Check lista proizvoda kojima njegovati osjetljivu kožu tijela tokom jeseni i zime

Check lista proizvoda kojima njegovati osjetljivu kožu tijela tokom jeseni i zime
Check lista proizvoda kojima njegovati osjetljivu kožu tijela tokom jeseni i zime

Krajem septembra sam dobila upit da pripremim članak na temu kako njegovati kožu (pogotovo osjetljivu kožu) nakon ljeta u smislu da je koža nakon višemjesečnog izlaganja suncu i moru za rezultat isušena te joj je potrebna posebna njega. Do sada sam tokom ljeta ali i posljednjih mjeseci imala priliku isprobati neke jako kvalitetne proizvode koji će savršeno da njeguju isušenu i osjetljivu kožu, kako nakon ljetnih mjeseci, tako i sada pred ulazak u hladnije mjesece. Nekada je upravo tranzicija tokom jeseni ili proljeća ta koja dijelu ljudi izaziva najveće probleme pa se koža koja inače nije masna masti, koža koja ima neku vrstu dermatitisa (pogotovo seboreičnog dermatitisa) postane reaktivna, rozacea često bude potaknuta naglim promjenama toplo/hladno itd.

U ovom članku sam željela obuhvatiti ovu problematiku na malo širi način tako da sam u nastavku pripremila spisak svega što utiče na kožu. U mislima sam imala neke smjernice koje će svakoj koži podariti zdravi sjaj, potaći cirkulaciju, spriječiti urastanje dlačica a time i depilaciju, koji su to proizvodi za tuširanje bez SLS-a, kojim proizvodima spriječiti suhe i grube pete, kako izloženu kožu zaštititi od vanjskih elemenata, koje sastojke tražiti u kremama i losionima za tijelo a koji spriječavaju isušivanje te koji pametni aparati su preporučljivi kako bi koži maksimalno pružili cjelokupnu njegu i zaštitu. Bez obzira da li vam je koža sklona osjetljivosti i/ili iritacijama ili ne, nadam se da će ovaj mini vodič koji sam sklopila da bude koristan te da dočekamo zimu spremne, jake, zdrave i lijepe kože cijelog tijela.

ČIME ČISTITI KOŽU TIJELA

Kada je tuširanje u pitanju, lično nisam u globalu toliko stroga kao kada su u pitanju proizvodi za čiščenje lica jer mi je koža lica znatno osjetljivija. Zato se u mojoj tuš kabini povremeno pronađe miks gelova za tuširanje koje sam kupila zbog lijepog mirisa (npr. Felce Azzura tuširalica sa bademom fantastično miriše ali sadrži SLS), nekada koristim ayurvedski Chandrika sapun, nekada ulja za tuširanje (npr. Eucerinovo ulje) i dijele prostor sa tuširalicama koje su potpuno nježne i bez SLS-a i/ili SLES-a. Periodi kada mi se psorijaza pojavi su ti koji me najčešće preusmjere ka ovoj nježnijoj opciji ali nakon što sam otkrila tuširalice koje su toliko dobre, mislim da ću ove godine preskočiti kupovinu ulja za tuširanje te ostatak godine im ostati vjerna. U pitanju su AM Apothecary gelovi za tuširanje, pogotovo onaj iz linije sa ekstraktom ginsenga i uljem avokada je wellness fantazija! Također sam oduševljena Noreva Xerodiane AP+ kremom za kupanje koja ne sadrži SLS i ne sadrži parfem. Jedna je od rijetkih apotekarskih tuširalica koje baš dobro očiste kožu bez isušivanja. Također sam ljubiteljica alverde kremastog gela za tuširanje pamuk i badem jer teksturom je dočarana mekoća pamuka a miris je profinjen miks čistoće i badema kojeg inače jako volim. Ni on ne sadrži SLS.

