Nacomi serum : 6 seruma je na testu, koji je idealan za vašu kožu?

Nacomi serum : 6 seruma je na testu, koji je idealan za vašu kožu?

Nacomi serum : 6 seruma je na testu, koji je idealan za vašu kožu?

Nacomi je brend o kojem sam već pisala na blogu, tačno na pragu 2021. godine i do sada su se održala dva čvrsta favorita iz tog članka; njihov crni sapun koji mi je must-have za dubinsko čišćenje nečiste kože te njihov pjenasti šećerni piling za tijelo koji mi umnogome olakšava brijanje nogu (veoma korisna stavka tokom ljeta). Glow tonik mi je mnogo bolji od Glow seruma čiji me voćni miris iznova iznenadi i nisam mu sklona. Također mi je njihov hidratantni tonik odličan za osvježenje kože i pripremu za njegujuće proizvode. 

Ono što je novo su njihovi serumi koji su bazirani na sastojcima te su jako lijepo nadopunili ponudu drogerie markt polica. Upravo baziranjem seruma na konkretne sastojke vidimo koliko je The Ordinary oblikovao preparativnu rutinu te je pohvalno što se sve više brendova ugleda na njih. I dok sam istinski TO ljubitelj te se sigurno u skorije vrijeme neću odreći kupovine sa njihove web stranice, itekako je dobra stvar što imamo nešto slično u obližnjem dm-u pošto nisu svi možda navikli ili jednostavno ne vole online kupovinu. U svakom je slučaju pozitivno što nam se kao kupcima pruža sve veći, širi, bogatiji izbor tako da svako može pronaći nešto za svoju kožu. U nastavku sam pripremila kratke recenzije 6 seruma a pokušati ću kroz njih dati odgovor i usmjerenje ukoliko ste se pitali koji je idealan za vašu kožu.

Adios Acne noćni piling Glycolic acid 10% (9.95KM | 30 ml)

Malo sam pogledala opise seruma koje je naveo Nacomi brend i donekle se slažem sa njima, donekle ne. Glikolnu kiselinu koristim u sklopu preparative nekih sedam godina, možda duže. I zaista je ne bih opisala kao sastojak koji je namijenjen isključivo problematičnoj koži već joj je spektar djelovanja dosta širi od toga te ne bih voljela da se ograničavate sa njenom upotrebom. Podsjetimo se prvo šta je glikolna kiselina. Glikolna kiselina je vjerovatno najčešće spominjana AHA (alfa-hidroksi kiselina) od svih. Ona je eksfolijator koji pruža ravnomjernu eksfolijaciju kože. Jako je efektna kao tretman akni – posebno cističnih akni koje su prouzrokovane dubokim začepljenjem mrtvim ćelijama i sebumom. U nekim slučajevima može se koristiti kao i tretman rozacee. Također može ublažiti fine linije te znakove preuranjenog starenja kože. Ožiljci od akni (kao i ostali ožiljci) dobro reaguju na kontinuiranu primjenu glikolne kiseline. Ona omogućava da drugi proizvodi dublje prodiru u kožu posto uklanja barijeru sastavljenu od mrtvih ćelija i površinskih nečistoća. Ukratko, osim kože koja pati od akni, može je koristiti i osoba sa rozaceom, finim linijama i borama. 

Nacomi glikolna ima teksturu želea-gela koji se brzo upija u kožu. Zbog ove teksture je nešto manje pogodna za suhe tipove kože kojima je potrebna raskošnija njega i hranljivije formulacije. Kako se glikolna zaista preporučuje koristiti u sklopu večernje rutine, neko će je kombinovati sa svojom noćnom kremom – samo serum prethodno testirajte na pilling pojavu (grudvice pri masiranju) pošto se njegova gelasta tekstura ne slaže sa svim kremama. Bez obzira što je ovo noćni serum, tokom dana nemojte zaboraviti koristiti kremu sa UV zaštitom pošto glikolna kiselina kožu čini osjetljivom na sunčeve zrake. Iako tekstura nije najfleksibilnija i možda ćete morati iz par puta kombinovati serum da bi pogodili sa kojom se kremom najbolje slaže, dopada mi se što u sastavu ima još i niacinamid, sok aloe vere i vodu breze (sve sastojci koji djeluju na smirivanju kože). I dalje mi je omiljeni Glow tonik, potom ovaj serum (koji najviše volim koristiti samostalno) i posljednji je Glow serum kada su njihovi proizvodi sa glikolnom kiselinom u pitanju.

