
Moram priznati da tema beauty gadgeti nije nešto zbog čega bih trepnula prije recimo 5-10 godina kada mi je jedina briga bila da redovno skidam šminku, nanosim zaštitne kreme kada god sam mogla i imam barem pristojnu osnovnu njegu lica. Šta ćete koristiti i procijeniti kao nešto što vam treba vjerujem da je individualna stvar – ne postoji ništa što se “mora” imati ili isprobati. Tako da poenta ovog teksta definitivno nije sugestija da isprobate bilo šta od spomenutih proizvoda. Otkriti ću vam da većinu nisam lično isprobala. Otkud onda interesovanje? Pa najvjerovatnije je to neki slijedeći korak nakon što čovjek upozna svoju kožu, koliko-toliko se razumije u njene potrebe, sastojke koji joj prijaju te sigurno ima i doze znatiželje.
Sjećam se veoma jasno da sam na spomen četki za lice, gua sha masaže, LED maski pa čak i microneedlinga znala zakolutati očima dok sam bila u svojim dvadesetim godinama života. Možda sam staromodna ali i dan-danas mislim da mladosti ama baš ništa ne treba osim u slučajevima kada koža signalizira određene potrebe. Najmudrije je osluškivati svoje tijelo što uključuje kožu kao naš najveći organ. Ali da se nešto baš mora – zaista nema potrebe osjećati opterećenje po tom osnovu. Nazovimo ovaj članak samo jednom stepenicom u mom istraživačkom pristupu njezi a i željela sam da zaključno sa ovim datumom imam neki mini presjek svega što je aktuelno trenutno u beauty svijetu. Možda ćemo svi skupa imati neki poseban uvid u retrospektivi, kada za dodatnih 5-10 godina bacimo pogled unazad pa uporedimo sa najnovijim trendovima. Moglo bi biti zanimljivo!
Beauty gadgeti i dodaci [ od skromnog brijača, soničnih četki pa do AI aplikacija ]
Da se vratim na našu temu a to su beauty gadgeti i dodaci. Kao jedna prilično low-maintenance ljubiteljica preparative, ne mogu reći da sam korak ispred svog vremena i mnogo toga što se odavno koristi tek polako počinjem da uvrštavam u svoju svakodnevnu rutinu. I to je sasvim normalno i uredu, svako od nas ima prije svega različite potrebe, potom interesovanja a na kraju mogućnosti i prioritete. Pošto imam priliku isprobati mnogo proizvoda različitih namjena (ali i dalje u okviru potreba osjetljive kože), zanimalo me kakav je i moj beauty gadget profil: kojim pomagalima i gadgetima za njegu i uljepšavanje sam najduže vjerna, ima li nešto zbog čega sam požalila te što ne bih preporučila, šta mi trenutno najviše zaokuplja pažnju te me mami? U nastavku sam pokušala pobrojati beauty pomagala i dodatke kojih sam se mogla sjetiti – od najjednostavnijih pa do modernih. Voljela bih znati koje vi koristite, koji su vama zanimljivi i da li ste možda isprobale nešto što ja nisam? Razmijenimo iskustva.
BRIJAČ – moj prvi susret sa uklanjanjem dlačica je bio skromni brijač. I prije nego pomislite da je na mene izvršen neki pritisak okoline ili iz medija pa sam zbog toga imala želju da ih uklonim, poslušajte ovu priču. Nekada davno, dok sam bila u osnovnoj školi, imala sam period naglog razvoja zahvaljujući kojem sam dobila strije po nogama i zadnjici koje i danas imam a niti jednu više poslije osnovne nisam dobila. U tom periodu sam nekada i primjetila da sam dobila dlačice pod pazuhom, na rukama i nogama. Meni je to strašno smetalo iako je mama bila totalno opuštena po tom pitanju. Jednog dana sam uzela njen brijač i obrijala sve. Nakon čega sam imala scenu kada je mama išla ubrati šipku kao kaznu 😉 Ne znam da li je danas ovo kontroverzan potez ali sama prijetnja je bila efikasna – no ne baš 100% efikasna pošto sam uporna i tvrdoglava osoba. Nekako se sjećam da su baš svi bili protiv te moje odluke da se brijem ali ja stojim pri njoj. Jedino mi je dugo vremena trebalo odlučiti se na depilaciju ruku – i drago mi je što na kraju jesam jer mom unutarnjem osjećaju ugode nakon brijanja zaista ne može parirati neko ubjeđenje. Svakako, svoja ubjeđenja više volim demonstrirati kroz životne postupke nego kroz svoj izgled. Ali svakome njegovo, što bi se reklo. Od problema nisam imala ništa osim povremeno uraslih dlačica što piling ili malo AHA na blaznici brzo riješe.
