Alteya Organics [ zašto je hidrolat (cvjetna vodica) bugarske ruže tako poseban ]

Alteya Organics

Po pitanju njege kože, pridržavam se principa da što je lista sastojaka nekog proizvoda kraća i jednostavnija – tim bolje. Nije nužno riječ o striktnom pravilu pošto postoji par proizvoda sa kompleksnijom listom sastojaka koji mi odgovaraju ali uopšteno – što manje sastojaka proizvod ima, jasnije je čak i laiku šta koristi. Moj orjentir u odabiru preparative su u suštini sastojci, tako da više ne ciljam neki brend, neku generičnu odrednicu poput “noćna krema” ili “serum za ujednačavanje tena” već tražim određeni sastojak pa idem redom u potragu za proizvodima koji ga sadrže. Potom gledam dostupnost (da li i kako mogu kupiti proizvod), cjenovni rang pa tek onda finese poput reputacije brenda, na kojem tržištu su prisutni, etičke detalje itd.

I otkako sam zbog dermatitisa pojednostavila svoju preparativnu rutinu, dosta toga se nekako izgubilo iz nje. Maske rijeđe koristim, noćne kreme također (radije kombinujem vit.C u prahu sa skvalanom ili npr. mandeličnu kiselinu koristim samostalno), micelarna je iščezla iz upotrebe (iako joj se namjeravam vratiti), okoloočne koje mi odgovaraju mogu nabrojati na prste jedne ruke a esencija se sjetim svakih par mjeseci. Tonik bi spadao u ovu kategoriju najviše iz razloga što većina tonika koje sam koristila imaju alkohol, parabene, parfem, PEG, neki imaju dodane kiseline (što ako koristite kiseline i u drugim proizvodima za kožu može biti too much) ili čak potencijalne iritanse (menthol, peppermint, citrusna ulja). Pronaći tonik sa baš čistim sastavom nije baš lako. Barem sam tako mislila.

Lagano sam se vratila najjednostavnijem i najvjerovatnije – i najboljem toniku od svih; ružinoj vodici. Ali otkako izbjegavam sve potencijalne iritanse, shvatila sam da se ne mogu baš vratiti ružinim vodicama koje sam ranije koristila (alverde sadrži alkohol i parfem, Avon vodica sadrži parfem dok Thayers sadrži limunsku kiselinu). Potom sam započela istraživanje ali nisam morala dugo tražiti prije nego sam dobila odgovor; buigarska ruža.

Zašto je hidrolat (cvjetna vodica) bugarske ruže tako poseban

Veoma je duga tradicija upotrebe ružine vodice u medicini, uključujući Iran i druge dijelove Bliskog Istoka od kojih neki čak datiraju do 7 stoljeća. Također postoje dokazi da su u Sjevernoj Americi indijanska plemena koristila ružinu vodicu za tretiranje niza zdravstvenih problema.  No, kozmetički benefiti ružine vodice se spominju za vrijeme Rimskog carstva. I dok postoji preko 7,000 vrsta ruža diljem svijeta, samo par ih sadrži ulja koja se koriste za proizvodnju visokokvalitetnih ružinih vodica. Bugarska Rosa Damascena je prepoznata kao najkvalitetnija sorta od svih te ima reputaciju veoma korisne i ljekovite, te je kao takva u upotrebi duže od 330 godina. 

Ružina dolina u blizini Kazanlka (Bugarska) ima specifičnu klimu i tlo, te geografske karakteristike zahvaljujući kojima je Rosa Damascena tako posebna. U tom području su zime blage, kao i proljeća uz povremenu slabiju kišu, visoku vlažnost zraka (pogotovo u maju i junu) te su jutra obilata rosom. I upravo su ta rosna jutra jedan od ključnih “sastojaka” za proizvodnju najbolje ružine vodice. Također, temperatura i dovoljno sunčeve svjetlosti u Ružinoj dolini doprinose optimalnim uvjetima zbog kojih damašćanska ruža tako dobro uspijeva baš tamo. Ruže su toliko bitne u Bugarskoj da su postale nacionalni simbol. Ako ste ikada imali priliku upoznati nekoga iz ove zemlje, ako spomenete ruže, primjetiti ćete koliko ponosa nose u sebi na njihov spomen. 

Naravno, Bugarska nije jedina zemlja u kojoj se uzgajaju ruže – sjetimo se Turske, na primjer. Ali Bugarska je najveći svjetski proizvođač ružinog ulja na svijetu, sa udjelom od 70% koji otpada na izvoz u zemlje poput SAD, Francusku, Južnu Koreju i Japan. S obzirom na to koliko je Bugarska mala zemlja, jeste interesantan podatak  da je tokom 30-tih godina proizvodima 4/5 svjetske zalihe ružinog ulja a u današnje vrijeme izvozi gotovo 2 tone. Čisto da bi dobili ideju o količinama; cca 3,5 tone ružinih latica je potrebno da se proizvede 1 kilogram ružinog ulja. Sada samo zamislite koliko tona ruža je potrebno za proizvodnju dvije tone ulja.

Visokokvalitetna ružina vodica se proizvodi od ručno ubranih pupoljaka koji potom prolaze proces destilovanja. Tokom tog procesa, pročišćena destilovanja voda prožima ružine latice, izvlačeći sve topive elemente (poput nutritivnih ružinih sokova i čistog ružinog ulja). Kondenzovana voda potom se skuplja i to je gotovi proizvod spreman za upotrebu. Veoma je bitno da ružina vodica koju koristimo ne sadrži sintetičke sastojke, uostalom – trebala bi u pakovanju biti čista ružina vodica i ništa drugo. 

