Pikantna pivska marinada + najbolji pileći tacosi

Pikantna pivska marinada + najbolji pileći tacosi

Pivo stvarno sve čini boljim – i pri tome uopšte ne mislim na konzumaciju pića u klasičnom smislu već na njegovu transformativnu moć u kulinarstvu. Od čarobno čokoladnog dezerta do hljeba sa savršeno mekanom sredinom a hrskavom koricom, svake godine otkrijem neku novu namjenu za pivo. Recimo da mi je ove godine revolucionarizovalo pripremu piletine a sve kroz tretiranje mesa mariniranjem. Prije svega, pivska marinada će podariti posebnu aromu površini pilećeg mesa. Također će ga učiniti sočnijim (pogotovo pileća prsa) a u nekim slučajevima i omekšati ga (npr. ako iskombinujete pivo sa izvorom bromelaina kao što je ananas).

Anatomija pivske marinade za piletinu

Dobra pivska marinada bi trebala biti isbalansirana, sa sastojcima koji se međusobno komplimentiraju i koji se lijepo slažu sa vrstom piva koju koristimo. Po pitanju bilja i začina, najčešće se koriste svježi ili osušeni, cjeloviti ili mljeveni. Pri odabiru neka vas vode začini koje inače preferirate uz piletinu. Bijeli, crveni i mladi luk – sa njima nikada ne možete pogriješiti. Okej je koristiti i bijeli luk u prahu ili granulama, samo budite senzibilni sa doziranjem. Iako je pivo kiselkasto piće, većina piva nema dovoljno niza pH koji bi izbalansirao ostale sastojke u marinadi. Zato je poželjno koristiti sok citrusa, različite vrste octa, sosove, paste, senf itd. Iako pivo ima nježno slatku aromu, poželjno je dodati malo meda, agave ili smeđeg šećera u marinadu. 

Od selekcije ulja je najbolje koristiti biljna ulja poput maslinovog ili suncokretovog dok se ulja jače arome trebaju koristiti u veoma malim količinama (poput sezamovog ili ulja kikirikija). Začini koji su ljuti su uvijek opcionalni i ovisiti će od ličnih preferenci da li ćete ih uključiti u svoju marinadu. Lično volim ljute začine tako da su sriracha i tabasco sosovi kod mene obavezni. Čili sjemenke su također odličan način da se okus “podigne” na drugi nivo. Što se tiče soli i bibera, nisu neophodni u sklopu marinade – pogotovo ne u većim količinama. Ali prstohvat svakog će lijepo uvezati sve ostale sastojke. Ako pak koristite sastojke poput soja sosa, ribljeg sosa, miso paste možete ih izostaviti. 

Savjeti za savršenu marinadu

Uvijek marinirajte piletinu u zatvorenoj posudi ili vrećicama sa ziplock ivicama. I držite marinadu u frižideru. Obično se mariniranje dešava tokom 2-12 sati a najbolje preko noći. Možete povremeno okretati piletinu tokom procesa mariniranja kako bi cijela površina bila ravnomjerno prekrivena. Nakon što iskoristite marinadu, uvijek je odbacite – nemojte od nje pokušavati napraviti sos. Ako je potrebno da imate dodatnu malu količinu marinade u svrhu preliva, onda tokom pripreme odvojite tu količinu u posebnu posudicu i držite u frižideru dok ne bude korištena. Prije prženja, piletinu izvaditi iz marinade te posoliti i pobiberiti. Količinski će omjeri koje sam koristila za marinadu biti dovoljni za 6-8 pilećih prsa ili cijelo pile. 

Pikantna pivska marinada + najbolji pileći tacosi [ recept ]

U nastavku ću sa vama podijeliti meni najdraži recept za mariniranje piletine + jedan od najboljih recepata u kojem koristim ovako pripremljena pileća prsa. Ovo nisu obični tacosi, uopšte! Upravo je pikantna pivska marinada zaslužna za naročito sočno meso i hrskavu koricu koji će uz zagrijane tortilje i fenomenalno punjenje da budu za prste polizati. Sve je jednostavno, nema teško nabavljivih sastojaka a rezultat će vas oduševiti iako je prošla sezona roštiljanja – ne sjećam se kada sam u tavi pripremila bolje tacose. 

Sastojci za pikantnu pileću marinadu

300 ml Staropramen piva, 3-4 mlada luka, 2-3 supene kašike ljutog sosa (ja sam koristila sriracha sos), 1 supena kašika meda, 1 supena kašika senfa u zrnu, 60 ml soja sosa, 60 ml maslinovog ulja, 2 supene kašike limunovog soka

Iscijediti sok limuna i odmjeriti 2 supene kašike. Isjeckati mladi luk. Dodati zajedno sa svim sastojcima u veliku posudu – imajte na umu da posuda bude dovoljno velika kako bi u nju mogli stati i pileći fileti koje ćemo marinirati. Na kraju dodati meni omiljeno za kuhanje Staropramen pivo. Mješalicom sve umutiti. Po želji (totalno opcionalno) možete dodati prstohvat kurkume, curry začina u prahu i paprike u marinadu. Dobiti će na divnoj boji. Potopiti očišćene pileće filete od žilica, poklopiti ili prekriti folijom (ako posuda nema poklopac) i ostaviti u frižideru da se marinira.

Sastojci za pileće tacose

3 tortilje (mi smo koristili kukuruzne), majoneza, senf, rotkvice, salata, kupus, kukuruz, crveni luk, paradajz, svježi peršun, dva skuhana jajeta, feferon

Nakon što smo ostavili pileće filete da se mariniraju – bilo na dva sata ili preko noći – odvojiti jedan veći ili dva manja fileta za tacose. Ispržili smo filete u tavi cca 10 minuta dok nisu dobili krasnu koricu. Potom smo ih odvojili na dasku za rezanje i izrezali ih u trakice. Potom smo tortilje zagrijali na tavi, što im poboljšava teksturu a malo i ukus. Potom smo po željama i raspoloženju punili tacose – punjenje se razlikovalo ali je zajednička nit bila fantastična marinirana piletina. Odlično se slaže uz jaja, luk, malo kukuruza i svježe sastojke poput narezanih rotkvica, paradajza, feferona i peršuna. Položeni na majonezi i senfu, prava su kombinacija iz snova. 

Pikantna pivska marinada
Pikantna pivska marinada
Pikantna pivska marinada
Pikantna pivska marinada
Pikantna pivska marinada
Pikantna pivska marinada + najbolji pileći tacosi
Pikantna pivska marinada + najbolji pileći tacosi
Pikantna pivska marinada + najbolji pileći tacosi
Pikantna pivska marinada + najbolji pileći tacosi
Pikantna pivska marinada + najbolji pileći tacosi

*u saradnji sa Staropramen

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *


Looking for Something?