
Ni sama ne znam kako ali kutak bloga posvećen njezi noktiju je potpuno zapostavljen proteklih godina (da, godina!). Malo sam prelistala arhivu bloga i baš sam oduševljena time koliko sam entuzijazma i kreativnosti imala po pitanju manikira – a ako vas zanima šta se desilo sa mojom Essie kolekcijom lakova, mogu samo reći da je na pauzi. Nije to više to otkako Essie više nema u dm-u a kupovina preko ebaya je stopirana zbog pandemije tj. možete naručiti ali od kojeg SAD sellera a da dostavlja u BiH? Moram priznati da sam doživjela neku vrstu minimalizma kada su lakovi u pitanju i nail art nije nešto što često praktikujem. Doduše, korejski nail art mi je postao veoma privlačan ali tačno osjetim kako je to više fantazija nego realnost – ipak su mi ostala jasna sjećanja koliko sam se mučila da sve bude precizno i uredno. Bojim se da više nemam to strpljenje.
Ali ono u čemu nisam posustala jeste generalna njega noktiju i razvila sam dosta dobru rutinu. Moguće da je to primjećeno jer dosta često dobijem upit za preporuke proizvoda, suplemenata i lakova koji su nam dostupni na BiH tržištu. Tako da kutak za nokte napokon dobija zasluženi update! Vodim vas kroz spisak najboljih i najisplativijih suplemenata koji pomažu da nokti budu jaki i zdravi, koje proizvode koristim za njegu zanoktica te koji su mi lakovi uspjeli pružiti dostojnu zamjenu Essie lakovima.
Njega i zdravlje noktiju
Biti ću iskrena – onaj trenutak kada uklonimo lak sa noktiju je trenutak istine. Kada pogledate svoje čiste i nelakirane nokte, onda zaista vidite njihovo stanje. Nije neobično primjetiti da je tu diskoloracija (nije uvijek loš znak, neki pigmenti iz laka je mogu uzrokovati), nokti mogu biti krhki i lomljivi, možda su tu i bijele flekice (ponovo, ne znači da je u pitanju neki manjak vitamina – mogu biti posljedica udarca), oblik vjerovatno treba popraviti, zanoktice su vjerovatno “žedne” itd. Iako neki ljudi smatraju kako suplementi tj. dodaci prehrani ne mogu napraviti neki poseban pomak, iz vlastitog iskustva mogu reći da dobra prehrana zajedno sa suplementima može da značajno popravi situaciju. Naravno, to će ovisiti od osobe do osobe ali što prije počnemo ulagati u sebe i posvećivati pažnje aspektima za koje smatramo da mogu biti bolji – tim prije ćemo primjetiti rezultate.
Neću mnogo da se zadržavam kod prehrane jer sigurno do sada znate moj stav da je sve poželjno u umjerenim količinama (osim kada su netolerancije i alergije u pitanju, zdravstveni razlozi generalno). Ako vam se prehrana ne zasniva na pekari i prženoj hrani, toni čipsa i čokolada – vjerovatno da nemate problem sa manjkom nekog vitamina ili minerala. Ali čak i ako smatramo da je sve kako treba, ako nokti jednostavno nisu zdravi – očigledno trebamo obratiti pažnju na signale koje nam tijelo šalje. Neko generalno pravilo kojim sam se oduvijek vodila jeste da pratim kako mi izgledaju koža, kosa, zubi i nokti. Ako su oni uredu, sve ostalo je samo dodatak. I šta god od navedenog da nam je u fokusu, ako procjenimo da bi se mogli potruditi recimo oko noktiju (pošto su današnja tema) – problem nije produktivno gurati pod tepih, već se uhvatiti u koštac sa njim.Kod zdravlja noktiju, brojni vitamini i minerali igraju ulogu u rastu i obnovi. Zato su suplementi početna tačka.
Koji su najbolji suplementi za zdrave i jake nokte?
