Priprema kože za proljeće u 8 koraka

Priprema kože za proljeće u 8 koraka [ Spring Skincare Shakeup ]

20-og marta nam je sa proljetnom ravnodnevnicom stigao signal da je proljeće bez ikakve sumnje stiglo i samo ću reći – napokon! Iako sam pretodnih sezona bila jedna od onih u manjini koja uživa u okrutnim ali kristalno lijepim zimskim jutrima i večerima, priznajem da mi je srce otoplilo na pomen proljeća. Plavetnilo je odmor za oči i dušu, zrak miriše, nježni cvjetići se javljaju iz plodne zemlje i pored sveg tereta života on ipak ima toliko ljepota zbog kojih vrijedi hraniti optimistu u sebi. Raduju me dosta duže šetnje na suncu, vlasnici sa psima u obližnjem parku, svježe cijeđeni sokovi i hrskave salate, lagani parfemi na proljetnom povjetarcu pa se čak radujem i gužvama na šetnicama (kada vam ovo napiše introvert, onda vam je sve jasno). 

Proljeću želim da se jednakim žarom obraduje i moja koža kojoj uz male promjene nadam se da ću pružiti predah od gustih tekstura, bogatih formulacija te joj dopustiti da zasija punim sjajem pod suncem od kojeg ću da je adekvatno zaštitim. Krasno mi je što su jutra svjetlija, noći pristižu kasnije – i nema koža problema sa tim jer je SPF pouzdan a jagodice naprosto vape za vilinskom prašinom hajlajtera koji sam nedavno kupila. Ne brinu me ni proljetni pljuskovi niti vjetrovi (iako je kosa možda malo pod stresom ali i to ćemo riješiti). 

Ono što uvijek radim po smjeni godišnjih doba jeste da prije svega analiziram trenutno stanje svoje kože lica. Pregledam kojeg je tipa, ima li promjena u posljednjih par mjeseci. Imam li ožiljaka, pigmentacije, crvenila, komedona. Provjerim da li je isušena, da li su fine linije i borice uznapredovale. Potom poredam proizvode koje sam koristila u prethodnom periodu, bacim na papir koje želim zadržati i u narednom periodu a procjenim da li nešto novo ima mjesta u rutini. Onda sezonske proizvode poput jačeg retinola mijenjam za slabiji, automatski SPF koji koristim postaje malo robusniji, manji je fokus na kozmetici a nastojim da preparativa nadomjesti manjak šminke gdje je moguće. Okrećem se laganijim, prozračnijim formulacijama. Čistače također apdejdujem iako je tokom cijele godine čišćenje iz dva koraka bez kompromisa. Ulja za gua sha masažu isto volim da pormijenim, kreme su finije i lakše a piling se postepeno počinje vraćati u stroj. Manje će biti fokus na retinolu a postepeno se ide na eksofolijanse poput blage mliječne kiseline kojima ću se detaljnije pozbaviti za par mjeseci.

Ovo će biti moja proljetna preparativna ekipica i nadam se da će vas inspirisati da svojoj koži pružite najbolju njegu tokom proljetnih dana koji nas očekuju.

1. Savršen proljetni dvokorak u čišćenju

Otkako se popularizirao princip čišćenja kože lica od dva koraka – prvim uklanjamo šminku i gro nečistoća, drugi korak je više fokusiran na samu kožu – potpuno sam mu vjerna. Kada god bih razgovarala sa nekim ko se nije pronašao u ovoj tehnici, uvijek bi krivac bio neprilagođeno sredstvo za uklanjanje šminke i čišćenje kože. Ulje ili uljani balzam sa minimalnom listom sastojaka su najbolja opcija za prvi korak čišćenja. Nešto poput The Ordinary balzama sa skvalanom, Mak Skincare Naked Face ili Clinique TTDO balzam su u top 3 preporuke koje mogu dati tokom cijele godine. Sebi možete olakšati život nabavkom već osmišljenih sistema za dvostruko čišćenje, poput Skintegra Atomic + Amphibian seta ili Olival Mikroemulzije + Amino gela. Sa njima nema greške ali ako nemate budžet, nisu vam iz nekog razloga dostupni onda topla preporuka za kombinaciju koju trenutno koristim: Mak Skincare Naked Face za skidanje šminke a potom novi Skintegra Clarion 2% BHA čistač. Koža nije isušena a baš je dubinski čista i pripremljena za dalju njegu.

2. Najnježniji piling

Pošto sam bila vjerna retinolu tokom zime i istinski mi je transformisao kožu za tako kratko vrijeme, tranziciju ka retinolu blažeg intenziteta želim propratiti polaganim uvođenjem pilinga koje sam do sada u potpunosti prepuštala retinolu. Nešto poput Skinematic Luminous enzimskog rižinog praha ili Mak Skincare Bluetiful kremastog pilinga sa zrncima jojobe će odgovarati baš svakom tipu kože (pa i najosjetljivijem, najisušenijem). Bez iritacija, grebanja kože, crvenila i perutanja – kožu ćete lijepo pripremiti i stimulisati da se brže obnavlja.

