SVIJET VOĆA: nagradni natječaj koji hrani tijelo i budi maštu

SVIJET VOĆA: nagradni natječaj koji hrani tijelo i budi maštu

“Sreća je putovanje a ne destinacija” – citat je kojem mi se misli iznova vraćaju kada pomislim na ovu dragu riječ koja mi je donijela toliko lijepih trenutaka, sreće također. Jer riječ koja me trenutno najviše inspiriše jeste putovanje. Najviše bih voljela da imam slobodu otputovati gdje istinski želim, u neki grad, zemlju i kontinentu koji nisam još iskusila. Recimo Seoul mi je u samom vrhu liste i pribilježen mi je u mislima kao destinacija koju bih voljela posjetiti jednom tokom svog života. Do tada ću biti zadovoljna bilo kojim mirnim kutkom u prirodi gdje ću moći pročitati dobru knjigu, slušati muziku koju volim dok ispijam osvježavajuće piće i grickam omiljene bademe pod hladom krošnji. Mislim da (iako moji zahtjevi imaju više tačaka), ipak ne tražim previše. Ali kao što prethodno spomenuti citat napominje, sreća nije neka konkretna destinacija nego putovanje. A ja bih vas voljela povesti na jedno super zanimljivo putovanje koje će vam donijeti odličnu zabavu uz mogućnost vrijednih nagrada + možete usput osvježiti znanje o korisnim i zdravim namirnicama.

SVIJET VOĆA: nagradni natječaj koji hrani tijelo i budi maštu 

Kako vam zvuči putovanje u dio svijeta ili mašte po vašoj želji dok vas poslužuju voćkama i orašastim plodovima koji će dati energije za sve putešestvije (realne i imaginarne), okrijepiti memoriju, ojačati organizam a uz to su jako ukusni? Pripremite prstiće, otvorite svijet imaginacije a bome i novu kesicu EuroCompany99 grickalica jer čeka vas svijet voća kakav još niste iskusili na ovako originalan način. Web sajt svijetvoca.com organizuje posebno kreativan nagradni natječaj za Bosnu i Hercegovinu, Srbiju i Hrvatsku. Za sve tri zemlje su pravila ista, tako da je jednostavno učestvovati. Potrebno vam je malo vremena, puno mašte i na putu ste mogućnosti da osvojite jednu od tri prilično moćne nagrade (klik ovdje da ih detaljno proučite!). Prva i najpoželjnija nagrada je 1.000KM na poklon kartici banke koja će pripasti jednoj sretnoj osobi. Drugu nagradu će osvojiti pet osoba u vidu 200KM na poklon kartici banke. Treća nagrada je vrijedni poklon paket za deset osoba, svake sedmice dok natječaj traje. 

Mene je najviše privukao koncept učestvovanja koji je veoma kreativan. Da bi bilo ko od nas sudjelovao u nagradnom natječaju potrebno je da na web stranici svijetvoca.com na ponuđenoj dasci kreira / nacrta proizvoljni „crtež̌ – rad“ od unaprijed ponuđenih oblika. Oblici su sušeno voće i orašasti plodovi koje imamo u EuroCompany99 ponudi  u sklopu sajta od njih pravimo kolaž na određenu temu (sedmično je uvijek nova tema aktuelna). Crtanje se obavlja jednostavnim prevlačenjem i slaganjem neograničenog broja oblika na ponuđenu dasku/podlogu. Na naslovnoj strani web stranice  možete pogledati video uputstvo kako to izgleda. Sve detalje kako se biraju pobjednički radovi, u kojim terminima se objavljuju rezultati, način i rok isporuke nagrada preporučujem da proučite na ovom linku (Pravila)