PINCETA – moja druga “trauma” u procesu uklanjanja dlačica je uključivala pincetu. Sjećam se dana kada sam i nju posudila na svoju ruku te počupala par dlačica koje su u mojim očima bile višak. Tada otpor nije došao sa roditeljske linije već od školaraca sa kojima sam išla u razred. Interesantno, dobro se sjećam da su dječaci bili najglasniji u ispoljavanju mišljenja i njima je to bilo strašno smiješno. Mislim da sam jednog podsjetila na stariju sestru koja čupa obrve tako da je odatle došla reakcija. Pokolebana? Ni najmanje. Čak mislim da sam u sebi pomislila – peasants xD Kasnije su ostale prijateljice počupale obrve tako da je samo bilo pitanje vremena ko će to prvi uraditi. U neku sam ruku bila pravi mali trendseter i uopšte me ne čudi što imam svoj blog (između ostalog i na temu njege i uljepšavanja).
VOSAK ZA DEPILACIJU (TRAKE, ŠEĆERNA PASTA ITD.) – spominjem kako sam bila trendseter u prethodnoj stavci? Pa, let je bio kratkog daha jer sam od tada ostala prilično na tom istom nivou još jako, jako dugo godina. Nisam imala prijatna iskustva bilo kojom vrstom salonskih tretmana i brzo sam shvatila da rezultate koje želim, sebi najbolje mogu pružiti. Zato sam i krenula izučavati kako se mnogo toga radi u DIY izvedbi. Tako sam počela koristiti trake za depiliranje – ustvari, to su prvo bile kreme za izbjeljivanje. Koje mi nisu mnogo djelovale pa sam onda prešla na trake i kreme za depilaciju. Šećerne paste su mi jako messy i nikako se nisam mogla motivisati da nastavim sa njihovom upotrebom.
EPILATOR – možda malo žalim što ga nisam nikada isprobala ali su prve generacije epilatora bile dosta primitivne, nimalo sofisticirane te su iskustva prijateljica bila jako bolna. I sve što sam čula (pa čak i demo koji sam vidjela) je bilo dovoljno da me odvrati od njih. Vjerovatno ću nekada kupiti epilator jer danas je to potpuno drugačiji gadget u odnosu na prije desetak godina.
IPL I LASERSKO UKLANJANJE DLAČICA – koliko god voljela glatku kožu, nisam bila toliko motivisana da bih se obavezala na odlaske profesionalnog uklanjanja dlačica. Kao što možete primjetiti, sve vrste obaveza zbog kojih bi trebala odvojiti par sati koje bih radije voljela potrošiti na nešto meni zanimljivije i bitnije jednostavno se neću tjerati na njih. Ali informisanja radi, zanimale su me razlike između laserskog i IPL uklanjanja dlačica. Laserski tretmani u suštini zagrijavaju dlaku od vrha do korijena, tako je uništavajući bez nanošenja oštećenja okolnoj koži ili tkivu. Ovaj proces se zove fotodermalna destrukcija. Navodno je većini ljudi potrebno 6-8 tretmana da bi se uočili rezultati. Nisam nikada probala ali sa kim god sam razgovarala o iskustvima sa laserskim uklanjanjem priča je ista – rezultati su gotovo zanemarivi. I potrebno je odlaziti dost češče nego se mislilo tako da se troškovi nagomilaju. IPL (Intense Pulse Light) tehnologija – nije laserski tretman. IPL koristi široki spektar svjetla različitih talasnih dužina, svjetlo je raštrkano i dosta slabije. IPL se može koristiti za uklanjanje dlačica, efikasno je kod uklanjanja kapilara ali nekada i rozacee. Kada su kućne varijante u pitanju. Philips IPL je najpopularnija opcija te ujedno i meni najzanimljivija. Radije bih isprobala IPL gadget nego recimo klasični epilator.
FARBANJE KOSE – ko se sjeća pramenova sa limunovim sokom? Znam da smo nas tri prijateljice hodale spržene kose i osjećale smo se prilično glupo (izgledale smo glupo, definivno). Jesam na kratko htjela neke lude boje na glavi ali to je bila faza pa sam tek oko dvadesete godine isprobala farbanje. Pogađate da ni to nije bilo dugog daha. Prošla sam crnu, tamno smeđu, kestenjastu, svijetlo smeđu pa i onu neuhvatljivu boju meda (samo jednom, doduše). Ali nakon što sam imala alergijsku reakciju na farbu koju sam koristila barem 3 puta ranije (ista Garnier kutija, iste nijanse), potpuno sam odustala od farbanja. I nisam o njemu ni pomišljala do pojave prvih sijedih. Sada nade polažem u amla ulje pa ako bude sreće, možda se na njoj i zadržim. U svakom slučaju nisam neko ko uživa u šišanju, feniranju ni farbanju. Meni su to veoma naporne aktivnosti koje bih uporedila sa odlaskom zubaru. Moj sreća je što sada imam frizerku kojoj mi nije problem otići jer znam da ću biti prezadovoljna rezultatima šišanja i feniranja (toliko dugo sam redovna mušterija da je jako dobro upoznala moju kosu te umije raditi sa njom).
