Sada kada malo “vratim film” unatrag, sjećam se da sam uočila crvenkaste flekice uz nazolabijalne crte (između nosa i usana) tačno u vrijeme najvećeg stresa na poslu. Pošto radim u prostoriji sa puno kompjutera koji privlače prašinu, pripisala sam iritaciju tome. Kako sam od ranije bila sklona psorijazi (iako uvijek na vratu, kuku ili rukama) pomislila sam da zbog neispavanosti i umora te manjka slobodnog vremena stres radi svoje i pojavila mi se na licu. Nisam mnogo o tome razmišljala, ali mi je pažnju privuklo to što su se perutave crvene fleke počele pojavljivati (povremeno i nestajati) oko očiju. Malo istraživanja me usmjerilo u pravcu perioralnog dermatitisa.
Perioralni dermatitis
Perioralni dermatitis je oboljenje kože lica na području oko usta, a može se proširiti do nosa i očiju. Obično se manifestira kao crveni osip s papulama, zbog čega može biti nalik aknama, psorijazi ili rozaceji. Upravo zbog toga što na početku nisam imala izražena ispupčenja (papule) a prisutno je bilo crvenilo i ljuštenje kože, posumnjala sam na psorijazu. Očigledno, ispostavilo se da nemam taj rijetki oblik psorijaze oko područja očiju nego perioralni dermatitis.
Ova vrsta dermatitisa može trajati od nekoliko mjeseci pa i do godinu dana, a obično se periodično pojavljuje kroz čitav život pogođene osobe. Perioralni dermatitis najčešće se javlja kod žena reproduktivne dobi, ali može se pojaviti u oba spola i u djetinjstvu i u kasnijoj životnoj dobi.
Tačni uzroci nastanka perioralnog dermatitisa nisu uvijek jasni. Dosadašnja istraživanja su povezala nastanak ovog osipa s prethodnim korištenjem kortikosteroidnih krema na licu ili sprejeva za nos na bazi kortikosteroida. A ja jesam koristila Sinoderm gel (kortikosteroid) dok sam mislila da je u pitanju psorijaza. Tako da je i to bio mogući okidač.
Također, perioralni dermatitis mogu uzrokovati agresivni hemijski sastojci u kozmetičkim proizvodima. Proizvodi na bazi parafina i derivati petroleja koji se nalaze u brojnim kremama mogu uzrokovati ili pogoršati stanje. Počela sam sumnjati na L'Oreal kremu za skidanje šminke koju sam kupila u Beču jer u bazi ima parafin, i jedini je proizvod te vrste koji sam koristila.
Ipak, ispostavilo se da je ekstremni stres i iscrpljenost uslijed smjenskog rada pod žestokim opterećenjem bio onaj pravi okidač zbog kojeg sam se (pored ostalih zdravstvenih problema) probudila jedno jutro sa drastično drugačijim stanjem kože. Sve slike perioralnog dermatitisa koje sam pregledala (a ima ih zaista šokantnih) nekako su postale realnost jer moje lice je cijelo (osim čela i dijela obraza) bilo crveno, upaljeno, sa svrabom i sa mnoštvom papula (koje su stvarno neprijatne za vidjeti i dodirnuti), značajnim ljuštenjem kože koja je pri tome bolna na dodir. I tekstura kože je postala drugačija – izdignuta, izbrazdana, otečena.
Naravno da je transformacija bila šok – stres je uzrokovao promjene na koži a zbog samog izgleda promjena, nastaje novi stres. Sjajno. Fizička manifestacija mog unutarnjeg stanja – tako sam posmatrala ovu kombinaciju neurodermatitisa i perioralnog dermatitisa. Nakon što sam počela raditi na saniranju štete iznutra, došao je red i na pokušaj tretiranja dermatitisa. Što se pokazalo kao pravi izazov.
U liječenju se obično prvo poseže za antibioticima u gelu ili kremi. Ako lokalna primjena antibiotika ne pomogne, prepisuju se oralni antibiotici na bazi tetraciklina ili doksiciklina kroz 4 sedmice. Nije jasno zašto su antibiotici učinkoviti protiv dermatitisa, s obzirom na to da se ne radi nužno o infekciji. Nakon mnogo razmišljanja i savjetovanja sa doktoricom i dermatologom, odlučila sam se za prirodni pristup liječenju jer čak i sa upotrebom antibiotika nema garancije za izliječenjem a relaps je gotovo zagarantovan nakon prestanka njihovog korištenja.