Moja preporuka je da pustite mašti na volju, opustite se i prije svega zabavite – neka vas optimizam i kreativnost povedu u kreiranju vlastitog remek djela. Super ćete se zabaviti a budete li sretni ili vaš rad jednostavno zaokupi nečije oko, mogao bi biti nagrađen – a ako bi se ja pitala, nema bolje nagrade od jestive nagrade. Zato se usput nagradite i ukusnim sušenim smokvama, brusnicama, bademima ili sjemenkama suncokreta pošto sadrže sve potrebne vitamine, minerale i ostale nutrijente koji će podariti energiju da svoje remek djelo privedete kraju. A fini njihovi ukusi možda posluže i kao inspiracija. Ja vas u nastavku podsjećam na sve dobrobiti koje sušeno voće i orašasti plodovi imaju za naš organizam a na vama je da od njihovih prirodnih boja te zanimljivih oblika nacrtate najljepšu destinaciju koju možete zamisliti – putovanje nam je zajedničko i drago mi je što pravimo jedni drugima društvo.

Ono najbolje što svijet voća može da ponudi:

BADEMI – pretpostavlja se da su nastali u zapadnoj Aziji i sjevernoj Africi. Dostiže visinu i do 10m. Korisna su i zdrava namirnica, koja sadrži veliki dio dnevno preporučene količine vitamina, minerala, vlakana i aminokiselina. Bademi su jako dobar izvor bakra, vitamina B2 i fosfora te su jedan od najboljih izvora vitamina E. Jedna porcija badema će zadovoljiti čak 37% ukupne preporučene dnevne vrijednosti vitamina E. Redovnim unosom badema reguliše se rad mozga ali i razina holesterola u krvi. Šaka badema će pružiti dovoljno energije na dnevnom nivou.

LJEŠNJAK – plod je grmolike sredozemne biljke lijeske, rasprostranjene po Evropi i zapadnoj Aziji. Najveći svjetski proizvođač lješnjaka je Turska a slijedi je Italija. Jako su dobar izvor minerala – mangana, bakra, magnezija fosfora i željeza. Bogati su vitaminima E, B te folnom kiselinom. Zahvaljujući svom slatkastom ukusu, lješnjaci su zastupljeni u brojnim prehrambenim proizvodima i slasticama. Lješnjak je u energetskom smislu izuzetno vrijedna namirnica, stoga se preporučuje sportistima i mladima dok je starijim osobama koristan kao preventiva od srčanog udara i za održavanje vitalnosti.

INDIJSKI ORAH – nastao je u Južnoj Americi. Indijski orah su u Indiju prenijeli Portugalci, pa je danas Indija njegov najveći proizvođač. Sjeme indijskog oraha ima oblik bubrega veličine do 3cm, a raste na voću poznatom kao indijska ili kešu (cashew) jabuka. On sadrži puno manje masnoće nego ostali orašasti plodovi a njegovo redovno konzumiranje značajno smanjuje rizik od pojave dijabetesa tipa 2. Odličan je izvor antioksidansa i bogat je bakrom i magnezijem. Čak 2/3 masnoća u indijskom oraščiću su nezasićene masne kiseline. 75% tih nezasićenih masnih kiselina čini oleinska kiselina,  poznata po svom blagotvornom efektu na zdravlje srca.

SMOKVA – pretpostavlja se da je porijeklo smokvi sa Bliskog Istoka i zapadne Azije. Stabla smokvi narastu i do 8m. Postoji čak 50 različitih vrsta plodova smokvi. Izuzetno su bogate fitonutrijentima, vitaminima i antioksidansima. Sušene smokve su možda čak i bolja opcija jer proces sušenja čini da sadržaj vitamina i minerala bude u većoj koncentraciji. Samo četiri suhe smokve osiguravaju čak četvrtinu preporučene doze željeza koja je potrebna našem organizmu.

ŠLJIVA – vjeruje se da je porijeklo šljiva sa područja Grčke. Ovisno od svoje vrste, drvo šljive raste i do 12m. Suhe šljive su pune hranjivih sastojaka te su sjajan izvor vitamina A i C za dobar imunitet. Sušene šljive su posebno bogate kalcijem, magnezijem, željezom i kalcijem. Nije greška reći da suhe šljive štite kosti i poboljšavaju cjelokupno zdravlje. Dovoljno je unijeti 5 suhih šljiva dnevno.

