![Cetaphil [ jednostavno dobra njega kože tijela ]](https://i0.wp.com/www.simply-selma.com/wp-content/uploads/2021/06/42.jpg?resize=800%2C1080&ssl=1)
Cetaphil je njegujući brend sa kojim sam bila upoznata dugo godina unazad ali nam sve do nedavno nije bio dostupan u BiH. Brend bi vas mogao zanimati ukoliko ste inače skloni apotekarskoj preparativi poput Avene, Vichy, La Roche-Posay itd. Ima veoma sličan koncept – proizvodi su nježni, neagresivni te prilagođeni potrebama i osjetljive kože. Formulacije su dosta jednostavne upravo zato što osjetljivoj koži najbolje odgovaraju proizvodi sa minimalnim sastojcima (kako bi se smanjila mogućnost iritacije). U nastavku sam pripremila kratki osvrt na sam brend, potom njihove proizvode da bih za kraj ostavila recenzije tri proizvoda za njegu kože tijela – a stižu u pravo vrijeme za sve vas koji tokom ljeta tražite kreme i losione koji vlaže i omekšavaju kožu ali bez osjećaja težine i ljepljivosti.
CETAPHIL [ jednostavno dobra njega kože tijela ]
Prvi proizvod sa kojim je brend započeo proizvodnju jeste “Cetaphil Cleansing Lotion” koji je osmišljen 1947. godine u Teksasu. Taj originalni proizvod je danas poznat pod nazivom “Cetaphil Gentle Cleanser” te koristi i dalje istu, originalnu formulaciju. To vam govori i da je riječ o relativno tradicionalnom brendu. U ponudi imaju nježne čistače po kojima su poznati ali i njegujuće kreme te losione koji su hvaljeni zbog laganih i brzo upijajućih formulacija. Ono zbog čega se meni pojavio na radaru te nisam mogla propustiti dolazak Cetaphila u BiH, jeste činjenica da im je često okosnica upravo osjetljiva koža sa kojom sam proteklih godina stekla znatno iskustvo. Cetaphil je definitivno prepoznatljiv njegujući brend u SAD-u a upravo zbog jednostavnosti i funkcionalnosti, te vjerujem da će se dopasti i našem dijelu kupaca koji cijene te vrijednosti. Svi proizvodi iz linije Cetaphil hipoalergeni su i klinički ispitani, te su usmjereni na pružanje dugotrajne hidratacije u svako doba dana i u svim vremenskim uvjetima. Cetaphil proizvodi su dostupni u apotekama čiji će vas spisak za područje BiH sačekati pri dnu ovog teksta.
Cetaphil hidratantni losion za suhu i osjetljivu kožu (27KM | 460 ml) – možda i najprepoznatljivijeg formata pakovanja sa pumpicom koje je family-friendly, ovaj losion je namijenjen potrebama suhe i osjetljive kože sa ciljem da joj omogući dugotrajnu hidrataciju a da je ne masti i bez začepljenja pora. Interesantno je da se i meni dešavalo sa nekim veoma bogatim maslacima za tijelo da primjetim začepljenje pora te povremeno urasle dlačice nakon depilacije. Koliko god mi bile suhe potkoljenice i koža vapila za njegom, moram priznati da ne spadam u skupinu kojoj koža zaista traži što više raskošnih sastojaka. Prioritet bih rekla da stavljam na brzoupijajuće formulacije zbog čega sam u nedostatku odgovarajućih losiona u prošlosti bila vjerna uljima koja bih nanosila na vlažnu kožu. Ipak, nekada zbgo nedostatka vremena ili jednostavno zaboravnosti nakon tuširanja preskočim nanošenje ulja na vlažnu kožu i dilema nastaje – šta koristiti na suhoj.