Prirodno liječenje
Kada imate netolerantnu kožu, samo čišćenje počinje biti nezgodno. Bilo koje sredstvo koje zahtijeva blaznice nije moguće jer trljanje kože je dodatno iritira. Micelarne vode nisu loša opcija, ali moja koža nije mogla podnijeti bilo kakav kontakt. Gelovi, kreme, ulja i ostali proizvodi za umivanje – ništa mi nije odgovaralo i samo je izazivalo goru reakciju. Čak i Avene proizvodi, koji su apsolutno najnježniji. Voda iz česme je bila iritirajuća zbog toga što je hlorisana – pa sam je prokuhavala, a smjela sam samo tapkanjem da posušujem lice. Tokom liječenja perioralnog dermatitisa se svakodnevno mijenjaju peškiri i jastučnice koje sam prethodno temeljito prala na 90 stepeni bez korištenja omekšivača.
Od prirodnih lijekova koji se preporučuju za smirenje kože poput čaja kamilice, meda, jogurta, jabučnog octa, zelenog čaja, maske od gline, bilo koja vrsta ulja ili masti – nisam mogla koristiti ništa. Jedino sam se na početku oslanjala na koloidno srebro – prirodni antibiotik koji se može nanijeti na oboljelu kožu i ublažava simptome dermatitisa. Alternirala sam između vode sa koloidnim srebrom i prokuhale vode i to je bilo moje umivanje. Čak je i ono činilo da se koža dodatno zacrveni.
Pročitala sam bezbroj blog objava, iskustava bilo koje vrste u potrazi za nečim čime bih mogla namazati kožu kako bih olakšala osjećaj zategnutosti, boli i svrbeža. La Roche-Posay Cicaplast B5 sam koristila jednom u sedam dana na području oko nosa i usana (nije pogodna za područje oko očiju). Povremeno bih navečer utapkala mrvu Avene Cicalfate obnavljajuće kreme. Nisu mi izliječile kožu ali su pružile privremeno olakšanje, bez većih reakcija.
Iz upotrebe sam izbacila šampone sa SLS-om (Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate) jer, dok pod tušem perem kosu, sapunica se slijeva niz lice i iritira kožu. Vratila sam se alverde prirodnim šamponima bez sulfata i silikona, oni su mi od ranije favoriti a sada su jedini koje smijem koristiti. Željela sam isprobati Klorane šampone ali sam utvrdila da i oni u sebi sadrže SLS, što ih za mene čini neupotrebljivim.
Također sam prestala koristiti paste zube sa fluorom jer i one iritiraju kožu, što sam primjetila da je tačno čim sam prešla na prirodnu Himalaya pastu bez fluora – crvenilo oko usta se smanjilo.
Ono što mi je pak dalo najveći pomak i započelo proces izliječenja je Avene termalna izvorska voda koju sam nabavila u najvećoj bočici (300ml) i sada nigdje ne idem bez nje. Ako sam ikada mislila da je fensi verzija obične vode u spreju kojom sam ležerno rashlađivala kožu tokom ljeta – sada sam promijenila mišljenje. Ova termalna voda je izuzetno ljekovita, ima veoma umirujuće djelovanje i jedini je proizvod koji mogu koristiti koliko god želim – preko cijelog lica. Nakon par dana se crvenilo počelo smanjivati a natečenost, nadraženost kože je postala podnošljivija.
Nabavila sam i Eucerin sindet – on je od Avene sindeta razlikuje po tome što Avene sindet sadrži i cold kremu (veoma bogata i hranljiva), a koja bi za moju kožu bila previše opterećujuća. I danas ga koristim, te zaista mogu potvrditi da je uz Avene termalnu vodu najneutralniji i najpogodniji proizvod za netolerantnu kožu.
U apoteci sam dobila i testere Bioderma Atoderm PP pjenušavog gela za svakodnevno pranje i čišćenje suhe i reaktivne kože, a posebno je prikladan u slučaju sklonosti kože alergijama. Ublažava iritacije i crvenilo koje mogu izazvati iritirajući sastojci iz vode ili teški metali. Prikladan je za bebe, djecu i odrasle, za higijenu kože lica i tijela. Ja ga koristim nakon fizičke aktivnosti i nakon što potrošim testere, kupiti ću veliko pakovanje.
