Ulja za kosu koja sam koristila u 2021. godini

Ulja za kosu koja sam koristila u 2021. godini

U prošlom članku sam pisala o maskama koje sam koristila tokom ove godine, osvrnula se na one najbolje, napravila poređenje u cijenama ali se dotakla i maski koje možda nisu najbolje ali su vršile solidnu funkciju u mojoj njezi kose. Smatram da je zdravlje tjemena jedna relativno neistražena tema i namjeravam joj se posvetiti više u narednoj godini. Za maske sada znate na koje tipujem da su odlične, za koje smatram da su dobre dopunske maske a sada bih se voljela posvetiti temi njegujućih ulja za kosu. Izdvojila sam ukupno četiri ulja od kojih su dva (kako ih ja zovem) funkcionalna a dva su kozmetička. Funkcionalnim uljima smatram ona koja aktivno rade na poboljšanju određenih karakteristika kose i popravljaju njen kvalitet. Sa takvim uljima dobijete konkretne rezultate i na neki način su poput lijeka ili barem efikasnog tretmana. A preostala dva ulja su kozmetičke prirode, oni doduše pružaju određenu njegu ali su finalni korak i od njih očekujem da tu ulogu izvršavaju kako treba. Moja pretpostavka je da ću sva ili barem većinu sa ove liste da koristim i naredne godine, tako da je ovo poput malog vodiča šta kupiti u narednom periodu ali svakako se nadam da će ova lista biti nadopunjena i usavršena i tokom narednih 365 dana.

Funkcionalna ulja koja sam koristila u 2021. godini

Eterično ulje ružmarina (10ml) – o njemu sam pisala u tekstu o suplementima koji daju rezultate kod njege kose a nakon što sam i sama pročitala par studija o njegovom djelovanju na alopeciju, definitivno sam ostala zaintrigirana. Kada se nanosi na tjeme, za ulje ružmarina se vjeruje da povećava celularni metabolizam koji stimuliše rast kose. Studija sprovedena 2013. na Kinki University u Japanu je došla do zaključka kako ekstrakt lista ružmarina poboljšava ponovni rast dlake kod miševa kojima je dlaka opala zbog terapije testosteronom. Ljudska studija iz 2015. je proučavala kliničku efikasnost ulja ružmarina kao tretmana za androgenetic alopeciju. Pacijenti su tokom 6 mjeseci bili tretirani sa uljem ružmarina ili minoxidilom (2%). Minoxidil je lijek koji se koristi za tretiranje ćelavosti i za stimulaciju rasta kose. Nakon šestomjesečnog tretmana, kod obje grupe je zabilježeno značajno poboljšanje u rastu kose – s tim, da je grupa koja je koristila minoxidil iskusila svrab a ona koja je koristila ulje ružmarina nije. Dobra je stvar što eterično ulje ružmarina nije skupo, ja ga nabavljam u apoteci po cijeni od cca 4KM, lijepo je mirisno tako da je i prijatno za korištenje. Ja sam ga uzela i testiram njegovo djelovanje na području uz ivicu kose. Neke konkretne zaključke vjerujem da ću moći prenijeti tokom naredne godine (naoružala sam se strpljenjem).

Dabur amla ulje (300ml) – meni apsolutno najdraže i najbolje ulje za kosu ikada. Tačka. Prije amla ulja, nikada prije nisam ostala pod utiscima niti sam uočila neke dramatične pomake i poboljšanja. Čak mi ni ricinusovo ulje nije dalo tako konkretne i dramatične rezultate poput amle. Pa da se prvo podsjetimo šta je amla. Osim što štiti organe od slobodnih radikala i oksidativnih oštećenja, povoljno djeluje na obnovu tkiva. Nalazi se u brojnim proizvodima za njegu i ljepotu, kao što su šamponi, kreme i  ulja. Njeguje tjeme i sprječava gubitak kose. Jača korijen dlake te pojačava cirkulaciju vlasišta, čini kosu mekom i glatkom na dodir, daje joj bogat sjaj. Također sprječava gubitak proteina iz vlasi, lomljenje i ispadanje kose, te pridonosi jačanju folikule. Amla pruža trenutačni osjećaj svježine te poboljšava stanje tjemena djelujući protiv svrbeža, osjećaja suhoće i zategnutosti kože tjemena. Potiče zacjeljivanje i ubrzava obnovu ćelija. Djelotvorno je sredstvo za sve vrste upala na koži. Ulje amle proizvodi se od plodova Amle, a većinom je riječ o suhim plodovima. Ulje nastaje tako da se sušeni plodovi amle potapaju u kvalitetnom ulju po izboru. Često se plodovi namaču u kokosovom, susamovom i sličnim hladno prešanim uljima. 

Ovaj proces infuziranja potiče plodove da otpuštaju vlastito ulje i nutrijente u recimo kokosovo ulje. Pripremanjem ovog ulja kod kuće također je moguće prilagoditi jačinu i potentnost ulja, iako je na našem području teže doći do kvalitetnih plodova amle. Amla ulje najčešće se koristi za njegu i poticaj rasta kose te ga preporučuju u kombinaciji s ricinusovim uljem za bujnu i zdravu kosu. Ulje amle odlično njeguje kosu te osigurava zdravi sjaj, a mnoge žene ga u Indiji koriste umjesto regeneratora nakon pranja. Protuupalna svojstva  amle djeluju pozitivno i na kožu, posebno kada je riječ o suhom i nadraženom tjemenu ili kože na tijelu. Sigurna je za korištenje direktno na koži te ostavlja kožu izrazito mekom i baršunastom. Ulje amle ili njegujuće ulje po izboru pomiješano s prahom amle također se može koristiti i kao intenzivan tretman njege. Zbog antioksidativnih svojstava kosa postaje otpornija i jača. Zbog visokog udjela tanina, odličan je fiksir indiga te se dodaje mješavini kane i indiga za smeđu boju bez crvenog odsjaja. 

