
Na amlu sam morala naići prije ili kasnije. Prije svega, moje istraživanje adaptogena mi je dovelo u fokus ali i potraga za alternativama kafi. Baš sam se prijatno iznenadila kada sam pročitala da daje nježni boost energije ujutro te da je još dobra za probavni sistem. Nisam bila ni svjesna koliko je bitna u Ayurvedi te da ima gotovo centralnu ulogu niti da je u Indiji redovno koriste milioni ljudi. Posebno iznenađenje je bilo saznati da ulje amle može spriječiti preuranjenu pojavu sijedih vlasi te ublažiti izgled postojećih (a par nestašnih se baš pojavilo, savršen tajming). Naprosto sam je morala isprobati! Prije nekog vremena sam amla ulje vidjela u dm-u ali ovog mjeseca ga nisam uspjela pronaći nigdje drugo osim u trgovinama sa prirodnim namirnicama (prah i ulje sam pojedinačno platila cca 18-19KM). Ova sjajna biljka je tako svestrana te vjerujem da svako može pronaći motiv da joj da šansu.
Porijeklo i rasprostranjenost
Amla, Amalaki, Indijski ogrozd, Indian Gooseberry (lat. Emblica officinalis) jedna je od najpoznatijih biljaka tradicionalne ayurvedske medicine. Ova biljka pripada obitelji Euphorbiaceae (Mlječika). Amla ili indijski ogrozd listopadno je drvo koje izvorno potiče iz Indije. U drevnoj indijskoj mitologiji smatralo se da je upravo amla prvo drvo koje je stvoreno u svemiru. Osim u Indiji, danas je rasprostranjena na tropske i suptropske krajeve Azije poput Pakistana, Uzbekistana, Šri Lanke, Kine, Malezije i jugoistočne Azije. Drvo naraste od 1-8 metara u visinu. Raste po šumama i brdima do 1800 m, a sve češće se uzgaja u vrtu. Plod koji se koristi u kulinarstvu i Ayurvedi naraste od 2.5-3.5 cm. Svi dijelovi biljke koriste se u terapeutske svrhe u tradicionalnoj medicini. Ipak, žuto-zeleni okrugli plod sa okomitim prugama je najčešće korišten. Osim terapeutske upotrebe, plod se koristi i u kulinarske svrhe. U Indiji se kiseli, koristi za izradu umaka, različitih povrtnih jela ili poslastice murabbah. Ovo voće se koristi kao glavni sastojak u ayurvedskom toniku Chyavanprash. U drevnim ayurvedskim spisima zabilježeno je da Amla sadrži 20 puta više vitamina C od narandže što je čini jakim antioksidansom, odličnom za jačanje imuniteta i prevenciju bolesti.
Amla ima detoksificirajuće djelovanje na cijeli organizam i može se koristiti dugo vremena jer je ustvari prehrambena namirnica. Posebnost ovog ploda je ta da se askorbinska kiselina nalazi u istom omjeru čak i poslije njenog sušenja. Visoki udio vitamina C igra ključnu ulogu u sintezi neurotransmitera. Također je potreban za stvaranje kolagena koji je vrlo važna molekula za stvaranje energije iz masnih ćelija. Amla je po okusu vrlo kiseli plod, ali ono što je zanimljivo je to da je jako dobar za povišenu kiselinu – Pitta doshu koja je po prirodi kisela i vruća. To je njegova posebnost, da prilikom probave počinje hladiti organizam i zato je jako koristan kod visoke Pitta doshe koju kompletno uravnotežuje. Amla hrani sva tkiva i djeluje pozitivno na sve doshe. Amla znači kiselo, a drugo ime je Dhatri što znači: ono što podržava tjelesna tkiva, majka. Poznata je kao “rasayana” biljka koja poboljšava i vraća proces očuvanja tijela, transformaciju i oživljavanja životne sile svakog pojedinca.