AQUA, GLYCOLIC ACID, ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE, GLYCERIN, NIACINAMIDE, BETULA ALBA JUICE, TRIETHANOLAMINE, XANTHAN GUM, CELLULOSE, HECTORITE, PROPANEDIOL, DEHYDROACETIC ACID, CITRIC ACID, BENZYL ALCOHOL, POTASSIUM SORBATE, SODIUM BENZOATE

Hyaluronic Bomb serum za lice Hyaluronic 10% (19.95KM | 30 ml)

Veoma solidan hijaluronski serum u kojem su kombinovana četiri vrste hijalurona; 

  • hijaluronska kiselina poznata i kao hyaluronan 
  • Sodium Hyaluronate – topiva u vodi so hijaluronske kiseline
  • hidrolizirana hijaluronska kiselina (niskomolekularna) – idealna za mješoviti i masni tip kože
  • Sodium Hyaluronate Crosspolymer (niskomolekularna) – ukršteni oblik IT hidratacije gdje su “normalni” dijelovi HA  (1-2 million Da molecular weight) hemijski povezani zajedno da tvore mrežicu hidratacije koja je pruža dugoročno

Hijaluronska kiselina nije vrsta kiseline poput salicilne ili glikolne, koje za zadatak imaju da eksfoliraju kožu. Ona se na određeni način ponaša kao zaštitni lubrikativni agens za naše oči, kosu, kožu, nerve i zglobove (prirodno je prisutna u našem tijelu). Pogotovo je od velike važnosti za izgled kože jer otprilike 50% zaliha hijaluronske kiseline u tijelu jeste locirano upravo u kožnom tkivu, gdje kao viskozna i gotovo želatinasta supstanca pomaže održati kožu jedrom, zategnutom i podatnom. Ova sposobnost opada vremenom kako starimo, što može dovesti do povećane isušenosti, finih linija, bora i gubitka elastičnosti. Poenta hijaluronske kiseline jeste da hidratizira – recimo da hidratizira. Ona je u biti humektant, njena sposobnost je da za sebe veže vodu, što omogućava koži da je apsorbuje i spriječava gubitak vlažnosti. Dodatni benefiti hijaluronske kiseline su umirujuće, obnavljajuće i protuupalno djelovanje.

Nacomi hijaluronski serum je blago ljepljiv, nimalo težak na koži i lako ga je kombinovati sa kremama tako da je dosta fleksibilne formulacije. Jednostavan i djelotvoran, fin je dodatak preparativnoj rutini.

AQUA, GLYCERIN, HYDROLYZED YEAST EXTRACT, PROPANEDIOL, HYDROLYZED GLYCOSAMINOGLYCANS, SODIUM HYALURONATE, HYALURONIC ACID, HYDROLYZED HYALURONIC ACID, SODIUM HYALURONATE CROSSPOLYMER, CETYL HYDROXYETHYLCELLULOSE, LECITHIN, XANTHAN GUM, CELLULOSE, HECTORITE, RASPBERRY KETONE, CITRIC ACID, POLYGLUCURONIC ACID, DEHYDROACETIC ACID, BENZYL GLYCOL, BENZYL ALCOHOL, ETHYLHEXYLGLYCERIN, POTASSIUM SORBATE, SODIUM BENZOATE

*Stunning Skin serum za lice Mandelic acid + PHA 10% (19.95KM | 30 ml)

Ukoliko vas brine kako bi glikolna kiselina mogla djelovati na vašu kožu, možda planirate početi glikolnu koristiti tek na jesen/zimu a tokom ljeta vam je potrebna nježnija eksfolijacija ili jednostavno imate osjetljivu kožu – mandelična kiselina je izvrstan izbor.

Mandelična (bademova) kiselina je aromatična alfa hidroksi kiselina dobivena iz gorkih badema. Ova kiselina otapa međućelijski cement što rezultira uklanjanjem površinskih suhih ćelija. Djeluje i dubinski time što stimulira nastajanje novog kolagena i aktivira ćelijsku regeneraciju. A stimulacija obnove kože (skidanje površinskih naslaga suhe kože) je bitna jer ako izostaje, ten počinje biti beživotan, nema onu zdravu boju i fine linije djeluju izraženije. Molekularna struktura mandelične kiseline je veća od ostalih AHA kiselina. Na primjer, molekula mandelične kiseline je duplo veća od molekule glikolne kiseline. Zbog velike molekularne težine kiseline mandelična kiselina sporije penetrira u kožu i zbog toga je ne iritra.

Nacomi mandelični serum je za nijansu viskozniji i ima ljepši “slip” u odnosu na njihov serum sa glikolnom kiselinom, tako da je i u tom aspektu pogodniji osjetljivim i suhim tipovima kože. I jedan je od meni tri najdraža seruma iz ove skupine. Mandeličnu kiselinu je naročito teško pronaći na našem tržištu te je ovo idealna prilika da je ubacite u svoju rutinu. Formulacija mu je obogaćena bademovim mlijekom i kokosovom vodom koji pružaju dodatno umirujuće djelovanje. 