Ja vam iz vlastitog iskustva mogu prenijeti da amla ulje nije bez razloga popularno u Indiji a njihove žene imaju fenomelanu kosu, kako zbog genetike, tako i zbog pravilne njege koja se bez amle ne može zamisliti. Već od prvog korištenja ovog ulja sam dobila na volumenu tako vidljivo, da nije ostalo neprimjećeno u kući ali ni izvan nje. Kosa mi je napokon dobila pravu formu koju sam toliko godina tražila putem raznoraznih proizvoda – samo mi je amla ispunila želju. Od korijena do krajeva, kosa je punija, sjajnija i jača. Koristim ovo ulje tako što pred spavanje natopim kosu njime, počešljam četkom širokih zubaca i umotam u punđu. Koristim svilenu gumicu za kosu da spriječim pucanje a zbog toga što amla ulje ima zelenu boju, preko jastuka stavim peškir ili koristim svilenu crnu jastučnicu. Tako natopljenu kosu u amla ulje ostavim da djeluje do jutra, kada kosu perem i sušim. Interesantno je i da nije bezrazložno spomenuto da je amla fiksir za kanu jer višemjesečnim korištenjem, amla ulje je prefarbalo par sijedih vlasi koje imam. Pravo je čudo za kosu i više ne mogu i ne želim zamišljati njegu kose bez njega.

Kozmetička ulja koja sam koristila u 2021. godini

Uljni eliksir Precious Argan Repair (70ml) – je proizvod iz Repair linije brenda Precious Argan koja je namijenjena obnovi oštećene i suhe kose te je formulisan sa namjerom zaštite ispucalih krajeva kose. Dodatni plus je što su sve formulacije linije Precious Argan bez parabena, alkohola i konzervansa koji oslobađaju formaldehid. Precious Argan Repair sadrži prirodno arganovo ulje koje kosi podari mekoću, sjaj i glatkoću. Uz arganovo ulje, u ovom proizvodu se nalaze i silikoni a njihova namjena je da štite kosu od gubitka vlažnosti i okolišnih agresora koji bi izazvali isušivanje. Također se u ovom uljnom eliksiru nalaze i UV filteri, što ga čini pogodnim za korištenje tokom cijele godine.

Može se koristiti na vlažnoj, tek opranoj kosi ili na suhoj kosi. Ja sam isprobala obje vrste nanošenja i efektan je na oba načina. Jedino što bih preporučila jeste da, ako ćete ga koristiti za feniranje na mokroj kosi – kasnije neme potrebe ponovo ga nanositi na krajeve. Možda ako vam je kosa gusta i veoma suha to neće biti problem, ali ako imate tanku kosu poput mene – sasvim je dovoljno nanijeti ga na mokru kosu. Ona će se lijepo oblikovati i biti glatka. Tek sutra bih nanijela kap na suhe krajeve. Uz njega mi nije potreban parfem jer tako lijepo miriše na cvijetno-orijentalne note. Miris je čaroban a za kosu srednje dužine preporučujem jednu pumpicu, dok za dugu kosu dvije.

Kérastase Chronologiste Parfum En Huile parfimirano ulje za kosu (100ml) – ako je nešto pojam luksuzne njege kose, onda je to ovo ulje. Dok je Precious Argan ulje pogodno za budžet, ovo je prava investicija (i prilično dekadentna). I iskreno, nije neophodna ali ako imate višak novca za luksuzni poklon a volite da lijepo mirišete, onda vam ovakvo ulje itekako ima smisla. Kérastase Chronologiste parfimirano ulje ne sadrži alkohol a miris se otpušta tokom cijelog dana. Zamišljeno je da se koristi na suhoj kosi kao finalni korak njege. Tekstura mu je gelasto-uljna s tim da u dodiru sa toplinom dlanova postaje manje viskozna, tečnija i lako se raspoređuje po kosi. Za jedno korištenje dovoljan je jedan pritisak pumpice. Bitno je da ne masti kosu niti ostavlja film (čak ni na dlanovima nakon korištenja). Osim što čini kosu mirisnom, daje joj završni dodir, lagani sjaj i mekoću. Miris nije napadan iako je postojan, ima prefinjenu cvijetnu notu kao i akord karakterističan za Kérastase  proizvode. Neće se miješati sa parfemom koji nosite jer kosa je ta u kojoj je miris koncentrisan. Možete ga koristiti iz dana u dan, neće otežati kosu. Kao što je Chanel Chance parfem za kosu luksuzna kupovina, ovo je također jedna tako luksuzna kupovina. Prednost je u tome što za razliku od parfema za kosu u spreju ne sadrži isušujući alkohol, te osim što miriše pruža i njegu kosi.

Ulja za kosu koja sam koristila u 2021. godini
Ulja za kosu koja sam koristila u 2021. godini
Ulja za kosu koja sam koristila u 2021. godini
Ulja za kosu koja sam koristila u 2021. godini

3 Comments

  1. Zorana
    26 Decembra, 2021 / 2:16 pm

    Zainteresirala sam se za Amla ulje, cini mi se da si ga jos ranije spominjala na blogu 🙂 Znas li moze li se koristiti i na plavoj kosi? Nisam nigdje nasla, a zbog koristenja s kanom nisam sigurna da li je namijenjeno i svijetloj kosi!

  2. Zorana
    29 Decembra, 2021 / 9:42 am

    Hvala ti! 🙂

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *


Looking for Something?