3. Zamjena retinola prema jačini

Nacomi next lvl.serum Retinol 1% me oborio s nogu, toliko je efikasan! Ako ste u potrazi sa jako, jako intenzivnim retinolom a koji je pristupačne cijene onda nemate tražiti dalje – ovo je idelan odabir. Meni je nekada bio i prejak na samom početku, dok se koža na njega nije navikla, pa sam se suočila sa prvim perutanjem kože od retinola iako sam retinol niže koncentracije koristila mjesecima unazad. Koža mi jednostavno nije bila pripremljena na metamorfozu koju joj je ovaj retinol priredio. Bez pretjerivanja mi je sa lica skinuo pet godina, tačno pet godina napredovanja finih linija, borica i teksture. Sve je nestalo kao preko noći – a ustvari je proces trajao mjesec dana. Koristim ga jednom do dva puta sedmično i prezadovoljna sam no sada mi je potrebno nešto nježnije i tu se vraćam na one fine The Ordinary formulacije retinola u skvalanu. Moja koža naprosto uživa u tim njihovim retinolima svih vrsta, tako da ću postepeno prelaziti na 0.5% retinol a potom 0.2% retinol kako se ljeto bude približavalo. Poslušajte moj savjet pa sebi također nabavite više različitih “jačina” retinola kako bi mogli praviti prelaze u skladu sa godišnjim dobima. Tako imate mogućnost izrotirati sve sastojke tokom godine, kožu stimulisati različitim sastojcima a time se neće previše privići niti na jedan (efikasnost je osigurana).

4. SPF cijeli dan, svaki dan

Kako Nacomi retinol ide van proljetne rutine, tako Nacomi SPF u nju ulazi. Vjerovatno ću u narednom periodu da testiram još neke SPF proizvode ali za sada znam da ću koristiti Nacomi Golden Rays Basic Hidratantna krema SPF 50 PA ++++. Malo jeste gušća i može povremeno ostaviti blagi bjeličasti trag ali par kapi alverde Perfect Cover Foundation & Concealer (04 Caramel) to savršeno kompenzira. Imaju i dosta srodne, kremaste teksture tako da se fino miksaju. Tanki sloj obje neće opteretiti kožu a zaštititi će je i dati joj zdravi sjaj. Trik sa Nacomi kremom da bi vam bila savršena jeste da prvo kožu dobro nahranite prije nego je nanesete – koristite svoj hijaluronski serum ili neko hranjivo ulje ako vam je koža suha. Bitno je da koža bude hidratizirana i ova krema neće ostaviti nikakav bijeli trag na koži. Ona u sebi ipak ima Titanium Dioxide koji i jeste “krivac” za blagi bijeli trag ali kada je koža nahranjena on se potpuno masiranjem u kožu izgubi. Vodootporne je formulacije i ne skida se lako a ujedno kožu ne opterećuje i nema osjećaja težine tokom dana. Ako tražite zaštitnu SPF kremu za svaki dan (ispod šminke ili samostalno), ovo je jedan od sigurno najboljih proizvoda te vrste iz dm-a.

5. Sočni i prozračni serumi

Hijaluronski serumi su mi must-have i do sada sam potrošila The Ordinary te dva Vichy hijaluronska seruma (H.A. Epidermic Filler i Mineral 89). Sada je za proljeće uskočio Olival Hijaluron Hidrator H4 koji je utjelovljenje onoga što serum sa hijaluronskom kiselinom treba biti. Lagan, brzoupijajući, prozračan, jako hidratantan, ne previše ljepljiv. Noreva Aquareva je možda najadekvatniji hidratantni serum sa hijaluronom za masnu i mješovitu kožu – ovo pribiljžeite ako ste ovog tipa kože jer je odličan serum a nije izvikan. Nemojte zaboraviti da barem par puta sedmično koristite vitaminski C serum pa bi moja preporuka bila za Mak Skincare Face it, Olival Vitaminski serum C, Nacomi next lvl.serum vit C 15% ili najbolji budget Balea serum sa vitaminom C (bolji nećete pronaći za manje novca, 100%).

6. Laganije kreme tokom dana

La Roche-Posay Toleriane Ultra Creme je u mojim očima najidealnija krema od svih, najuniverzalnija i najisplativija. Koristi se i kao okoloočna, za cijelo lice i vrat. Znači da sa njom uštedite na kupovini okoloočne. Može biti i dnevna i noćna krema, ne iritira, neće začepiti pore a koža je potpuno nahranjena i balansirana. Idealna je, nema dalje. Ali mi najviše paše tokom jeseni i zime. Tokom proljeća i ljeta nastojim da je zamijenim sa recimo La Roche-Posay Toleriane Sensitive Creme koja je i dalje fino maziva ali itekako prozračnija, na čemu je koža tokom vrućina ipak zahvalna. Pronašla sam se i u Nacomi Antioxidant Marine kao i Nacomi Calm Herbal souffle kremama – one su mi omiljene kada ne nosim šminku ili nosim samo korektor. Preudobne su na licu i nikada mi ne smetaju. A kako je Noreva Aquareva serum meni sa suhom kožom upravo u funkciji seruma, tako je masnoj koži idealna hidratantna krema – definitivno vrijedi investicije. Noreva Aquareva hidratantna okoloočna kremica mijenja Noreva Xerodiane AP+ Palpebral kremu za područje oko očiju koja je dostigla HG status. Fenomenalna okoloočna malo bogatije formulacije. 