Svaka fizička aktivnost koja potiče cirkulaciju čini crvenilo upadljivijim, što je nešto sa čime se nosim pošto ne namjeravam da se odričem vježbanja. Zato u torbi za teretanu imam Bioderma Atoderm gel, Avene termalnu vodu, čist peškir i pijem puno vode. Tuširanje vrućom vodom je “zabranjeno” jer pogoršava stanje – tokom ljeta mi to nije problem a zimi ću morati trenirati samokontrolu. Neka začinjena i slana hrana također može izazvati iritacije, tako da sam konzumaciju iste svela na minimum. Preporučeno je i suplementiranje ribljim uljem a prehrana mi je svakako bogata ribom poput lososa. Konzumiram i probiotike, vitamin C i bromelin kojeg najviše ima u ananasu. Dobila sam preporuku za ulje noćurka, pa ću i njega ubaciti u suplementaciju.
Pošto mi nije dopušteno korištenje krema sa zaštitnim UV faktorom, moj najbolji prijatelj su postale sunčane naočale i kačket. Kada koža bude u boljem stanju, mogu pokušati sa fizičkim ali ne hemijskim UV faktorima u kremama. Javiti ću iskustvo kada počnem sa korištenjem. Zbog toga što je koža oko usana veoma osjetljiva, potrebna je pažnja i šta na njima koristite. U tu svrhu i dalje koristim La Roche-Posay Cicaplast B5.
Koliko sam upućena i iz razgovora sa specijalistom, bez obzira da li se odlučite za tretman sa antibioticima – relaps će se desiti ako ne promijenite način života. Za mene je to konkretno značilo da *moram* ako ne ukloniti, onda smanjiti stresore koji su izazvali ovaj haos. Radim na tome, i za sada se osjećam bolje a i koža mi izgleda bolje. Nije potpuno izliječena, ali je barem pod kontrolom.
Prehrana i vježbanje su mi terapija, ne samo zbog zdravog tijela već osjećam pomake i sa psihičkog aspekta. Pomaže mi što izbjegavam ili barem značajno sam smanjila unos prerađene hrane, alkohola, šećera a primat dajem organskoj hrani koliko god je moguće, zdravim mastima (avokado, kokosovo, maslinovo ulje), bobičastom voću, zelenom povrću, morskim plodovima i ribi, orašastim plodovima, čajevima i suplementima.
Kozmetiku ne koristim i ne znam kada ću imati hrabrosti da je koristim – recimo da bi moj naredni korak bilo korištenje krema sa UV zaštitnim faktorom. Poslije ću razmišljati o šminkanju. Dobro što je proizišlo iz ove situacije jeste silno vrijeme koje sam uštedila na šminkanju. Ne bih nikada ugrozila napredak koji sam postigla sa hirovitom željom da sakrijem nesavršenosti kože.
Draga Selma, nikad ne bih rekla da imas problema sa kozom, ten ti je uvijek besprijekoran, ja sam takodjer primjetila da vikendom kada ne koristim podloge lice se dosta smiri, a radnim danima se uvijek javlja crvenilo, osip itd ali zaista mi je tesko ici na posao bez podloge, s obzirom na pigmentacijske mrlje, fleke od akni itd.
Sto se tice Avene cicalfate i LrP cicaplast koja ti se pokazala ucinkovitijom?!
Jesi probala LRP Toleriane kremu za netolerantnu i osjetljivu kozu?!
Autor
Hvala na komplimentu za ten – iako sam se tokom puberteta borila sa aknama a sada imam problema sa osjetljivošću, zaista sam uvijek mnogo pažnje posvećivala koži. Drago mi je kada se trud isplati a nekako sam najviše polagala na osnove: kosa, koža, zubi, nokti kada su zdravlje i izgled u pitanju.
Iskreno razumijem kako postoji ta neka mentalna blokada kada se pomisli na odlazak na posao bez šminke ali nije to tako strašno. Ja sam inače navikla da idem na posao sa minimalno ili nimalo šminke, tako da sam sebe i kolege navikla na to 😀
Ne šokiraju se više haha ali kada imam hormonalne bubuljice i sl. onda koristim korektor. Mislim da se sa malo proizvoda mogu strateški pokriti nesavršenstva, a da kožu ne iziritiramo. Mislim, probajj i taj pristup – šta je najgore šta se može desiti?