ČIME MAZATI KOŽU TIJELA

Ovdje bih se fokusirala na dvije vrste mazalica – one za svakodnevnu upotrebu koje su ekstra lagane i nemasne, i one koje su malo bogatije i kožu ciljano štite od isušivanja. Od laganijih losiona su mi najdraži Olival Ruža mlijeko i AM Apothecary losion sa ekstraktom algi i aloe verom. Oba se brzo upiju, ne maste kožu, odmah se mogu obući nakon nanošenja i ne ostavljaju ni najmanji trag težine ili ljepljivosti. Razlika je u tome što Olival u sebi ima skvalan i njegujuća ulja poput ulja makadamije te ga karakteriše miri ruže (uopšte nije napadan), dok AM Apothecary losion je kreiran konkretno za najosjetljiviju kožu tako da su čak i mirisne note prilagođene potrebama osjetljive kože. On je baš kupovina na sigurno. Kada imam psorijazu, potkoljenice su mi možda iziritirane od brijanja, muku mučim sa suhim i pepeljastim koljenima i laktovima – onda se oslanjam na Noreva Xerodiane AP+ hranjivi obnavljajući balzam. On je prava adresa za SOS njegu kada kožu treba što prije umiriti i nahraniti, veoma je bogat i veoma uspješno nadoknađuje lipide tako da je idealan za suhu kožu koja zeteže, peruta se i propraćena je crvenilom. I tačno kada on kožu vrati u normalno stanje, onda mogu koristiti također bogate mazalice ali koje su prilagođenije češćoj upotrebi. U tu svrhu volim Dr.Pasha mlijeko za tijelo Kakao & Makadamija koje miriše na pravi kakao a ima nevjerovatno raskošnu formulaciju. Od ulja makadamije, karite putera pa do putera kakaa on zaista opravdava naziv a pravi je proizvod za hedoniste jer razmazi čula. U sličnoj izvedbi je alverde mlijeko za tijelo kakao i hibiskus – također divno miriše po kakau, ima veoma cosy miris koji je prirodan i nimalo sintetičan te bi se vrlo vjerovatno dopao i osobama koje inače ne vole jestive mirise u njezi. Oba ova mlijeka su tako profinjena, odlično njeguju suhu kožu ali nisu preteška i uživanje je odvojiti pet minuta za sebe nakon tuširanja da nahrane kožu.

DRY BRUSHING ZA POTICANJE CIRKULACIJE

Ovo je tako old-school trik da se ne usuđujem reći kako mi je otkriće (iako ustvari jeste). Jednostavno ulje za tijelo (volim ono od arnike) ili gel od bršljana su u kombinaciji sa suhim četkanjem i toplo-hladnim mlazovima vode pod tušem omiljeni načini uz fizičku aktivnost da potaknem cirkulaciju. Stvarno super i provjerena stvar o kojoj sam također pisala (klik!). Veoma je korisno pogotovo tokom zime kada se svi manje krećemo i stvarno mnogo znači kada potaknemo toplotu u tijelu i izvučemo zdravi sjaj koji ne treba biti rezervisan samo sa područje lica. Uz pravu njegu i redovno četkanje na suho nema problema sa pepeljastom bojom kože a ujedno kožu jačamo te postaje otpornija.

BRIJANJE I SPRIJEČAVANJE URASTANJA DLAČICA

Pošto nisam imala prijatna iskustva bilo kojom vrstom salonskih tretmana, brzo sam shvatila da rezultate koje želim sebi najbolje mogu pružiti. Zato sam i krenula izučavati kako se mnogo toga radi u DIY izvedbi. Tako sam počela koristiti trake za depiliranje – ustvari, to su prvo bile kreme za izbjeljivanje. Koje mi nisu mnogo djelovale pa sam onda prešla na trake i kreme za depilaciju. Šećerne paste su mi jako messy i nikako se nisam mogla motivisati da nastavim sa njihovom upotrebom. Međutim, najveći dio godine uklanjam dlačice provjerenim brijačem što naravno nije idealno s obzirom da često (svakog drugog dana) moram iznova brijati noge dok ruke jednom sedmično a pazuh svakog dana. Iziskuje to par minuta ali mi je ušlo u rutinu tako da brijanje ne vidim kao opterećenje. Najčešće koristim Venus Wilkinson brijače uz Balea ili alverde gelove za brijanje. alverde Sensitiv gel za brijanje aloa vera i kamilica mi je trenutačni favorit. Pjenama inače nisam sklona, najčešće koristim Balea gelove ali ovaj put sam željela malo promjene i nabavila sam alverde gel. On ne prijanja uz kožu tako dobro kao Baleini gelovi za brijanje, malo je sklizak tako da se na njega treba navići. Ali je zato mnogo nježniji spram kože i nimalo je ne isušuje. Tokom brijanja glava žileta klizi lako preko kože, nema zapinjanja i nema porezotina. Gel se lako ispire a miris je ugodno prirodan. Sa urastanjem dlačica nemam većih problema, tek se povremeno neka nestašna dlačica otme kontroli. Ali više čak ni ona nakon otkrića Noreva Kerapil kreme protiv uraslih dlačica. Ova krema je inače namijenjena suhoj koži s hrapavom i grubom površinom ( Keratosis pilaris ). Urasle dlačice nakon brijanja svakodnevni su problemi s kožom koji pogađaju gotovo jednu od četiri osobe. Kerapil potiče otklanjanje zadebljalih i grubih dijelova na koži te smanjuje urastanje dlačica zahvaljujući amonij-laktatu. Krema sadrži AHA zbog čega treba izbjegavati izlaganje suncu nakon nanošenja kreme. Sjajno radi svoj posao i nanosim je u tankokm sloju na problematična područja te mogu reći da sam prezadovoljna time kako radi. Najtoplija preporuka – pogotovo kada krene sezona nošenja helanki i štrampli.