SVILENA JASTUČNICA – jedan od novijih ali divnijih dodataka, definitivno. Pisala sam o svim benefitima korištenja svilene jastučnice – od benefita za kožu pa i kosu (klik ovdje!). Osim svilene jastučnice, veliki sam fan svilenih maski, svilenih gumica za kosu ali i maski za spavanje koje prekrivaju oči (spas su nakon noćne smjene te su nježne spram kože).
KOZMETIČKI KISTOVI (POJEDINAČNI, SETOVI) – dobri, stari Real Techniques kistovi su još uvijek sastavni dio mog šminkanja iako jednako često neke kozmetičke proizvode nanosim čistim prstima. Dopada mi se kako neke formulacije reaguju u kontaktu sa toplinom prstiju no nekada su kistovi nezaobilazni. Bila je Sigma faza, Real Techniques faza, Zoeva faza, Morphe faza… ko zna koliko se ustvari trendova izmijenjalo tokom godina? Ali meni su RT kistovi ostavili dobar utisak te nisam imala potrebu da ih mijenjam.
BEAUTY BLENDER (UOPŠTENO KOZMETIČKE SPUŽVICE) – beauty spužvice su prije bile obične kocke ili trokutići. Sjećam se da sam kupovala Artdeco spužvice ali nisam ih koristila i teško mi je bilo navići se na njih. Tek sa Beauty Blenderom sam se uspjela prebaciti i na ovu tehniku nanošenja šminke koju danas tek povremeno koristim.
ČETKA ZA SUHO ČETKANJE TIJELA – ovo je tako old-school trik da se ne usuđujem reći kako mi je otkriće (iako ustvari jeste). Jednostavno ulje za tijelo (volim ono od arnike) ili gel od bršljana su u kombinaciji sa suhim četkanjem i toplo-hladnim mlazovima vode pod tušem omiljeni načini uz fizičku aktivnost da potaknem cirkulaciju. Stvarno super i provjerena stvar o kojoj sam također pisala (klik!).
FEN ZA KOSU – ovo je toliko basic ali spomenuti ću ga. Sjećam se da su prije fazon bili difuzeri koji su se stavljali kao produžeci na fen da bi se dobila valovita tekstura. I ovdje sam low-maintenance tako da meni bilo koji iole pristojan fen radi posao. Mislim da trenutno imamo Rowenta model.
ROTIRAJUĆA ČETKA ZA KOSU – ovo me malo privlači iako mi nije toliko privlačno da se na kraju odlučim za kupovinu. Kada god sam je planirala nabaviti, nešto preče bi mi iskočilo. Tako da je još uvijek u razmatranju. Da li ste je vi isprobale?
PEGLA I/ILI FIGARO – da li na sreću ili ne, moja kosa jednostavno ne drži oblik tako da se nakon ravnanja ili uvijanja veoma brzo vrati u prirodno stanje. Mogla bih reći da je ipak sreća s obzirom da sam kosu poštedila ekstremnijeg toplinskog tretiranja tokom godina.
ELEKTRIČNA ČETKICA ZA ZUBE – imala sam Oral-B i Dontodent. Neću vas lagati, skuplja jeste malo bolja iako sam bila veoma zadovoljna i Dontodent četkicom. Kako god, osjetljive desni sklone krvarenju su bile razlog za povratak najnježnijim “običnim” četkicama.
SETOVI ZA POSVJETLJAVANJE ZUBA – ovdje vam lično ne mogu biti od koristi jer posvjetljivanje zuba svakako ne mogu raditi s obzirom da sam tokom ratnih godina u Sarajevu gotovo pa izgubila zube. Njihovo stanje je bilo toliko narušeno da sam znala kako ću kasnije imati neke krunice i ljuspice koje svakako nisu podložne takvim tretmanima. Suprug je ipak nedavno naručio neki set za posvjeljivanje zuba – koji mu realno nije trebao jer ima fantastične prirodne zube. Doduše, jeste izvukao 2-3 nijanse tako da je njemu iskustvo pozitivno.
