Zagreb [ gdje jesti, kupovati, šta posjetiti i vidjeti ]

Zagreb [ gdje jesti, kupovati, šta posjetiti i vidjeti ]

Ovo bi bila moja četvrta posjeta Zagrebu ukupno, a druga ove godine. Sjećam se da sam u novembru 2012. išla na poslovni put i tada sam zabilježila zaista nesvakidašnju gestu jednog taksiste koji je došao po mene ispred hotela u kojem smo odsjedali. Čovjek je vidio da sam imala možda 25 Eura samo, rekla sam mu da mi je to prva posjeta Zagrebu i da imam samo tu noć da ga obiđem. Isključio je taksimetar i poveo me u pravi turistički obilazak grada. Obišli smo sva glavna mjesta a 2012. godine smo koristili mobitele sa prestrašno lošom kamerom. Tako da su moje noćne slike grada bile bolno amaterske – ali sam baš bila sretna. Kući sam ponijela paprenjake, podijelila ih sa kolegicom i Zagreb je definitivno ostao u lijepom sjećanju.

Drugom prilikom sam ga ponovo posjetila zbog poslovnog puta, koji je zaokpio većinu vremena tako da grad nisam gotovo ni vidjela kako treba. Treća posjeta Zagrebu je također bila poslovne prirode, i to konkretno jer se Svjetski dan meteorologije obilježavao upravo u ovom gradu. Kolege iz regiona su bile super društvo, imala sam priliku da prošetam gradom, posjetim tržni centar, Ikeu i Lotrščak dvorac. Ta posjeta u aprilu ove godine mi je uspjela nadoknaditi dosta nekih propusta prilikom prethodnih posjeta. I iskreno, nisam imala u planu da Zagreb računam u godišnji odmor. Ali odlazak do Milana je zahtjevao presjedanje, i kako sam znala da moj muž nije nikada bio u Zagrebu – tako da je odluka pala da ga zajedno iskusimo ovaj put.


Neke striktno turističke stvari ne mogu zaobići, tako da ću ih se samo dotaći. Zagreb je “podijeljen” na dva dijela: Gornji grad i Donji grad koje povezuje uspinjača i šetalište, a spajaju se na Trgu Bana Jelačića, što je strogi centar grada. U Gornjem gradu ćete vidjeti Crkvu Svetog Marka, Banske dvore, Kamenita vrata, Katedralu Uznesenja Blažene Djevice Marije, Kaptol, Kulu Lotrščak, Jezuitski trg i fontanu “Ribnjak”. Tu je i Tržnica Dolac koja je na neki način mjesto gdje prelazite iz Gornjeg u Donji grad. Trg Bana Jelačića je mjesto gdje počinje Donji grad, pa ćete vidjeti Cvjetni trg tj. Trg Petra Preradovića, Tkalču, te niz kafića, restorana, street food mjesta, pekara, radnji i parfumerija. Još bih preporučila Skalinsku ulicu zbog pogleda na katedralu ali i izvrsnog antikvarijata. Strossmayerovo šetalište je također veoma šarmantno.

Moja sreća pri biranju smještaja u Zagrebu je bila ta da sam oba puta – ali sasvim slučajno – odabrala apartmane u ulici Augusta Šenoe. Kažem oba puta jer smo proveli dvije noći u Zagrebu kada smo stigli iz Sarajeva, i jednu noć u povratku iz Milana. Ulica Augusta Šenoe je barem po mom mišljenju super pozicionirana – u starom dijelu Zagreba, blizu je Autobusnog kolodvora ali i Željezničke stanice. Za “prvu pomoć” na pet minuta imate fast food, drogerie markt, Konzum, pekaru, mjenjačnicu i trafiku. Ni deset minuta šenje je od Trga Bana Jelačića, a u susjedstvu vam je prekrasni park Zrinjevac. Stvarno je šarmantan park, lijepo uređen.

Da se vratim na smještaj, jer moram dati preporuku za apartman (klik ovdje) koji sam rezervisala preko bookinga i kada se naredni put budem vraćala u Zagreb, ovaj apartman će ponovo biti moj izbor. Ne samo zbog odlične lokacije i činjenice da je apartman fenomenalan, te da ima sve potrebno da dvije osobe komforno provedu vrijeme ostajanja – već ponajviše zbog izuzetno ljubaznog domaćina. Prvi susret sa ljudima u određenom gradu umije itekako da “oboji” utisak o nekom mjestu. Drugi apartman koji smo u toj istoj ulici (samo malo niže) rezervisali je opet bio sušta suprotnost. Čovjek jednostavno ne posjeduje dobre komunikacijske sposobnosti, na Viberu me ostavi na seen i onda se u povratku iz Milana pitam imam li uopšte negdje prenoćiti po dolasku u grad. Na kraju je sve ispalo uredu, ali komunikacija je ključna te taj put je bila dealbreaker.

