Ljekovita svojstva klinčića + recept za aromatični čaj od klinčića

Ljekovita svojstva klinčića

Zdravlje nije skupo – ali moramo biti pametni kako bi maksimalno iskoristili ono šta nam priroda daje u svrhu zdravlja. Jedan od najjeftinijih začina na koji čak ni ja nisam nešto posebno obraćala pažnju je klinčić. Domaći je azijskim zemljama poput Indonezije, Pakistana pa čak i dijelovima Istočne Afrike – ljekovita svojstva klinčića su odavno priznata i cijenjena. U neka od njih se ubrajaju potpomaganje probave, jačanje imuniteta ali i stavljanje dijabetesa pod kontrolu. Kličić također posjeduje antimikrobno i antimutageno svojstvo, potom je efektan u borbi protiv oralnih oboljenja i počela sam praksu da barem jednom dnevno žvačem jedan klinčić. 

Bourgeon Floral de Clou de Girofle, Bouton Floral de Clou de Girofle, Caryophylli Flos, Clavo de Olor, Clous de Girolfe, Ding Xiang, Feuille de Clou de Girofle, Fleur de Clou de Girofle, Flores Caryophylli, Gewurznelken Nagelein, Girofle, Giroflier, Huile de Clou de Girofle, Kreteks, Lavang, Lavanga, or Tige de Clou de Girofle

Šta je ustvari klinčić?

Klinčić je popularan u svojstvu poboljšanja ukusa jelima, pogotovo u Aziji – može se reći da je kulinarski temelj u brojnim kuhinjama Azije. Klinčić je ustvari osušeni pupoljak cvijeta sa drveta Syzygium aromaticum. To drvo pripada biljnoj porodici Myrtaceae. U pitanju je zimzelena biljka koja raste u tropskim i subtropskim područijima. Klinčić je biljka od koje se mogu iskoristiti i osušeni pupoljci, i peteljke, i lišće kako bi se koristili u medicinske tj. ljekovite svrhe. Ulje klinčića je poznato po svojim drevnim medicinskim svojstvima. Na latinskom se zove i clavus, što znači ekser, na koji i liči. 

Kao i mnogi drugi začini koji potiču iz Azije, i klinčić ima svoj historijat. Tokom  13-og i 14-og stoljeća, klinčićem se trgovalo i prenosili su ga trgovci skroz od Indonezije pa do Kine, Indije, Perzije, Afrike i do Evrope. Tokom tog perioda, klinčić je bio visoko cijenjen i skupocjen. Samim tim je započeo rat za monopol nad proizvodnjom i distribucijom ovog začina. Mnogi su se ratovi vodili a ultimativni cilj su bila Maluku ostrva, tokom srednjovjekovnih ali i modernih vremena. Nizozemska je izašla kao pobjednik te je imala vlast nad Maluku ostrvima jedan dugi period. Danas se klinčić smatra vrijednim komercijalnim usjevom širom svijeta. Njegov specifični miris možete osjetiti u brojnim pastama za zube, sapunima, parfemima ali i kozmetici.

Kako se klinčić koristi

Klinčić ljudi koriste hiljadama godina u Indiji i Kini, ne samo kao začin i dodatak prehrani već i kao lijek za brojna oboljenja. U kineskoj se medicini klinčić koristi kao lijek za zubobolju i loš dah (halitozu). Mljeveni klinčići se tradicionalno nanose na manje porezotine i ogrebotine, kako bi ubrzali proces zacjeljivanja kože. Čaj od klinčića je popularan topli napitak za ublažavanje problema za probavom. Ulje klinčića se koristi za olakšavanje glavobolje, nadutosti ali i (interesantno), za tretiranje strija. Ovo nikada nisam ranije isprobala ali nakon ove spoznaje bih mogla. Također se ulje klinčića koristi kao repelent za insekte (par kapi u vodi navodno je veoma efikasno).

Nutritivna vrijednost klinčića

Sastav klinčića je raznovrstan – u njemu se nalaze ugljikohidrati, proteini, energija i dijetalna vlakna. Minerali unutar klinčića uključuju kalij, kalcij, natrij i magnezij. Od vitamina sadrži vitamin E, niacin i folnu kiselinu. Tu se također nalaze i fosfor, željezo, cink, vitamin C, tijamin, riboflavin te vitamin A i K. S obzirom da se klinčić količinski koristi veoma malo  – iako je bogat nutrijentima – šansa je da se malo od njih unosi u organizam zbog same prirode i načina korištenja ovog začina. 

Bioaktivne supstance u klinčiću 

Prema istraživanju koje je sproveo profesor Tom Mabry sa Univerziteta u Teksasu (Austin), određene su bioaktivne komponente izolovane iz ekstrakta klinčića poput flavonoida, heksana, metilena, hlorida, etanola, timola, eugenola i benzena. Ove biohemikalije posjeduju različita svojstva kao što su antioksidativna, antimikrobna i protuupalna.

