Otkako ne koristim proizvode sa sulfatima (zbog perioralnog dermatitisa) shvatila sam koliko je teško pronaći ih na našem tržištu. Čak i proizvodi (za umivanje, tuširanje, pranje kose) na kojima je navedeno da su namijenjeni osjetljivoj koži ih najčešće imaju u sastavu. Tako da je moja lekcija bila ne oslanjati se na nazive linija za određeni tip kože, već prije kupovine proučiti sastav – to je najsigurniji način da se iritacija uslijed sulfata izbjegne.
I želim reći da moja situacija zbog koje izbjegavam sve potencijalne iritanse (što uključuje sulfate) ne znači da imam namjeru osuditi one koji ih koriste ili nagovarati bilo koga da panično bježi od sulfata. Iskreno, ni ja nisam razumjela zbog čega se pojedinci toliko plaše sulfata – dok i sama nisam došla u situaciju kada vidim da mi koža burno reaguje na njih. I to je vjerovatno slično u većini slučajeva. Dok na vlastitoj koži (bukvalno i figurativno) ne osjetimo efekte pojedinih sastojaka, vjerovatno ne možemo u istoj mjeri suosjećati sa osobama koje imaju konkretne razloge zbog kojih religiozno proučavaju sastav svega što koriste.
U svakom slučaju, od ranije znate da sam vjerna alverde šamponima koji su bez sulfata – a i prije nego sam imala probleme sa perioralnim dermatitisom, bili su mi omiljeni šamponi. Verzije sa maslinom i brezom su mi najdraže, odgovaraju mojoj tankoj kosi koja se često masti. Mislim da ću im uvijek biti vjerna. Dodatni plus im je povoljna cijena od cca 3KM, što znači da uvijek mogu obnoviti zalihe. Ali, u potrazi za alternativama, uspjela sam nakon velikoj broja pokušaja da pronađem još dva sjajna šampona bez sulfata. Poenta izostanka sulfata u šamponima je ta što se sapunica sliva niz lice i kožu zahvaćenu dermatitisom iritira. Uz ove šampone, nema iriracija a kosa izgleda sjajno.
Logona Balance Lemon Balm šampon za masnu kosu (250ml) sam kupila u Stefijano biljnoj apoteci za cca 20KM. Ovaj šampon nije jeftin, ali je izuzetno kvalitetan! Pravi je pogodak za kosu čija je dlaka tanka i brzo se masti. Šampon ima blago limunasti miris, te prozirnu gelastu teksturu. Formulisan je za njegu masne kose i osjetljive kože glave. Obogaćen je umirujućim komplekson betaina, proteinom svile i pšeničnim mekinjama : poenta je da ima blage, njegujuće i umirujuće sastojke. Ovaj šampon je također veoma efektan u pružanju svježine i čistoće tjemena. Kosa se sa njim masti normalno, neagresivan je. Ono što ga čini idealnim za osobe koje nisu ranije koristile šampone bez sulfata je činjenica što proizvodi blagu pjenu. Logona je inače brend koji ima dobru reputaciju glede organskih sastojaka i prirodne kozmetike.
Avon 4u1 Micelarni šampon bez sulfata (400ml) mi je pravo iznenađenje – to mislim u najboljem mogućem smislu! Iako je namijenjen ofarbanoj kosi (što moja nije), odgovara mi. Četverostruko djelovanje se odnosi na: micelarni šampon, balzam, tretman i njegu za oštećenu kosu. Ima jako lijep, blago parfimirani miris i nježnu kremastu teksturu tako da je zaista dovoljno nježan da neće ofarbanoj kosi isprati intenzitet farbe. Pošto je ovo klasični šampon bez sulfata koji ne stvara pjenu, preporučujem d prvo pranje kose izvršite drugim šamponom koji će ukloniti većinu prljavštine – a potom drugo pranje izvršiti sa ovim šamponom. Njegova je poenta da čuva boju kose a meni se uklopio u upotrebu tako što sa njim kosu perem nakon fizičke aktivnosti. Uopšte ne isušuje kosu i poslije njega nema naelektrisanja, koje se nekada pojavi zbog čestog pranja. Puna cijena mu iznosi 8,50KM ali je često snižen na 5KM.
Balea Professional piling-masku za tjeme prije šamponiranja sa glinom (300ml) sam kupila u dm-u za cca 8KM. Nabavila sam je kako bih jednom sedmično pročistila tjeme od upotrebe slanog spreja za volumen. Ova maska je kremasta, sadrži mala zrnca i miriše svježe. Po ulasku pod tuš kosu navlažim i masku nanesem masirajući, fokusirajući se na tjeme. Ostavim je da kratko djeluje i nakon ispiranja nastavljam sa šamponom i ostalim proizvodima koje inače koristim. Primjećujem čisto tjeme, lepršavu kosu što ima smisla jer ova maska ne sadrži silikone ni sulfate – kosi prija. Zbog pozitivnog dojma sam nabavila i Balea Professional regenerator za kosu namijenjen masnom tjemenu i suhim vrhovima (200ml), koji košta cca 6KM. U njegovom sastavu su mliječna kiselina (lactic acid), pantenol i proteini iz kukuruza i soje. Meni se pokazao kao solidan regenerator za čestu upotrebu, jer nije pretjerano hranljiv pa ne otežava krajeve.
Za periode kada mi je kosa suha sam nabavila Balea Professional Oil Repair kremastu kuru za kosu (300ml). Malo me podsjetila na Kerastase masku za kosu koju sam koristila, jer je dosta gusta i hranljiva. Pošto mi je kosa tanka, ne mogu je prečesto koristiti ali je korisna kada su krajevi naročito suhi. Kosu lijepo zagladi, podari joj sjaj i nema naelektrisanih krajeva.
Od nje, moram priznati, mi se mnogo više dopala Hedera Vita Ulje čileanske ruže maska za regeneraciju i oporavak oštećene kose (200ml) koju sam kupila u Stefijano biljnoj apoteci za mislim 15-tak maraka. Meni ova maska djeluje kao da je iz kućne radinosti pošto je miris veoma prirodan, osjeti se da nema puno dodatih parfema. Bazirana je na Rosa Mosqueta ulju, dosta je gusta i kremasta, nježno ružičaste boje. Po nanošenju na vlažnu kosu se upija poput kreme, ostavim je da djeluje koju minutu i isperem. Poslije nje mi je kosa veoma svilenkasta, lijepo posložena, sjajna i zdrava. Nemam potrebu da nanosim ulje na krajeve a kosa uopšte nije otežana. Sjajna maska.
Balea Professional Repair kura za kosu (100ml) sa keratinom i mikro proteinima je namijenjena kao tretman koji djeluje preko noći. Ja sam joj pronašla drugu namjenu : koristim je nakon pranja i tokom dana kao tretman za krajeve, umjesto ulja za kosu. I u tu svrhu je izvrsna pošto je nemasna i ne opterećuje krajev a kosu čini veoma mekanom i svilenkastom. Potpuno kontroliše naelektrisanje. Ima teksturu poput balzama i blago slatkasti miris koji nije jak poput mirisa ulja za kosu iz ove linije. Također je kupljen u dm-u za cca 8KM.
Nadam se da vam je neki od proizvoda za njegu kose koji koristim neotkriven i da ćete ga nakon čitanja isprobati.
I need this, cos my skin gets dries atimes during the fall season
new post
https://www.melodyjacob.com/2018/10/fayrouz-nigeria.html