AQUA, GLYCERIN, GLUCONOLACTONE, MANDELIC ACID, COCOS NUCIFERA WATER, SODIUM HYALURONATE CROSSPOLYMER, PRUNUS AMYGDALUS DULCIS SEED EXTRACT, MACADAMIA TERNIFOLIA SEED OIL, HYDROGENATED LECITHIN, LACTOBIONIC ACID, TRIETHANOLAMINE, CELLULOSE, HECTORITE, TAPIOCA STARCH, CITRIC ACID, RASPBERRY KETONE, TRIHEPTANOIN, TRILAURIN, HYDROGENATED OLIVE OIL CAPRYLYL ESTERS, TOCOPHEROL, XANTHAN GUM, DEHYDROACETIC ACID, BENZYL GLYCOL, BENZYL ALCOHOL, POTASSIUM SORBATE, SODIUM BENZOATE, ETHYLHEXYLGLYCERIN

No More Pores serum za lice Salicylic acid 2% (10.95KM | 30ml)

Salicilna kiselina definitivno nije sastojak koji bih rezervisala samo za noćnu njegu – koristim mnogo proizvoda sa salicilnom kiselinom u sklopu svoje jutarnje rutine (prije šminkanja na primjer) i veoma sam zadovoljna korisnica. Međutim, konkretno ovaj serum sa salicilnom kiselinom će biti samo za noćnu upotrebu prvenstveno zbog svoje crne boje. U ovom smisli me podsjetio na The Ordinary masku za lice sa salicilnom kiselinom, koja je također crne boje. Njih dvoje bi uz Olival Mikroeksfolijant bili savršeni trojac kojeg bih preporučila svakome ko ima potrebu obračunati se sa bubuljicama, miteserima i ostalim nečistoćama kože. Crna boja je zbog prisustva aktivnog ugljena i koliko god da serum umasirate, ostavlja blago sivkasto-crni trag zbog čega bih ga definitivno rezervisala za noć (znači zbog boje, ne zbog salicilne kiseline). Pore vam niti jedan proizvod neće ukloniti ali će ih salicilna barem učiniti čistima.

Podsjetimo se, beta hidroksi kiselina je organska, prirodna kiselina koja je ili biosintetizirana ili ekstrahirana iz kore vrbe. Ustvari, ona je derivat Aspirina i također je poznata i kao BHA odnosno salicilna kiselina. Funkcioniše kao eksfolijant, protuupalno i antiseptički. Konkretno, radi tako što pilinguje kožu – čini da se epiderma (gornji sloj kože) lakše i brže ljušti. To automatski daje mjesta rastu novih ćelija. Razlikuje se od alfa hidroksi kiselina (koje su topive u vodi) jer su beta hidroksi kiseline (i njihovi esteri) topivi u lipidima tj. ulju. Salicilna uz to što pilinguje površinski sloj kože, prodire dublje unutar epiderme te također pilinguje mrtve ćelije i višak sebuma koji se nakuplja unutar pora. Iz ovih razloga se BHA često koriste u tretiranju mitesera, komedona i akni. Dok neki eksfolijanti mogu izazvati iritacije, salicilna kiselina ćini upravo suprotno tako što umiruje iritaciju. Tako se ponaša zato što dijeli sličnu hemijsku strukturu kao i Aspirin, poznati protuupalni analgetik. Zbog ovih prilično čudesnih svojstava je salicilna kiselina sasvim okej i za osobe osjetljive kože.

AQUA, NIACINAMIDE, GLYCERIN, SALICYLIC ACID, CHARCOAL POWDER, AMYLOPECTIN, POLYDEXTROSE, DEXTRIN, CITRIC ACID, XANTHAN GUM, CELLULOSE, HECTORITE, DEHYDROACETIC ACID, BENZYL ALCOHOL

*Vegan Retinol serum za lice Bakuchiol 2% (26.54KM | 30ml)

Dolazimo do mog drugog favorita iz ove skupine seruma a to je ovaj sa bakuchiolom. Kao što je mandelična kiselina izvrsna alternativa glikolnoj za osjetljivu kožu, tako je i bakuchiol izvrsna alternativa retinolu – bila vam koža osjetljiva ili dok jednostavno čekate period jesen-zima da započnete sa korištenjem retinola. Od svih Nacomi seruma, ovaj mi ima najdivniju teksturu za koju sam sigurna da bi odgovarala svim tipovima kože – pa i suhoj. Pomalo je uljan a opet tako lagan, te ima najprirodniji miris dok neki od seruma (hijaluron recimo) imaju blago alkoholni miris. Veoma je fino maziv, obogaćen je uljem marule, slatkim bademovim uljem, ekstraktom cvjetnog ulja i vitaminom E. Jednostavno krasno “sjedne” na kožu i definitivno je prijeko potreban u inače siromašnoj ponudi bakuchiola na našem tržišu – a koji je fenomenalan.