A glede pitanja za ove dvije kreme, primjetila sam da tokom dana češće posežem za LRP Cicaplast zbog malo laganije teksture dok navečer koristim Avene Cicalfate. Nekada ih obje pomiješam pa nanesem na lice, Avene je dosta masnija krema pa ovisi i koliko mi je koža suha (da li će moći upiti kremu).
Nisam isprobala LRP Toleriane – iako mi je na radaru pošto sam čula mnogo pohvala!
Draga Selma,moja djevojcica 4.5g.ima se po svemu sudeci muci s perioralnim derm. U veljaci je imala gripu i izbio osip oko usana,brada,a sad i kapci. Nemamo bas potporu pedijatra pa sama kopam i mucim se. Ona je imala konstantne upale uha tako da smo vjecito kapali nos i inhalirali se s hrpom toga. Smatram da je to uzrok. Krenuli od jucer u slanu sobu i mazemo cicoplast kremom od La rochea cini mi se bolje al necu se veselit. Imas koju slikicu svog osipa kako bi
usporedila osip? Mi u srijedu idemo dermatologu privatno.
Lp,Anita
Autor
Draga Anita, žao mi je čuti da tvoja malena ima te probleme ali vjerujem da će uz tako posvećenu mamu da se i taj problem riješi.
Veoma moguće da su te kapi i inhaliranje potakli reakciju – možda je baš perioralni derm. a možda neka druga varijanta. U svakom slučaju, nije neobično da putem kože organizam reaguje.
Nadam se da je u međuvremenu situacija poboljšana? Javi mi, zaista me zanima da li je dijete bolje. A ostavi mi mejl, mogu iskopati jedinu fotku koju imam. Nije lijep prizor, ali možda ti pomogne pri određivanju da je i to slučaj kod vas.
Pozdrav,
Selma
Odlican i koristan post!
Autor
Hvala puno Mia ❤
Tu sam ako te bude bilo šta dodatno zanimalo.
Sad si me bas potakla na razmisljanje..zadnjih mjesec dana vodim borbu sa nekom vrstom alergije ili kako mi rece doktorica dermatitisom. Ja inace nemam i nikad nisam imala alergiju ni na sta, pa mi je ovo doslo bas kao sok. Pocelo je kao osip na rukama od saka do laktova, koji lici na alergiju na sunce, i preslo na samo jedno oko, malo ispod oka i cijeli taj kapak i obrva..suva koza, oko nateceno kao od ujeda ili propuha, perutavo, svrbi…cak sma pomislila da sam herpes okularis dobila,ali nisma imala one vodene tackice, niti mi je koza bila bolna na dodir, samo je izgledalo crveno, skoro tamno i ruzno…Nisam mogla skontati razlog, palo mi je na pamet da nisam negdje u salonu tokom sredjivanja obrva pokupila nesto, cak sam iskreno zbog osipa na rukama pomislila da sam dobila sugu negdje. A ja radim sa djecom, pa mi je to sve bilo sok..Naravno kad sam otisla doktorici rekla mi je da nemam ni herpes ni sugu, i da manje guglam 😀 ali da sam razvila neku reakciju na vodu i deterdzente. Ruke su mi cesto u vodi, i to bas do laktova. Bukvalno mi je rekla da se ne tusiram svaki dan, da ne perem sudje, sto je meni bilo uzasno za cuti. Dala mi neku kremu da to mazem. Vec nakon dan dva je krema djelovala, ali cim su prosle dve sedmice koristenj i prestala sam , jer su kortikosteroidi u pitanju pa moras paziti na izlaganje suncu, taj osip se ponovo pojavio na rukama, i to dok sam bila na moru. Bas kao alergija na sunce. A stalno sam bila u hladu, odlazila u apartman kad je najgore, bas bas se cuvala. Vratila sam se kuci, gdje je danima oblacno, pazim se sunca, i osipa po rukama nema. Ali to oko kao da stalno pomalo svrbucka, i to obicno vise osjecam kad sam pod stresom. Strasno je to koliko taj stres utice na nas, a nije bas da ga se mozemo kloniti. I u pravu si, kazu smanji stres da se to povuce, ali stres ti je od samog izgleda lica, i to postane zacarani krug nazalost. Jedna stvar mi je mnogo pomogla, i to je narodni lijek sto bi se reklo, sad ne znam koliko ko ga smije koristiti, jer je u pitanju svinjska mast…naime uzme se kolicina po zelji svinjske