NJEGA STOPALA

Kao što imam jednostavan pristup sa brijanjem, isto tako imam jednostavan pristup sa njegom stopala. Kamen za pete, dobra krema – i samo biti redovan. Jer primjetila sam da kada komplikujem, počnem odgađati sve skupa i na kraju stopala ne budu njegovana kao što zaslužuju. Ovako kada god sam pod tušem, odvojim koji minut da kamenom za pete skinem eventualnu grubu kožu a poslije posušivanja stopala namažem odličnom alverde kremom za stopala 5u1 koja nije masna a potom na stopalca obučem mekane čarapice. Čak i ako preskočim pedikir, stopala su uvijek mekana i uredna. A ako želim i imam vremena da se počastim (recimo u nedelju ako imam slobodan dan), onda sebi pripremim kupku sa morskom soli. Imam običnu Balea kupku za stopala a imam i alverde kupku za stopala so i limeta. Ako baš želite biti fensi, još jedino preostaje da stopala počastite korejskom maskom za stopala. Ne radim to često ali kada je koristim, stopala kao da pjevaju 🙂

NJEGA RUKU

Isto kao sa tijelom, i za njegu ruku imam kremu koju koristim svaki dan ali i kremu koja stoji na noćnom ormariću te je intenzivna noćna nega. Krema koju jako volim, imam je u ruksaku i koristim je kada sam van kuće je alverde naturschön krema za ruke. Usudila bih se reći i da mi je najbolja drogerijska krema za ruke, koja je ujedno i veoma isplativa kupovina. Obogaćena uljem makadamije, masline i vitaminom E sjajno njeguje ruke ali i osjetljive zanoktice. Održava nokte lijepim i sjajnima, miriše svježe i nema osjećaja ljepljivosti. Kod kuće kada god se sjetim njegujem nokte i zanoktice Sanct Bernhard Arganovim uljem dok na noćnom ormariću držim Apivita kremu za suhe i oštećene ruke sa kantarionom i pčelinjim voskom. Miriše mi na čistoću a o blagodatima kantariona sam već pisala dok njena bogata formulacija intenzivno njeguje suhu kožu ruku. Sjajno brine o noktima i zanokticama, te mi je omiljeni način za nahraniti ih nakon manikira. Generalno mislim da je bitno da se ne ulijenimo po pitanju njege ruku jer sa čestim pranjem i korištenjem antibakterijskih gelova zaista im je potrebna dodatna njega. Možemo ih još zaštititi pranjem suđa sa gumenim rukavicama a utopliti ih na zimi vunenim rukavicama. Easy-peasy.