KONJAC SPUŽVA – Konjac spuzvice se ručno pripremaju od biljnih vlakana spomenute biljke a potom se često miješaju sa francuskom glinom dok neke sadrže čisti ugljen od bambusa. Rezultat je veoma nježan proizvod koji je 100% biorazgradiv. Kada je suha, konjac spužva je dosta čvrsta ali može upiti dosta vode i veoma je neobične, unikatne teksture (mekana, pomalo gnjecava, prilagodljiva i ‘obrgli’ obline lica). Prije upotrebe je potrebno držati pod toplom (ili barem mlakom) vodom par trenutaka, kako bi u potpunosti omekšala. Pojedini kažu da im je uklanjala šminku – iz mog iskustva, to nije moguće ako uz nju ne koristite i neko sredstvo za uklanjanje šminke ali je spužva dovoljno nježna da je možete koristiti na okoloočnom području. Meni omiljeni način koristenja jeste da sa njom uklonim maske za lice.
WOOLING SPUŽVA – originalan #madeinBiH proizvod koji se može koristiti slično kao ali ne umjesto konjac spužve. Ona svakako ima svoje prednosti – napravljena je ručno od 100% čiste ovčje vune, radi nježan piling lica, potiče cirkulaciju. Ona je također čvrsta dok se ne natopi vodom te se koristi i održava isto kao konjac spužva, samo što nema dodatke poput ugljena ili gline kao konjac spužva. Iako, mislim da sam negdje vidjela Wooling spužvu sa kurkumom tako da možda i postoje takve varijacije, što bi bilo super.
PLATNENE BLAZNICE/ RUKAVICA/ FLANEL PEŠKIR ZA LICE – ah, popularizacija double cleansing metode čišćenja lica te pomama za krpicama i peškirićima od muslina me vraćaju u neke rane blogerske faze. Znam da mi je bio veoma privlačan Pai set čistača sa njihovom krpicom od muslina. U ono vrijeme mi je bio skup za budžet a kasnije se nekako i razjasnilo da bilo koji čist pamučni peškir može poslužiti u ovu svrhu. Ali nije poenta bila samo to već je u pitanju bio cijeli ritual. Ljubiteljice preparative u blogerskoj eri su zaista pažljivo birale svaku komponentu u svom njegujućem ritualu tako da je u početku bio a big deal.
ROTIRAJUĆA ČETKA ZA ČIŠĆENJE LICA – koliko sam shvatila, mišljenja su dosta podijeljena po pitanju rotirajućih četkica. Nakon malo istraživanja sam u kratkim crtama došla do zaključka da definitivno nisu za svakoga. Također će masniji tip kože možda izvući veće benefite nego suha koža a nikada se ne trebaju koristiti za skidanje šminke – ta dva procesa treba odvojiti. Problem sa rotirajućim četkama jeste taj što mogu isušiti kožu ako su agresivne, ako se koriste agresivno i prečesto. Na kraju, nepravilna upotreba može rezultirati inflamacijom koju želimo izbjeći pošto se na inflamaciju doslovno “kači” cijeli niz neželjenih posljedica od diskoloracije pa do ubrzanog starenja. Benefit ovake vrste četkica za lice leži u tome da uklanja gornji sloj mrtvih ćelija i poboljšava tonus (+ pruža masažu). Međutim, ovakav tip četkica nije najidealniji za osjetljivu ni suhu kožu. Isto tako, nije svejedno ni sa kakvim proizvodima se kombinuje djelovanje ovih četkica, potom je faktor učestalost, način korištenja da li je agresivan itd. Ja imam iz drogerie markta rotirajuće čak dvije četkice – jedna za mene, druga za muža. Lično svoju koristim jednom, maksimalno dva puta sedmično zajedno sa crnim sapunom za dubinsko čišćenje problematičnih dijelova kože (masnija koža, sa aknicama itd.). Ustvari je najčešće koristim na leđima i prsima jer mi se uz rub sportskog grudnjaka znaju od znojenja pojaviti začepljenja i na ovaj način ih tretiram.