Svi benefiti ružine vodice

  • ima protuupalna svojstva, što je čini odgovarajućom za upotrebu i na osjetljivoj koži te koži sa ekcemom i rozaceom (smanjuje crvenilo). Također se može koristiti i za umirenje suncem iritirane kože, na ožiljcima i porezotinama.
  • djeluje omekšavajuće na kožu
  • iako nije konkretno čistač kojim možemo skinuti šminku, nakon čišćenja je divan korak kojim u potpunosti skida i posljednje tragove nečistoća
  • ima hidratizirajući efekat na kožu
  • ima antiseptičko i dezinfekcijsko svojstvo, zbog čega je pogodna i za masniju kožu te kožu sklonu aknama i začepljenjima pora
  • održava optimalan pH balans kože
  • čista ružina vodica (food grade) olakšava probavu. Koristi se i kao dodatak osvježavajućim pićima i dezertima.
  • umiruje upaljeno grlo (opušta mišiće grla)

Alteya Organics Bulgarian Organic Rose Water (Rosa Damascena) 


U dm-u (drogerie markt BiH) se pojavio brend Alteya Organics koji je ustvari porodični biznis,  koji u vlasništvu ima polja upravo locirana u već spomenutoj Ružinoj dolini. Nakon pregleda liste sastojaka na pakovanju, iznenadila sam se da postoji samo jedan – čista ružina vodica. Automatski me privukao njihov klasični hidrolat damašćanske ruže ( koji je bio prvi njihov proizvod koji sam isprobala). Miris je veoma prirodan jer nema dodataka ni parfema, tako da se nježna slatkoća bugarske ruže osjeti po špricanju a potom iščezava. Upravo zbog te prirodne, organske note volim ujutro nakon buđenja, prozračiti spavaću sobu i posteljinu osvježiti ružinom vodicom. 


Po pitanju njege kože, ujutro umjesto umivanja (ako nisam koristila tokom noći neki masniji proizvod) natopim pamučnu blaznicu ovom ružinom vodicom i očistim lice od viška sebuma te eventualnih nečistoća. Potom nanosim vitamin C, hijaluron i neku laganu kremu, SPF te eventualno korektor ili malo pudera. Tokom ljetnih vrućina je koristim i kao osvježavajući sprej za tijelo i u suštini, rotiram je sa termalnom vodom u ovu svrhu. Jedna konkretna stvar koju čini za moju kožu jeste da umiruje crvenilo, i baš zbog toga što p. dermatitis odlikuje pojava crvenila, ovo je veoma korisna vodica i jedna od rijetkih koje mi ne iritiraju već umiruju kožu.


Alteya Organics Organic Bulgarian White Rose Water (Rosa Alba) 


Sve namjene koje imam za damašćansku ružu, imam i za bijelu varijaciju bugarske ruže. Ono što bih spomenula je to da bijela ruža ima potpuno neutralan, još blaži miris od damašćanske. Tako da, ako ste osjetljivi na mirise (čak i one prirodnog porijekla), ova ružina vodica je idealna. I upravo zato što je tako neutralna, pronašla sam joj namjenu osvježenja i čišćenja kože nakon vježbanja. Manje sprej pakovanje nije teško i ne opterećuje torbu za trening tako da mi nije mrsko ponijeti je sa sobom kada idem u teretanu. Pošto se nekada nemam vremena istuširati nakon vježbanja, uz blaznicu i bijelu ružinu vodicu se brzinski osvježim čisto da mogu doći kući. I odlično ukloni znoj koji inače zna iziritirati osjetljivu kožu lica. Pošto bijela ružina vodica ima svježiji miris od damašćanske, evocira osjećaj čistoće te je idealna u svrhu osvježenja nakon fizičke aktivnosti. 

Jedino što nisam isprobala Alteya Organics vodicama je da ih iskoristim za neki recept ali već istražujem to polje (jer se osim u kozmetičke, mogu koristiti i u kulinarske svrhe). U Maroku se ružina vodica dodaje svježe iscijeđenom soku od narandže, dodatak je indijskom kariju, grčkom pecivu a ne smijemo zaboraviti na turski rahat lokum. Interesantna informacija mi je da se nekada italijsnkom marcipanu dodavala ružina vodica. Koliko sam shvatila, potrebno je količinski jako malo te se sjajno slaže uz začine poput cimeta, muškatnog orašćića i kardamoma. Sjajno ide uz citrusno voće, breskve, orašaste plodove i čokoladu. Pa ću se malo poigrati sa ovim sastojcima.

Da zaključim; dodatni plus je što Alteya Organics vodice imaju certificirano organsko porijeklo, te nisu testirane na životinjama. Nadam se da ćete biti inspirisani da isprobate neku od ovih ružinih vodica jer se barem ja osjećam komotno preporučiti ih znajući da nemaju u sastavu ništa štetno. Dopada mi se što je sada lako doći do njih pošto ih dm ima u ponudi, te su normalnog cjenovnog ranga.

Alteya Organics
Alteya Organics
Alteya Organics Rose Damascrena
Alteya Organics Rosa Alba

* u saradnji sa Alteya Organics

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *


Looking for Something?