
Kao istinski filmofil, namjeravala sam još od pretprošle godine da pripremim članak na temu godišnje dodjele Oskara. Iskreno, nisam oduvijek bila zainteresovana za Oskara jer smatram da ocjene kritičara znaju biti pod uticajem raznoraznih lobija i okolnosti te im nedostaje objektivnosti – što ne bi smjelo pošto im je profesionalna kritika posao. Međutim, proteklih godina sam otkrila da se među filmskim festivalima zaista zna kriti pravo blago te je šteta propustiti izvrsnu kinematografiju samo zato što me odbija medijsko forsiranje lažnog glamura. Vođena ovom mišlju, odlučila sam ignorisati nerelevantne detalje poput toga kakvu je haljinu neka glumica nosila i fokusirala sam se na film.
Pretprošle godine me iritirao hype oko filma La La Land – kako ignorisati činjenicu da glavne uloge tumače glumac i glumica koji nisu talentovani u smislu pjevanja a film je mjuzikl? Inače, Emmu Stone i Ryan Goslinga strašno volim – gledati, ne toliko slušati. Manchester by the Sea nisam u potpunosti mogla doživjeti zbog “drvene” glume Casey Afflecka a pobjeda filma Moonlight je bila ništa do politički statement. Hacksaw Ridge, Fences i Lion su mi ostali u sjećanju kao dobri filmovi nominovani za Oskara 2017. godine. Kada su Oskari iz 2018. godine u pitanju, sama činjenica da je film The Shape of Water dobio nagradu za najbolji film godine, ostavilja dojam neozbiljnosti. A šta je sa Oskarima 2019. pitate se?
Pa, rekla bih da je bio interesantan izbor ove godine i moram se ovaj put složiti sa dodijeljenim nagradama. Mislim da su raspoređene realistično. Neki moj doživljaj od svakog namonovanog filma za Oskare 2019. slijedi u nastavku.
Green Book – apsolutno zaslužena pobjeda za najbolji film. Samo na osnovu opisa radnje i promo postera, vjerovatno nikada ne bih sama odabrala pogledati ovaj film. I to bi bila ogromna šteta jer je ovo tip filmova kakve sam gledala kao mlađa, i ostali su mi u sjećanju svih ovih godina. Vjerujem da će mi Green Book dugo ostati u lijepom sjećanju. A zašto? Zato što se rijetko može pogledati film u kojem se teže teme umiju obraditi na dostojanstven način. Viggo Mortensen sjajno glumi čovjeka iz radničke klase italijanskog porijekla. Jednostavan čovjek, zatvorenog uma koji će proći kroz transformaciju. Mahershala Ali mi je postao jedan od dražih glumaca – prvenstveno jer je fantastičan u svom poslu. On je osvojio Oskara za sporednu ulogu u Moonlight, filmu koji meni nije “legao” a osvojio je Oskara također za sporednu ulogu u Green Book. Kuriozitet u vezi ovog glumca jeste da je prvi glumac musliman koji je osvojio Oscara. Isto kao što je bila značajna vijest kada je Halle Berry postala prva crna žena koja je osvojila Oscara – vjerujem da je i ovo veoma bitan trenutak u historiji dodjele Oskara.
BlacKkKlansman – presimpatična komedija sa scenariom u koji je stvarno teško povjerovati da je istinit. Iako će neki reći da je rasna tematika preovladavajuća, s obzirom na političko stanje u svijetu – nije ni čudo što je aktuelna. Rasizam je sveprisutan i činjenica da je ovo 2019. godina ne znači automatski da je svačiji um razvijen u skladu sa vremenom u kojem živimo. I koliko god da je tema rasizma često obrađena u filmovima, uvijek postoje oni koji iznenade zanimljivim i svježim pristupom. Ovo je jedan od takvih filmova. Istine i izvrstan humor se isprepliću, pa je u neku ruku ovo i satira. Veoma dobar film koji možda nije materijal za Oskara, ali bi bila šteta ne pogledati ga.
Black Panther – i u mjeri u kojoj mi se dopadaju prethodna dva filma sa rasnom tematikom, tako mi ovaj nije “legao”. Ovo je jedan bućkuriš oko kojeg su kritičari napravili hype. Okej, glumačka postava je nevjerovatno dobra ali film sam po sebi nije. Marvelovi klišeji iskaču sa svih strana, negativci su kao od papira i tačno se vidi da ovaj film neće ostati upamćen. Također, veliki problem filma su strašno loši specijalni efekti ali je i scenarij kao iz crtanog Lion King. Sve u svemu, ja sam bila razočarana ovim infantilnim filmom i generalno – nemam apsolutno nikakvo interesovanje za Marvelove filmove. Štancaju ih kao na industrijskoj traci i izgubio im se svaki smisao.