Ono što mnoge zanima po dolasku u Zagreb je situacija sa hranom. U BiH imamo stvarno najukusniju hranu na svijetu koja nigdje ne košta manje a da je bolja. Zagreb mi je malo nezgodan za hraniti se i velika je šansa da ćete završiti u pekari, što nije loše ali svakome je potreban i konkretan obrok. Apsolutno najbolje mjesto u gradu je Lokma (znači zalogaj), koja se nalazi u Tkalčićevoj ulici – na samom kraju. U pitanju je originalna turska kuhinja, koja me mirisom i okusom podsjeća na moju vlastitu i uopšteno mi je gotovo identična našoj bosanskoj. Mislim da bi se dopala svakome, tako je ukusna a i osoblje je veoma kulturno i ljubazno. Mi smo uzeli veliku platu za dvoje, a posebna preporuka ide za njihov hladni grah uz koji dođu prepržene kriške hljeba u koje je utrljan puter. Apsolutni raj za nepce! Drugo mjesto koje me na neki način podsjetilo na Sarajevo je Taquitos Bandidos meksički restoran u Radićevoj ulici. Tamo radi neka super mlada raja, mnogo su me podsjetili na našu Pirpu. Nama se baš dopao chili con carne uz pivo.

Ostatak našeg gastro iskustva nažalost nije bio vrijedan neke posebne preporuke. Bilo je par solidnih mjesta ali npr. BIG5 fast food mi je strašno ispodprosječan. Pumpkin spice latte koji sam popila u Vlaškoj ulici je bio doduše isti kao onaj u našem Metropolisu. Tako da smo i mi posjećivali pekare i trgovačke radnje, uključujući Konzum. Ali ne mogu griješiti dušu, popila sam odlično Pelješko vino jednu noć tako da se uopšteni dojam izvukao.

Kada je šoping u pitanju, situacija nije nimalo loša. Meni su za oko zapale radnje poput Naf Naf brenda, Yves Rocher prodavnice pa čak i Zare koja ima bolji izbor od sarajevske. Bipa je uvijek kul jer ima dobru ponudu po normalnim cijenama, kao i uvijek odlični drogerie markt. Ali znate mene, nisam išla sa namjerom da kupujem odjeću ni slično, tako da bih se dotakla samo parfumerija. I ne, Douglas ni Muller mi nisu na umu (iako ih itekako vrijedi posjetiti). Nas dvoje, gdje god da odemo, volimo baciti oko na ponudu niche parfema. Tu je nezaobilazan Martimex gdje sam isprobala Montale Intense Cafe i Serge Lutens La Fille de Berlin – i zaljubila se! Parfumerija Lana je oaza za ljubitelje niche parfema pa ćete kod njih moći testirati Amouage, Annick Goutal, Bond No.9, Frederick Malle, Killian i mnoge druge – spisak niche parfemskih brendova koje drže je uistinu impresivan. Nas je ražalostilo što nam nisu dopustili da napravimo koju fotku, ali su se naknadno javili i poželjeli da im ponovo dođemo.

Ipak, zagrebačka parfumerija koja je meni najviše ostala u sjećanju je TOP Niche Perfumery u Tomićevoj, kod Uspinjače. Od bombončića poput Aesop njege pa do velikana poput Byredo, Escentric Molecules, ROJA Parfums, XERJOFF i mnogih drugih – ovo je ubjedljivo najbolje parfemsko mjesto u gradu. Imala sam priliku i da isprobam friško isporučeni Juliette has a gun Liquid Illusion. Wow! Kakav parfem, ljudi moji. A najbolje od svega je gostoprimstvo djevojke koja radi u ovoj krasnoj parfumeriji. Vidno upućena u svoj posao i radi ga sa ljubavlju.

Za kraj, par informacija koje bi vam mogle biti korisne. Možda je do dijela godine kada smo mi došli, ali dosta rano se zatvaraju radnje i nisam primjetila značajniji noćni život. Osim par klubova u pokojoj ulici gdje se raja skupljala, grad je pust nakon pola deset navečer. Imajte to na umu ako vam terba mjenjačnica ili ako želite kupiti namirnice. Ako vam se kojim slučajem desi da kasno navečer trebate oboje, preporuka ide za mjenjačnicu preko puta Trga Bana Jelačića (sa lijeve strane tramvajskih tračnica) a Konzum kod Željezničke stanice također radi do kasno. Ako ćete se voziti tramvajem, kupite kartu na trafici (dosta je jeftinija nego da je kupujete u tramvaju od vozača).

zagreb taquitos bandidos Zagreb [ gdje jesti, kupovati, šta posjetiti i vidjeti ] zagreb lokma Zagreb [ gdje jesti, kupovati, šta posjetiti i vidjeti ] zagreb Zagreb [ gdje jesti, kupovati, šta posjetiti i vidjeti ]

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *


Looking for Something?