VIBRIRAJUĆA-SONIČNA ČETKA ZA ČIŠĆENJE LICA – za osjetljivu kožu lica kakvu i sama imam, ipak su silikonske sonične četkice adekvatnija opcija. Uređaji za sonično i dubinsko čišćenje pora koriste visokofrekventnu mikropulsirajuću tehnologiju. Ugrađeni mikročip šalje uređaju informacije o načinu rada ovisno o dijelu lica ili tijela koji želimo očistiti, pa automatski prilagođava brzinu, intenzitet i vrijeme čišćenja s četkicama koje osciliraju omogućavajući nježno ali dubinsko čišćenje. Ponovo je bitan odabir proizvoda za čišćenje koji treba biti što nježniji i ne smije da sadrži isušujuće sastojke. Moram napomenuti da je pravilno održavanje svih beauty gadgeta na samom vrhu prioriteta – nakon svakog korištenja je obavezno čišćenje vodom i sapunom te sušenje peškirom. Nije preporučljivo koristiti eksfolirajuće čistače niti je preporučljivo nakon korištenja (bilo koje vrste) četke na kožu nanositi hemijske eksfolijanse jer tako povećavamo šansu za iritaciju kože. Vibrirajuće/ pulsirajuće četke su obično potpuno napravljene od nježnog silikona te sadrže mnoštvo “dlačica” koje pulsiraju tako nježno čisteći kožu. Najčešće su u obliku jajeta radi lakoće rukovanja. Preporučuje se nakon korištenja kožu nahraniti tako da barem meni djeluju kao idealan dodatak noćnoj rutini. Znam da je Foreo apsolutni hit – koji nisam ni imala u planu dok nisam prvo isksutvo imala sa For YOU silikonskom pulsirajućom četkicom. Ona mi je dosta preoblikovala mišljenje jer je stvarno teorija jedno a praks a drugo. Nisam mogla ni procijeniti koje su razlike između rotirajućih i pulsirajućih četkica dok ih nisam isprobala. Pošto su brendovi poput Forea i Clarisonica te njihovi proizvodi nešto što bih smatrala investicijom, nije mudro uskakati u tu priču bez prethodnog iskustva. Šta ako mi se ne dopadne? Šta ako i koža odreaguje? Pogotovo ljudi sa osjetljivom kožom trebaju biti oprezni pri izdvajaju malo veće sume novca na novitete u svojoj rutini. Zato (ako ste znatiželjni) moj savjet bi bio prvo pokušati sa nekom povoljnijom verzijom. Testirajte kako i da li vam se dopada, kako se uklapa u postojeću rutinu, koji proizvodi vam najbolje odgovaraju u kombinaciji sa četkom itd. Pa tek nakon tih saznanja ako ste i dalje jako “zagrijani” za koncept četke za lice mogli bi da investirate u neki skuplji primjerak – jer u tom slučaju je isplativ.
JADE ROLLER – mogli ste ih vidjeti posvuda po društvenim mrežama a nalazi se i na listama želja veoma često. Prednost rolera je što ih je jednostavno koristiti, te su i apsolutnim početnicima prilagođeni. Većinom su sada dostupni sa dva nastavka, po jedan sa svake strane: veći kamen je za vilicu, čelo i vrat dok je manji kamen za područje ispod očiju te za dio ispod jagodica. Kratkotrajno sužavanje pora je plus ako je kamen/ kristal hladan – pogotovo ako ste ga držali u frižideru prije upotrebe. Može se reći da je roler brža opcija jer doslovno ga valjamo preko kože, osim toga nema dodatnog napora. Pogodniji je za kožu sklonu crvenilu. Svjesna sam da je efekat trenutačan ali svidjelo mi se što je potakao cirkulaciju lica, slično se zarumenilo kao nakon vježbanja. A super mi je i što znam da će i ulje koje koristim biti efikasnije u kombinaciji sa njim. Dopada mi se što zagrijava lice dok roler od žada doživljavam kao elaborirane vrećice od čaja ili kriške krastavca na licu. Hladi, to je definitivno. Pomoći će kod smanjenja natečenosti kome je to već potrebno ali je roler ograničene kretnje – nemam dojam da obrgli sve linije i obline lica kao gua sha.
GUA SHA – dolazi u raznim oblicima i veličinama ali obično su pljosnato kamenje sa oblim ivicama, udubljenjima i ispupčenjima. Možete ih koristiti kako bi manipulisali sa kožom, mišićima i limfnom tečnošću. Ali bi pri odabiru trebali voditi se nivoom stručnosti kojom raspolažete. Generalno pravilo je da što ima jednostavniji oblik, gua sha je prilagođen početnicima. Za naprednije tehnike postoji gua sha kamenje sa više različitih strana i tekstura. Gua sha masaža je generalno malo detaljnija tehnika u odnosu na opuštanje kože hladnim kamenom. Gua sha je korak dalje za nekoga ko želi i može dopuniti svoju njegu na ovaj način. Idealna je za nekoga ko želi posvetiti svoje vrijeme masaži. Pogodnija je osobama koje žele tretirati dublje linije i bore pošto masira fibrozno tkivo. Mogu dodati da pomaže i kod napetosti u vratu.Ne vidim štetu da sa ovom praksom dopunimo preparativnu rutinu i super je način da izvučemo maksimum iz njegujućih ulja za lice. Ali ne očekujem da će mi riješiti sve probleme niti izbrisati bore. Možda može omekšati izgled finih linija, i to je to. U prevodu – ne očekujte čuda. Na kraju, najimpresivniji rezultati koje gua sha daje jesu oni na tijelu – a sjetite se da je taj pristup ipak agresivniji.
