
Osjetljivost kože koju sam iskusila tokom prošle godine mi je u potpunosti preoblikovala pogled na preparativu. Da, naravno da sam odavno polagala pažnju na kvalitetne proizvode pa sam se dala i u proučavanje sastojaka – ali ništa nije imalo otrjeznjujući efekat poput pojave netolerantne kože. I uslijed silnih ograničenja koja netolerantna koža predstavlja, sebi sam postavila cilj da joj povratim snagu i zdravlje. Postepeno, uz mnogo strpljenja, u velikoj mjeri sam uspjela u toj namjeri ali i dalje sam u procesu otkrivanja (vjerujem da će se uvijek moći naučiti nešto novo).
Osim apotekarskih brendova koji nisu svi baš isti, i nisam mogla koristiti baš svaki proizvod iz apoteke u svrhu tretiranja svog perioralnog dermatitisa (iznenadilo me koliko su pojedini proizvodi parfimirani, između ostalog) – isto tako sam naučila i da svako njegujuće ulje nije pogodno za osjetljivu kožu. Čak se u mom slučaju pokažalo da su mnoga ulja koja sam ranije koristila jednostavno sada preteška za moju kožu. Nakon opreznog testiranja sam svoje idealno ulje pronašla u ulju chia sjemenki, povremeno ulju šipka i ulju smilja. U ovom članku fokus će biti na ulju smilja, razlozima zbog kojih bi neko mogao da ga uvede u svoju njegu kao i proizvodima na bazi smilja koji bi imali moju preporuku.
Helichrysum (Immortelle)
Smilje (imortela) je mediteranska biljka koja se upotrebljava u kozmetičke i terapeutske svrhe. Najveća primjena smilja i pripravaka od smilja (ulja, krema, hidrolata) je u području ljepote jer učinkovito djeluje kao sredstvo protiv bora, mrlja, crvenila, isušivanja i drugih kožnih problema sa kojima se mnogi suočavaju. Ulje smilja ima i veoma jak antioksidativni efekat, snažno djeluje na proizvodnju kolagena, poboljšava mikrocirkulaciju te ima antiseptički efekat na kožu. Kao prirodno sredstvo pomaže kod suhe, oštećene i iritirane kože, opekotina i modrica.
Neki ga koriste za tretiranje strija što bih eventualno shvatila kao preventivnu mjeru, jer kada se strije formiraju (tj. kada koža popuca) onda se malo toga može učiniti. Eventualno svježe nastale strije tretirati kako bi bile manje vidljivima. Zbog protuupalnog i analgetskog djelovanja učinkovito je u prevenciji infekcija te zacjeljivanju kože. Jedno je od ulja koje bih bez problema koristila na masnoj koži a također je preporučljivo i za osobe čija koža je veoma osjetljiva. Toliko je nježno da je pogodno za korištenje na dječijoj koži te ga neki uspoređuju sa kamilicom zbog umirujućeg djelovanja.
Meni je možda najviše postalo zanimljivo nakon što sam čitala iskustva osoba čija koža pati od dermatitisa i/ ili psorijaze, a pri tretmanu ili njezi su koristili i proizvode na bazi smilja.
Priznati ću da sam u početnim fazama bila prilično oprezna, jer osjetljiva koža može reagovati na bilo šta i može biti nepredvidiva. Međutim, kada sam počela koristiti po jednu kap ulja smilja na svakom obrazu te nakon par dana uočila smanjenje crvenila i znatno zaglađenu teksturu kože lica shvatila sam da su iritacije izostale. To me dodatno ohrabrilo da u rutinu počnem uvoditi kremaste, malo bogatije formulacije. I dalje hranljive kreme nanosim u tankom sloju kako kožu ne bih opteretila ali je moje sveopšte iskustvo sa osjetljivom kožom mnogo bolje. Još uvijek izbjegavam sastojke poput SLS-a, često parabena i fluora no ulja su polako povratila svoje mjesto u mojoj rutini njege lica.
