
Upravo u svom rokovniku pokušavam dati strukturu mjesecu martu – i generalno, ali ponajviše glede sadržaja na blogu. Još od prošle godine se uveliko oslanjam na zapisivanje svega i svačega, od šoping liste za ručak, evidencije radnih dana (i noći) te slobodnih dana, vođenje fitness dnevnika pa do rasporeda za objavu članaka na blogu. I pregledom svog rokovnika sam došla do zaključka da je februar bio prilično fokusiran na njegu lica – što je dobra stvar, jer sam napokon kompletirala znanje na određenim poljima koja se tiču osjetljive kože.
Tokom marta bih voljela dovršiti još par preparativnih ali i dekorativnih članaka ali se i vratiti pripremi recepata. Tačno mi je nedostajala naša mala rutina, kada se Ado i ja probudimo, otiđemo u nabavku sastojaka i narednih par sati zajedno provedemo u kuhinji rosnih prozora isprobavajući sastojke, gurkajući se dok dohvaćamo začine sa polica. Rezultat naših malih kulinarskih pustolovina uvijek volim podijeliti u ovom malom kutku u kojem se trenutno nalazimo vi i ja dok čitate ove natipkane rečenice.
Bila sam inspirisana lososom a željela sam obrok koji će organizmu donijeti potrebne nutrijente i hidrataciju, pogotovo u ovom prelaznom periodu viroza. Imala sam u mislima jelo “na kašiku” koje se pretvorilo u jelo “na viljušku” ili čak “na štapiće”, pošto ima prizvuk Azije a tako je lijepa i prijatna fuzija ukusa, mirisa i boja. A losos je definitivno voljen na ovom blogu pa se rado prisjećam recepata za losos sa batatom, losos sa povrćem i kuhanim krompirom ali i sendvič od dimljenog lososa (njam!).
Recept dana tj. recept za losos mariniran u hoisin sosu sa rižinim rezancima se uvijek može izmijeniti i prilagoditi – neke sastojke uopšte nećete “morati” da koristite, sos je opcionalan i možete ga preskočiti. Ja sam htjela isprobati malo drugačiji način pripreme ribe, poigrati se sa sastojcima i začinima koji nisu uobičajeni. Vi to, naravno, ne morate učiniti – jelo će u oba slučaja biti izuzetno ukusno te prava stvar da ojačamo imunitet.
Losos mariniran u hoisin sosu sa rižinim rezancima
Sastojci za sos/ marinadu; 5 supenih kašika soja sosa, 60 ml vode, sok pola limete, 4 supene kašike susamovog ulja (ako ga ne možete pronaći možete ga zamijeniti tahinom, maslinovim ili kikiriki uljem), 2 supene kašike meda, 3 česna bijelog luka, 1 supena kašika nasjeckanog svježeg đumbira, 3 supene kašike hoisin sosa, 2 supene kašike kikiriki putera
*ovako pripremljena marinada može biti dovoljna za 2-4 fileta lososa, ovisno o veličini
cca 200 grama lososa (jedan srednje veliki file za jednu osobu, ukloniti kosti), 100 grama sitnih rezanaca od smeđe riže (mogu naravno i regularni rižini nudlsi), 1 supena kašika biljnog ulja po želji, šampinjoni, mladi luk, kukuruz, 2 jaja, čili sjemenke, mljeveno zrno crnog bibera, peršun, slani kikiriki (opcionalno), limeta, sriracha sos
Kao što sam spomenula, losos možete pripremiti kako ga i inače pripremate – ova riba je veoma zahvalna i lagana za prženje upravo zahvaljujući svojoj prirodnoj masnoći. Ta masnoća joj daje krasan, raskošan ukus, da ne spominjemo koliko je zdrava + za prženje vam ulje nije ni potrebno. Ali ono što ovaj recept čini posebnim je marinada – tačnije, glavni sastojak marinade.
Riječ je o hoisin sosu koji je pa recimo tradicionalna glazura za meso (pogotovo ribu) u kineskoj kuhinji a koristi se nekada kao umak. Tamne je boje a slatko-slanog ukusa. Možete pripremiti i sami ali ja sam uspjela pronaći pakovanje kupovnog u Bingu. Ako inače volite ukus teriyaki piletine na primjer, onda je velika šansa da će vam se dopasti i hoisin sos (malo je slađi od soja sosa).
Marinadu je lako pripremiti; soja sos, hoisin sos, vodu, limetu, susamovo ili ulje kikirikija, med, bijeli luk, đumbir i kikiriki puter u posudici pomiješati – ili još bolje, smiksati u blenderu. Ali ako vam se ne dopada neki od sastojaka ove marinade ili jednostavno nemate sve sastojke, sasvim je uredu kupiti hoisin sos te isprženi file lososa na kraju premazati sa kašikom sosa – čisto da vidite da li vam aroma odgovara. Ja sam u plastičnu vrećicu ubacila file lososa, jednu trećinu sosa, izmućkala sadržaj vrećice i ostavila je u frižideru na 30 minuta. U međuvremenu, bacila sam se na pripremu rezanaca od smeđe riže (kineski rezanci). I regularni nudlsi će poslužiti, ja sam koristila baš ove jer mi se dopada njihova tekstura ali i ukus.
U grill tavi zagrijati biljno ulje po želji (ja sam koristila mrvicu spreja za kuhanje). Izvaditi marinirani file lososa s time da sam višak sosa uklonila s filea te ga onda položila na zagrijanu i blago nauljenu tavu. Pržila sam losos 3 minute tj. dok se nije uhvatila smeđa korica na dnu, potom sam ga okrenula na drugu stranu i pržila još 2 minute na srednje jakoj vatri. File sam prebacila na tanjir i ostavila da se malo ohladi. Na tavi je ostalo malo marinade kojoj sam dodala skuhane rižine nudlse i malo vode u kojoj su se kuhali. Propržila sam ih na tavi u marinadi na neke 2-3 minute.
U posudi servirati sa nasjeckanim mladim lukom, kojim zrnom kukuruza ili slanim kikirikijem, teksture radi. A ako želite da obrok bude mega hranljiv, dodajte skuhano jaje, par kriški šampinjona, sameljite par zrna crnog bibera te pospite prstohvat čili sjemenki. Položiti sada već na sobnoj temperaturi ohlađeni file lososa uz koji list svježeg peršuna te servirati uz kriške limete i dašak sriracha sosa.