The Favourite – ovo je film koji se definitivno neće svakome svidjeti. Moram spomenuti kako mi je komična reakcija gledatelja iz Velike Britanije koji kao da nisu svjesni vlastite historije. Ako neko vjeruje kako su zemlje Velike Britanije poznate po pacifizmu, kuturi i odmjerenosti – mislim da je vrijeme za iščitavanje knjiga i udžbenika historije. Engleska iz 18 stoljeća je oličenje groteske, divljaštva, nemorala, pretenzioznosti – i ovo bi se u velikom dijelu odnosilo na vladajuću klasu i elitu. Ako ste ikada pogledali film čija se radnja odvija u Engleskoj, otprilike u ovom vremenskom periodu, onda znate da možete očekivati puno intrige, spletkarenja, promiskuitetnog ponašanja, incesti nisu bili nepoznanica a političke igre moći su sastavni dio života na dvoru. U ovom filmu je sve to savršeno uhvaćeno i kao da su cijela dva sata trajanja filma društveni komentar tog vremena. Bez obzira na karakter alegorije i distopijskih elemenata, na vulgarne scene i riječnik – scene iz filma The Favourite nisu prikazane po prvi put ali čim izazivaju nelagodu i dan-danas, jasno je da je odlična odluka bila napraviti ovakav film u 2019. godini.
Bohemian Rhapsody – po konceptu, vrlo sličan filmu Behind the Candelabra, o muzičaru Liberaceu. Samo što se ovaj put fokus prebacuje na grupu Queen i karizmatičnog Freddie Mercuryja kojeg je savršeno odglumio Rami Malek. Priznajem da sam film nije baš toliko dobar koliko je fascinantna gluma Rami Maleka. Veoma rijetko neko uspije vjerno “skinuti” neku poznatu osobu, a ovog puta je uloga dodijeljena jedinoj osobi koja bi Freddiea mogla odglumiti na ovaj način. Ljubitelji grupe Queen će apsolutno uživati u gledanju, ali i oni koji to nisu. Tema frontmenove seksualnosti nije pretjerano eksploatisana i gledatelj dobija cjelokupnu sliku njegovog komplikovanog života ali i nevjerovatnog talenta.
A Star Is Born – nisam znala želim li uopšte pogledati ovaj film, jer Lady Gaga tumači jednu od glavne dvije uloge a nisam fan njene muzike. Valjda način kako nekoga doživimo kroz prvi kontakt “oboji” naš doživljaj te osobe. Isto tako, Bradley Coopera nisam nikada smatrala nekim naročitim glumcem, tako da možete pretpostaviti odakle moj nedostatak motivacije za gledanje ovog filma. Ali mi je drago što sam ostavila predrasude po strani i pogledala ga pošto je mnogo bolji nego sam očekivala. Bradley je napravio dobar posao po pitanju režije filma i smatram da mu je ovo pametan potez u karijeri. Oboje su pružili gledateljima solidnu glumu ali cijeli film mi je tako predvidiv i cheesy, pa iako je prevazišao moja očekivanja – ipak mislim da nije materijal za Oskara. zato je vjerovatno dobio nagradu samo za najbolju pjesmu. Lady Gaga je iznenađenje po pitanju glume ali mnogo bih više znala cijeniti njen talenat da sam imala priliku vidjeti cijeli opseg njene mimike. Savršen je primjer zbog čega glumica poput Julie Roberts nije željela da naruši taj aspekt svog talenta filerima i botoxom.
Roma – osjećala sam se tako blesavo kada sam zaspala tokom gledanja ovog filma. Jasna mi je premisa, umjetnički značaj i sve što se željelo postići. Međutim, racionalnost ovog puta ne nadjačava činjenicu da me ovaj film nije zaintrigirao, nije mi držao pažnju. Istina, kinematografija je krasna i svaka scena čini magičnu fotografiju. Ako vas zanima tiha drama, prikaz svakodnevnice iz života običnih ljudi – možda se pronađete u Romi.
Vice – finalni dokaz da sam lično zasićena filmova kojima je fokus radnje američka administracija i američka politika. Čak ni sjajni Christian Bale i Amy Adams nisu uspjeli da me pridobiju. Pa ni relativno zanimljiv lik Dick Cheneya, najomrženijeg američkog potpredsjednika (služio je pod mandatom George H.W. Busha starijeg i mlađeg). Način na koji je film snimljen također nije po mom ukusu. Ukoliko nam se preference razlikuju i fan ste američkih serija poput Homeland, Veep i sl., tematike dešavanja iza zatvorenih vrata Bijele kuće – onda je ovo film za vas.


- Najbolji film “Green Book” – dobitnik
- Najbolji režiser Alfonso Cuarón, “Roma” – dobitnik
- Najbolji glumac Rami Malek, “Bohemian Rhapsody” – dobitnik
- Najbolja glumica Olivia Colman, “The Favourite” – dobitnik
- Najbolji sporedni glumac Mahershala Ali, “Green Book” – dobitnik
- Najbolja sporedna glumica Regina King, “If Beale Street Could Talk” – dobitnik
- Najbolji originalni scenarij “Green Book,” Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly – dobitnik
- Najbolji adaptirani scenarij “BlacKkKlansman,” Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott, Spike Lee – dobitnik
- Najbolja fotografija “Roma,” Alfonso Cuarón – dobitnik
- Najbolja originalna pjesma “Shallow” iz “A Star Is Born” od Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando, Andrew Wyatt i Benjamin Rice – dobitnik
- Najbolji strani film “Roma” (Meksiko) – dobitnik