Zaista u prošlim mjesecima (možda i godinama) nisam pretjerano eksperimentisala sa mazalicama za tijelo; Weleda, Nuxe i Olival ulja su mi među favoritima, Olival losion iz ružine linije mi je divan nemasni losion uz alverde umirujući koji koristim pred spavanje a dugogodišnja sam ljubiteljica L'Occitane bademovog koncentrata. Bilo je tu izleta u Lavera njegu te hladno prešana ulja ali nisam se mogla pronaći u ponudi recimo široko dostupnih losiona po drogerijama. Jedno vrijeme nisam uspijevala pronaći ni odgovarajuću kremu za ruke jer sam stalno imala osjećaj ljepljivosti zbog čega sam poslije mazanja nakon minut ponovo prala ruke – to je nešto što želim izbjeći kada su losioni za tijelo u pitanju. A kako je obećano, Cetaphil hidratantni losion jeste dosta konkretan u smislu da nakon mazanja nema pepeljastog tona kože, nema perutanja, koža je zaglađena i nahranjena. I taj efekat traje satima – a bez ljepljivosti, na čemu sam zahvalna pogotovo tokom toplih mjeseci. Osnovu formulacije sačinjava djelovanje ulja avokada, glicerin te pantenol (B5) – jednostavno, dobro i funkcionalno.
AQUA, GLYCERIN, Hydrogenated Polyisobutene, Cetearyl Alcohol, PERSEA GRATISSIMA OIL, ACRYLATES / C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, BENZYL ALCOHOL, CAPRYLYL GLYCOL, CETEARETH-20, CITRIC ACID, DIMETHICONE, Panthenol, SODIUM anisates, SODIUM Levulinate, STEAROXYTRIMETHYLSILANE, STEARYL ALCOHOL , TOCOPHERYL ACETATE.
Cetaphil losion za 24 h intenzivne hidratacije (30KM | 220 ml) – recenzije sam poredala po gustoći formulacija ali i intenzitetu hidratacije koje ovi proizvodi nude. Ako je gore spomenuti hidratantni losion za osjetljivu i suhu kožu najlaganija opcija, odna je losion za 24h intenzivne hidratacije naredna stepenica. Interesantno je da je ovo all-in-one proizvod, osmišljen za upotrebu na cijelom tijelu ali i licu. Upakovan je u mekanu tubu iz koje je doziranje olakšano a čep je čvrst te nisam primjetila nikakvo curenje iako nisam pazila kako ga odlažem tokom i poslije korištenja. Ovaj losion ima veoma sličnu teksturu prethodnom losionu – malo je rijeđe formulacije ali ne potpuno tečne. Nije gelast, nije poput balzama niti je uljan – upravo je kao srednje gusti losion. Napomenuti ću da je ovaj uz ostale Cetaphil proizvode formulisan bez parfema što definitivno jeste poželjna karakteristika proizvoda za njegu osjetljve kože.
Pozitivno je što, iako namijenjen malo zahtjevnijoj suhoj koži, nema neke ogromne razlike u gustoći te se upija relativno brzo za jedan ovakav proizvod. Po doziranju bih za sve Cetaphil proizvode preporučila pravilo – manje je više. Prvo započnite za količinom zrna graška te je lagano masirajte u kožu. Ovdje je fokus na tome da suha koža zadrži vlagu te u sastavu imamo karite puter, ulje makadamije, glicerin i vitamin E. Iako bez parfema, na koži ostavlja kratkotrajni trag svježine i kremastu notu koja je veoma prijatna ali ne zadržava se dugo i ne miješa sa parfemima – tako da je neutralnost istinski ispoštovana. Koristila sam ga i na licu ali samo na dijelovima koji su mi bili isušeni (malo oko nosa, na usnama i obrazima) – nisam primjetila nikakve reakcije. Koža je ostala samo njegovana i mekana. Velika tuba mislim da bi mogla biti poput porodičnog pakovanja za cijelu porodicu te je mogu zamisliti kako stoji u hodniku ili dnevnom boravku na dohvat svima.
