
Još jedan novitet iz drogerie markta je Nacomi Beauty brend koji mi je privukao pažnju svojim crnim sapunom – čim sam ga ugledala na policama, kupila sam ga. Od ranije sam držala oko na crnim sapunima sa iherb.com stranice – željela sam ih nabaviti za korištenje na licu i tijelu jer sam čitala kako su korisni kod kože sklone nečistoćama te su popularni kod sportista i amatera nakon fizičke aktivnosti. Ako se bavite nekim sportom ili ste uopšteno fizički aktivni (bilo u prirodi ili teretani), onda sigurno znate da zbog povećane perspiracije i direktnog kontakta kože sa tkaninama od koje je napravljena sportska odjeća može doći do iritacija, crvenila i akni. Crni sapun je za to sjajan. Tako je završio kod mene a potom mi je ljubazno poslano još par proizvoda ovog brenda. U ovom članku sam pripremila mini recenzije i prve utiske pošto neke proizvode moram još testirati kako bih imala potpuni uvid u njihovo djelovanje. Ukoliko se pokažu dobrim i na duge staze, zasigurno ćete ih vidjeti na ovim stranicama i tokom naredne godine.
Nacomi Beauty [ prirodna kozmetika bez parabena, SLS/SLES i mineralnog ulja ]
Nacomi je brend koji je fokusiran na sastojke – dopalo mi se što su im recimo neki serumi i tonici bazirani na kiselinama i sastojci su im uopšteno u fokusu. Koliko sam shvatila, namjera brenda je da kvalitetne sastojke poznatog porijekla učine dostupnim kupcima po povoljnim cijenama. Složiti ću se da se kvalitetna njega itekako može nabaviti po pristojnim cijenama i da svako zaslužuje imati barem solidnu osnovnu preparativu – što je i sentiment samog brenda. Nacomi proizvodi teže da budu pogodni i za osobe sa alergijama te mi je dodatni plus što uzimaju u obzir i osobe sa osjetljivom kožom. Brend ima sjedište u Poljskoj gdje se kozmetika i proizvodi, dok sirovine uvoze iz različitih dijelova svijeta. Odlikuju ih jednostavne formulacije za koje brend ne koristi parabene, štetna bojila ni konzervanse, SLS/SELS, derivate petroleja niti mineralna ulja. Formulacije su smiksane ručno, posjeduju ISO 22716/ECO Cert certifikat i pogodne su i za vegane. Nacomi proizvodi nisu testirani na životinjama.
Nacomi Savon Noir crni sapun za lice i tijelo (200g) – kao što sam na početku spomenula. ovo je moj uvod u Nacomi proizvode te iako sam isprobala još mnoštvo njih, i dalje ga smatram ličnim favoritom. Afrički crni sapun već uživa HG (holy grail) status u njegujućim proizvodima te se koristi za tretiranje bubuljica akni, pogodan je i za osjetljivu kožu pa čak ga koriste za tretiranje strija. Ima antibakterijsko i antifungalno djelovanje, nježan je spram kože i može se osim na licu koristiti i na cijelom tijelu. Djeluje balansirajuće na kožu dovodeći lučenje seruma u ravnotežu – a ne isušuje. Umirujuće djeluje na osjetljivu i iziritiranu kožu tako da se može koristiti i na koži zahvaćenoj ekcemom, psorijazom, rozaceom i kontaktnim dermatitisom. Bogat je vitaminima A i E te ima protuupalno djelovanje.
Konkretno, Nacomi crni sapun djeluje i kao enzimski piling. Proizveden je od maslinovog ulja i vode, koristeći se tradicionalnim metodama iz Maroka. Ukoliko imate problem sa miteserima i masnom kožom, preporučuje se kao dio njegujuće rutine (čišćenje sa njim prije drugih tretmana i proizvoda). Tamno zelene je boje i dosta je guste teksture te ga doslovno odlamam u komadićima paste. Jedina “mana” koju bih mu mogla navesti jeste sumporni miris zbog kojeg ga i zovem smrdo 🙂 Koristi se tako što se uzme komadić i u vlažnim dlanovima pokušate napraviti pjenu. Kažem pokušate jer ne pjeni već se rastopi sa vodom i potom masira u kožu. Možete ga ostaviti da djeluje do 10 minuta i potom isprati. Imajte samo na umu da ga nije preporučljivo koristiti na djeci ispod 3 godine niti na području očiju.
