Biljke i začini koji ubrzavaju metabolizam

Biljke i začini koji ubrzavaju metabolizam

Biljke i začini koji ubrzavaju metabolizam – realnost ili fikcija? Ubrzati metabolizam nije nešto što se postiže preko noći, ali nije ni toliko teško kako se čini. Osim što dva puta sedmično možemo praktikovati kardio, povećati unos vode, probiotika i vlakana – kuhinjski začini i bilje nam mogu efikasno ubrzati metabolizam + učiniti hranu mnogo ukusnom. Može se onda reći da je poticanje metabolizma kombinacija dnevnih navika, posvećenosti i odgovornosti – prema sebi. U pitanju je mnogo malih koraka koji se na kraju dana saberu i mogu pomoći (hoće pomoći). Nešto što djeluje potpuno kao sitnica poput osvježenja biljnim čajevima, grickanja svježeg voća i povrća te dodavanja kurkume i bibera riži su mali koraci koji velike rezultate čine mogućima bez previše muke. Zato želim istaći da ne treba potcjenjivati začine i bilje a istovremeno, spomenuti da odgovor ne leži u novim dijetama ili ludim sastojcima već je dovoljno obogatiti omiljena jela — kako zbog boljeg metabolizma, tako i zbog boljeg ukusa. Od sada možete zaboraviti na bezukusnu rižu i povrće.

Šta smatramo začinima i biljem?

Začine dobijamo od kore, korijena ili drugih dijelova tropskih biljaka i drveća. Tipično ih konzumiramo osušene ili samljevene. Biljke su u suštini listovi/ lišće. I dok većinu uzimamo od biljaka bez drvenastih stabljika, postoji par izuzetaka – poput lovorovog lista. Interesantno, bosiljak ružmarin, i peršun zovemo začinima ali se tehnički ubrajaju u biljke. No, ipak je riječ o aromatičnom lišću. Dostupnost barem većine začina i biljaka je dobra i rastu tj. mogu se uzgajati u cijelom svijetu. Za domaćinstva su sjajne opcije saksije začina i začinskog bilja uz kuhinjski prozor a ako imate balkon ili baštu, tim bolje! Zahvaljujući svojim aromatičnim svojstvima, biljke i začini hranu obogaćuju aromom, mirisom, čine je i ljepšom na oko a pojedine imaju medicinska svojstva. Pronaći ćemo ih nerijetko u preparativi ali i sredstvima za čišćenje doma.

6 Zdravstvenih benefita biljaka i začina

Sitni ali moćni, benefiti biljaka i začina ustvari tvore podugu listu. Kao što smo spomenuli, biljke i začini su odličan način da jelima dodatno poboljšamo aromu, boju, miris ali i nutritivnost (bez dodavanja viška masti, šećera ili soli). Brojni začini i biljke su bogati nutrijentima koji nam mogu koristiti, među njima su i antioksidansi. U nastavku navodim šest razloga zbog kojih vrijedi obogatiti i eventualno proširiti svoju kolekciju začina i bilja u kuhinji (ili ostavi) a ovim jednostavnim potezom ćemo i dobro ubrzati metabolizam što je sjajna stvar.

Ubrzan metabolizam

Kada čitate svojstva začina i biljaka, mnogi od njih efikasno smanjuju napade gladi, produljuju osjećaj sitosti dok potiču sagorijevanje masti u organizmu. Nije pretjerivanje ako kažem da time što ćemo proširiti repertoar začina, možemo u suštini regulisati i održavati zdravu težinu. Razlog zbog kojeg se to može očekivati leži u termogenom djelovanju začina i biljaka – to djelovanje ubrzava metabolizam. S obzirom i da neke biljke smanjuju osjećaj gladi + produžuju osjećj sitosti, ukoliko njihovo korištenje kombinujemo sa balansiranom prehranom i vježbanjem, realistično je dovođenje tjelesne težine u balans.

Balansiran šećer u krvi

Osim super arome koju podare svakom jelu, kuhanje sa biljkama i začinima je funkcionalan način podizanja jednostavnih namirnica na višu razinu. A kada smo kod prijatnog ukusa, jedan od načina da šećer u krvi balansiramo jeste kroz konzumiranje zasitnih namirnica. Tu nam spadaju avokado, jaja i kompleksni ugljikohidrati (UH). Ali kako bi izvukli maksimum iz svojih namirnica, trebamo se poslužiti začinima i aromatičnim biljkama poput kurkume i cimeta. Istraživanja su pokazala da zaista održavaju šećer u krvi u poželjnom balansu.

Pravi odabir začina može umiriti želju za slatkišima

Jedan od meni omiljenih načina za smanjiti želju za slatkišima i šećerom jesu začini poput cimeta, jamajčanskog bibera (allspice) i muškatnog orašćića. Uvijek se na njih oslonim kada pravim zasitni smoothie, pečem hljeb ili mafine.