masti, obavezno domace od nekog koga znas da ju je fino obradio, i ta mast se opere u devet voda. Da se oslobodi soli, a radi se tako da kolicinu masti koju si uzeo stavis u zdjelu i prelijes je vodom, mutis mikserom neko vrijeme, Mast ce upiti koliko joj treba a ostatak vode koja se nije upila prospes, i tako devet puta, dok se ne dobije preprana mast bez mirisa, i oslobodjena moguce soli u sebi. Takva krema dobijena, moze se po zelji jos koji put tako preprati u caju od kamilice ili kantariona i zatim presuti u neku posudu i drzati u frizideru. Odlicna je za posjekotine, opekotine, i uopste suvu kozu koja je sklona perutanju. Sad, ako sam dobro upucena, osobe islamske vjeroispovjesti cini mi se ne koriste svinjske proizvode, pa mozda ovo neko ne moze, ali baka mi je spominjala da se ovaj isti potupak moze primijeniti i na guscju mast. Znam da je ovo narodni lijek, mozda malo cudan 🙂 ali zaista pomaze. Sestrin sin je kao mali imao dermatitis koji bebe inace znaju imati, i sestra je dala hrpu novca na kreme, kupke, mazalice da to sredi. Nista, ali nista nije pomoglo. Na kraju mu je pomogla ta mast i kupke u domacem maslinovom ulju. Izvini ja se raspisala. Nadam se ce mozda ovo nekome pomoci, ko ne zeli da koristi hemiju ili pokusava na prirodan nacin da se rijesi suve koze, klasicnog dermatitisa i slicno.
Draga Selma, ovaj članak je bio izuzetno koristan, pogotovo što sam i sama imala gotovo pa sličan problem i u tom periodu bi mi sigurno ovakvi savjeti pomogli. Kod mene je, na moje iznenađenje dijagnosticiran atopijski dermatitis, koji mi je najizraženiji bio na šakama i licu. Dosta slično kao tvoj problem, s tim što sam pored suhe kože i crvenila, jako dugo imala natečene kapke i usne. Upravo ovako kako ti navodiš, regulacijom ishrane i kremama za njegu kože, uspjela sam to dovesti pod kontrolu i evo već treću godinu moja koža je zdrava.
Ono što je meni pomoglo od proizvoda bila je Bioderma Atoderm creme, koju koristim za njegu lica i ne bih je mijenjala ni pod razno. Za njegu tijela Mixa mlijeko za tijelo (nekad čak uskoči i Nivea, koja mi odgovara), kao i njihova krema za ruke sa 30 % glicerina. Za njegu usana koristim Pharmamedovo labelo-Melem, koje se itekako pokazalo odličnim za suhoću usana i područje oko usana. Najbolji savjet koji sam dobila od jedne doktorice (pošto su me tada svi slali na razne pretrage kako bi se utvrdilo da je čisto alergijska reakcija) jeste da ću biti dobro tek kada izbacim iz ishrane svu hemijski obrađenu hranu. Mogu ti reći da je žena bila u pravu i zaista od tada, kako sam poslušala njen savjet, moja koža se brže oporavila u kombinaciji sa ovim proizvodima koje navodim. Pored toga, svakodnevno radim na jačanju imuniteta i pijem vitamine, jer to je organizmu potrebno. Smanjenje stresa je također nešto što je potrebno, jer uglavnom je stres okidač ovakvih promjena na koži, jer očigledno tijelo na taj način daje do znanja da se neke stvari moraju mijenjati.
Tebi želim što brži oporavak kako bi mogla nastaviti sa svojim svakodnevnim aktivnostima.
Hej! Takodjer sam imala taj problem prije 5-6godina. Srecom naletjela sam na dobru dermatologinju koja mi je propisala fiziolosku otopinu (vodena otopina s 0,9% NaCl-a ) s kojom sam se umivala i neku umirujucu kremu, bez antibiotika. Koza mi se oporavila u tjedan dana i nikad vise problema 🙂
Odlican post!
Autor
Ovo je veoma interesantan i koristan podatak za otopinu natrijevog hlorida – hvala puno Dunja!
For external use: sterile 0.9% sodium chloride solution is used for cleansing of non-infected wounds, wound irritation, eye cleansing (conjunctivitis, eye irritations), nasal lavage in the event of obstruction, etc.