Jednako kao što nam koža javi da smo pretjerali sa šećerom, gaziranim pićem i da ne unosimo dovoljno povrća i nokti šalju iste SOS signale. Prehrana koja će obilovati biotinom je nepisano pravilo kojeg bi se trebali pridržavati – losos, bademi, kikiriki, gljive, mrkva, leća, karfiol i dr. namirnice su bogate biotinom. Nije na odmet spomenuti da neki trendovi poput dijeta mogu dovesti do manjka brojnih nutrijenata, tako da i po tom pitanju treba biti razuman. Ustvari je iznenađujuće da su problemi sa noktima nisu baš toliko rijetki, s obzirom da se cca 20% populacije žali na njihovo zdravlje i neki vid manjkavosti. Ipak, to znači da velika većina poulacije ima zdrave nokte a ukoliko se ne bi izvadili nalazi je teško reći da li uistinu postoji deficit nekog nutrijenta.
Šta ako spadamo u tih 20%? Postoje slučajevi kada neki zdravstveni problem može prouzrokovati deficit ili jednostavno narušiti zdravlje kose, kože i/ili noktiju. Osobe koje određeno vrijeme uzimaju antibiotike ili recimo lijekove protiv napada ili anksioznosti mogu biti skloni manjku biotina. Slabo ili pretjerano aktivna tiroidna žlijezda također može prouzrokovati slabe nokte, ispadanje ili suhoću kose. Manjak željeza koji vodi ka anemiji može učiniti da nokti budu krhki ili neobičnog oblika. Nemojmo zaboraviti da i osobe koje pate od psorijaze također mogu imati takve probleme. U realnosti, ako prolazite kroz hronične probleme, možda se treba posavjetovati sa specijalistom – nekada ne možemo sami da riješimo svaki problem.
Ali za sve ostale slučajeve, kada su nokti u trenutačnoj krizi, postoje načini da im pomognemo. Prije svega, možemo povećati unos namirnica koje su bogate proteinima – ne samo zbog zdravlja noktiju, već i uopštenog zdravlja. Preporučljivo je da prosječna osoba unosi 30% dnevnih kalorija u vidu proteina (po mogućnosti, čistog/ lean protein). Potrebno je voditi računa da unosimo dovoljno vode u organizam svakog dana. Krema za ruke bi uvijek trebala biti na dohvat ruke, jer neće održavati samo ruke njegovanim nego će nahraniti zanoktice i nokte. Skidači laka ne bi trebali biti isušujući aceton već radije treba potražiti njegujuće skidače sa uljima. Pranje suđa ne mora uslovno značiti oštećenu kožu i nokte ako koristimo rukavice tokom pranja i neagresivan deterdžent za suđe. Rukavice ne treba preskočiti ako sami farbamo kosu jer hemikalije iz boje mogu oštetiti i nokte.
Redovno oblikovanje, rezanje i njega hranljivim uljem će ih također održavati zdravim i urednim. Kupanje i tuširanje vrućom vodom ne isušuje samo kožu već i nokte, tako da svakako imamo motivaciju držati mlaz na umjerenoj sredini. Sigurno tokom jedne noći u sedmici ruke možemo počastiti posebno hranljivom maskom a ako ste konzument duhana i cigara – ne moram vam reći koliko tek ta navika ima efekta na kosu, kožu i nokte. Još jedan detalj kod zdravlja noktiju koji mnogi predvide je UV zaštita – barem je tokom ljeta preporučljivo ograničiti izlaganje suncu te prilikom nanošenja zaštitnog proizvoda sa SPF-om, nanijeti ga i na ruke. I ako ne znate odakle krenuti sa suplementacijom, ako vam je sve u nastavku previše informacija, onda uvijek možete odabrati konkretno namijenjen kompleks vitamina i minerala za jačanje noktiju. Imam vlastitu preporuku kojom sam prezadovoljna i zaista olakšava život ako nemate vremena proučavati tematiku suplemenata.
