
Da li ste slučajno upratili najnovije Clinique novitete iz Moisture Surge linije? Malo sam ovog klasika izgubila iz vida – nadam se da ljubiteljice ove kreme neće zamjeriti, imala sam zaista mnogo posla oko testiranja novih proizvoda i krema a rezultati u vidu serijala o sastojcima i uopšteno njezi kože, nadam se da će biti korisni i za buduće čitanje. Nakon što sam po obećanoj riječi uspjela sve novitete recenzirati, ostalo mi je još par noviteta da detaljnije ispitam a o kojima sam dobila solidan dojam tokom proljeća i početkom ljeta. Sada sam ipak imala malo više vremena da im se posvetim te sam se poigrala sa njihovim kombinacijama u sklopu rutine. Pisala sam više o Origins Plantscription serumu čija reformulacija mene barem nije razočarala – ako ste u potrazi sa multitasking serumom i okoloočnom kremom u jednom proizvodu, bacite oko na recenziju.
Danas je na repertoaru nova verzija Moisture Surge kreme koju sam posljednji put koristila prije pet-šest godina. Neke od vas će se prisjetiti recenzije Clinique Moisture Surge Extended Thirst Relief kreme iz 2016. godine. Tada mi koža nije bila suha, nisam imala iskustvo sa perioralnim dermatitisom i sjećam se da sam zapisala kako bih Extended Thirst Relief preporučila osobama sa masnom kožom kojoj treba hidratacije pošto ne izaziva niti pogoršava postojeća začepljenja kože i neće je zamastiti. Isto tako se sjećam da je više odgovarala suprugu koji ima masnu kožu i on je ustvari većinu te kreme potrošio – što samo dodatno potvrđuje da je ta formulacija zaista bila odgovarajuća za masniji tip. U nastavku ću se dotaći razlika između tadašnje verzije i nove koju sada koristim. Osvrnuti ću se i na tvrdnje o 72h hidratacije te pokušati usmjeriti potencijalne kupce kako da izvuku maksimum benefita iz svježeg dodatka Moisture Surge liniji.
Clinique Moisture Surge Intense 72H Lipid Replenishing Krema
Počnimo od onoga što se nije promijenilo: pakovanje je ista teglica, barem vizuelno pošto vidim da je naglašeno kako je u pitanju “sustainable package”. Stakleni dio teglice se može reciklirati dok je minimalno 40% pakovanja napravljeno od prethodno recikliranih materijala. U svakom slučaju korak naprijed. Boja samih krema nije ista jer je Extended Thirst boje breskve dok je 72h Lipid krema bijele boje. Miris je neutralan, što svakako podržavam pogotovo iz aspekta vlasnice osjetljive kože. Gelasta formulacija je donekle slična, posjeduje onaj ugodni i lagani osjećaj na koži, brzo se upija ali je uz gelasti bounce ipak za nijansu kremastija od Extended Thirst verzije. I dalje je oil-free ali ako ste nekada koristili neku od prethodnih Moisture Surge krema, suptilnu razliku vjerujem da bi prepoznali. No, ovo o čemu pišem je i dalje u sferi subjektivnog doživljaja – mene je zanimalo koje su konkretne razlike u sastavu.
Nakon analize zaista moram reći da je većina sastojaka identična kod Extended Thirst Relief i kod 72h Lipid Replenishing kreme – s tim da 72h verzija ima par sastojaka više. Inače bih rekla da je bolje odabrati što kraću listu sastojaka, no ovog puta mislim da su dodaci pomno odabrani. Clinique Moisture Surge Intense 72H Lipid Replenishing Krema ima formulaciju koja je obogaćena ureom i probiotikom (Lactobacillus Ferment Lysate). I dalje formulacija ne sadrži alkohol, parabene niti mineralna ulja ali sa ovim dodatkom sastojcima je jasno da ova verzija ima posebno umirujuće djelovanje i usmjerenija je potrebama osjetljive i suhe kože. Zbog toga mi je jasno zašto se posebno preporučuje veoma suhoj i suhoj koži. Voljela bih da zajedno pregledamo sastojke radi boljeg razumijevanja:
- aloe bio-ferment: voda i ekstrakt od aloje su prisutni u obje verzije kreme, samo im je koncentracija povećana u 72h verziji. Obje komponente kožu vlaže ali joj i omogućavaju da zadržava vlažnost duže vremena.
- ekstrakt zelenog čaja, esktrakt kore vrbe i ekstrakt sikavice: također prisutni u obje verzije kreme. Kora vrbe djeluje protuupalno dok zeleni čaj i sikavica imaju antioksidativna svojstva.
- saccharomyces lysate extract – probiotski kvasac, tačnije postbiotik po djelovanju koji balansira mikrobiom kože ukoliko je došlo do disbalansa.
- thermus thermophillus ferment (TTF) – također prisutan u obje verzije kreme. Radi se o specijaliziranoj bakteriji koja se prirodno nalazi u morskim hidrotermalnim sistemima (blatnim vodama blizu vulkanskih područja). TTF ima djelovanje slično djelovanju vitamina E na kožu. Posebno je koristan kod neutralizovanja slobodnih radikala koji nastaju uslijed UV izlaganja.
- sodium hyaluronate – so hijaluronske kiseline.