Začini su dobri za srce

Baš kao što se uz pomoć začina može smanjiti želja i korištenje šećera, tako pomažu i kod smanjenja korištenja soli u jelima. Samim time, začini pomažu našem srcu da ostane zdravo i jako. Ustvari, dva nova istraživanja pokazala su da biljke i začini poboljšavaju kardiovaskularno zdravlje. A treće istraživanje je ukazalo da mogu pomoći smanjiti krvni pritisak. Začini poput bibera, bijelog luka u prahu, kumina, bosiljka, đumbira, korijandera itd. su moćni i efikasni.

Smanjena inflamacija (upalni procesi u tijelu)

Brojne biljke i začini su fokus istraživanja zbog njihove sposobnosti da smanje štetnu inflamaciju u tijelu. Ispostavilo se da je inflamacija preteča cijelog niza hroničnih oboljenja, uključujući srčana oboljenja i Alzhajmerovu bolest. Zato je umjesto hrane koja izaziva inflamaciju (rafinirana biljna ulja recimo) konstruktivnije koristiti protuupalne biljke i začine. Kurkuma je posebno potentan protuupalni začin, kao i mljeveni đumbir.

Biljke i začini su bogati antioksidansima

Kuhinjske zalihe su odlično mjesto i izvor antioksidansa jer biljke i začini njima obiluju. Antioksidansi su ključni za cjelokupno zdravlje, uključujući metabolizam. Supstance koje daju boju biljnoj hrani su antioksidansi koji pomažu zaštititi ćelije od starenja, okolišnih i drugih stresora. Na primjer, da li ste znali da pola kafene kašičice klinčića sadrži više antioksidansa od 100 grama borovnica? Biljke i začini sa najviše antioksidansa su origano, žalfija, menta, matičnjak, klinčić i cimet.

Trikovi koji će poboljšati ukus svakog jela – bez korištenja soli

Ukoliko smatrate da se idealan obrok koji poboljšava metabolizam sastoji samo od jednostavne ribe sa salatom i smeđom rižom, propuštate gomilu nutrijenata i arome. Biljke i začini su najbolji način da od jednostavnog obroka napravimo nešto čarobno ali bez pretjeranog zasoljavanja (čime bi ustvari svom organizmu činli medvjeđu uslugu). Biljke i začini su siguran i efikasan način da prehranu učinimo zanimljivijom a u nastavku pripremila sam prijedloge kombinacija aroma koje se dobro slažu:

  • Azijska fuzija: Đumbir + Bijeli luk + Sjemenke crvene paprike (odličan način da ne pretjerujemo sa soja sosom koji je dosta slan)
  • Indijski začin: Kari + Kumin (odličan dodatak povrću ili riži, akcenat je na “zagrijavajućim” začinima)
  • Italiano kombinacija: Bosiljak + Origano (uz marinara sos nema bolje)
  • Mješavina za pečenje: Ružmarin + Žalfija (u jednakom omjeru, odlični će biti kako za meso tako i za povrće poput krompira ili patlidžana)
  • Fina slatkoća: Cimet + Muškatni orašćić (idući put kada pripremite zobvenu kašu, zamijenite šećer ovom kombinacijom)
  • Meksička aroma: Čili u prahu + Kumin + Paprika + Origano (vlastitom kombinacijom ćete značajno smanjiti udio soli u odnosu na kupovne mješavine začina)

Biljke i začini koji ubrzavaju metabolizam

Vrijeme je da počastite svoja osjetila vrhunskim aromama a ova selekcija biljaka i začina koji potiču metabolizam da ubrzano radi će zahvaljujući svojoj raznovrsnosti da automatski postanu nezaobilazan dio kuhinje.