Postoje brojni proizvođači koji sada u svojim proizvodima koriste smilje ali pošto se vodim parolom da iz uloženog novca želim izvući maksimum, moje povjerenje u najvećoj mjeri uživa domaći bosanskohercegovački brend Gloria Prirodna Kozmetika. Gloria preparativu koristim oko godinu dana i među asortimanom njihovih ručno rađenih proizvoda sam pronašla neke koji su postali nezamjenjivi u mojoj svakodnevnici (istakla bih njihov deo roll-on bez aluminijevih soli, nemasna i prijatno mirisna mlijeka za tijelo, šampon od koprive i njegu od smilja).
Ne znam koliko bi vas iznenadilo kada kažem da rijetko kada koristim noćne kreme – češće koristim njegujuće ulje ili neku blagu AHA kiselinu. Ili jednostavno ne koristim ništa i dopuštam koži odmor. Ali jedna od rijetkih noćnih krema koje mi ne ostavljaju osjećaj težine ili maske na licu je Gloria Noćna krema smilje. Lijepo maziva i hranljiva, dosta je jednostavna u djelovanju ali ono što od nje očekujem ispunjava. Koža nakon korištenja ujutro bude podatna, meka, borice izgledaju omekšano i što je najbitnije – nema iritacija ni crvenila.
The Ordinary ulje chia sjemenki mi je apsolutni favorit među svim uljima ali svoje mjesto u mojoj rutini ima i Gloria Zlatni serum za lice smilje. U serumu se nalaze ulje marelice, noćurka (odgovara koži sa dermatitisom), avokada, makadamije, grožđa, suncokreta, argana, smilja i lavande. Par kapi u kombinaciji sa nekom najjednostavnijom kremom za lice (poput LRP Toleriane Ultra Intense Soothing Care) mi daje neki idealni balans svježine i njege.
Gloria Dnevna krema smilje je nešto kraće u sklopu moje njegujuće rutine a veoma brzo sam joj našla namjenu. Kada mi je koži potrebna malo hidratantnija njega od nekog laganog gela, onda volim ispod šminke da nanosim dnevnu kremu od smilja. Iako je laganije formulacije, pokazala se dosta učinkovitom pri održavanju vlažnosti kože – a sve zahvaljujući smilju (naravno) ali i hladno prešanom ulju marelice.
Zbog perioralnog dermatitisa mi je okoloočno područje posebno osjetljivo i problematično. Sada sam u fazi kada sam malo hrabrija pa se usudim povremeno koristiti neku laganu i što jednostavniju okoloočnu kremu. Ali dugo vremena nisam smjela, jer koža je bila nevjerovatno osjetljiva i sklona iritacijama. Gloria Krema za područje oko očiju je bogata hijaluronskom kiselinom, koja je divan hidratizirajući sastojak. Osim hijalurona, ova okoloočna krema sadrži noćurak – a ulje noćurka se preporučuje kod tretiranja perioralnog dermatitisa, pa čak i da se uzima kao dodatak prehrani. I zaista je ova veoma lagana kremica, dosta tečne teksture tako nježna. U sastavu je i neizostavno smilje, te vitamin E. Malo je neobično pakovanje na roll-on kuglicu ali kao sam proizvod, ova okoloočna krema je jako fina i pogodna za osjetljivu kožu.
Ko prati moj blog i članke koje objavljujem malo duže, znati će da odavno već ne koristim pilinge sa zrncima (bilo plastičnim mikrokuglicama, bilo usitnjenim košticama). Moje povjerenje dugi niz godina leži u AHA i BHA kiselinama, što se nije ni sada promijenilo. Moglo bi se reći da me nostalgija ili možda znatiželja povukla da isprobam Gloria Piling za lice na bazi mljevenih koštica masline i marelice. Ono što korištenje ovog pilinga čini prijatnim jeste što je baza u obliku lagane kreme, i trenje nije agresivno. Preporučuje se korištenje na suhoj koži, ali ja sam ovaj piling koristila na vlažnog koži i bio mi je sasvim okej. Ipak sam sklonija svojim AHA i BHA kiselinama.
Kakvo je vaše iskustvo sa smiljem i da li ste isprobali preparativu na bazi smilja?
*Napomena: trudnice bi trebale izbjegavati eterično ulje i čaj smilja.






*PR uzorci