- hydroxyethyl urea – moćan humektant uz glicerin koji je prisutan u obje verzije ali je urea dodatak 72h Lipid Replenishing kremi. Urea omekšava kožu, održava poželjnu razinu vlage u koži i poboljšava njenu elastičnost. Samim time, urea sprječava prijevremeno starenje i pojavu bora jer one nastaju na suhoj i nedovoljno njegovanoj koži. Također djeluje blago keratolitički odnosno blago odljušćuje površinu kože. Omekšava kožu, poboljšava njezinu elastičnost, čuva vlagu u koži i omogućava da koža bolje prihvata i čuva vodu. Povoljno djeluje na zarastanje rana i oštećenja kože. Naročito se koristi kod zrele i suhe kože, kao i kod upalnih stanja kože poput atopijskog dermatitisa, ekcema, seboreje, psorijaze, akni i sl.
- lactobacillus ferment lysate – sve više je studija koje ukazuju da probiotici u formi suplementa ali i lokalnog tretmana mogu pomoći u prevenciji i tretiranju kožnih stanja poput ekcema, akni, suhe kože te UV oštećenja. Neki probiotici dokazano podržavaju sposobnost kože da proizvodi ceramide ili lipide (masti) koji zadržavaju vlažnost u koži te kontrolišu bakterije koje izazivaju akne. Osobe koje pate od ekcema imaju niske nivoe ceramida, tako da njihova zamjena može biti veoma bitna. Studije sugerišu da korištenje probiotske preparative može smanjiti upalne akne te pomoći u kontroli suhe kože i ekcema. Dokazani probiotski sastojci u njezi kože uključuju vrste Lactobacillus, Bifidabacterium, Vitreoscilla, te različite fermente.
Kao što možete prosuditi, razlike u sastavu su suptilne ali nisu negativne. Ukoliko ste već koristili neku Moisture Surge kremu, onda se osjećajte slobodno da istražite i 72h Lipid Replenishing verziju koja može samo da sa sobom donese benefite uree i probiotika. Čak i ako vaš tip kože naginje ka mješovitoj i masnoj, gelasta tekstura po kojoj su Moisture Surge kreme poznate nije promijenjena iako je formulacija blago bogatija. Sami procjenite da li bi vam to smetalo, a iz moje perspektive je pozitvna ova blaga promjena koja pomaže suhim dijelovima lica da duže ostanu zaglađeni. Međutim, ne mogu a da ne spomenem da su 72h hidratacije zaista ništa više od marketinške tvrdnje.
Kako neko očekuje da nakon cijelog dana nošenja šminke i zaštitnih krema sa SPF-om, potom skidanja šminke i umivanja kože, korištenja drugih sastojaka koža i treći dan ostaje hidratizirana nakon samo jednog mazanja? Kada se umijete i uklonite šminku, svi sastojci su uklonjeni tako da benefiti koje ova krema ima mogu da budu djelotvorni do tada. I to je potpuno realistično, ne vidim razlog za zahtijevanjem nečega više. Mnoge kreme ne ispunjavaju ni 7-8 sati hidratacije koliko nam većini realno treba dok smo u pokretu, na poslu, u školi itd. Pretpostavljam da većina nas po dolasku kući skida šminku a navečer ide večernja rutina. Tako da mi baš i nema smisla koncept od 72h ili čak 100h hidratacije. Radujem se pametnim dodacima u sastavu poput probiotika i uree ali zaista mislim da niko ne očekuje nakon mazanja lica kremom da održava kožu 3-4 dana u tip-top stanju. To je već naučna fantastika. Konkretno, ovo je dobra krema – nije klasik bez razloga. Broj sati je ipak samo marketing, što ne znači da ne treba i dalje raditi na poboljšanjima. Moj prijedlog bi bila SPF verzija sa mineralnim UV filterima – što želim da bude podsjetnik kako ova krema ne sadrži UV zaštitu, ne sadrži SPF faktor što bih voljela da imate na umu pri kupovini i korištenju.
Water\Aqua\Eau, Dimethicone, Butylene Glycol, Glycerin, Trisiloxane, Trehalose, Sucrose, Ammonium Acryloyldimethyltaurate/Vp Copolymer, Hydroxyethyl Urea, Camellia Sinensis (Green Tea) Leaf Extract, Silybum Marianum (Lady'S Thistle) Extract, Betula Alba (Birch) Bark Extract, Saccharomyces Lysate Extract, Aloe Barbadensis Leaf Water, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Thermus Thermophillus Ferment, Caffeine, Sorbitol, Palmitoyl Hexapeptide-12, Sodium Hyaluronate, Caprylyl Glycol, Oleth-10, Sodium Polyaspartate, Aloe Barbadensis Leaf Polysaccharides, Lactobacillus Ferment Lysate, Saccharide Isomerate, Hydrogenated Lecithin, Tocopheryl Acetate, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Glyceryl Polymethacrylate, Tromethamine, Peg-8, Hexylene Glycol, Magnesium Ascorbyl Phosphate, Citric Acid, Bht, Disodium Edta, Sodium Citrate, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Phenoxyethanol, Red 4 (Ci 14700), Yellow 5 (Ci 19140)







*PR uzorak