FACE CUPPING/ VAKUMSKE ČAŠICE – nedavno sam vidjela vaukmske čašice i prva reakcija mi je bila wtf. Ali poslije čitanja više o njima shvatila sam da iako djeluju kao suprotnost principu gua sha i rolera od žada, poenta je slična. Funkcioniše tako što se radi o prirodnom faceliftingu pošto se tokom lagane masaže silikonskim vakuumskim čašicama (ventuze) poboljšava tonus mišića lica, koža djeluje zategnutije, čvršće i punije. Pored cuppinga lica (za koji se koriste mini čašice) postoji i cupping tijela (isto kao što je slučaj i sa gua sha) za koji se koriste veće staklene čašice različitih veličina, koje mišićima pomažu da se brzo opuste i smanjuje se njihova napetost. Tokom masiranja lica vakuumskim čašicama ubrzava se cirkulacija i podstiče stvaranje kolagena. Vakuum pomaže smanjenju i otklanjanju viška tečnosti iz lica (drenaža). Sve sličnosti sa gua sha nisu slučajne jer cupping je uobičajen i jedna od najstarijih metoda kineske tradicionalne medicine (koristi se kao vid stimulacije posebnih tačaka na licu i tijelu). Zvao se i metod roga jer su na početku korišteni šuplji životinjski rogovi a danas se koriste staklene čaše, nekada keramičke i čaše od bambusa.
MICRONEEDLING/ DERMA ROLLER – derma rolling tj. microneedling terapija… ili tačnije… bockanje lica sa stotinama malih iglica. Možda zvuči bizarno ali u pitanju je kozmetička procedura tokom koje se stotine ili nekada hiljade malenih iglica ubacuju u površinu kože uz pomoć gedžeta koji se zove derma roller. Kontrolisanim pokretima će te malene iglice da se kreću preko kože lica. I bez obzira koliko sve ovo zasigurno djeluje užasno, ova se procedura ustvari smatra minimalno invazivnom. Međutim, proces oporavka vremenski varira ovisno o dužini iglica koje se koriste. Jasno, što du igice duže, to i vrijeme oporavka traje duže. Ljudi se ne podvrgavaju derma rolling terapiji bez razloga, a benefiti su zaista brojni; od smanjenja atrofičnih ožiljaka, bora, strija, diskoloracije kože, poboljšanja u debljini kože, obnove pa do povećanja apsorpcije proizvoda. Microneedling neće preko noći dati čudesne rezultate – mislim da smo do sada svi naučili da ništa neće. Kao i za sve, i ovdje će potrebni biti strpljenje, vrijeme i upornost.
MICRO-NEEDLING PEN – vjerovatno vas zanima koja je razlika između derma rollera i microneedling olovke. U neku ruku, olovka je korak dalje u evoluciji ove vrste tretmana za kožu. I olovka i dermaroller funkcionišu tako što stimulišu proizvodnju novog kolagena bockanjem kože. Microneedling su ustvari mikro oštećenja epiderme, što signalizira tijelu da prozvede kolagen kako bi obnovio oštećeno područje. Zauzvrat je koža obnovljena , izgleda mlađe i svježije a usput se reguliše cijeli niz kožnih problema od akni, teksture, linija i bora, strija, potiče se rast kose itd. Poenta microneedling olovke je u tome što ona preciznije tretira regije oko očiju, nosa, oko usana – lakše se sa njom dopire do mjesta koja je sa derma rollerom teško tretirati. Olovka olakšava da specifično tretiramo jedno određeno područje. Još jedna specifičnost derma olovke je to što bocka kožu vertikalno, dok derma roller osim što zahvaća veću površinu također kožu bocka iz svih uglova. Sa derma olovkom oporavak traje kraće.
MASAŽER ZA LICE – na tržištu je stvarno ogromna ponuda masažera, svaki izgleda impresivnije od drugog. RéVolve Contouring Massage Roller tonira lice, bradu i vrat. NuFace MiniFacial Toning Device stimuliše mišiće lica, od vilice do jagodica zahvaljujući tehnologiji “mikro-struje”. Emitira niskonaponske električne struje koje odražavaju vlastita prirodna strujanja tijela, potiču proizvodnju kolagena i elastina te popravljaju kožu. Vanity Planet Forever Young Rejuvenating Facial Wand poboljšava apsorpciju njege za kožu putem toplinskog podešavanja te sužava pore na hladećem podešavanju kako bi se smanjila inflamacija.