MARELICA – pretpostavlja se da je porijeklo marelica sa područja srednje Azije i sjeveroistočne Kine, iz oblasti u blizini ruske granice. Marelica raste kao žbun ili nisko drvo, visoko 8-12m. Pored toga što su jako ukusne, marelice su zdrave i bogate vitaminima. Od vitamina i minerala u marelicama nalazimo vitamin A i C te kalij, kalcij i mangan. Da li ste znali da sušene marelice imaju više hranjivih tvari od svježih? Dovoljno je pojesti dvije suhe marelice dnevno.

GROŽĐE – pretpostavlja se da je grožđe nastalo na području Španije. Grožđice su veoma bogate vlaknima koja pomažu čišćenju organizma od toksina i održavaju zdravlje probavnog trakta. Grožđice su dobre za zdravlje očiju, štite desni i zube te poboljšavaju kvalitetu kostiju. Grožđice sadrže i značajnu količinu željeza koje pomaže u liječenju anemije. Kompleks B vitamina pomaže u stvaranju novih krvnih ćelija dok viši udio bakra pomaže u stvaranju crvenih zrnaca. Zbog svog izuzetnog nutritivnog sastava preporučuju se svim dobnim skupinama.

BRUSNICE – pretpostavlja se da je porijeklo brusnica sa područja Engleske. Postoje četiri različite vrste plodova brusnice, i sve su jestive. Grmovi brusnice narastu do 30cm. Brusnice su bogate vlaknima, vitaminima i mineralima među kojima dominiraju vitamini C, A, E te minerali kalcij, kalij, magnezij i željezo. Bogata je antioksidansima i ima antibakterijski, antiseptički, protuupalni i diuretski učinak. Za dobar imunitet i srce dovoljna je jedna šaka suhih brusnica dnevno. Sušene brusnice možete koristiti u salatama ili u doručku sa zobenom kašom. Za međuobrok je dobro pomiješati malo brusnica s jogurtom.

HURMA/ DATULJA – pretpostavlja se da je porijeklo hurmi sa sjevera Afrike ili jugozapadne Azije. Stablo je uglavnom visine 20m, maksimalno 30m. Bogate su vitaminima A1, C, B1, B2, B3, B5 i B9 (folna kiselina). Od minerala tu su kalcij, magnezij, kalij, fluor, sumpor i željezo. Zbog visokog udjela željeza posebno se preporučuju anemičnim osobama kao i svakome ko ima pojačane potrebe za tim mineralom, a to se posebno odnosi na trudnice i djecu u pubertetu. Zahvaljujući obilju kalija hurma se smatra odličnim saveznikom u očuvanju zdravlja srca, nervnog sistema i mišića. Bogata je prirodnim šećerima te je odlična zamjena za klasični desert. U jednom danu se preporučuje pojesti 4-6 komada.

PAPAYA/ PAPAJA – voće porijeklom iz Centralne Amerike koje dostiže visinu do 10m. Kora je obično zelenkasta ili žuta, dok mu je mesnati dio narandžaste, roze ili crvene boje. Ona sadrži enzim papain koji razgrađuje snažne proteinske lance iz mesa. Pogotovo je bogata likopenom (vrsta karotenoida) a Krisofer Kolumbo ga je navodno nazvao voćem anđela. Sušenu papaju možemo koristiti za doručak kao muesli ili granola, kao i u raznim kolačima.

ANANAS – vodi porijeklo iz Paragvaja i južnih dijelova Brazila. Drvo ananasa dotiže visinu i do 1,5m. Ananas je član porodice bromelija i jedini njihov pripadnik s jestivim plodom. Mi ga vidimo kao jednu voćku ali se on sastoji od mnogo manjih bobica koje su okupljene oko središta. Bogat je visokim dozama B vitamina tijamina, koji pomaže kod proizvodnje energije u tijelu. Kandirani ananas je najbolje konzumirati za doručak ili užinu, kao dodatak pahuljicama jer sadrži šećer koji nam daje dodatnu energiju.