AQUA, GLYCERIN, Hydrogenated Polyisobutene, Cetearyl Alcohol, BUTYROSPERMUM PARKII BUTTER, Cyclopentasiloxane, MACADAMIA intergrifolia SEED OIL, TOCOPHERYL ACETATE, ACRYLATES / C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, BENZYL ALCOHOL, CETEARETH-20, CITRIC ACID, Dimethiconol, FARNESOL, Panthenol, PHENOXYETHANOL , SODIUM HYDROXIDE, SODIUM PCA, SODIUM POLYACRYLATE, STEAROXYTRIMETHYLSILANES, STEARYL ALCOHOL.
Cetaphil hidratantna krema (27KM | 100 g) – ova krema je malo drugačija u odnosu na prethodne dvije, a reći ću vam i zašto te obrazložiti zbog čega dolazi u najmanjoj mililitraži. Prije svega treba imati na umu da je konkretno ova 24h hidratantna krema namijenjena samo za korištenje na tijelu – nju nemojte koristiti na licu jer je dosta bogata. Lično je doživljavam kao tretman a čini mi se da je taj doživljaj opravdan s obzirom da u sebi sadrži parafin te je navedeno da hidrira i rehidrira kožu tokom 24 sata od nanošenja. Nakon čišćenja kože, nanosi se na dijelove zahvaćene suhoćom – to je zvanični opis i ima mi potpunog smisla. Čak i tokom moje prvobitne epizode sa perioralnim dermatitisom, iako ne koristim proizvode sa vazelinom (petrolatum), koristila sam Avene kreme koje su ga imale u svom sastavu. A zašto? Iz razloga što vazelin sam po sebi ne hidrira kožu već formira zaštitni sloj preko nje – kako bi se spriječio gubitak vlage.
Na istom principu funkcioniše i ova krema koja je obogaćena snažnim emolijensima i humektantima koji spriječavaju gubitak vlage u koži. Osim glicerina i vazelina, također u sastavu ima ulja suncokreta te slatkog badema. Teksturom je malo gušća, poput balzama, te je fino maziva. Nakon malog istraživanja, došla sam do zaključka da je ovo odlična zamjena za brojne apotekarske kreme za ekcem a koje koštaju mnogo više – po sastavu je ova krema veoma slična kremama i losionima iz recimo Avene ponude ali je ipak nešto povoljnije cijene. U suštini, (kao i ostale Cetaphil kreme i losioni) sastav je dosta basic ali radi šta se očekuje od njega – u ovom slučaju vazelin formira zaštitni sloj dok kožu njeguju ulja. Na ovaj način se oštećenoj koži daje šansa za oporavak bez isušivanja od strane okolišnih faktora. Meni je također odlična za suhe laktove, pete i stopala. Kao što možete pretpostaviti, ne koristim ovu kremu za njegu cijelog tijela već samo na tim strateškim mjestima tako da mi je i količina samog proizvoda prilagođena površini kože koju sa njom tretiram
Aqua, Glycerin, Petrolatum, Dicaprylyl Ether, Dimethicone, Glyceryl Stearate, Cetyl Alcohol, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Peg-30 Stearate, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Benzyl Alcohol, Bht, Carbomer, Dimethiconol, Disodium EDTA, Phenoxyethanol, Propylene Glycol, Prunus Amygdalus Dulcis (Refined Almond) Oil, Sodium Hydroxide, Tocopherol, Tocopheryl Acetate.
![Cetaphil [ jednostavno dobra njega kože tijela ]](https://i0.wp.com/www.simply-selma.com/wp-content/uploads/2021/06/18.jpg?resize=800%2C1079&ssl=1)
![Cetaphil [ jednostavno dobra njega kože tijela ]](https://i0.wp.com/www.simply-selma.com/wp-content/uploads/2021/06/37.jpg?resize=800%2C1079&ssl=1)







*u saradnji sa Antonio Trade Cosmetics
INSTAGRAM: @antoniotradecosmetics
Preporučene ljekarne:
Monis apoteka
Cvit likarije
Pharmacia Bihać
Ljekarna lupriv
Ljekarna Nina
Pharmanova Bihać
Centar pharm
Alpha plus
Afarm ljekarna
Ljekarna ljubić
Vita pharm ljekarna