7. Ulje + krema kombinacija tokom noći

Kada navečer ne koristim retinol onda svoje lice častim nekom od meni najdražih kombinacija ulja + kreme. Do neki dan sam koristila neku od dvije opcije. Ili sam koristila Nikel ulje noćurkaLa Roche-Posay Toleriane Ultra Creme, što mi je smirilo i najizraženije crvenilo te mi pružilo olakšanje kada bi mi koža bila pod stresom. Ili sam koristila gotovo pa idiličnu kombinaciju Mak Skincare Skin Harmony kremu + Mak Skincare Melody serum. Uz LRP Toleriane Ultra kremu će Mak Skincare Skin Harmony postati jedna od onih rijetkih koje sam potrošila do posljednje mrvice. Ovo mi se baš rijetko dešava jer testiram puno krema i proizvoda tako da je pohvalno kada se jedna krema provlači pored svih njih, ostaje konstanta u mojoj rutini i daje rezultate. Nova kombinacija kojom osvježavam noćnu rutinu jeste ova: AM Apothecary Balancing serum za lice + AM Apothecary Advanced Complex krema za lice. Uopšte nisam imala neka posebna očekivanja jer je ovaj brend u mojoj glavi bio vrhunski za losione za tijelo, gelove za tuširanje pa čak imaju i najbolju deo kremu koju sam ikada isprobala. Ali tu nije bio kraj pa su me serum i krema oduševili! Baš su profinjeni, koža ih jako voli a ne opterećuju je. Koriste brojna njegujuća ulja poput ulja avokada ali i beta glucan te likopen iz stabljike marokanskog paradajza. Super interesantan, super balansiran sastav i za puritance među nama.

8. Pročišćujuće maske

Ovaj korak mi je možda najjednostavniji. Dobre, stare maske od gline poslije dubinskog čišćenja crnim sapunom i rotirajućom četkom će pročistiti i otčepiti pore tamo gdje je najpotrebnije. A naosjećam da će biti potrebe uz pojačanu perspiraciju, vježbanje, češće kretanje na otvorenom. Nacomi ili Mak Skincare – to su maske od gline koje koristim i odlične su. Obično ih koristim na nosu i bradi, prsima i leđima. 

Jedimo sezonski, proljeće nam stiže i kroz hranu

Zdravu i lijepu kožu nećemo postići samo adekvatnom preparativom već će i prehrana odigrati ključnu ulogu. Umjesto da u korpu za kupovinu i ceker ubacimo iste namirnice koje smo do sada konzumirali, pravo je vrijeme da osavremenimo šoping listu te je prilagodimo sezonskim namirnicama. Postoji cijeli niz razloga zbog kojih je poželjno kupovati sve ono što je sezonsko; prije svega su sezonske namirnice ukusnije. Jednostavnije od toga ne može. Ali tu su i drugi razlozi zbog kojih je isplativo prebaciti fokus na ono što je u sezoni. Kada je voće i povrće u sezoni, imalo je vremena da na prirodan način dozrije na suncu. To automatski znači da takve namirnice za ponuditi mogu više ukusa i bolji kvalitet. I naravno, konzumiranje sezonskih namirnica osigurava da u organizam unesemo više nutrijenata. U svim segmentima je ovaj pristup poželjan i dobar, kako za naša tijela, novčanik tako i za našu lokalnu zajednicu. Ako gledamo sa finansijske strane, ekonomičnije je kada jedemo sezonski. Kada je namirnica u sezoni, dostupna je u obilju a samim time joj je i cijena povoljnija. Namirnice koje se uzgajaju blizu nas iziskuju manje troškova za transport, nježnije su spram okoliša a podržavaju lokalne poljoprivrednike. Zato je stvarno dobra ideja imati sve ovo na umu a da bih malo olakšala da jedemo sezonski, na blogu će vas uvijek čekati članci u “Jedimo sezonski” kolumni”, kako bi se svake sezone podsjetili šta je najbolje kupovati. Ovog ali i svakog proljeća je dobro prisjetiti se te uživati u čarima i nutrijentima:

  • JAGODE
  • ARTIČOKE
  • ŠPAROGE
  • RUKOLA
  • RABARBARA
  • KARFIOL
  • KRASTAVAC
  • MENTA
  • GRAŠAK
  • LJUBIČASTA BROKULA
  • ROTKVICA
  • ŠPINAT 
  • MLADI LUK
  • POTOČARKA
  • MRKVA
  • CRVENI LUK
Priprema kože za proljeće u 8 koraka
Priprema kože za proljeće u 8 koraka
Priprema kože za proljeće u 8 koraka
Priprema kože za proljeće u 8 koraka

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *


Looking for Something?