
Lavanda me očarala ovog ljeta i potpuno sam inspirisana njenim nježnim cvjetićima mekane lila boje. Nisam znala da će mi se toliko ideja dopasti ali sada mi je drago što sam tri smotuljka prevezla od Blagaja do Sarajeva (hvala mama!). Ali i prije ovosezonskog druženja sa lavandom, uvijek sam joj bila sklona. Njen miris mi djeluje opuštajuće a osim što je prekrasna biljka, ona je i korisna zbog svoje ljekovitosti. Ja sam je odlučila iskoristiti i u kulinarske svrhe – nekada sam davno čitala o limunadi sa lavandom a ljeti sam sklona pripremi domaćih osvježavajućih napitaka koji su ukusni ali i dobri za nas zbog neke svoje komponente.
Do sada sam pisala recepte za Thai ledenu kafu, Matcha špricer i Mocktail sa lubenicom i ružinom vodicom – da ne spominjemo famoznu micheladu. I dok se baš radujem podijeliti sa vama način na koji sam dobila ovu krasnu nježnu ružičasto-lila nijansu limunade (bez upotrebe bojila), voljela bih se dotaći nekih podataka o voljenoj lavandi te razlozima zbog kojih je konzumiranje limunade pripremljene sa njom ljekovito, koliko i prijatno.
Lavanda (lat. Lavandula sp.)
Lavanda (lat. Lavandula sp.) je svima poznati grm s lijepim mirisnim i ljubičastim cvjetovima. Listovi su uski i srebrnkasto sivi, a biljka cvjeta na ljeto. Rod lavanda ima preko 40 poznatih vrsta. Najstarija i najpoznatija uzgojena vrsta je uskolisna francuska lavanda (Lavandula angustifolia), poznata i kao prava lavanda. Robusnija širokolisna lavanda (Lavandula latifolia) samoniklo raste uz obalu Sredozemnog mora, a najviše je ima u Španiji i Francuskoj. U novije doba na tržištu je sve prisutnija, poznata još iz starog vijeka, španska lavanda (Lavandula stoechas), različitih sorti i izrazito atraktivnog cvijeta.
Cvjetovi lavande od davnina su se koristili u kupkama, u svrhu pročišćenja tijela i duha. Koriste se još od Rimskog doba a Grci su smatrali da ova biljka dobro djeluje na širenje umnih sposobnosti, pa su imali običaj premazivati uljem od lavande čelo i tjeme. Nedavno smo naučili i da lavanda spada u skupinu nervina. Nervine su vrsta ljekovitih biljaka koje mogu dubinski da obnove nervni sistem – što znači da nas mogu opustiti. Ljekovita svojstva lavande su brojna:
- Sredstvo za smirenje – eterično ulje lavande ima umirujući miris, što ga čini izvrsnim tonikom za živce. Lavanda pomaže u liječenju migrene, glavobolje, anksioznosti, depresije, napetosti i stresa. Njen ugodan miris otklanja umor i nemir te povećava mentalnu aktivnost.
- Nesanica – lavandino eterično ulje umiruje tijelo, ugodno rashlađuje i potiče san.
- Uklanjanje ili smanjenje bolova – eterično ulje lavande izvrstan je lijek za razne vrste bolova. Pomaže kod neuralgija, bolova u vratu, djeluje na upale mišića te smanjuje mišićnu bol i napetost, utječe na reumu, uganuća, lumbago. Redovita masaža uljem lavande olakšava bolove u zglobovima.
- Urinarni trakt – eterično ulje reguliše urinarne poremećaje. Pomaže u regulisanju hormona, ublažava cistitis ili upalu mokraćnog mjehura te smanjuje grčeve.
- Dišni sistem – lavandino ulje intenzivno se koristi za dišne probleme, uključujući infekcije grla, gripu, kašalj, prehlade, astmu, začepljenje sinusa, bronhitis, laringitis. Kod tih je stanja ulje poželjno inhalirati ili nanositi na područje vrata, prsa i leđa.
- Cirkulacija – eterično ulje lavande potiče cirkulaciju u tijelu. Snižava krvni tlak i koristi se kod hipertenzije.
- Probava – ulje lavande korisno je za probavu jer povećava pokretljivost crijeva. Također, potiče proizvodnju želučanih sokova te pomaže u liječenju bolova u želucu, nadutosti, povraćanja i proljeva.
- Imunitet – redovita uporaba eteričnog ulja lavande pojačava otpornost na bolesti.
- Njega kože – zdravstvene prednosti eteričnog ulja za kožu mogu se pripisati antiseptičkim i protugljivičnim svojstvima. Dobro je za rane, posjekotine, opekline (iritacija na sunce, opekotine) te pomaže u regeneraciji i zarastanju ožiljaka.
Ugodna ukusa, lavandin čaj ima široku primjenu. Koristi se za umirenje i opuštanje te kod nesanice a djelotvoran je i kod oslabljenog imuniteta i prehlada. Ja sam čaj modifikovala te prilagodila ga ljetu – rezultat je osvježavajuća limunada sa lavandom. Iako neko za izražajniji efekat koristi ljubičastu boju za ovu limunadu, ja sam ipak htjela da bude potpuno prirodna a finalni rezultat je svakako sam po sebi toliko lijep da fotke nije trebalo posebno ni uređivati. Postoji način da se iz cvjetića lavande izvuče pigment bez ukuhavanja šećera, a u nastavku saznajte kako.
Osvježavajuća limunada sa lavandom
4 supene kašika suhih ili svježih pupoljaka lavande, 500 ml vode, sok jednog limuna, limun, limeta, bosiljak ili menta
U malu zdjelicu presuti pupoljke lavande i preko njih iscijediti sok jednog limuna. Ostaviti da se u limunovom soku natope. Što ih duže ostavite, to ćete izvući više pigmenta. Ja bih ostavila da limunov sok djeluje pola sata, otprilike. Potom proključati vodu. U šerpicu presuti cvjetove sa limunovim sokom i preliti ključalom vodom. Ostaviti da se ohladi na sobnoj temperaturi. Po želji možete zasladiti sa medom. Servirati u čašama te dodati po krišku limuna, limete i par listića bosiljka ili mente. Posuti sa još lavandinih pupoljaka i po želji ubaciti par kocki leda. Savršena je za posebne prilike, ali će uljepšati i jednostavni branč. Uživajte.