Retinol povoljno utiče na proizvodnju kolagena, potiče obnavljanje kože, smanjuje bore i tamne mrlje, te se čak koristi i za tretiranje akni. Ali svi ti benefiti dolaze sa cijenom. Retinol iritira kožu i može izazvati ljuštenje, crvenilo, suhoću i osjetljivost na sunčevu svjetlost. Trudnice ga ne smiju koristiti iz straha da ne izazove defekte na fetusu tokom trudnoće. Također ga osobe sa osjetljivom kožom rijetko koriste. Bakuchiol, sa druge strane, nosi brojne prednosti retinola ali sa njim nećete imati probleme sa suhoćom koji su ozloglašeni tokom i nakon upotrebe retinola. A kao neko ko ima zaista osjetljivu kožu, to vam mogu i sama garantovati. Pruža kožu koja djeluje glađe i malo čvršće, sa poboljšanim tonom koji je ujedno i “čišći” (ako to ima smisla). A pošto nisam bila ograničena samo na noćnu upotrebu, bakuchiol sam dodavala i dnevnim kremama što je uveliko olakšalo upotrebu.

A to me dovodi do još jedne prednosti bakuchiola u odnosu na retinol: Bakuchiol je sigurno koristiti tokom dana bez bojazni da će izazvati osjetljivost uslijed izlaganja suncu. Ali bih rekla da bakuchiol manjka jedno djelovanje koje retinol ima – a to je da izgleda kako bakuchiol ne uspijeva imitirati otčepljujuće dejstvo retinola na pore. Da budem iskrena, takvo djelovanje niko nikada i nije tvrdio da bakuchiol ima. Doduše, bakuchiol ima antibakterijsko djelovanje koje je super za masnu kožu i kožu sklonu aknama. Tako da bi i takvi tipovi kože mogli imati koristi od nježnog djelovanja bakuchiola. Postoje slučajevi kada neke sastojke trebate izbjegavati ako već koristite retinol, poput eksfolijansa, tonera, benzoyl peroxida – pošto mogu izazvati iritacije. Ali zbog prirodne kompozicije bakuchiola, sigurno ga je kombinovati sa drugim sastojcima i mnogo se lakše može uklopiti u postojeću njegujuću rutinu. Na primjer, bakuchiol možete sjajno nadopuniti salicilnom kiselinom kako bi se riješili akni i komedona. 

PRUNUS AMYGDALUS DULCIS OIL, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, GLYCINE SOJA OIL, TOCOPHERYL ACETATE, BAKUCHIOL, SCLEROCARYA BIRREA SEED OIL, CITRUS AURANTIUM AMARA FLOWER EXTRACT, JASMINUM OFFICINALE FLOWER EXTRACT, LAVANDULA ANGUSTIFOLIA FLOWER EXTRACT, PAEONIA OFFICINALIS FLOWER EXTRACT, PRUNUS SERRULATA FLOWER EXTRACT, SAMBUCUS NIGRA FLOWER EXTRACT, ROSA DAMASCENA FLOWER OIL, HELIANTHUS ANNUUS SEED OIL

*Lift It Up serum za lice Peptides 10% (21.95KM | 30ml)

Kada je tretiranje bora u pitanju, pojednostavljeno možemo reći da postoje kratkoročni i dugoročni tretmani. Među kratkoročnim su relativno površinski poput Acetyl Hexapeptide-3 (češće poznat kao Argirelin). Tretmanima koji djeluju dugoročno je ultimativni cilj da poboljšaju proizvodnju kolagena ili da saniraju oštećenja kože – i u tu priču dolazi sastojak matriksil. Matriksil kada je u pitanju, postoji u više generacija-verzija. Neke su malo bolje od drugih ali sve djeluju tako što imitiraju izgled oštećene strukture kolagena na šta je reakcija kože – proizvodnja kolagena i elastina. Od ranije imam iskustva sa matriksilom kao sastojkom preko The Ordinary seruma sa ovim sastojkom i zaista su rezultati uvijek impresivni. Osim TO seruma nije bilo druge opcije za povoljan i direktan pristup ovom sastojku, tako da je ovaj Nacomi serum moj treći favorit iz skupine. Bore na čelu, prve bore oko očiju i izraženije linije oko usta su sve postale dosta “mekše” i izgledaju mnogo blaže otkako mi je matriksil u upotrebi. Neće napraviti remodelaciju lica, mislim, to je još jedna neralna tvrdnja. Ali će svakako lijepo osvježiti tonus kože, omekšati fine linije i bore te ujedno kožu učiniti veoma mekanom i glatkom. 