Moja preporuka za objedinjene suplemente : Solgar Skin, nails and hair formula (60 tableta | 36,50KM)
Solgar Skin, Nails and Hair sadrži kombinaciju nekih od najbolje istraženih, prirodnih i metabolički visoko iskoristivih oblika nutrijenata, specijalno namijenjenih za kožu, nokte i kosu. MSM je bogat izvor sumpora koji pomaže u stimulaciji rasta i sjaja kose i noktiju, u cijeljenju rana te općem zdravlju stanica kože – pisala sam detaljnije o njemu u ovom članku (klik!). Vitamin C je najvažniji antioksidans za kožu, nokte i kosu, te najučinkovitija obrana protiv oštećenja nastalih djelovanjem slobodnih radikala. Pomaže u proizvodnji i izgradnji kolagena, čime povećava elastičnost kože i njenu obnovu, kao i izgradnju zdravih kostiju, zuba i desni. Silicij pomaže kod lomljivih i krhkih noktiju i općenito poboljšava integritet kože. Prolin i lizin su aminokiseline koje su u kombinaciji s vitaminom C neophodni nutrijenti za oblikovanje kolagena koji pomaže da koža izgleda gipko. Bakar pomaže u proizvodnji pigmenta melanina koji štiti kožu od sunca, a važan je i za izgradnju snažnih i fleksibilnih kolagenskih vlakana. Također, sprječava preranu pojavu sijede kose. Cink je snažan antioksidativni mineral s brojnim povoljnim učincima za zdravlje kože, noktiju i kose. Pospješuje regeneraciju kože, cijeljenje rana i otklanjanje akni. U nastavku sam pripremila pregled najefikasnijih suplemenata pojedinačno.
MSM (metilsulfonilmetan) 1000 mg
Prah crvene alge (Lithothamnion calcareum) 150 mg
Vitamin C (askorbinska kiselina) 120 mg 150
L-lizin (hidroklorid) 50 mg
L-prolin 50 mg
Cink (citrat) 15 mg 150
Bakar (bisglicinat) 2 mg 200
*preporučeni dnevni unos
1. Biotin
Biotin je vitamin topiv u vodi i dio skupine B vitamina – kompleksa ključnih nutrijenata za zdrav metabolizam, nervni i probavni sistem te srčane funkcije. On u tijelu djeluje kao koenzim potreban za metabolizam masnih kiselina, aminokiselina i glukoze. To znači da, kad jedemo namirnice koje su izvor masti, proteina i ugljikohidrata, mora biti prisutan i vitamin B7 kako bi preradio i upotrijebio te makronutrijente za stvaranje energije neophodne za obavljanje fizičkih aktivnosti, ali i za pravilno fiziološko funkcioniranje tijela. Ali biotin je i nutrijent koji nam pomaže da zadržimo mladolik i svjež izgled jer ima važnu ulogu u održavanju zdravlja naše kose, noktiju i kože. Ustvari, biotin je zbog toga dobio i nadimak vitamin H, prema njemačkim riječima Haar and Haut, što znači kosa i koža.
U organizam biotin je najpoželjnije unositi putem hrane, a još jedna njegova dobra karakteristika je neosjetljivost na zrak, toplinu i svjetlo tako da hranu možemo čuvati i pripremati na razne načine bez gubitka biotina. Brojne namirnice sadrže biotin ali se može reći da biotinom ipak najviše obiluju: bubrezi, jetra, jaja (pogotovo žumance), kravlje mlijeko, mliječni proizvodi (mlijeko, sir, puter), pileće meso, pivski kvasac, hljeb, morska riba bogata omega-3 masnim kiselinama kao što su tunjevina, skuša, losos, haringa, avokado, gljive, mrkva, leća, karfiol, orašasti plodovi, mahunarke, cijelo zrno pšenice, pšenične klice, ječam, neglazirana riža, čokolade, banane.
