Zašto je dobro piti jabukovo sirće

Zašto je dobro piti jabukovo sirće

Svjesna sam da fokus na zdravlju nikada nije bio važniji  nego je to danas no, također sam svjesna da  svaka čitateljica ovog bloga odavno zna koliko su bitne zdrave odluke na svakodnevnoj bazi te ih implementira već jedno određeno vrijeme. Svi se nalazimo ovdje sa razlogom a to su zajednički interesi i vrijednosti. Bez obzira da li ste dugogodišnja čitateljica (ili čitatelj) ili smo se upoznali upravo sada – želim da vas pozovem na podsjećanje brojnih članaka fokusiranih na našu sveopštu dobrobit a pronaći ćete ih mnogo u bogatoj arhivi. Od probiotika, vitamina, adaptogena, antioksidansa, minerala pa do hormonalnog balansa i fizičke aktivnosti – brojni su načini kojima možemo ojačati svoj organizam i imunitet te tijelu i umu donijeti potrebni mir.

Iako pripremam članak o jednom dodatku prehrani za koji sam sigurna da mnogi nisu čuli, danas sam ipak odlučila da se podsjetimo jedne skromne namirnice koja krasi svaku kuhinju a može nam biti od velike koristi. Nekada su male i jednostavne stvari najbolje a jedna od njih je i jabukovo sirće.  Praksa korištenja jabukovog sirćeta je stara koliko i upotreba ricinusovog ulja. Riječ je o tradicionalnom kućnom “receptu” koji se održava sve do danas te uspješno odolijeva svim sumnjama i kritikama. Jabukovo sirće donosi mnoštvo dobrobiti koja uključuju održavanje linije, snižen šećer u krvi te poboljšanje simptoma dijabetesa. A najbolje od svega je što za sve te super stvari jedino što trebamo učiniti jeste da ubacimo par kašika jabukovog sirćeta u dnevnu prehranu. 

Zašto je dobro piti jabukovo sirće?

Jabukovo sirće se dobija od mljevenih jabuka. U suštini, potrebne su jabuke i šećer. Nepasterizovano jabukovo sirće sadrži talog poznat i kao “mother” ili “majka” koje daje sirćetu pomalo zamućen izgled. Jabukovo sirće se dobija kroz dva procesa fermentacije. U prvoj fazi fermentacije, šećeri s pretvaraju u alkohol. U drugom procesu fermentacije se alkohol pretvara u sirće zahvaljujući octenim bakterijama (acetobacter). Ovaj proces je rezultat sirćetne i jabučne kiseline. I upravo su te kiseline zaslužne što sirće ima kiseo ukus, prema čemu i sam naziv nosi značenje “kiselo vino” tj. ocat ili sirće. 

Blagotvorna svojstva jabukovog sirćeta su prisutna zbog tih kiselina koje prirodno nastaju. Iako djeluje kontraproduktivno, kisela priroda sirćeta je ta koja ima alkalizirajući efekat na tijelo po konzumaciji. Ove kiseline također povećavaju sposobnost tijela da apsorbuje važne minerale iz hrane koju jedemo, dok istovremeno usporava apsorpciju šećera.  Pored sirćetne i jabučne kiseline ono sadrži i minerale, vitamine te esencijalne aminokiseline. Njegov bitan sastojak je i kalij, kojeg sadrži u velikoj mjeri. On spada u elektrolite odgovorne za protok elektriciteta u tijelu. Utiče na pravilan rad mišića, crijeva, kao i na srčani ritam.

Olakšanje probave: klinička istraživanja su pokazala da jabukovo sirće može poboljšati probavu ukoliko ga konzumiramo prije obroka. Pošto djeluje alkalizirajuće, može olakšati simptome refluksa kiseline, žgaravicu dok ujedno pomaže pri razgradnji hrane tj. definitivno olakšava probavu.

Upaljeno grlo i infekcije gornjeg respiratornog sistema: pošto se vjeruje da ima antibakterijsko djelovanje, korištenje jabukovog sirćeta djeluje obećavajuće pri tretiranju upaljenog grla te infekcija gornjeg respiratornog sistema. Samo grgoljanjem su mnogi prijavili da se bol smanjila a oporavak ubrzao.

Alkaliziranje tijela (pH): jabukovo sirće zajedno u kombinaciji sa balansiranom prehranom i značajnim udjelom povrća može pomoći da se tijelo alkalizuje. Alkalizirano tkivo znači da je u tijelu više kisika, što stvara okruženje u kojem je inhibiran tj. spriječen rast patogena (gljivice, bakterije, paraziti). Kao dodatak tome, alkalni pH pomaže kod smanjenja upalnih procesa, poboljšanja koštanog zdravlja, može djelovati povoljno po hormonalni balans te pročistiti toksine. 