AQUA, GLYCERIN, TRIFLUOROACETYL TRIPEPTIDE-2, HYDROLYZED RICE PROTEIN, HYDROLYZED PEA PROTEIN, HYDROLYZED SODIUM HYALURONATE, N-PROLYL PALMITOYL TRIPEPTIDE-56 ACETATE, PALMITOYL TRIPEPTIDE-1, PALMITOYL TETRAPEPTIDE-7, PROLINE, GLYCINE, HECTORITE, DEXTRAN, XANTHAN GUM, CELLULOSE, CARBOMER, SODIUM LACTATE, CITRIC ACID, DEHYDROACETIC ACID, BENZYL ALCOHOL, BUTYLENE GLYCOL, PENTYLENE GLYCOL, SODIUM BENZOATE, CAPRYLYL GLYCOL, POLYSORBATE 20, POTASSIUM SORBATE

*Zaključak: moja preporuka bi bila isprobati Nacomi serum sa mandeličnom kiselinom, serum sa bakuchiolom i serum sa peptidima – ta tri su moji apsolutni favoriti! Serum sa salicilnom mi je odličan ali zbog crne boje nisam sigurna da li bi bio univerzalna preporuka dok serumi sa hijaluronskom i glikolnom kiselinom nisu uspjeli da se naročito ističu u odnosu na konkurenciju. 

Nacomi serum : 6 seruma je na testu, koji je idealan za vašu kožu?
nacomi glycolic acid
nacomi hyaluronic acid
nacomi mandelic acid
nacomi salicylic acid
nacomi bakuchiol
nacomi peptides

*PR uzorci

20 Comments

  1. Adaleta
    23 Novembra, 2021 / 10:11 pm

    Imam pitanje vezano za Matrixyl. Zapravo vise usporedbu efikasnosti od TO i Nacomi matrixyl seruma. Isprobala sam do sada vecinu TO proizvoda, ali nikako da probam matrixyl. Cisto me zanima iz tvog ugla jer imas iskustva sa oba. 🙂

    • selma
      Autor
      11 Decembra, 2021 / 6:22 pm

      Draga Adaleta, sastav Nacomi seruma sa peptidima i The Ordinary Maticyla je veoma sličan ali moram priznati da je barem meni TO dao brže i jasnije rezultate. Mislim da nije greška kupiti bilo koji od ta dva seruma ali moj bi favorit ipak bio TO. Nadam se da sam pomogla 🙂

  2. 24 Januara, 2022 / 1:25 pm

    Pozdrav. Nisam jos pokusala sa retinolom jer imam izrazito suhe obraze za puknutim kapilarima i malo sam skepticna prema njemu radi mogucih nuspojava. S tim da imam dosta bora po celu i oko ociju probala bi bakuchoil. Da li mi preporucujete ovaj proizvod ili mozda neki drugi koji ste probali? Unaprijed hvala!

    • selma
      Autor
      26 Januara, 2022 / 4:44 am

      Draga Ana, budite bez brige kada je bakuchiol u pitanju jer je veoma blag i neće praviti probleme čak ni osjetljivom i suhom tipu kože koji je sklon crvenilu.
      Konkretno je bakuchiol Nacomi brenda divne formulacije, poput uljanog seruma, tako da će i korištenje biti prijatno uz dobre rezultate. Ja trenutno koristim Nacomi 1% retinol i do sada je najjači koji sam isprobala tako da bih u vašem slučaju (ako se nekada kasnije odlučite i za retinol), radije preporučila neku blagu The Ordinary koncentraciju (recimo 0.2% retinol ili granaktivni retinoid 2%) pošto su i oni uljane formulacije zbog skvalana. Dok je Nacomijev retinol dosta, dosta jak i rekla bih da je za kožu koja se već navikla na ovaj sastojak, nikako za početnike.
      A bakuchiol je odličan izbor, sigurno će biti sjajan za početak. Ja sam tu ukoliko budete imali još pitanja no vjerujem da sa bakuchiolom nećete imati nikakvih problema 🙂

      • Daliborka
        20 Februara, 2022 / 12:58 am

        Da li se niacinamid smije koristiti istovremeno sa puderom koji sadrži vitamin c?

        • selma
          Autor
          1 Marta, 2022 / 8:32 am

          Mislim da u tom slučaju ne bi trebalo biti problema – ipak je procenat vitamina C u puderima manji nego u recimo koncentrisanom serumu vitamina C.
          Ja bih koristila ali ako primjetite reakciju, samo prebacite niacinamid u noćnu rutinu.

  3. Kristina
    4 Novembra, 2022 / 4:23 pm

    Postovana, nemam iskustva s ovim proizvodima, pa me interesira da li se mogu koristiti npr ispod primjera pa na to puder ili bb krema.

    • selma
      Autor
      11 Novembra, 2022 / 11:09 am

      Draga Kristina, da li će neki od ovih seruma moći da se koristi ispod šminke će varirati od seruma do seruma. Nekada će ovisiti od sastojka koji je u fokusu, a nekada od formulacije. Pa idemo redom:

      Adios Acne noćni piling Glycolic acid 10% – kako mu naziv sugeriše, ovaj serum je pogodniji za večernju upotrebu. Prvenstveno zbog glikolne kiseline koju je generalno bolje koristiti navečer da bi se izbjegle potencijalne iritacije. SPF je tokom dana obavezan kada se ima ovakav proizvod u rutini.