Pošto je biotin topiv u vodi, eventualni višak ili neiskorištena količina izlučuju se putem urina pa zato ne dolazi do stvaranja zaliha u organizmu i ustvari je vrlo teško unijeti previše biotina u organizam. Što se tiče eventualnih nuspojava predoziranja, zanimljivo je kako se pokazalo da čak i ako se biotin uzima godinama u visokoj dozi od 60 mg dnevno, ne uzrokuje nikakve nuspojave pa je utvrđeno da nije potrebno određivati gornju granicu dopuštenog dnevnog unosa. U slučaju da zaista nastane manjak biotina u organizmu, mogu se javiti simptomi poput suhe i nadražene kože, ispadanja ili pucanja kose, manjka energije i hroničnog umora, probavnih problema, oštećenja živaca, promjena u raspoloženju, trnaca u udovima ili slabljenja kognitivnih sposobnosti.
2. Kolagen
Kolagen je vlaknasti protein koji nastaje u tijelu i neophodan je za brojne biološke procese od vitalnog značaja. Kolagen je ustvari najzastupljeniji protein u ljudskom tijelu (čini 30% od cijelog sastava proteina u našem tijelu) te je bukvalno gradivno tkivo za zdrave nokte, kožu, kosu, kosti, ligamente itd. Riječ kolagen potiče od grčke riječi “kólla” što znači ljepilo, tako da ne čudi što se često spoimnje da je kolagen “ljepilo” koje nas drži cijelim. On također odašilje važne signale ćelijama, koji pomažu u borbi protiv upalnih procesa i pri popravku oštećenih ćelija. Problem sa kolagenom je taj što vremenom ali i kada smo pod stresom, njegova proizvodnja opada. Održavanje zdravih nivoa kolagena je neophodno za zdravo i funkcionalno tijelo, te je nekada neophodno obnoviti naše ograničene rezerve ovog izuzetno korisnog proteina. Treba imati na umu da unosom pojedinih namirnica nećemo unijeti kolagen direktno u organizam, već će njihova konzumacija potaći tijelo da proizvede više svog vlastitog. Jedini način da kolagen unesemo direktno u tijelo jeste suplementacijom.
MSM je organsko sumporno jedinjenje koje se sastoji od 4 elementa, sumpor, kisik, ugljik i hidrogen. Iako se već svakako nalazi u ljudskom tijelu (generalno u svim živim organizmima) također ga možemo unositi kroz hranu, pića i suplemente (dodatke prehrani). Ako uzmemo zajedno vodu, so i MSM oni sačinjavaju čak do 90% naših tijela. I koliko god bio rasprostranjen i koristan, nutrijent je koji je topiv u vodi te mu je potreban vitamin C kako bi ga organizam efikasno iskoristio. MSM je neophodan za proizvodnju kolagena – a već sam pisala o kolagenu, razlozima zbog kojeg proizvodi za njegu na bazi kolagena koji se koriste na koži ne djeluju te zbog čega se treba fokusirati na poticanje njegove proizvodnje iznutra. Upravo u tom duhu, MSM se nadovezuje. Koža bez tonusa, bore, kao i suha, ispucala koža su sve rezultat gubitka kolagena. MSM zajedno sa vitaminom C djeluje na izgradnji novog, zdravog tkiva. MSM može normalizovati formiranje kolagena te drastično poboljšati stanje kože. Također smanjuje crvenilo, ubrzava iscjeljivanje ožiljaka, opekotina i ranica. Kolagen i keratin su od ključne važnosti za proizvodnju zdrave kose i noktiju. MSM je pravi “beauty mineral” zahvaljujući kojem imamo dovoljno sumpora za proizvodnju dostatnog kolagena i keratina. Također je važno spomenuti da kada ga unosimo dovoljno, on nokte i kosu čini naročito jakim i debljim – što se može primjetiti nakon samo par sedmica redovnog korištenja.
4. Vitamin C
Vitamin C je poznat po jako antioksidativnom djelovanju, i zbog toga može da spriječi negativne efekte slobodnih radikala u tijelu. Neophodan je za proizvodnju kolagena, proteina koji doprinosi građi i čvrstini noktiju, zuba i kose. Proizvodnja kolagena se smanjuje sa godinama, što rezultira tanjim i krhkim noktima pa je veoma važno jesti namirnice bogate vitaminom C. Nedostatak ovog vitamina u organizmu može dovesti do usporavanja rasta noktiju, kao i do lomljivih noktiju. Svima je poznato da vitamina C ima dosta u citrusnom voću, ali i jagodama i kiviju. Međutim, duplo više nego u citrusima, ima ga u crvenoj paprici, a takođe i u zelenom povrću, paradajzu. Jedna velika žuta paprika ima četiri puta više vitamina C od preporučene dnevne doze.