Poboljšanje zdravlja kože: naša koža je direktni odraz zdravlja želuca, poput njegovog je ogledala. Tako da ukoliko poboljšamo probavu uz pomoć jabukovog sirćeta, usput pomažemo i koži. Benefiti za kožu se odnose na akne, ekcem, psorijazu, osipe i rozaceu.

Šećer u krvi: brojna istraživanja su došla do zaključka da jabukovo sirće može biti koristan pomagač pri smanjenju šećera u krvi. Studija iz 2004. je citirana u publikaciji Američke dijabetološke fondacije pod nazivom “Diabetes Care”. Sadržaj ukazuje da uzimanje jabukovog sirćeta prije obroka dramatično smanjuje skokove inzulina i glukoze koji se obično pojave nakon obroka. 

Regulisanje kilaže: odavno se priča o tome koliko jabukovo sirće pomaže kod skidanja viška kilograma ali i održavanja vitke linije. U jednoj studiji su učesnici konzumirali dvije supene kašike jabukovog sirćeta prije dva obroka dnevno. Nakon završenog perioda od četiri sedmice, učesnici su izgubili u prosjeku 1-2 kilograma. 

Kardiovaskularno zdravlje: zbog udjela sirćetne kiseline, istraživanja su pokazala da jabukovo sirće može sniziti krvni pritisak. Istraživanje iz 2006. godine je dokazalo da jabukovo sirće direktno utiče na smanjenje holesterola u krvi laboratorijskih pacova. 

Kako uzimati jabukovo sirće?

Najlakši način kako ubaciti jabukovo sirće u svakodnevnu rutinu jeste da se svako jutro ili prije svakog obroka popije jedna supena kašika razrijeđena u vodi. Još jedna ideja je soku jednog limuna sa toplom vodom dodati jabukovo sirće. U kombinaciji možete koristiti i cimet. Za dodatnu porciju hranljivih sastojaka u vodu sa jabukovim sirćetom možete dodati kašiku meda ali oni koji žele da regulišu holesterol neka izostave med. Možete ga koristiti u kuhanju te istražujem i sama par recepata za miso sos dok je u međuvremenu svakako bio dio sezonskih salata u mojoj kuhinji.

Da li je neophodno da koristimo samo organsko jabukovo sirće?

Ne, ovog puta to nije potrebno. Bilo koje jabukovo sirće će da ima isti efekat (pasterizirano ili nepasterizirano, organsko ili komercijalno), jer su sirćetna i jabučna kiselina te koje pružaju sve zdravstvene benefite i oni uopšte nisu povezani sa mutnim talogom.

Još jedna stvar koju je dobro znati ukoliko se odlučimo da jabukovo sirće svaki dan konzumiramo jeste da pokušamo da rastvor sa vodom pijemo na slamku ili ukoliko to nije moguće, da zube isperemo vodom odmah potom. Razlog je što jabukovo sirće kao i limunska kiselina mogu oštetiti zubnu gleđ. Izbjegavajte da perete zube 30 minuta nakon ispijanja sirćeta.

Oprez

Ako imate Helicobacter pylori,  sirće može samo da vam pogorša stanje. U tom slučaju ga nemojte konzumirati na navedeni način jer poenta je da izvučemo blagotvorno djelovanje iz neke namirnice a ne da dobijemo kontraefekat. 

Aprilski izazov!

Ja sam tokom marta tek povremeno ujutro uzimala jabukovo sirće sa toplom vodom odmah po buđenju i na dane kada sam to pila, osjetila sam da imam više energije nego inače. To je bilo baš primjetno ujutro jer nisam “jutarnji tip” osobe tako da se brzo uočila promjena. Tokom aprila sam odlučila da svako jutro, svih trideset aprilskih dana pijem jabukovo sirće. Ukoliko želite, možete mi se pridružiti izazovu koji bi se mogao pretvoriti u fitness izazov pošto sam nabavila sobno biciklo i tegove za kućne vježbe. Vidjeti ćemo kako će ta kombinacija da djeluje. Nastojati ću da iskoristim ovaj period samoizolacije za nešto konkretno i korisno a o napretku ću tokom mjeseca da više izvještavam preko Storija.

Zašto je dobro piti jabukovo sirće

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *


Looking for Something?