      Hyaluronic Bomb serum za lice Hyaluronic 10% – hijaluronska kiselina je drugačija od recimo glikolne kiseline iako u nazivu ima “kiselina”. Hijaluron hidratizira kožu, nježan je i može se koristiti kada god poželite. Lično koristim hijaluronski serum ispod šminke i mogu ga preporučiti u ovu svrhu.

      Stunning Skin serum za lice Mandelic acid + PHA 10% – mandelična kiselina je ustvari iz badema i spada u AHA kiseline (od kojih je najpoznatnija glikolna). I kao što je slučaj sa glikolnom, mandeličnu je najpoželjnije koristiti navečer iako je dosta blaga. Možete je koristiti i tokom dana ako baš želite ali uz obavezan SPF. Lično imam rutinu tokom koje ispod šminke koristim ili hijaluronski serum ili serum sa vitaminom C dok navečer ostavljam AHA kiseline, retinol i ostale aktivne sastojke.

      No More Pores serum za lice Salicylic acid 2% – salicilna kiselina spada u BHA kiseline i kao sastojak se može koristiti jednako tokom dana, kao i navečer. Veoma često ljudi koristie salicilnu u formi tonika. Ali ovog puta nije moguće koristiti ovaj serum sa salicilnom kiselinom iz čistog razloga što je crne boje (ostavlja trag i nakon razmazivanja).

      Vegan Retinol serum za lice Bakuchiol 2% – iako ima slično djelovanje retinolu ipak je riječ o biljnoj alternativi koja nije iritantna. Pored toga što sam ja imala naviku i njega koristiti navečer, ne vidim razlog da neko drugi ne bi mogao. Kod mene je stvar lične preference ali bakuchiol je poluuljane teksture i veoma je prijatan na koži, tako da bi mogao suhoj koži da bude fin i ispod šminke.

      Lift It Up serum za lice Peptides 10% – možete ga bez problema koristiti ispod šminke ako vam odgovara i tekstura.

      Nadam se da sam pomogla 🙂

  4. sara
    14 Januara, 2023 / 9:21 am

    Draga Selma, dobar dan. Zanima me da li si od seruma sa bademovom ili glikolnom kiselinom imala purging efekt kada si krenula da koristiš?

    • selma
      Autor
      4 Februara, 2023 / 11:18 pm

      Draga Saro, prvo moram napisati šta mislim o purging efektu, potom ću odgovoriti na pitanje.

      Nisam mišljenja da je purging efekat normalan niti da ga treba prihvatiti ako fazu korištenja proizvoda.
      Iskreno, nikada nisam imala purging efekat niti od jednog sastojka.
      Ako je koža imala lošu reakciju – to nije purging efekat već iritacija.
      Zašto kožu prisiljavati na korištenje nečega što joj očigledno ne odgovara?
      Javlja nam reakcijom da joj ne prija.

      A time da odgovorim na postavljeno pitanje – nisam imala nikakvu reakciju na bademovu ni glikolnu kiselinu. Zabrinula bih se da jesam na bademovu jer je izuzetno blaga. Ne bi trebalo da bude ikakve reakcije. A kod glikolne na početku jesam osjetila one blage trnce što se dešava kod većine ljudi čija koža nije još navukla na glikolnu. Ali nije bilo riječi o tzv. purging efektu.

      Ja ću uvijek reći da trebamo slušati svoje tijelo, koje nam signale šalje.
      Isto vrijedi i za kožu – slušaj je i nećeš nikada pogriješiti.

  5. marija
    20 Februara, 2023 / 8:10 am

    Draga Selma, kako njegovati vrat i dekolte na kojem se vide bore ili koji se mreška nakon spavanja?Pomaže li hijaluron serum, serum od bademove kiseline i peptidi? Može li istovremeno svaki dan, ujutro ili navečer?

    • selma
      Autor
      21 Februara, 2023 / 10:08 am

      Draga Marija odgovor je jednostavan – vrat njegujte isto kao lice što njegujete.
      Znači isti pristup i princip primjenite na vrat, što znači da će retinol ili retinal dati najbolje rezultate ali vam je i SPF obavezan svaki dan kako na licu, tako i na vratu.
      Ali da se vratim na konkretno pitanje – hijaluron, peptidi i bademova/ mandelična kiselina su sjajni sastojci za njegu vrata i dekoltea. I ja sam se više posvetila vratu proteklih mjeseci, sve sebi govorim kako sam trebala početi i ranije 🙂

  6. Marija
    21 Februara, 2023 / 10:15 am

    Draga Selma, hvala ti na odgovoru. Budući da imam rozaceu na licu, trebam li pripaziti s korištenjem retinola, retinala na vratu i dekoltea?Hvala!