ICE ROLLER I EYECICLES ZA LICE – ove spravice se koriste hladećom terapijom koja je lako prenosiva (praktična), laka za ukovanje a smanjuje natečenost (pogotovo efikasno u okoloočnoj regiji koja je tome i sklona). Hladeće djelovanje pruža olakšanje poslije izlaganja suncu ali i kod recimo akni praćenih inflamacijom. Ice roller moe također pomoći kod problema sa sinusima i migrenama. U suštini su sofisticirane kocke leda za lice u obliku gadgeta samo što imaju ručke zbog kojih nema nelagode kao kod držanja kocke leda uz kožu. Eyecicles su opet posebni beauty dodaci koji se koriste tehnikom hlađenja ali su drugačije građeni. Bukvalno je riječ o staklenim kuglama koje su izrađene uz pomoć artisan tehnika za puhanje i oblikovanje stakla – što znači da nemaju šavove. To je dosta korisno kada znamo da se koriste tako što se povlače preko kože, pogotovo delikatne kože okoloočnog područja. Prvo se nanosi serum a potom eyecicles hlađenjem otklanjaju natečenost.
LED MASKE ZA LICE / KROMOTERAPIJA – LED maske za lice postale su široko dostupne, tako da redovne svjetlosne tretmane možete imati kod kuće dok gledate televiziju ili čitate knjigu. Razlikuju se po performansama i tipovima svjetla koje emitiraju, tako da mogu varirati od jednog svjetla do njih čak pet. Mogu emitirati crvena i plava svjetla, ali također i zelenu boju za smanjenje pigmentacije i posvjetljivanje kože; žutu za smanjenje crvenila i bijelu za smanjivanje osjetljivosti kože. Trenutni drogerijski favorit je Neutrogena Visibly Clear Therapy mask, dok u luksuznom rangu prednjače Dr Dennis Gross DRx SpectraLite FaceWare Pro i MZ Skin by Dr. Maryam Zamani Light-Therapy Golden Facial Treatment Device. SpectraLite FaceWare Pro isijava cijeli spektar terapijskog crvenog i plavog svjetla zaslužan za poboljšanje stanja kože. Najviše ga vole žene s nečistom kožom sklonom aknama jer uništava bakterije koje ih uzrokuju. Dr. Dennis Gross DRx SpectraLite FaceWare Pro djeluje na bore, pigmentaciju i akne. Koristi se kombinacijom 100 crvenih LED svjetala i 62 plava koja skupa rade na stimulaciji kolagena dok uništavaju bakterije kako bi prevenirali akne i bubuljice. LG Pra.L Derma LED Mask ulazi u subdermalni sloj kože na različitim dubinama kako bi popravila elastičnost i tonus kožnog tkiva. Rezultati uključuju poboljšanu cirkulaciju i manje vidljive bore nakon par mjeseci redovnog korištenja. MaskiD Neutrogena je ustvari mikro 3-D printana maska koja se može personalizirati na temelju potreba svake kože individualno, te njenih potreba (ali i prema obliku lica). Maska se kreira nakon što popunite online upitnik te uz jasne slike lica. Svako dobije custom made masku sa sastojcima prilagođenim upravo koži kupca. Dodatni bonus je mogućnost odabira kolorita maske. Pravo custom made iskustvo! Ovakve LED maske su nešto što me definitivno zanima. Tretman LED svjetlošću i krioterapija u vlastitoj kupaonici su utjelovljeni u Foreo UFO novitetu. Volite maske, ali vas ponekad nervira cijeli taj proces čekanja dok aktivni sastojci ne odrade svoje? Ovaj gadget cijeli proces odrađuje za samo 90 sekundi. A nudi hi-tech terapije – od umirujećeg zagrijavanja i hlađenja krioterapijom do popularnih LED tretmana.
MIST STEAMER/ FACE SAUNA – je još jedan gadget koji nisam isprobala ali planiram. Osim što hidrira također dubinski čisti kožu provjerenom metodom parenja kože. Također pomaže boljoj apsorpciji proizvoda za njegu nakon otvaranja pora. Koristi se nakon umivanja a poslije mini saune se nastavlja sa rutinom (toner, serum, krema itd.). Beurer, Purecode Nano Ionic Facial Steamer, Sarah Chapman Skinesis Pro Hydro-Mist Steamer ili čak povoljne verzije sa Aliexpresa su tu za svaki budžet.