Nacomi Fluffy Scrub & Wash piling za tijelo Sweet Blueberry Foam (180g) – je vazdušasti, pjenasti piling za tijelo na bazi šećera koji miriše tako slatko da bi pomislili kako je u pitanju slastica a ne proizvod za tijelo. Miriše po čizkejku od borovnica a šećer odlično radi svoj posao. Ovo je konkretan piling koji nije preagresivan i veoma je prijatan za korištenje.
Nacomi 100% čisti Shea/ Karite Butter (100ml) – karite puter je odličan izbor za suhu kožu, pogotovo sada tokom zimskih mjeseci. Stimuliše obnovu kože te obnavlja suhu, perutavu kožu. Djeluje poput zaštite za usne, nos i ruke tako da razmišljam napraviti dekant u manjoj posudici koju bih držala u torbi. Pošto je u pitanju 100% čisti karite puter, nema se šta dodati – koristi se tako što rastopite malu količinu putera toplinom ruku. Fino je maziv i nije ga potrebno količinski mnogo jer je izdašan.
Nacomi Cleansing piling za lice i usne Watermelon (80g) – još jedan šećerni piling ovaj put namijenjen upotrebi na licu i usnama, obogaćen je uljem jojobe i uljem slatkog badema. Uz šećer i chia sjemenke su zadužene za eksfolijaciju a slatki miris lubenice sve čini mnogo dopadljivim. Lično koristim ovaj piling više na usnama nego na licu pošto preferiran eksfolijaciju kiselinama.
Nacomi Glow posvjetljujući serum za eksfolijaciju (40ml) – sadrži AHA (voćne kiseline), ekstrakt limuna koji je obogaćen mineralima, vitaminima A, C i B. U formulaciji se nalazi i ekstrakt ginsenga te glikoproteini. Nanosi se na čisto lice uz pomoć pipete koja jeste odlična za doziranje. Ovaj serum ima prilično primjetan voćni miris zbog čega sam pomislila da je parfem na vrhu liste – ali sam ostala iznenađena time što je među posljednja 3 sastojka. Bez obzira, mislim da je potrebno još vremena kako bih procijenila ne samo njegovo djelovanje na ten već i da li mi je koža reaktivna na njega. Među kiselinama u svom sastavu ima mliječnu kiselinu, glikolnu kiselinu, jabučnu kiselinu, vinsku kiselinu. Tu su i voćni ekstrakti poput onog od limuna, slatke narandže i borovnice.
Nacomi Glow posvjetljujući toner za eksfolijaciju (80ml) – sadrži 7% AHA (voćne kiseline), aloe veru, niacinamide/ nikotinamid, biotin (vitamin B7) i hidrolizirane proteine kvasca. Djelovanje mu je protuupalno, eksfolirajuće. Potiče kožu na obnovu a ima i antibakterijsko djelovanje te normalizuje rad lučenja sebuma. Hemijski piling zahvaljujući voćnim kiselinama poboljšava teksturu kože i posvjetljuje diskoloracije. Ukoliko niste ranije koristili AHA kiseline u svojstvu eksfolijacije, preporučila bih postepeno navikavanje kože. Kako bi bolje upratili reagovanje kože na novi proizvod, nanosila bih ga navečer i to samostalno – ukoliko se pojave nježni trnci koji su normalna reakcija na kiseline, da ih možete prepoznati. Vremenom se koža privikne a pošto ja odavno koristim kiseline u preparativi, ocijenila bih ovaj tonik čak blagim i neagresivnim. Za neke konkretne zaključke je još rano ali svakako ću tokom narednih mjeseci javiti finalne dojmove. Toner se koristi ili špricanjem na blaznicu pa potom nanošenje ili direktno na kožu (izbjegavajući područje očiju).








*PR uzorak