GOJI – vodi porijeklo iz kineske provincije Ningsja. Stablo naraste i do 3m. Naziv goji je ustvari poetična interpretacija kineske riječi “Gou qi zi” gdje se riječ “gou qi” izgovara kao godži tj. goji a “zi” se odnosi na bobice tj. berry. Odatle naziv goji berry. Ukus im je blago slatkast a oblikom i teksturom podsjećaju na grožđice. Goji bobice su izvor svih esencijalnih aminokiselina te su iznenađujuće dobar izvor proteina za jedan tako mali plod. Goji bobice su također bogate antioksidansima (pogotovo karotenoidima) među kojima se izdvajaju beta-karoten i zeaksantin. Preporučuje se 10-30g suhih plodova na dan, što je približno jedna manja šaka.

BANANA – spada u jedne od najstarijih biljaka koje je kultivisao čovjek. Za porijeklo banana se smatra da je Malajski arhipelag. Visina stabla banane dotiže i do 15m. Jednostavni prirodni šećeri koje sadrži banana (fruktoza i glukoza) brzo se razgrađuju i tijelu daju energiju.  Glavni mineral i svojevrsno “bogatstvo” banana jeste kalij. Ovaj element je neophodan u našem tijelu iz više razloga: učestvuje u regulaciji ravnoteže vode, uklanja višak tečnosti iz tijela, od vitalne je važnosti za kontrakciju mišića i pravilan rad nervnog sistema.

ĐUMBIR –  biljka koja potiče iz toplijih dijelova Azije poput Kine, Japana i Indije ali sada se uzgaja i u dijelovima Afrike te Južne Amerike. Također je uzgajaju i na Bliskom Istoku u medicinske ali i u kulinarske svrhe. U srodstvu je sa kurkumom i kardamomom a dostiže visinu stabla do 25m. Đumbir je poznat po svom reskom, ljutom okusu zbog čega se uvijek koristi u malim količinama. Prednost kandiranja đumbira jeste u tome što transformiše slatko-ljutu slasticu u kojoj mogu uživati svi. Bogat je eteričnim uljima, vitaminom B te mineralima kalijem, magnezijem, manganom i bakrom.

SUNCOKRET – potiče iz Meksika i najprije je uzgajan kao ukrasna biljka, sjeme je korišteno za ishranu ptica a ljudi su jeli jezgru iz sjemena. Sjemenke suncokreta su bogate proteinima, vitaminima i mineralima. Ѕunсоkrеt је bоgаt vіtаmіnоm В, kојі оѕіgurаvа оbnоvu оštеćеnіhі іzgrаdnјu nоvіh ćelijа. Оѕіm tоgа, роtiče mеtаbоlіzаm јеr оѕіgurаvа еnеrgіјu tіјеlu i јаčа іmunіtеt. Sjemenke suncokreta poboljšavaju cirkulaciju, pomažu cijelom tijelu – kosi, očima, jetri, kostima i mišićima, te snižavaju holesterol. U suncokretu možemo uživati bez ustezanja upravo zbog njihovog korisnog i blagotvornog sastava koji obiluje vitaminima, zdravim masnoćama, fitosterolima i mineralima.

GOLICA/ BUNDEVA – sjemenke bundeve potiču sa američkog kontinenta, odakle su se proširile širom svijeta. Odličan su izvor dijetalnih vlakana i nezasićenih masnih kiselina, koje su dobre za zdravlje srca. Golica je posebno bogata cinkom a uz njega tu su i vitamini C, E, K, B1, B2, B3, B6, folna kiselina i mineralni sastojci kalij, fosfor, kalcij i željezo. Sjemenke bundeve su odličan izbor za grickanje jer su bogate omega 3 masnim kiselinama koje su tijelu neophodne za održavanje zdravlja srca i reguliranje krvnog pritiska.

https://svijetvoca.com/

*konkurs važi BiH, Hrvatsku i Srbiju.

*u saradnji sa EuroCompany99

@eurocompany99.ba INSTAGRAM

EuroCompany99 FACEBOOK

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *


Looking for Something?