KONZUMACIJA I KORIŠTENJE VODE

Mislim da bi do sada trebali ozbiljno shvatiti onu preporuku za barem 2 litra vode dnevno jer osjetim ogromnu razliku u vlastitim performansama ako nisam unijela dovoljno vode dok potom uskoro počnem izgledati kako se osjećam – dehidrirano. Bilo da vodu pijete sa nekim voćem, limunom ili krastavcem koji joj daju aromu, možda volite čajeve ili nemate ništa protiv obične vode – samo je bitno da je pijete i da to činite svaki dan. A kada je tuširanje ili kupanje u pitanju, kako bi se izbjeglo isušivanje i zatezanje, najbolje bi bilo da se koristi mlaka a ne vruća voda. Itekako sam svjesna da topla voda prija te opušta mišiće ali bitno je ne pretjerati pa spržiti kožu vrelom vodom a znati ćete da ste pretjerali ako se koža zacrveni. Korištenje vruće vode može biti pravi problem ako vam je koža osjetljiva pa je zato preporučljivo napraviti kompromis i koristiti mlaku vodu sa kojom će tuširanje i kupanje biti ugodno, a nećete kožu iziritirati.

ZAŠTITA OD VANJSKIH ELEMENATA

Prozračni materijali koji ne peckaju, ne izazivaju svrab i srklet bi trebali biti prioritet pri kupovini pidžama ali i odjeće. Koži je neophodno da diše a ako imate neko kožno stanje, onda vam je poznat osjećaj nelagode kada se materijal trlja o osjetljivo područje tako dodatno potičući iritacije i svrab. Pamuk i krojevi koji nisu uvijek uz tijelo će biti najbolja opcija a ne smijemo zaboraviti ni narednu stavku. Ako je vani hladno i znate da ćete van kuće provesti određeno vrijeme, šalovi, kape, grijači za uši, rukavicesu poželjni jer su barijera između kože i vanjskih elemenata. Kod osjetljive kože je bitno da vuna i ostale tkanine koje grebu kožu nisu sa njom u direktnom dodiru već da uz kožu budu lagani i tanki slojevi a preko njih po potrebi topliji.

SPF NE KORISTITI SAMO TOKOM LJETA

Okej, ne očekujem da se mažemo svaki dan proizvodima sa SPF-om nakon ljeta ali ako živite u planinskom dijelu ili uz vodenu površinu onda nije loše zaštititi kožu od refleksije svjetlosti koja može ostaviti traga na koži kada se najmanje nadamo. Tonirana krema za lice sa SPF-om je dovoljna, recimo krema za ruke sa SPF-om također. Mali koraci.

PROČIŠĆIVAČI, DIFUZORI, OVLAŽIVAČI, ODVLAŽIVAČI ZRAKA

Da nisam korisnik prečiščivaća zraka pomislila bih kako je neka mamipara koja uopšte nije potrebna. I ako slučajno razmišljate na ovaj način stvarno moram skrenuti pažnju na to koliko smo svi pogrešno razmišljali – to ne znate dok se i sami ne odlučite da uložite novac u jedan takav aparat pa tek onda vidite da vrijedi višestruko više od potrošenog iznosa. Pogotovo ako živite u gradu, sigurno ste svjesni zagađenja čim nastupi sezona loženja, koliki problem izaziva smog, da ne spominjemo cjelokupnu situaciju sa respiratornih oboljenima koja su u fokusu proteklih godina. Bilo da ste pušač, alergičar ili astmatičar, imate kućnog ljubimca ili jednostavno želite smanjiti negativno djelovanje zagađenog gradskog zraka – prečiščivać zraka je odlična, odlična stvar. Pisala sam detaljno o svim prednostima i svom iskustvu pa ako već niste, iskreno preporučujem ovaj tekst (klik!). Difuzore imam i koristim ih dok za odvlaživačima nisam imala potrebe s obzirom da nemam problem sa vlagom u stanu. Eventualno se pojavi kondenz oko ulaznih vrata tokom najhladnijih dana u godini ali to riješimo sredstvom za ubijanje gljivica za par dana. Ono što bih trebala nabaviti jeste ovlaživač zraka (humidifier) i to je nešto što ćete vidjeti u svakoj južnokorejskoj seriji – sa razlogom. Veoma je dobro za kožu imati ga jer nećete uz njega imati problema sa suhoćom a dodatno će učiniti toplijim vaš dom te pomoći kod alergija i prehlada da se lakše diše. Najbolje je držati ga u spavaćoj sobi ili generalno gdje se provodi najviše vremena. Ovlaživač zraka održava optimalnu vlažnost zraka a bitno je i kod grijanja da temperatura bude optimalna u prostoriji kako ne bi došlo do isušivanja zraka.

