Sve prednosti heljde [ + recept za preukusnu heljdinu kašu ]

Sve prednosti heljde  [ + recept za preukusnu heljdinu kašu ]

Heljdino pecivo i brašno su mi stvarno dugogodišnji favorit – uvijek se obradujem kada ujutro uspijemo ugrabiti svježe heljdine pogačice za doručak uz malo kajmaka. Ukus mi se mnogo sviđa a moje interesovanje je još više zaintrigirala sirova heljda koju sam koristila za koru čokoladne pite. Usput rečeno, ta čokoladna pita je postala veoma popularna a mi smo je više puta imali u frižideru za recept, tako da ima apsolutnu preporuku. A vezano sa sirovu heljdu, nije je uvijek lako pronaći – neko me pitao šta je uopšte “sirova” heljda? Bukvalno se radi o heljdi u zrnu a ne mljevenoj heljdi, niti o heljdinom brašnu. I toliko mi se u toj formi dopala da sam počela da čitam o njoj i njenim upotrebama.

Heljda (hajdina, pasja trava) poznata je kao žitarica – iako je to ustvari zeljasta biljka u rodu s rabarbarom. No najčešće se heljda naziva žitaricom jer se njezine sjemenke pripremaju na isti način kao žitarice. Heljdino zrno bogato je ugljikohidratima, proteinima, vitaminima B skupine i raznovrsnim mineralima: kalijem, magnezijem, fosforom, manganom. Ova biljka potiče iz Azije; od desetog do trinaestog stoljeća heljda se naširoko uzgajala u Kini, zatim se proširila u Europu i Rusiju, a kasnije u Ameriku. Ima neizostavnu ulogu u tradicionalnoj kuhinji Rusije (pogotovo u Sibiru) i Poljske dok je njeno brašno i veoma popularno pri spremanju tankih palačinaka (crepes), pogotovo u Francuskoj i Kanadi.

Brašno od heljde može imati tamniju ili svjetliju boju. Tamnije brašno sadrži više nutrijenata. I med od heljde je veoma cijenjen i ljekovit, ima tamnu boju i snažan miris. Primjetiti ćete da se heljda smatra važnim dijelom ishrane u hladnijim predjelima, pošto osnažuje imunitet. Dobar je izvor vlakana koja pomažu kod balansiranja šećera i masnoća u krvi. Također sadrži sve prednosti integralnih žitarica, iako se ne ubraja među njih. Sadrži mali procenat proteina, ali pošto je taj njihov udio koji sadrži veoma dobro izbalansiran sa aminokiselinama (lizin i arginin) – njena je nutritivna vrijednost naročito visoka. Heljda sadrži i jako nizak procenat masti i nimalo glutena, što je čini odličnom preporukom za osobe koje su netolerantne na pšenicu.

Heljda često služi kao zamjena za rižu ili se priprema kao kaša. Naišla sam putem Pinteresta na neku varijaciju kore za pizzu od heljde, ali mi se priprema učinila malo zamornom tako da u tu svrhu i dalje preferiram onu savršenu koru sa slatkim krompirom (klik za recept!). Definitivno se može koristiti kao zamjena za rižu ali Ado i ja smo toliko zaljubljeni u ukus basmati riže da trenutno nisam imala motivaciju ubaciti je u upotrebu umjesto nje- Zato sam se okrenula najlakšem i možda najisplativijem načinu pripreme heljde – a to je kaša za doručak. Za razliku od riže, zob mi zna dosaditi i onda je preskačem a heljda mi se pokazala super da razbije monotoniju.

Recept za preukusnu heljdinu kašu (za dvije osobe)

200 grama heljde u zrnu, šaka oraha (običnih ili pekan oraha), 1 kruška, 1 šljiva, 1/4 dinje, 1 banana, 100 ml bademovog mlijeka (ili običnog kravljeg mlijeka), 1 supena kašika kokosovog ulja, 1 supena kašika meda, cimet, muškatni orašćić, kokosov šećer

*opcionalno – chia sjemenke, lan, kakao u prahu, svježe voće po želji, sjemenke poput košpica, kokosov čips ili brašno, javorov sirup, kikiriki puter (lista nema kraja). Iskoristite šta pronađete u frižideru.

Preko noći u posudici sa poklopcem (ako ne onda možete posudu prekriti folijom) ostaviti da heljda u zrnu i orasi budu natopljeni u vodi. Potrebno je vode samo da heljda i orasi budu ispod površine. Ujutro ih iscijediti – ako kod heljde primjetite malo sluzavu tekućinu, bez brige to je samo škrob koji je otpustila preko noći. Potom pod mlazom vode dodatno isprati heljdu i zajedno sa orasima, bademovim mlijekom, kokosovim uljem, začinima i bananom izblendati u blenderu ili Nutribulletu. Kokosovo ulje svakako zbog ljetnih temperatura neće biti čvrsto tako da ga kašikom možete izvaditi iz teglice.

Kašu sam ukrasila tako što sam četvrtinu dinje izrezala na kockice, krušku očistila od košpica i izrezala na kriške te prepolovila šljivu. Posula sam još malo oraha, sirove heljde i kokosov šećer preko kruški koji se otopio i napravio krasan slatki preliv. Pošto je heljda bila u vodi preko noći, lakše će biti probavljiva. Ovakva kaša je odličan doručak, super snack – pogotovo za jutra kada nam manjka vremena. Ako bude ostataka kaše, možete je prebaciti u teglicu i ostaviti u frižider gdje će biti dobra za korištenje još 2-3 dana. Nadam se da će vam se dopasti ovaj jednostavni recept za preukusnu heljdinu kašu te da će pronaći mjesto u vašoj rutini.

Sve prednosti heljde  [ + recept za preukusnu heljdinu kašu ]
recept za preukusnu heljdinu kašu
recept za preukusnu heljdinu kašu

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *


Looking for Something?