
Ovaj recept mi “čuči” u arhivi već neko vrijeme te da je zapisan na papiru, do sada bi već skupljao prašinu – a to je zaista šteta jer je jedan od onih kojima se vraćam zbog lakoće pripreme, jednostavnosti i super ukusa. Iako sam sebi dopustila malo više prostora po pitanju hrane početkom godine, potom sam imala uspone i padove u motivaciji glede vježbanja i balansa u prehrani – proteklih mjesec dana mi se pojavila želja da malo prečistim prehranu, da ponovo uspostavim neku zdravu rutinu i raspored vježbanja te redovnih i hranljivih obroka. Nakon silnog haosa sa kojima smo se suočavali (te se i dalje suočavamo), čak i samougađanje za hedonistu poput mene nakon nekog vremena dosadi.
Ako bi se oslanjali na internet i Instagram, pomislili bi kako su svi tokom karantina i svih perioda izolacije bili iznimno motivisani i vrijedni – moj IG feed je prepun nasmijanih fitness entuzijasta sa motivacijskim citatima na svakodnevnoj bazi. Jedno sam se vrijeme pitala kako sam toliko lijena i nemotivisana, upravo zbog tog utiska da sam izrod u moru optimista i disciplinovanih ljudi. Međutim, po povratku u teretanu sam otkrila da je 99% redovnih članova i ljudi koje poznajem godinama bilo u sličnom (ako ne i istom) raspoloženju poput mene.
Ovo vam pišem ukoliko ste previše kritični prema sebi – vjerujte da niste jedini i definitivno niste u manjini. I prije svih dešavanja ove godine nije bilo lako organizovati svoj život, a sada pogotovo. Ako vam je bilo potrebno vrijeme za razmišljanje, da se posvetite nekim drugim prioritetima ili jednostavno niste mentalno bili u stanju da mislite o lifestyle odlukama – to je potpuno razumljivo. Svima nam je nekada potrebna pauza od svega.
Mislim da smo svi uvidjeli na prilično brutalan način značaj zdravlja i moje je viđenje da se više nego ikada isplati biti samosvjestan te posvećen unaprijeđenju upravo njega. Od suplementacije, šetnje na suncu i svježem zraku, fizičke aktivnosti pa do obroka koji nam organizmu pružaju potrebne nutrijente – to je osnova za zdravo i sretno ljudsko biće. Upravo taj način razmišljanja me trgnuo iz letargije u kojoj sam se nalazila. I malim koracima, poput ovog chia parfait recepta, utirem put ka zdravijoj i boljoj svakodnevnici. Barem onom dijelu koji mogu kontrolisati.
Chia parfait sa džemom od jagoda (bez dodatog šećera)
Sastojci za vanilija chia puding:
200 ml AdeZ Rockin’ Rice, 3-4 supene kašike chia sjemenki, 1 kafena kašika meda, 1/2 kafene kašike ekstrakta vanilije, granola/ kornfleks/ zob, tamna čokolada (min 70% kakaa), korica narandže i limuna
Sastojci za džem od jagoda:
3-4 šake svježih jagoda (možete uzeti jednu korpicu na pijaci – pola odvojiti za džem a drugu polovicu za serviranje), 1 supena kašika meda, 1 supena kašika svježeg soka od limuna, prstohvat cejlonskog cimeta u prahu (po želji), prstohvat himalajske soli, 1/2 kafene kašike ekstrakta vanilije (po želji), kokosovo brašno
Chia parfait počinjemo sa pripremom chia pudinga. Za njega možete koristiti vodu, obično mlijeko ili supstitut poput AdeZ-a. Pošto mi stomak umije odreagovati na mlijeko tokom visokih temperatura, pokušavam da ga što je češće moguće zamijenim drugim vrstama biljnih mlijeka. Vi to naravno ne morate učiniti – vodite se vlastitim potrebama i preferencama. Napomena: ukoliko vam je puding rijeđi, slobodno možete dodati još chia sjemenki. A ako je previše gust, najlakše je dodati koju supenu kašiku AdeZ rižinog mlijeka. U posudici sam pripremala vanilija chia puding gdje sam prvo dodala chia sjemenke, potom ulila AdeZ rižino mlijeko, ekstrakt vanilije i med. Med možete u potpunosti izostaviti ako želite da slatkoća dolazi isključivo od džema sa kojim ćemo puding kompletirati.
Chia puding treba povremeno miješati prvih 5-10 minuta. Ovo će razbiti sve eventualne grudvice te će chia sjemenke biti ravnomjerno raspoređene. Miješanjem spriječavamo da chia sjemenke padnu na dno posude (ili čaše) a ne želimo da one budu na dnu a na vrhu da ostane tečni dio tj. da dođe do razdvajanja. Također ovaj korak pomaže da se puding prije zgusne. Ukoliko želite ekstra gust i kremast puding, možete dodati malo kokosovog mlijeka iz konzerve koje će odraditi posao. Čak i ako vam se tekstura chia sjemenki ne dopada a želite iz njih izvući dobrobiti nutrijenata, uvijek puding možete izblendati čime ćete dobiti teksturu klasičnog pudinga. Poželjno je ostaviti puding da odstoji 1-2 sata ili još bolje, preko noći.
Priprema džema od jagoda bez dodatog šećera je veoma jednostavna i nakon što ga jednom napravite, btii će vam jasno da nema potrebe više uzimati kupovni. A zašto baš jagode? U članku o crvenim namirnicama sam dala par razloga.
U šerpicu staviti oprane i narezane jagode, med i sok od limuna. Zakuhati na srednje jakoj vatri pa ostaviti da lagano vrije 10-15 minuta (dok jagode ne omekšaju). Još malo zgnječiti jagode do željene teksture i gustoće. Dodati so i cimet te dobro izmiješati. Još malo kuhati, nepokriveno, dok se smjesa ne zgusne (oko 5 minuta). Zatim maknuti sa vatre i ostaviti džem da se malo ohladi, oko 10 minuta. Dodati ekstrakt vanilije, malo narendane korice limuna, pa opet dobro izmiješati.
Pripremiti čaše za serviranje. Možete prvo redati kornfleks a potom chia puding, ili obratno – uliti chia puding i tek onda posuti kornfleks. Preko ta dva sloja kašikom dodati džem od jagoda. Ukrasiti komadićima tamne čokolade, svježim jagodama, zobi i narendanom koricom narandže i limuna. Chia parfait sa džemom od jagoda (bez dodatog šećera) je serviran!








*iako su brojni recepti na blogu nastali u saradnji sa AdeZ biljnim napicima, ovaj je proizvod isključivo moje razigranosti u kuhinji. Do sada ste (hopefully) primjetili da kod mene nema razlike da li je članak sponzorisan ili ne – svakom pristupam sa istom posvećenošću, ljubavi i transparentnosti. Tu su da uživamo u njima. Prijatno 🙂