
Morska riba zauzima vrlo važno mjesto u prehrani i jedno je od osnovnih karakteristika mediteranske prehrane kao modela zdrave prehrane. Pored toga, uopšte nije dovoljno zastupljena u prehrani – pogotovo u balkanskim zemljama ljudi nemaju naviku da pripremaju često jela sa ribom koja je odličan izvor proteina, vitamina i minerala. Kako bih malo inspirisala da se to promijeni, danas imamo na blogu recept sa bijelom morskom ribom – škarpinom. Škarpina je dobar izvor proteina i ima mali udio zasićenih masti, a izvor je i omega-3 masnih kiselina.
Od ribe najčešće pripremam losos a škarpinu lično volim pripremati kao alternativu za bakalar. Mi je kupujemo u ribarnici u formi očišćenih fileta tako da je priprema ove ribe za obrok apsolutno minimalna. Naravno, možete je pripremati na roštilju ili u tavi, ali nama se najviše dopada umotana u foliji i ispečena u rerni. Za razliku od pržene ribe u tavi, pečenjem u foliji sve što je u foliji ostaje u foliji, odnosno ribi. Meso bude tako mekano – djeluje kao da je skuhano a ne pečeno. Škarpina je izvrsnog ukusa, veoma blaga za probavu tako da je mogu ovako spremljenu preporučiti baš svakome.
Crna riža, koja je poznata još pod nazivima divlja i zabranjena riža, mi privlači pažnju već duže vrijeme te sam uspjela nabaviti pakovanje prije početka cijele ove priče o pandemiji. Cijena joj je veoma visoka te da danas idem u kupovinu, sigurno bih dva puta razmislila da li je nabaviti. Spada u one malo ekstravagantnije namirnice koje sigurno nisu neophodne ali moram priznati da je lijepo u jelovnik unijeti nešto novo i drugačije – makar to bila varijacija poznatog ugljikohidrata kakav je riža. Osim cjenovno, crna riža se dosta razlikuje od svih drugih vrsta riže koje sam isprobala. Kuhanje traje duže, ukusom i teksturom je negdje na pola između riže i bulgura, voda koja se ispire nakon kuhanja je ljubičasta a o crnoj boji da ne govorimo – potpuno odskače od svega drugoga u kuhinji.
Crne i ljubičaste namirnice već prepoznajemo kao one prepune antioksidansa antocijanina koji im i daje tu tamnu boju. Jedno je istraživanje pokazalo kako kašika zabranjene riže ima jednak udio antocijanina kao ljubičasto supervoće – borovnice. Počinje me inspirisati da napravim neki serijal na temu boja određenih namirnica. To je definitivno ideja o kojoj razmišljam.
Sočna pečena škarpina sa crnom rižom
200 grama crne riže, za dvije osobe po jedan filet škarpine od cca 200 grama, 1 avokado, 50 grama rukole, 3-4 manja paradajza, bijeli luk, mladi luk, feferon, paprika, peršun, 1/2 narendane mrkve, bučino ulje, curry u prahu, čili sjemenke, himalajska so, crni biber, vinski ocat
Čitala sam da se crna riža preporučuje namakati u vodi po sat vremena prije kuhanja kako bi se uklonio škrob te da ne bi bila ljepljiva, ali na pakovanju crne riže koju sam ja kupila nije bio potreban nikakav dodatni korak – samo je naznačeno kuhanje od 18 minuta. Ja sam je kuhala malo duže, tačno 20 minuta, i ispala je savršeno. Nije tvrda kako sam očekivala s obzirom da sam čitala kako se treba kuhati i po sat vremena ako izostavimo namakanje u vodi – u mom slučaju to nije bilo tako. Ima lijepu teksturu koja me podsjeća pomalo na bulgur, miris joj je blag a ukusom nije previše drugačija od regularne riže – možda ima mrvicu orašastu aromu koja je veoma prijatna.
Prije pripreme škarpine smo rernu zagrijali na 200°C. Škarpinu smo začinili nasjeckanim česnom bijelog luka, krupnom morskom solju te smo izmljeli crni biber u zrnu. Potom smo je umotali u aluminijevu foliju, položili tako umotana dva fileta u tepsiju pa stavili u zagrijanu rernu da se peku 40 minuta. Kada je škarpina bila ispečena i nakon što smo odmotali foliju, vidjeli smo da su svi sokovi sačuvani a riba je bila nevjerovatno meka – kao da je skuhana.
Uz svaki filet smo servirali po cca šaku skuhane crne riže koju smo začinili narezanim feferonom na kriškice, paprikom na kockice, mladim lukom, svježim peršunom i malo narendane mrkve. Uz svaku porciju smo servirali i polovicu narezanog avokada koji smo posuli čili sjemenkama a file škarpine sa malu curryja u prahu. Po želji dodati još malo bibera i soli. Prateća salata su bili paradajzi i oprana rukola preliveni bučinim uljem, vinskim octom, morskom solju i biberom.
Ukusi se tako lijepo slažu – ja sam baš ostala oduševljena ovom kombinacijom na tanjiru a uvijek se mogu praviti zamjene – zelena salata umjesto rukole, na primjer basmati riža umjesto crne, maslinovo umjesto bučinog ulja ali bih škarpinu definitivno ostavila netaknutu. Uživajte.