Terapeutski sastojci i učinci
Najznačajniji sastojci amle i dodataka prehrani u kojima se koristi su:
- tanini
- alkaloidi
- fenolni spojevi (galna kiselina, elaginska kiselina, kvercetin, kamferol)
- aminokiseline
- ugljikohidrati
- vitamin C
Amla je posebno bogata vitaminom C koji je topljiv u vodi, antioksidans je i ima važnu ulogu u zarastanju rana. 100 ml soka ploda amle sadrži 478,56 mg vitamina C što je puno više nego u soku od narandže ili limuna, i zadovoljava 500% dnevnih potreba za vitaminom C. Fenolni spojevi i tanini prisutni u amli su takozvani bioaktivni spojevi koji nisu nužni za normalno funkcionisanje organizma, ali ipak imaju vrijedne pozitivne učinke na ljudsko zdravlje. Pogodna je u svakom godišnjem dobu, u svim vremenskim uvjetima i za svaki tip tjelesne građe. Jedinstveni i važni ayurvedski lijek prepoznala je i moderna medicina pa je do sada prevedeno više od stotinu međunarodnih studija koje su otkrile da amla čisti, štiti i pomlađuje cijeli organizam. Ona također sadrži elemente bitne za održavanje našeg tijela zdravim i otpornim na klice i infekcije.
Upotreba u tradicionalnoj medicini
O učincima amle najviše se zna iz ayurvedske medicine. Amla se koristi u sklopu ajurvede kao “rasayana”, odnosno za podmlađivanje, regenerisanje i produženje dugovječnosti. Raspon simptoma za koje se koristi zaista je širok i uključuje:
- povišenu temperaturu
- kašalj
- astmu
- gastritis
- dispepsiju
- konstipaciju
- dijareju
- hemoroide
- kolitis
- hematuriju
- menoragiju
- anemiju
- dijabetes
- osteoporozu
- karcinom
- slabost i umor
- ranu pojavu sijedih vlasi
Indijski ogrozd ima rashladna, diuretička i laksativna svojstva. Pomaže u čišćenju usta, i jača zube i kosti. Povećava broj crvenih krvnih zrnaca, ima svojstva antioksidansa te sadrži tvari poput citokina kao što je zeatin. Pomaže i u sprečavanju infekcija kože. Amla ima i svojstva podmlađivanja ćelija i stoga se koristi u održavanju dobrog zdravlja kože i kose. Pomaže u održavanju zdravlja probavnog trakta. Koristi se u pripremi mnogih gastrointestinalnih Ayurvedskih tonika. Koristi se kao kardiotonik, afrodizijak, antipiretički lijek. Također pomaže u spriječavanju respiratornih poremećaja kao što su prehlade, bronhitis i druge disajne infekcije. Visok sadržaj vitamina C potiče funkcionisanje imunološkog sistema tijela i na taj način pomaže u sprječavanju širokog raspona bolesti. Također pomaže u poboljšanju tjelesne težine. Tako je poznato da daje anabolički učinak u tijelu. Amla se smatra vrlo hranjivim voćem, sadrži minerale kao što su hrom, cink i bakar. Prisutan hrom pomaže u antidijabetičkom učinku. Utvrđeno je da je vrlo učinkovita u liječenju žgaravice zbog povećane sekrecije hidroklorne kiseline želuca.
Također, primjenjuje se i u prevenciji odnosno sprečavanju pojave bolesti koje su posljedica starenja. Dakle, smatra se da učestvuje u:
- odgađanju degenerativnih procesa
- odgađanju procesa starenja
- pročišćavanju krvi
- jačanju funkcija srca
- očuvanju zdravlja očiju
- rasta kose
- očuvanju kognitivnih sposobnosti
Navedeni terapeutski učinci amle pripisuju se njenom antioksidativnom, imunomodulatornom i citoprotektivnom djelovanju, za koje su najviše zaslužni upravo fenolni spojevi, tanini i vitamin C.
Naučni dokazi o djelotvornosti?