  1. Kajenski biber (Capsicum annuum) — popularan je začin u meksičkoj, kajunskoj, kreolskoj i azijskoj kuhinji. Najčešće se koristi u obliku sušenog praha ili sjemenki. Po pitanju skale “vrćine” svrstavaju ga u srednje-vruću papričicu (prži više od  jalapeño a manje od habanero papričica). Kajenski biber je bogat nutrijentima poput vitamina C, kalija i kapsaicina koji boostaju metabolizam. Kapsaicin, konkretno, daje taj osjećaj vrućine a brojne studije ukazuju na to da se kapsaicin ponaša kao termogena hemikalija. To znači da može proizvesti toplotu da bi stimulisao metabolizam a time pomaže izgorjeti masti.
  2. Cimet (Cinnamomum verum) — on djeluje na više načina kako bi ubrzao metabolizam. Prvenstveno, tijelo koristi više energije kako bi preradilo cimet u odnosu na druge namirnice. Istraživanje pokazuje da cimet djeluje poput inzulina u tijelu, poboljšavajući metabolizam. A kako je bogat vlaknima, cimet može smanjiti napade gladi jer daje osjećaj sitosti. 
  3. Piskavica (Trigonella foenum-graecum) — znam da nije najčešće zastupljen začin ali nakon pročitanog, imala sam potrebu uključiti je na spisak. Veoma impresivnih benefita po zdravlje, piskavica je biljka koja pripada porodici mahunarki i veoma dugo se koristi u sklopu alternativne medicine. Čest je sastojak u indijskim jelima a kao suplement je preporučuju dojiljama. Više istraživanja je pokazalo da piskavica pomaže kod kontrole apetita i da je dobra za funkcionalan metabolizam. Poenta je u tome što sjemenke piskavice popravljaju metabolizam glukoze te ovim može biti korisna pri kontroli riziko faktora od dijabetesa.
  4. Đumbir (Zingiber officinale) — đumbir poput kajenskog bibera, pojačava termogeno djelovanje hrane. U srodstvu je sa kurkumom i kardamomom i poznat je po svom reskom, ljutom okusu zbog čega se uvijek koristi u manjim količinama. Bogat je eteričnim uljima, vitaminom B te mineralima kalijem, magnezijem, manganom i bakrom.
  5. Kurkuma (Curcuma longa) — ovo su rezultati 21 istraživanja u kojima je učestvovalo preko 1,600 ljudi. Supstanca kurkumin iz kurkume smanjuje tjelesnu težinu, BMI i obim struka. Ustvari se većina zdravstvenih benefita kurkume veže upravo za ovu supstancu a kurkumin je jak antioksidans i ima snažno protuupalno djelovanje. Može se reći da je ultimativni odabir ako želimo potpaliti metabolizam. Meni kurkuma ima baš lijepu aromu i volim je uz biber dodati basmati riži.
  6. Crni biber (Piper nigrum) — sigurna sam da crni biber već imate, bilo da je mljeven ili u zrnu. Ali nije na odmet potvrditi koliko je dobar i koristan. Crni biber sadrži magičnu supstancu piperin, za koji je odavno poznato da ubrzava metabolizam. Preliminarne studije sugerišu da piperin spriječava stvaranje naslaga u tijelu tako što blokira formiranje novih ćelija masnoće. U ovom istraživanju, naučnici su promatrali efekat piperina na genskoj ekspresiji masnog tkiva. Rezultati su pokazali da se piperin umiješao u aktivnost gena odgovornih za stvaranje novih masnih ćelija. 
  7. Origano (Origanum vulgare) — ako vam je trebao izgovor da uz tjesteninu koristite više origana, nema na čemu 😉 Origano je biljka koja sadrži supstancu karvakrol. Jedna studija sa životinjskim subjektima je pokazala da karvakrol može smanjiti tjelesnu težinu i naslage masti tako što mijenja sintezu masti u tijelu. Iako je potrno još detaljnog istraživanja kako origano djeluje na ljudski organizam, ovo otkriće ima potencijala. Ulje origana se također koristi za digestivno zdravlje i boostanje metabolizma.
  8. Ginseng (Panax ginseng) — ginseng se inače koristi u tradicionalnoj kineskoj medicini i za njega se vjeruje da potiče gubitak tjelesne težine, odgađa apsorpciju masti i modifikuje formiranje masnih naslaga. Čak istraživanja pokazuju da ginseng ima terapeutski efekat kao i da popravlja metabolički sindrom.
  9. Kumin (Cuminum cyminum) — biljka kumina pripada istoj porodici biljaka u koju spadaju peršun, mrkva, kopar i kim. Iako potiče iz Azije, Afrike i Evrope sada se smatra globalnim začinom. Nezaobilazan je u indijskim curry i chutney jelima, obrocima sa rižom, čorbama, supama, sosovima za roštilj i receptima sa grahom. A odlična vijest je da odlično boosta metabolizam, snižava holesterol te smanjuje šećer u krvi. Istraživanja su potvrdima da konzumiranje mljevenog kumina potpomaže gubitak tjelesne težine.
  10. Ašvaganda (Withania somnifera) — znate koliko je ja volim i smatram je uz amlu apsolutno najboljim otkrićima posljednjih godina. Ali moram priznati da je ni ja ne bih doživjela ili opisala nekome kao začin. Izuzetno moćan adaptogen, ašvaganda je neophodna vjerujem pa većini nas, pogotovo u ovim stresnim vremenima. Bogata je antioksidansima koji potiču zdravlje cijelog organizma ali i konkretno metabolizam. Ima protuupalno djelovanje, što je uvijek bonus koji je poželjan.
Biljke i začini koji ubrzavaju metabolizam
Biljke i začini koji ubrzavaju metabolizam
Biljke i začini koji ubrzavaju metabolizam

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *


Looking for Something?