5. Željezo i folna kiselina
Željezo je moćan mineral koji je esencijalan pri održavanju zdravlja kose, kože i noktiju pošto je neophodan za proizvodnju keratina. Ključni ukazatelj da imamo manjak željeza u organizmu su zakrivljeni, tanki nokti sa brazdama na površini. Više faktora može dovesti do deficita željeza od menstrualnog ciklusa, nebalansirane prehrane i (nemojte se uvrijediti što ovo kažem) ali i popularizovanog veganstva i vegetarijanstva. Ukoliko ne konzumirate meso, onda je uz željezo potrebno uzimati i aminokiselinu L-lysine kako bi se poboljšala apsorpcija željeza. Također bi trebalo obratiti pažnju na unos folne kiseline – sasvim slučajno znam da žene koje koriste kontracepcijske pilule imaju manjak folne kiseline tako da i u tom slučaju bi bilo pametno razmisliti o suplementaciji. Folna kiselina pomaže u stvaranju novih ćelija i tkiva u tijelu, tako da potpomaže rast noktiju (između ostalog).
6. Riblje ulje i omea-3 masne kiseline
Mnoge osobe pate od nedostatka omega-3 masnih kiselina, a da to i ne znaju. Znakovi njihovog nedostatka su suha koža koja se ljušti, meki nokti i pad u kvaliteti kose. Ako je teži nedostatak omega-3 masnih kiselina, možda ćet biti prisutni drugi fizički simptomi uključujući pretjeranu žeđ, razdražljivost, umor i slabost. Rane će se sporije liječiti, možda budete patili od čestih infekcija a oči mogu biti suhe. Nebalansirana presrana ima veliki efekat na kosu pa ona može postati beživotna i lomljiva. Nedostatak omega-3 masnih kiselina može usporiti rast kose i oslabiti njen kvalitet. Omega-3 masne kiseline jačaju folikulu kose, čineći ju sjajnom i poboljšavajući njen rast. Dodatak omega-3 masnih kiselina smanjit će simptome suhe kože, a nokti će postati jači i manje lomljivi.
Nokti i nedostatak vitamina
Nedostatak određenih vitamina i minerala može imati mnoge štetne posljedice po zdravlje. Ovi nedostaci mogu prouzrokovati i promjene na kosi, koži i noktima. Na osnovu izgleda vaših noktiju možete da otkrijete da li vam u organizmu nedostaju vitamini i minerali.
- Nedostatak vitamina A i kalcijuma najčešće uzrokuju lomljivost i suhoću noktiju.
- Ukoliko se nokti savijaju, vjerovatno se radi o nedostatku folne kiseline, proteina i vitamina C.
- Manjak vitamina B12 i željeza uzrokuje vertikalne bijele linije.
- Bijele tačke ukazuju na manjak cinka i kalcija.
- Nedostatak biotina može izazvati ekcem i gubitak kose, a i doprinosi lomljivim noktima.
Čime njegovati nokte i zanoktice?
Osim redovnog potkraćivanja, turpijanja noktiju, korištenja kreme i nježnog potiskivanja kožice + činjenice da nikada ne režem tu kožicu i zanoktice jer, bolno je iskustvo napraviti grešku na tom polju – jedina stvar koja se godinama nije mijenjala jeste ulje kojim njegujem zanoktice. To je tako mali ali ključan detalj. Možete kupiti neko namjensko ulje za zanoktice, svako će raditi svoj posao. No, ako bih baš birala najbolje ulje u ovu svrhu, onda bi to bilo arganovo ulje. Poenta njegovanja noktiju i zanoktica sa uljima jeste da ih omekšaju jer, kada je kožica mekana onda ne gubi na elastičnosti, ne suši se i nećete imati problema sa zanokticama koje nastaju uslijed isušenosti kožice oko nokta. A zašto baš arganovo ulje?