EKSFOLIJACIJA TIJELA

Ako vam je koža osjetljiva onda je vjerovatno eksfolijacija zadnja stvar o kojoj razmišljate. Ipak, stoji činjenica da bez obzira koliko seruma i krema koristimo, suha koža će ostati suha ukoliko u priuči nemamo eksfolijaciju. Nešto sa veoma blagom glikolnom ili mliječnom kiselinom bi bilo sjajno. Ako nije za kupovinu dostupan losion za tijelo sa ovim sastojcima, malo tonika na blaznici će obaviti posao. Osobama sa izuzetno osjetljivom kožom je opet bolja opcija da nježnu eksfolijaciju obave sa mokrim peškirom i nježnim pokretima. Onima čija koža nije pretjerano osjetljiva će kao piling pomoći DIY piling poput mljevene kafe ili šećera sa par kapi mirišljavoj eteričnog ulja. A nema ništa loše ni u kvalitetnom kupovnom pilingu koji mirisom ulja pruža i opuštajuće wellness iskustvo.

PRILAGODITI NJEGU LICA

O ovome ću sigurno pisati detaljnije kako se budemo približavali kraju godine ali možemo u par kratkih crta nagovijestiti šta je poželjno. Od pojačanja njege usana što je veoma lako učiniti – samo je potrebno uvijek imati uz sebe omiljeni balzam za usne (ugledajmo se na omiljene Kdrama likove) pa do povremenog pilingovanja usana šećernim pilingom. Ako baš želite biti sigurni da će usne ostati meke i da će omiljeni karmin izgledati savršeno na njima, preporučujem Kbeauty masku za usne poput KLAVUU koju sam nabavila preko iherba. Toliko je dobra da sada nju koristim kao balzam za usne. Suplementi tj. dodaci prehrani mogu pomoći suhoj koži. U preparaviti je dobro tokom cijele godine koristiti antioksidans poput vitamina C dok dolaskom hladnijih dana logično zamjenimo laganije formulacije krema sa onim bogatijim. Tražite sastojke poput hijaluronske kiseline, ceramida, uree, skvalana, niacinamida i puževog mucina u sastavu. Ako izbjegavate isušivanje, onda izbjegavajte korištenje preparative sa ugljenom i glinom.

PREHRANA BOGATA MASTIMA

Pristup njege od iznutra ka vani može ići kroz hranu ako konzumiramo namirnice bogate omega-3 ili omega-6 masnim kiselinama (poput lososa ili lana). Suplementi su tu da uskoče kada u prehrani nisu dovoljno zastupljene ove namirnice. Stvar možemo popraviti grickanjem oraha, korištenjem maslinovog ulja, avokada, ribe itd. No osim toga što trebamo unositi u organizam, vrijedi spomenuti ono što bi bilo bolje smanjiti a to su alkohol, kofein i kafa jer su to diuretici te čine da tijelo dehidrira. Vidite zašto nam stalno ponavljaju da nema zezanja sa ona dva litra vode dnevno?

NJEŽNI DEZODORANSI BEZ ALUMINIJEVIH SOLI

Ako tokom ljeta nježniji, prirodni dezodoransi bez aluminija nisu bili dovoljno jaki da kontrolišu znojenje i neugodne mirise onda je sada pravo vrijeme da ih koristite. Takvi dezodoransi obično imaju kremaste formulacije koje sadrže sastojke koji ujedno njeguju kožu pazuha. Njegovana i meka koža znači manje problema kod brijanja i manje diskoloracije. Veoma je bitno da to osjetljivo područje njegujemo kao što bi lice ili ostatak tijela pošto se tu nalaze limfni čvorovi. Poboljšala se ponuda takvih dezodoransa pa mogu preporučiti recimo Biobaza deziće koji su sjajni, potom alverde Sensitive deo roll-on, Biobaza ili Dr.Pasha nježne dezodoranse.

Check lista proizvoda kojima njegovati osjetljivu kožu tijela tokom jeseni i zime
Check lista proizvoda kojima njegovati osjetljivu kožu tijela tokom jeseni i zime
Check lista proizvoda kojima njegovati osjetljivu kožu tijela tokom jeseni i zime
Check lista proizvoda kojima njegovati osjetljivu kožu tijela tokom jeseni i zime

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *


Looking for Something?