksidansima koji nam organizmu pomažu u efikasnijoj borbi sa infekcijama. ŠPINAT –  poput kelja je bogat vitaminima A i C te ima nešto više vlakana u odnosu na kelj.

Jedimo u bojama [ LJUBIČASTA ]

Ove namirnice su bogate antioksidansima koji su organizmu potrebni kako bi se izbalansirali oksidansi koji nastaju uslijed tjelesnih procesa na svakodnevnoj bazi. Oksidansi su nam poznati i pod drugim nazivom: slobodni radikali. Slobodni radikali sadrže visoko nestabilne i nejednake molekule koje poništavaju balansirane i zdrave ćelije čim sa njima stupe u kontakt. Namirnice u ljubičastom spektru boja su bogate resveratrolom, koji je od velike važnosti za zidove arterija s obzirom da on čisti cirkulaciju krvi. Također su ove namirnice bogate visokim količinama antocijanina, a oni su ti koji im daju jarku ljubičastu boju. Također su upravo antocijanini odgovorni za većinu zdravstvenih dobrobiti koje namirnice ljubičaste boje imaju. BOROVNICE – sjajan su izvor vitamina C koji štiti ćelije od oštećenja, pomaže organizmu da apsorbuje željezo te potiče proizvodnju kolagena u koži. Borovnice također sadrže određena topiva vlakna koja pomažu probavi.

Kolagenski smoothie od borovnica i špinata [ RECEPT ]

1 supena kašika goveđeg želatina, 1 supena kašika kikiriki putera (cca 15 grama), 1 supena kašika lana ili chia sjemenki (cca 15 grama), 100 grama svježeg špinata (cca jedna šaka svježeg špinata), 70 g smrznutih borovnica, 180 ml bademovog mlijeka+ sjemenke konoplje i kocke leda (opcionalno)

Za pripremu će vam biti potreban neki solidno snažan blender, poput Nutribulleta koji i sama koristim godinama. Priprema je veoma jednostavna: samo ubacite sve prethodno pripremljene sastojke u blender i pulsirajte dok tekstura ne bude fino kremasta. Ako ste poput mene potrošili kolagen koji inače koristite, uvijek će odlična nadopuna biti klasični goveđi želatin koji ja kupujem ca 4,50KM u Badem butiku. Kikiriki puter neka bude po želji ali lično bih sugerisala da ima što manje soli i šećera te da bude glatke teksture (osim ako ne preferirate malo hrskavog kikirikija pod nepcem). Smrznute borovnice nisu jeftine ali recimo, one Bingo marke mislim da su najpristojnije cijene dok špinat definitivno treba biti svjež. Ne morate uklanjati peteljke, jedino ako su pod prstima dosta čvrste. Od mlijeka možete koristiti ono koje vam je po volji – moja lična preferenca je divno bademovo mlijeko a za serviranje se možete poslužiti kockama leda, prstohvatom sjemenki konoplje ili još malo smrznutih borovnica. Ovaj smoothie je izvrsna užina a može uskočiti i kao brzinski doručak jer je dosta zasitan a ne pada teško na stomačić.

Kolagenski smoothie od borovnica i špinata
Kolagenski smoothie od borovnica i špinata

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *


Looking for Something?