ZLATNA SCULPTING PLOČICA – Ova luksuzna „spravica“ od 24-karatnog zlata nanošenje kreme podiže na jedan novi nivo – u pitanju je čista dekadencija Zbog nježnih vibrirajućih učinaka sastojci iz kreme prodiru dublje u kožu. Ujedno se stimuliše desetine mišića koji su odgovorni za izgled kože. Potičući cirkulaciju, tonirajući i opuštajući mišiće lica, ten postaje glađi i zategnutiji, linije ublaženije a podbuhlost smanjena – i to trenutno. Iza ovog gadgeta koji navodno koristi Jennifer Aniston, krije se vizažistica Jillian Dempsey.
ČISTAČ/ VAKUM MITESERA – ako je neki gadget satisfying, onda je to čistač mitesera. Bukvalno mali usisivač koji usisava ulje i nečistoće poput mitesera te ostataka šminke za superiorno očišćene pore zvuči nevjerovatno. Mislila sam da je neki marketinški trik dok nisam počela čitati recenzije koje su zaista mnogobrojne. Onda sam znala da je u pitanju marketinški trik. Neko prethodno voli kožu navlažiti termalnom ružinom vodicom ali su svi istovremeno zgroženi i fascinirani količinom materije koju vakum usisa iz kože. Pa u čeum je onda problem? Problem je u tome što je rukovanje nezgodno, nimalo intuitivno te su se mnogi korisnici povrijedili tokom korištenja. Brojne su žalbe da je vakum ostavio masnice, od kojih su se neke zadržale na licu mjesecima. Recimo da je ovo gadget koji ne bih isprobala.
MINI KOZMETIČKI FRIŽIDER – ovo ću svakako sebi nabaviti jednog dana jer odavno mi je mini kozmetički frižider na ebay spisku kupovine. Tokom ljeta ali i cijele godine, mislim da je praktičan i veoma koristan od maski do krema, esencija i seruma. Samo je problem što imam toliko preparative da nisam sigurna kako bi moj mini frižider uopšte bio mini 🙂
DROPLETTE – ovo je u suštini izmaglica za lice sa super moćima. Koristi se mikro izmaglicom kako bi koži isporučila super koncentrisane beauty sastojke (NASA podupire ovu tehnologiju, za referencu). Kupuje se sa kapsulama po želji a čiji sadržaj Droplette gadget raspršuje preko kože lica u finu izmaglicu. Kombinacija brzine raspršivanja i sitnih čestica sastojaka koji dubinski prodiru omogućava super efikasnu apsorpciju. Mislim da je ovo veoma sofisticiran gadget tr držim fige da se razviju i neke malo povoljnije verzije pošto sam zainteresovana.
CHANEL LIPSCANNER – ovo bi bilo spajanje umjetne inteligencije (AI) sa beauty industrijom za koje sam čula preko beauty časopisa i nisam isprobala ali djeluje zanimljivo. Cijeli je princip taj da recimo ja sada mogu skenirati neki karmin iz časopisa a aplikacija će mi ponuditi najbliži match iz Chanel ponude karmina za usne. Iako zaista revolucionarna, voljela bih da se ne radi samo o Chanel aplikaciji već a postoji baza podataka za sve brendove koja bi olakšala odabir ili potražnju za specifičnim nijansama. Ideja ima potencijal ali čini mi se da se još mora doraditi kako bi zaista bila revolucija. Yves Saint Laurent Beauty Rouge Sur Mesure by Perso je fizički gadget a ne aplikacija koji je u biti personalizirani mikser za željene nijanse karmina. Može da izblenda bilo koji nijansu YLS Velvet Cream Matte Finish karmina – doduše uz pomoć mobilne aplikacije.
Prešli smo veliki put od skromnog brijača pa do AI miksera za nijanse karmina što nam govori da tehnologija definitivno napreduje. Ja volim imati izbor te volim kada ga svi imaju, tako se u ponudi može pronaći neko sa tradicionalnijim navikama ali neće biti zapušteni ni znatiželjni korisnici koji su uvijek u korak sa trendovima. Trenutno su mi najzanimljivije LED maske, mini facesauna te mini kozmetički frižider dok bih ostatak inovacija sa liste još uvijek promatrala, kao i njihov razvoj. Koje ste vi beauty gadgete i dodatke isprobale ili želite isprobati? Postoji li nešto što vas privlači ili da smatrate kako ima veliki potencijal? Ako neke smatrate gubitkom vremena, podijelite i te misli sa mnom.