Ljekovita svojstva klinčića

  • liječi nesanicu
  • djeluje umirujuće na nervni sistem, otklanja anksioznost, tjeskobu i napetost
  • regulira šećer u krvi
  • smiruje upale
  • njegova toplina potiče znojenje i može pomoći kod vrućice 
  • potiče izlučivanje sluzi (služi kao ekspektorans) te pomaže kod spriječavanja prehlada i drugih infekcija
  • iako je ulje čajevca popularnije za tretiranje akni, i ulje klinčića pomaže – naročito djeluje protuupalno na  P. acnes bakterije
  • djeluje ublažavajuće i na kožne lišajeve
  • liječi upalu usne šupljine i grla 
  • ublažava bol, pogotovo zubobolju
  • ublažava bolove u mišićima te ga je dobro koristiti za masažu
  • pomaže i kod liječenja artritisa
  • uništava bakterije
  • uklanja mučninu i povraćanje
  • pomaže kod ublažavanja problema uslijed čireva na želucu
  • postoje indikacije da bi moglo biti korisno kod tretiranje problema uslijed trovanja hranom
  • pomaže kod grčeva i nadutosti te moguće da pomaže kod PMS simptoma
  • pomaže radu jetre
  • reguliše šećer u krvi
  • zbog udjela eugenola i mangana pomaže da kosti budu jake i otporne

Testirajte svoj klinčić

Da biste provjerili kvalitetu klinčića, ubacite ga u čašu vode. Ako pluta okomito, dobar je – plutanje je znak da sadrži kvalitetna i ljekovita ulja kojima duguje svoju efikasnost. Ako pluta vodoravno ili potone u čaši, to je znak da ga ne trebate koristiti (star je). 

Klinčić u kulinarstvu

Osim što je neizostavan začin za zimi popularno kuhano vino ili fantastični indijski masala chai (klik za recept!), klinčićem se aromatiziraju brojna slatka i slana jela. Bogato začinjeni kolači, keksi, pudinzi ili slatki hljebovi nerijetko u svojem receptu sadrže klinčić u kombinaciji s cimetom, a ponekada i đumbirom. Klinčić izvrsno povezuje okus jabuka i krušaka pa se koristi u pripremi pita i torti od jabuka i krušaka ili voćnih kompota. S obzirom na to da je njegov okus vrlo intenzivan, bitno je da ga pri kuhanju postepeno i pažljivo doziramo. Isto tako, u očišćenu glavicu luka može se utisnuti nekoliko klinčića pa dodati riži prilikom kuhanja. Klinčić je prisutan u mnogim kombinacijama začina, npr. u mješavini za kiseljenje povrća ili u mješavini začina za pečenje.

Najbolje ga je kupovati u cjelovitom obliku, jer pakiran u prahu brzo gubi okus i miris + njegova ljekovita svojstva propadaju. Cijele klinčiće se preporučuje potrošiti u roku od godinu dana, a mljevene unutar šest mjeseci. Sprema se u zatvorene posude i drži na suhom i tamnom mjestu. 

Kako napraviti i dozirati čaj od klinčića?

Za čaj od klinčića najbolje bi bilo da koristite cijele klinčiće. Potrebni sastojci:

1 litar vode, 1 supena kašika cijelih organskih klinčića, stevia ili med po izboru

Kao i za svaki drugi čaj, držite litru vode na vatri do razine da skoro prokuha i tada u nju dodajte kašiku  klinčića. Ostavite da stoji i staloži se barem 20 minuta. Procijedite čaj. Možete ga piti toplog ili hladnog. Jedna litra vode dovoljna vam je za 4 šoljice čaja. Pripazite da čaj od klinčića ne pijete previše. Ako ga pijete kroz cijelu sedmicu, napravite pauzu od dva dana.

Tretman za glavobolju

Izmeljite par klinčića u mlinu za kafu (ili kupite mljeveni klinčić – u tom slučaju koristite prstohvat), i pomiješajte sa prstohvatom himalajske soli. Ovu mješavinu rastopiti u čaši mlijeka. I ova mješavina prilično brzo i efikasno uklanja glavobolje.  

Mjere opreza

Djeca, trudnice i dojilje ne bi smjele nikako koristiti klinčić. Ako ne spadate u ove skupine, zdravi ste i namjeravate klinčić koristiti u malim količinama, ne bi trebalo biti problema. Na primjer, priprema mafina koji u sebi sadrže mljeveni klinčić neće predstavljati opasnost. Ali je ipak potrebno biti oprezan u slučaju da se konzumiraju velike količine, pošto je ovo veoma moćan začin. Klinčić ne smijete koristiti niti dvije sedmice prije bilo koje operacije. Osobe koje imaju problema sa grušanjem krvi ne bi uopšte trebale koristiti klinčić. Ulje klinčića nanositi unutar usta i na desni treba izbjegavati. Klinčić može imati i negativna dejstva u kombinaciji sa lijekovima poput ibuprofena (Brufen) ili aspirina. Osobe koje boluju od hipoglikemije ga ne smiju koristiti. Da li ste alregični na kličić možete odmah znati ukoliko uočite reakciju na koži te ga u prahu ne smijemo udisati. Svjetska Zdravstvena Organizacija (WHO) preporučuje zdravim osobama konzumaciju ulja klinčiča maksimalno do  2.5 mg po kilogramu tjelesne težine. 

clove
Ljekovita svojstva klinčića
Ljekovita svojstva klinčića

2 Comments

  1. SKay
    15 Novembra, 2023 / 1:43 pm

    Šta radimo sa tim klinčićem koji žvaćemo, progutamo ga ili…?

    • selma
      Autor
      15 Novembra, 2023 / 1:48 pm

      Da, da, slobodno ga možemo progutati.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *


Looking for Something?