    • selma
      Autor
      21 Februara, 2023 / 10:48 am

      Aha, pa zbog rozacee definitivno treba biti više na oprezu.
      Da li si slučajno imala priliku isprobati nešto sa retinaLom?
      On je bolji za osjetljivu kožu, mnogo je manja mogućnost iritacije a ne bih ga spominjala da nisam i sama oduševljena – konstantno se pitam zašto odmah nismo svi koristili retinal umjesto retinola.
      Kada uhvatiš vremena, baci oko na recenzije Geek & Gorgeous A-Game 0.05% retinal seruma. Ja sam koristila malo jaču 0.1% koncentraciju ali za početak je 0.05% retinala idealno.
      Čak je i sam serum kremast pa meni bar nije trebala dodatno krema preko seruma, bio je hranjiv i prijatan za korištenje.
      Ako baš želiš biti ekstra oprezna ide se prvo sa bakuchiolom (od nega gotovo pa nikakve šanse nema da izazove iritaciju). Onda bih tradicionalno išla na niske koncentracije retinola tipa 0.2% a ako koža na njega dobro reaguje – potom bih pršla na 0.05% retinala.
      To bi bio savršen uspon po jačini a uz minimalnu mogućnost iritacije čak i osjetljive kože sa rozaceom. Kada god sam išla i radila po ovom postepenom principu, nisam imala problema sa osjetljivošću. Nadam se da je ovo malo pomoglo – nemoj se bojati retinoida ali sa njima svakako treba ići lagano i strpljivo kada je koža osjetljiva.

      • Marija
        21 Februara, 2023 / 12:35 pm

        🤗💖hvala ti puno na vrlo korisnim savjetima koje rado dijeliš.

        • selma
          Autor
          27 Februara, 2023 / 8:02 am

          Aaa nema na čemu – uvijek mi javi ako ti nešto padne na pamet ili ako imaš bilo kakvo pitanjce. Tu sam 🙂 💖💖

  7. Diana P.
    12 Marta, 2023 / 12:28 am

    Draga Selma,

    htjela bih isprobati djelovanje peptidnog seruma na svoje duboke bore na čelu i oko usta, ali da istovremeno ne mijenjam uobičajenu rutinu, koja se sastoji od hijaluronske kiseline i C vitamin seruma preko dana, te retinola 2% u noćnoj njezi.
    Mogu li peptidni serum uvrstiti u dnevnu njegu s hijaluronom i c vitaminom, i ako da, koji redoslijed mi preporučuješ? Kako se zajedno uklapaju ta tri sastojka? Napominjem da od dnevne kreme trenutno koristim Niveinu na bazi bakuchiola s zaštitnim faktorom 30.

    Hvala unaprijed.

    • selma
      Autor
      12 Marta, 2023 / 9:37 pm

      U zadnje vrijeme sam se šalila kako ima neka telepatija između mene i vas sa kojima komuniciram i dopisujem se – sada sam potpuno sigurna u to! 😀
      Relativno nedavno sam posložila noćnu rutinu u koju sam uključila peptide pa evo mog prijedloga tj. kako ja koristim sve navedene sastojke koje i ti koristiš:

      UJUTRO:
      – kao i do sada, vitamin C + hijaluronska kiselina
      NAVEČER:
      – peptidi + retinol

      U suštini, peptidi i retinol se sjajno slažu te međusobno nadopunjuju, podstiču međusobno djelovanje.
      Prvo koristim Medik8 okoloočni serum sa retinolom.
      Potom kombinujem Nacomi serum sa peptidima (Matrixyl i Progireline) kojeg prvog nanesem, sačekam da se upije. Onda nanesem COSRX esenciju sa puževim mucinom, sačekam da se upijem.
      I onda preko nanesem Peace Out stik za lice sa retinolom.
      I vjeruj, uopšte nisam toliko imala kompleksne rutine te sam se voljela držati samo 1 do 2 proizvoda.
      Međutim, ova rutina mi je tako fenomenalna i koža mi je toliko glowy, bore su dramatično tanje i “mekšeg” izgleda – zato pišem sve ovo. Odlična je to kombinacija!

      E sada, pošto ne znam koje tačno peptide i koji tačno retinol koristiš – onda se vodi prema formulaciji proizvoda koji ih sadrže. Tanje, vodenastije formulacije idu prve a preko njih masnije, gušće.
      Dnevna rutina ti slobodno može ostati ista.
      Tako da u suštini, možeš nastaviti kao i do sada samo uz retinol ubaciti peptide.

      Nadam se da ćeč imati rezultate kakve sada i ja imam – stvarno bih voljela da mi javiš utiske nakon nekog vremena jer se osjećam da sam otkrila izuzetnu rutinu.

