
Jade Roller vs Gua Sha : u čemu je razlika?
Već sam pisala o gua sha masaži (klik ovdje) koja je potakla moju zainteresiranost za tematiku masaža sa kristalima i kamenjem. Istovremeno su mi u toaletnom ormariću stajali jedan do drugog i roler od žada, i gua sha kamen od žada. Prvo sam posegnula za rolerom jer djeluje zanimljivije u odnosu na obični kamen ali osjećala sam se pomalo blesavo povlačeći ga gore-dole ispred ogledala. Veoma brzo sam se ohladila od ideje, toliko da gua sha nisam dotakla još jedan mjesec dana. Potom sam vidjela tutorijal u instagram storijima – za oko mi je zapalo što je nakon tretmana koža djelovala zategnutije i prokrvljeno. To me inspirisalo da i sama pokušam gua sha masažu u kombinaciji sa bakuchiol uljem. I zaista ne znam kako vam objasniti zašto mi se više dopao gua sha, ali jeste.
Svjesna sam da je efekat trenutačan ali svidjelo mi se što je potakao cirkulaciju lica, slično se zarumenilo kao nakon vježbanja. A super mi je i što znam da će i ulje koje koristim biti efikasnije u kombinaciji sa njim. Dopada mi se što zagrijava lice dok roler od žada doživljavam kao elaborirane vrećice od čaja ili kriške krastavca na licu. Hladi, to je definitivno. Pomoći će kod smanjenja natečenosti kome je to već potrebno ali je roler ograničene kretnje – nemam dojam da obrgli sve linije i obline lica kao gua sha. Ali prije nego donesete svoj sud, hajde da usporedimo koje su objektivne prednosti i mane ova dva pomagala u preparativi lica.

Roler od žada ili gua sha masaža lica : sličnosti
- pomažu kod limfne drenaže
- eliminišu toksine
- poboljšavaju cirkulaciju i ton kože
- smanjuju natečenost
Zbog sličnosti mnogi vjeruju da preference glede vrste masaže su te koje presuđuju koji od ova dva “alata” za masažu će nam biti favorit. Korištenje obično započinje od vrata, sredine brade sa pokretima koji klize ka kosi. Pri tome nije loše procijeniti kojem dijelu lica je potrebna posebna pažnja. Na primjer, ako se po buđenju osjećate natečeno u području očiju, malo više vremena i strpljenja posvetite tretiranju tih regija.
Roler od žada ili gua sha masaža lica : razlike
Roler od žada: mogli ste ih vidjeti posvuda po društvenim mrežama a nalazi se i na listama želja veoma često. Prednost rolera je što ih je jednostavno koristiti, te su i apsolutnim početnicima prilagođeni. Većinom su sada dostupni sa dva nastavka, po jedan sa svake strane: veći kamen je za vilicu, čelo i vrat dok je manji kamen za područje ispod očiju te za dio ispod jagodica. Kratkotrajno sužavanje pora je plus ako je kamen/ kristal hladan – pogotovo ako ste ga držali u frižideru prije upotrebe. Može se reći da je roler brža opcija jer doslovno ga valjamo preko kože, osim toga nema dodatnog napora. Pogodniji je za kožu sklonu crvenilu.
Gua sha kamenje: dolazi u raznim oblicima i veličinama ali obično su pljosnato kamenje sa oblim ivicama, udubljenjima i ispupčenjima. Možete ih koristiti kako bi manipulisali sa kožom, mišićima i limfnom tečnošću. Ali bi pri odabiru trebali voditi se nivoom stručnosti kojom raspolažete. Generalno pravilo je da što ima jednostavniji oblik, gua sha je prilagođen početnicima. Za naprednije tehnike postoji gua sha kamenje sa više različitih strana i tekstura. Gua sha masaža je generalno malo detaljnija tehnika u odnosu na opuštanje kože hladnim kamenom. Gua sha je korak dalje za nekoga ko želi i može dopuniti svoju njegu na ovaj način. Idealna je za nekoga ko želi posvetiti svoje vrijeme masaži. Pogodnija je osobama koje žele tretirati dublje linije i bore pošto masira fibrozno tkivo. Mogu dodati da pomaže i kod napetosti u vratu.
- Ružičasti kvarc: njega ćete pronaći sa lakoćom. Pastelno ružičasti kamen ste zasigurno vidjeli da je čest materijal od kojeg su napravljeni roleri i gua sha kamenje. Dobio je na popularnosti jer otvara srčanu čakru. Navodno posjeduje mali naboj koji pomaže da se koža razbudi. Čitala sam da ga pri tretiranju često koriste kod hiperpigmentacije.
- Žad: iako nije komercijalno poznat poput ružičastog kvarca, žad definitivno ima svoj historijat. U tradicionalnoj kineskoj medicini, žad se spominje kao nebeski kamen i predstavlja zdravlje,imetak, dugovječnost i blagostanje te se vjeruje da pomaže kod izvlačenja negativne energije. Hiljadama godina se koristi u svrhu zdravlja i ljepote a anegdota je da (po pitanju zdravlja kože), pomaže kod upale i umanjenja crvenila. Balansirajući žad je mnogima najdržari gua sha kamen.
- Vatreni ahat: kalcedoni je kvarc sastavljen od kriptokristala, navodno posjedue blagi naboj. Međutim, energija vatrenog ahata je drugačija od energije ružičastog kvarca. Vatreni ahat se koristi za umirenje iritirane kože i akni.