Arganovo ulje
Arganovo ulje je najbolji saveznik zdravlja kože, kose i noktiju. Ono je jedno od najmoćnijih anti-age ulja zahvaljujući svom bogatom sastavu hranjivih nutrijenata. Sadrži zasićene i nezasićene masne kiseline (linolna, alfa linolenska, oleinska), sterole, vitamin E, minerale i karotenoide. Hladno prešano ulje argana poboljšava elastičnost kože, vraća sjaj suhoj i oštećenoj kosi te pomaže jačanju slabih i krhkih noktiju. Brzoupijajuće ulje pogodno je za njegu suhe kože i kože sklone borama koju dubinski hrani i njeguje. Potiče rast kose te pomaže kod ispucalih vrhova. Sprječava pucanje noktiju, hrani ih i daje im prirodan sjaj.
Moja preporuka za arganovo ulje : Sanct Bernhard Arganovo ulje (100ml | 17,50KM)
Čime lakirati nokte?
Odavno sam bila ljubiteljica Essie lakova i to se nije promijenilo. Sužena mogućnost naručivanja tih mojih favorita je stavila na pauzu moju želju da izgradim pravu malu “garderobu” Essie lakova tako da sam protekle dvije godine preusmjerila pažnju na lakove koji su mi lako dostupni. Povremeno pronađem neki dobar Catrice lak ali mislim da sam u Mavala lakovima pronašla dostojnu zamjenu za Essie. Mavala je akronim od prva dva slova imena i prezimena osnivača brenda, Madeliane Van Landeghem. Mavala je brend osnovan 1958. godine u Švicarskoj (Ženeva). Prve nijanse su dobile nazive po gradovima poput Pariza, londona, Izmira itd. Poslije su nastale različite kolekcije lakova sa različitim završecima. Ono po čemu su Mavala lakovi specifični jeste njihov prirodni sastav te spadaju u tzv. “13-free” formulacije koje u sastavu nemaju; Formaldehyde, Toluene, Formaldehyde resin, Camphor, Xylene, Parabens, phthalates, Rosin, Ethyl Tosylamide, TPHP (Triphenyl Phosphate), Triclosan, životinjske derivate i nisu testirani na životinjama (cruelty-free). Još jedna prednost i specifičnost jeste što su Mavala lakovi jedini koji su u potpunosti prilagođeni potrebama žena koje uzimaju abdest (Breathable & Water Permeable).
Mavala su izuzetno dobro pigmentirani veganski lakovi koji dolaze u mini bočicama od 5ml, što ima svoje prednosti. Prije svega, odlična pigmentacija dozvoljava nekim nijansama super ujednačen premaz sa samo jednim slojem – meni najbolje rezultate daju ipak dva sloja. Trajnost im je također sjajna, minimalno 4 dana a neke nijanse izdrže i čitavu sedmicu bez baze i nadlaka. Također je prednost mini bočica to što ćete dovršiti svaku boju tj. bočicu i neće se dešavati da ostane sloj laka koji se osuši i na kraju završi u kanti za smeće. Činjenica štoje Mavala lakova količinski manje je racionalno oslikana u pristupačnoj cijeni. Baza svih Mavala lakova sačinjava nitroceluloza, prirodna smola koja se ekstrahira iz drveta. Nijanse koje sam odabrala za jesenji period su u raskošnim nijansama poput dragog kamenja i naravno, idealna nude nijansa; MAGNETIC PURPLE 984, GOTLAND 321, MILANO 62, BIARRITZ 393.
Moja preporuka : Mavala lakovi za nokte (5ml | 6,50KM)










*u saradnji sa Apoteke VIVA
https://apotekaviva24.ba/
https://www.facebook.com/vivaapoteke
https://www.instagram.com/apoteke_viva/