  8. Diana P.
    14 Marta, 2023 / 12:19 am

    Draga Selma,
    hvala ti na odgovoru i zlatnim savjetima. Ovu našu kombinaciju 🙂 – retinol noću (također uz poneki dodatni serum, najčešće na biljnoj bazi) , a hijaluron i c vitamin danju-koristim zadnjih 2-3 godine i sa sigurnošću mogu reći da moja zrela koža sada znatno bolje izgleda nego prije početka korištenja, iako sam tada bila nešto mlađa! Ne vjerujem da je sve za svakoga, pa ni ovo, mislim da svatko treba sam otkriti što mu odgovara i držati se toga, ali meni ova kobinacija zaista donosi vidljive rezultate, a to je zaglađena i svježa koža,čak i bore oko očiju su mi znatno ublažene. Jedino na što ne uspijevam značajnije utjecati su te duboke nazolabijalne bore, koje su vjerojatno stvar moje fizionomije i genetike…Ali probat ću da li se išta napraviti s peptidima, i da – svakako ću ti se javiti nakon nekoliko mjeseci.
    Htjela sam te, međutim, još nešto pitati, a to je o micelarnoj vodi s C vitaminom i niacinamidom (Mixa), s glow efektom. Jako mi odgovara, ali koliko znam, ova dva sastojka baš i ne bi trebala ići zajedno, zar ne? E sad, možda je u micelarnoj vodi premala koncentracija da bi se ovi sastojci “potukli”…Sumnjam da ovaj proizvođač ne bi računa vodio o tome… Ali ne mogu se ne zapitati kad ih vidim zajedno navedene.

    Hvala ti,Selma, još jednom na dobroj volji da podijeliš svoje iskustvo i znanje o kozmetičkim temama, toliko važnim nama ženama. Sa zadovoljstvom ću pratiti tvoju stranicu, otkrila sam pravi zlatni rudnik koji ću rado preporučiti prijateljicama ;-). Nek se žene vesele!

    Ne zamjeri na podužem komentaru, morala sam.
    Srdačan pozdrav iz Zagreba šaljem.

    • selma
      Autor
      29 Marta, 2023 / 7:47 am

      Draga Diana – ništa nije zamjereno, naprotiv 😊
      Protekle sedmice su mi pomalo haotične tako da bih voljela da sam ranije stigla odgovoriti ali nadam se da ni sada nije kasno.

      Mislim da si odlično posložila svoju rutinu, iako zaista nije sve za svakoga, opet svaki tip kože može pobrati benefite hijaluronske kiseline i pravilno odabranog oblika vitamina C u serumu ili kremi – zašto da ne?
      Prednost peptida jeste što se bez ograničenja ili striktnih uputa mogu koristiti danju i/ili noću te je sjajno što se mogu kombinovati sa drugim sastojcima (poput nama dragog retinola i retinala ❤️).
      Vjerujem da si uočila pomake, dobra rutina itekako daje dobre rezultate.
      Lično imam te nazolabijalne linije i iskreno ne znam zašto je ljudima rečeno da nas čine starijima – mislim da nije do pregiba koji zbog strukture lica očigledno treba da bude tu, ako je već tu. Nego eventualno ako koža počne gubiti na tonusu, e tada bi se mogli ti pregibi dodatno istaći. Moj muž isto ima izražene te linije i meni su baš lijepe, daju licu karakter tako da ih ja nikada ne bih brisala kao neki što rade da filerima. Opet sam pri stavu da lijepo njegovana koža ne može škoditi, bili ti pregibi ili neki drugi u pitanju 😄

      Eh, što se kombinovanja vitamina C i niacinamida tiče – bilo da je riječ o Mixa micelarnoj koja ih sadrži ili govoreći generalno – oni se i mogu, i ne mogu kombinovati.
      Teoretski, mogu ići zajedno. Ali ja kao neko sa uvijek potencijalno osjetljivom kožom (pogotovo u periodu kada sam imala aktivan perioralni dermatitis) nisam mogla sebi a ni drugima čiste savjesti da kažem – slobodno, miksajte ih, neće vam se ništa desiti. Osjetljivoj koži istovremeno mogu biti okidač za iritaciju.
      A druga strana medalje je ta da će to ovisiti o obliku i koncentraciji prvenstveno vitamina C. Niacinamide je sastojak koji uvijek umiruje kožu dok određeni oblici vitamina C mogu biti iritansi.
      Tako da je na neki način dezinformacija ako se striktno brani svima kombinovati ih ili prepadanje ljudi da su zajedno katastrofa – nisu. Samo treba malo znati kojem tipu kože se to može preporučiti, i pogotovo koja vrsta/ oblik vitamina C uz koncentraciju će biti odgovarajuća. Micelarna od Mixe mi zaista nikakav problem nije pravila ali ja se uvijek umijem CeraVe gelom nakon što je koristim tako da sastojci nisu ni imali vremena da se duže zadržavaju na koži.

      Nema na čemu draga moja, ja stvarno uživam kada mogu ovako da se “ispričam” onlie ili uživo sa fellow ljubiteljima preparative. Meni je to relaksacija, odmor od klasičnog posla i obaveza plus je i korisno. Tako da uvijek se osjećaj slobodno da sa mnom prodiskutuješ o bilo kojoj temi – meni će biti zadovoljstvo 🥰

      Šaljem veliki zagrljaj u meni uvijek dragi Zagreb.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *


Looking for Something?