Iako se od davnina koristi u ajurvedi, terapeutski učinci amle ili indijskog ogrozda postali su važna tema brojnih naučnih istraživanja. Mnogi farmakološki učinci koji su proizašli iz ajurvede potvrđeni su istraživanjima. Prema članku “Traditional knowledge to clinical trials: A review on therapeutic actions of Emblica officinalis” iz 2017. godine u časopisu “Biomedicine & Pharmacotherapy”, primjena amle kod oboljelih od dijabetesa tipa dva pokazala se djelotvornom kod poboljšanja lipidnog profila, HbA1c, endotelne funkcije, smanjivanja biomarkera oksidativnog stresa i upale. Djeluje povoljno i kod dislipidemije snižavajući krvni pritisak i nivo ukupnog holesterola uz povišen nivo HDL-a, odnosno dobrog holesterola. Može pomoći u liječenju anemije, a ispiranje usta otopinom amle štiti od pojave karijesa. Prisutna je u trgovinama zdrave hrane i dodataka prehrani. Dodaci prehrani s amlom obuhvataju kapsule, ulje i amla prah.
Amla ulje i prah za lijepu kosu i kožu
Osim što štiti organe od slobodnih radikala i oksidativnih oštećenja, povoljno djeluje na obnovu tkiva. Nalazi se u brojnim proizvodima za njegu i ljepotu, kao što su šamponi, kreme i ulja. Njeguje tjeme i sprječava gubitak kose. Jača korijen dlake te pojačava cirkulaciju vlasišta, čini kosu mekom i glatkom na dodir, daje joj bogat sjaj. Također sprječava gubitak proteina iz vlasi, lomljenje i ispadanje kose, te pridonosi jačanju folikule. Amla pruža trenutačni osjećaj svježine te poboljšava stanje tjemena djelujući protiv svrbeža, osjećaja suhoće i zategnutosti kože tjemena. Potiče zacjeljivanje i ubrzava obnovu ćelija. Djelotvorno je sredstvo za sve vrste upala na koži i njegu problematičnih područja. Koristi se kao prirodni tretman za akne, bubuljice i osip na osjetljivoj koži. Jača nokte i zube.
Ulje amle proizvodi se od plodova Amle, a većinom je riječ o suhim plodovima. Ulje nastaje tako da se sušeni plodovi amle potapaju u kvalitetnom ulju po izboru. Često se plodovi namaču u kokosovom, susamovom i sličnim hladno prešanim uljima. Ovaj proces infuziranja potiče plodove da otpuštaju vlastito ulje i nutrijente u recimo kokosovo ulje. Pripremanjem ovog ulja kod kuće također je moguće prilagoditi jačinu i potentnost ulja, iako je na našem području teže doći do kvalitetnih plodova amle.
Amla ulje najčešće se koristi za njegu i poticaj rasta kose te ga preporučuju u kombinaciji s ricinusovim uljem za bujnu i zdravu kosu. Ulje amle odlično njeguje kosu te osigurava zdravi sjaj, a mnoge žene ga u Indiji koriste umjesto regeneratora nakon pranja. Protuupalna svojstva amle djeluju pozitivno i na kožu, posebno kada je riječ o suhom i nadraženom tjemenu ili kože na tijelu. Sigurna je za korištenje direktno na koži te ostavlja kožu izrazito mekom i baršunastom. Ulje amle ili njegujuće ulje po izboru pomiješano s prahom amle također se može koristiti i kao intenzivan tretman njege. Zbog antioksidativnih svojstava kosa postaje otpornija i jača. Zbog visokog udjela tanina, odličan je fiksir indiga te se dodaje mješavini kane i indiga za smeđu boju bez crvenog odsjaja.






Totalno novi info 🙂
Gdje kupiti ?
Autor
Pozdrav Albina! ❤
Kupila sam amla ulje u Stefijano biljnoj apoteci na Baščaršiji (Sarajevo) ali bi trebalo da ga u ponudi imaju i druge biljne apoteke.