- Bian kamen: polumat crni kamen dolazi iz planina Kine u koje je udario meteor, stoga mu se pridaju plemenite moći. Bian kamen sadrži preko 40 minerala i tragova elemenata. Proizvodi negativne ione, te ima antioksidantna svojstva. Izmorena koža se tretira ovim kamenom.
- Skolecit kamen: ovaj kamen ćete vidjeti u sklopu dekora za interijer. Navodno pomaže da se prostorija očisti od negativne energije. Često se koristi u obliku štapića za akupresuru. Upotrebljava se za pročišćenje nečiste kože. Skolecit je mekaniji kamen te je zato veoma popularan kod facijalne akupresure.
Meni su ova tumačenja i namjene veoma zanimljive. Možda ne vjerujem u potpunosti nekim svojstvima koja se pridaju ovom kamenju i kristalima, ali bi možda bilo donekle i arogantno odbaciti vjerovanja i prakse koja postoje stotinama i hiljadama godina. U mojim očima, ne mogu odmoći.
Bez obzira da li ste se odlučili za roler od žada ili gua sha kamenje, kod obje masaže je poželjno da između kamena i kože bude ulje ili serum koji će olakšati masažu. Mogu se naravno koristiti kreme i balzami ali su meni lično u tu svrhu najdraža ulja i serumi. Moji favoriti bi bili indijsko Bakuchiol ulje, The Ordinary ulje chia sjemenki, Avon Distillery Purify ulje za lice i The Ordinary hijaluronski serum.
Kao što ste mogle zaključiti, preferiram gua sha u odnosu na roler od žada te planiram nabaviti još kamenja za tu masažu. Okušati ću se sa različitim oblicima, istestirati ću masažu sa još nekim uljima pa ako naučim još nešto novo možete očekivati mini tutorijal na mom IGTV kanalu.



Meni je bolji gua sha. Koristim vec neko vreme i lice je savrseno.
Autor
Uvijek će biti stvar preferenci ali evo, prošla je godina i po od objave ovog članka – i moram reći da su moji utsci poput tvojih. Koristim i roler povremeno ali gua sha mi više odgovara
Divan tekst. Zainteresovao me je. Definitivno ću probati….
Autor
Mnogo hvala draga Tanja! 🙂
Svakako bez ikakve bojazni možeš isprobati roller i/ili gua sha kamen – ne mogu škoditi a učine preparativnu rutinu ipak malo interesantnijom.
Pozdrav draga Selma 😊
Hvala ti na svim recenzijama koje pišeš ….slučajno sam naletila na tebe i kad sam vidjela da si iz Sarajeva, desila se ljubav 😍💙
Živjela sam nekada u Sarajevu,nadam se da ću opet. E sad ,interesira me gdje si kupila svoj gua sha kamen i koje preporučuješ ? Ima svakakvih na tržištu ( momentalno živim u Hr.) , od lažnog kamenja ( čak i u Dm-u i Bipi), pa molim te napiši koje preporučuješ.
Big hug 😊
Autor
Pozdrav i prije svega, hvala na strpljenju dok si čekala na odgovor draga Arna ❤
Super je kada se pronađemo, makar i slučajno na internetu – bude li prilike da se vratiš u Sarajevo, javi se!
Što se gua sha kamena tiče, zaista ima svega na tržištu. Iskreno, u BiH do nedavno nije bilo ni tog tzv. fake gua sha kamena za kupiti tako da sam jedno vrijeme bila spremna koristiti i jedan fake kamen dok se ne snađem za nešto provjereno. Ponovo je trebalo malo istraživanja prije nego sam shvatila kojem proizvođaču se okrenuti.
Za sada mi se Herbivore gua sha kamen čini kao onaj koji ima najbolji omjer uloženo-dobijeno.
Nije preskup, a autentičan je. Ukoliko si u mogućnosti naručiti ili kupiti u Sephori, mislim da nemaš dileme. Još brendova koje bih uzela u obzir (ako iz bilo kojeg razloga Herbivore nije opcija); Mount Lai, Wildling Beauty, Face Gym, Odacite.
Za onaj pravi gua sha kamen je potrebno izdvojiti malo više novca, to sam naučila na svom primjeru. Neko generalno pravilo je da je svaki čija je cijena ispod 20$ fake. Ako ima u nazivu neku regiju ili grad (tipa Xiuyan jade, new jade, Malaysian jade, mountain jade) – i to je fake.
Samo su dvije vrste žada; “nephrite jade” iz Kine i “jadeite” iz Mijanmara.
Fake gua sha je obično staklo ili neka druga vrsta kamena koja može biti ofarbana, hemijski tretirana, popunjena polimerima itd.
Pozdrav, nova sam s ovime i zanima me gdje se mogu nabaviti druge vrste gua sha kamenja ili rolera a da nisu fake.
Pozdrav 🙂
Autor
Draga Paula, bez brige, nikada nije kasno za ubaciti gua sha praksu u rutinu. Ne znam odakle mi tipkaš ali od nedavno je u drogerie markt BiH dostupan poljski brend “Fluff” čiji gua sha kamen košta 39,90KM. Od pravog je ružičastog kvarca (ovaj novi koji sada imam nije od žada već kvarca) i regularan je, certificiran. I dalje je investicija ali svakako povoljnija u odnosu na brojne druge brendove čije gua sha kamenje nije fake. Ponavljam, ne znam gdje se nalaziš ali gdje god da jesi – moguće je da možeš pronaći preporučeni gua sha u dm-u 🤗