Novogodišnji gingerbread kolačići

Novogodišnji gingerbread kolačići

Moglo bi se reći da mi je misija ovog decembra bila napraviti što više zdravih verzija prazničnih slatkiša i kolača, jer itekako mi je poznato iskušenje da pojedem sve kolačiće (haha!). Nakon zdrave verzije čoko mint keksića, zobenih keksića, zdravih cimet rolnica i zdravog kuglofa tj. banana hljeba prošaranog čokoladom – na red su došli novogodišnji gingerbread kolačići. Mislim da su savršeni snack u novogodišnjoj noći a blago pikantna aroma je toliko ukusna i prijatna da imam osjećaj kako ćemo ih pripremati i po dolasku nove 2020.

Dok vam tipkam ovaj recept, jedan riđi mačor spava dubokim snom umotan u svoju omiljenu deku pod mojim nogama dok se kućom širi mris kolačića iz rerne – upravo ovih o kojim vam tipkam u nastavku. Proteklih dana sam baš opuštena i iako sam imala planove za razne članke za blog ali samo se nametnulo da je ipak ljepše provesti ovaj praznični period u miru i tišini, uživajući u dobroj hrani sa dragim ljudima. Tako da upravo to i radim. Dio članaka iz rokovnika ostavljam za iduću godinu a kako su zaista ispali možete pogledati u mojim storijima na mom Instagram profilu @simply.selma.

Novogodišnji gingerbread kolačići

310 grama brašna + još sa posuti površinu, 2 kafene kašike mljevenog đumbira, 2 kafene kašike mljevenog cimeta, 1 kafena kašika mljevenog allspice jamajčanskog bibera, 3/4 kafene kašike soli, 1/2 kafene kašike mljevenog klinčića, 1/2 kafene kašike mljevenog crnog bibera, 1/2 kafene kašike sode bikarbone, 100-120 ml otopljenog kokosovog ulja, 170-200 ml malteksa, 115 g kokosovog šećera, 1 veliko jaje, šećer u prašku, 1/4 kafene kašike praška za pecivo (*opionalno)

Ja sam pokušala par verzija gingerbread kolačića – originalni recept zahtijeva mnogo šećera što sam pokušala smanjiti tako imajte na umu da iako je manje sladak, ovaj recept će ipak sadržavati šećer. Što se brašna tiče, jednom sam recept pripremala sa običnim bijelim brašnom a drugi put sa 50/50 mješavinom bijelog i raževog brašna. Razlika je bila samo u tome što su sa raževim brašnom kolačići bili malo prhkiji. Kombinacija začina je zaista ključna i ne bih ništa izostavljala – sve sam nabavila u Badem butiku.

Ono što mi je predstavljalo najveći problem jeste melasa koja je neizostavna u originalnom receptu za gingerbread kolačiće. Ja je nisam uspjela pronaći ali zato u Badem butiku jesam pronašla Malteks. Melasa je nusproizvod u proizvodnji kristalnog šećera, ima izgled gustog tamnog sirupa. Malteks je ekstrakt ječmenog slada i koristi se kao zamjena za šećer i med. Mislim da imaju gotovo istu boju i gustoću. U suštini, mogli bi umjesto melase koristiti med ili javorov sirup ali vam onda gingerbread kolačići neće imati željenu teksturu poput plastelina, neće imati blagi sjaj niti istu aromu. Malteks mislim da je nešto najbliže ali pošto je manje sladak od melase, koristi se mrvicu više količinski.

Priprema počinje tako što se u srednje velikoj posudi pomiješaju brašno, mljeveni đumbir, cimet, so, klinčić, biber, allspice, soda bikarbona i – opcionalno, prašak za pecivo. Ja sam prvi put koristila prašak za pecivo a jedino zbog čega bih ga izostavila jeste što kolačići mnogo “nadođu” u rerni i izgube oblik – što je bitna stavka ukoliko kolačiće želite servirati gostima na primjer. Sve suhe sastojke mutilicom lijepo izmiješati.

U manjoj posudi otopiti kokosovo ulje i malteks te miješati dok se ne sjedine. Iz mog iskustva je također bitno ne pretjerati sa uljem jer je i ono faktor da kolačići ne drže oblik. Ukoliko se kokosovo ulje i malteks teže sjedinjuju, prebacite ih u šerpicu i zagrijte na blagoj vatri. Potom postepeno umiješati kokosov šećer. Poslije njega, razbiti i ubaciti cijelo jaje te nastaviti sa miješanjem (u međuvremenu isključite vatru na šporetu). Tečnu smjesu umiješati u suhu a iako vam se na početku može učiniti da nemate dovoljno tekućine, samo nastavite miješati. Na kraju, uvijek možete dodati mrvu kokosovog ulja ili malteksa.

Tijesto izdijeliti na dvije lopte, obje blago rukama oblikovati u dva diska i umotati u kuhinjsku foliju te ostaviti ih u frižider na sat vremena ili preko noći. Kada ih budete željeli ispeći, rernu zagrijati na 180°C. Na dno tepsije staviti masni kuhinjski papir za pečenje. Izvaditi jedan disk tijesta i ostaviti da se zagrije na sobnoj temperaturi desetak minuta. Potom ga oklagijom “razvući” i kalupima za kolačiće oblikovati.

Ja sam kupila svoje kalupe u drogerie marktu i super služe svrsi. Ostatke tijesta koji ostanu uvijek možete rukama oblikovati u lopticu, ponovo oklagijom “razvući” – sve dok ne iskoristite kompletno tijesto. Debljina može biti cca pola centimetra – samo imajte na umu da što je tijesto deblje, to je veća šansa da će izgubiti oblik a ako je pretanko, skratite vrijeme pečenja da ne bi izgorilo. Vrijeme pečenja varira od 8 do 11 minuta – kolačići će se dodatno očvrsnuti kako se budu hladili. U insta storijima možete baciti oko kako su ispali 🙂

gingerbread kolačići
Novogodišnji gingerbread kolačići
gingerbread kolačići
gingerbread kolačići

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *


Looking for Something?