Imati ću je na umu.
Odličan savet za fiziološki rastvor
Koja krema ? 😉
Zdravo Selma, prije svega tek sam sad vidjela tvoj clanak i na neki nacin sam pronasla sebe u njemu. Vec nekoliko mjeseci muku mucim sa dermatitisom. Obisla sam sve moguce dermatologe ali, nazalost, nisu mi bas od neke pomoci. Sve savjete koje sam dobila bilo je “samo gasenje pozara”, ali ne i rjesenje mog problema. Tvoj tekst mi nekako daje nadu da ima rjesenje mojim mukama. Zamolila bi te savjet da mi objasnis – kako je izgledala tvoja rutina? Znam da mozda zvuci glupo, ali sam u ocajnoj fazi i ne zelim napraviti neki pogresan korak. Hocu tvojim savjetima da dam sansu. I drzim fige da ce uspjeti. Unaprijed hvala na odgovoru.
Autor
Draga Ana, mislim da si dobro primjetila taj pristup “gašenja požara” koji na duže staze ne rješava problem, a većinom ljudi tako pristupaju tretiranju (perioralnog) dermatitisa.
Koliko ti mogu prenijeti svoje iskustvo, najbitnije je shvatiti šta je okidač dermatitisa. Kod mene je u pitanju bio ekstremni stres na poslu. Nakon što sam bila na bolovanju, potpuno sam promijenila način na koji gledam situaciju koja me zadesila. Za mene je sve bilo u glavi i kada sam počela da stavljam sebe na prvo mjesto, kada mi je zdravlje postalo prioritet – sve se počelo mijenjati.
Isto tako, moram ti reći da davanje šanse mom ili bilo čijem pristupu možda nije najbolja stvar. Šta želim reći? Nemamo svi iste okidače za dermatitis, samim tim ne postoji jedan pristup koji će odgovarati svima. Ti moraš pronaći pristup koji tebi odgovara, načine na koje ćeš poboljšati kvalitetu svog života – a to će se odraziti na kožu.
Ipak, ono što je recimo univerzalno prihvaćeno kao preporuke osobama koje boluju od dermatitisa su one koje sam već navela u članku; izbacivanje sulfata iz proizvoda, fluora iz paste, svega što sadrži alkohole i parfeme,poželjno i silikone i parabene. Sve moguće iritanse, kako bi se koži dala šansa da ojača svoju zaštitnu barijeru. Prehrana je veoma bitna, zdrav život, redovna fizička aktivnost. Na početku “tretmana” nije loše pauzirati sa jakim začinima jer potiču crvenilo. Šminku nisam koristila mjesecima, a i danas mnogo rijeđe.
Avene termalna voda je bila prvi korak (prvih mjesec dana), i ništa drugo. Nikakve kreme ni proizvodi ni šminka. Potom Eucerin sindet, čisto da kožu očistim. Pa potom Cicalfate možda 1-2 sedmično. I to je trajalo mjesecima, a svo to vrijeme sam svaki dan čitala članke i kliničke studije na temu perioralnog dermatitisa, iskustva drugih ljudi. I sada, nakon gotovo godinu dana, ne koristim 90% preparative i dekorative koju sam koristila prije pojave dermatitisa. Ne želim rizikovati da mi kožu bilo šta iritira i trenutno sam u fazi gotovo potpunog prelaska na prirodniju kozmetiku. Životne promjene se podrazumijeva da su i dalje na snazi.
Želim reći, mogu napisati sve šta je meni pomoglo – nešto će vjerovatno odgovarati i tebi. Ali ne postoji neki univerzalni šablon. Pod utiskom sam da se ovakve stvari dešavaju kada prestanemo biti konektovani sa sobom, a disbalans se kod mene odrazio na koži. Preispitaj šta bi moglo biti okidač za tvoj dermatitis i zaista sebe stavi na prvo mjesto. Koža je specifična, odražava sve šta se sa nama dešava i ne mislim da treba ignorisati šta nam govori. Želim ti strpljenje, istrajnost i mudrost da izliječiš svoju kožu i da mi se nekada u budućnosti javiš sa komentarom kako je dermatitis pod kontrolom.
Pozdrav,
Selma
Draga Selma, ovaj post mi je dao nadu jer se i ja takoder nosim s perioralnim dermatitisom i to 6 mjeseci bezuspjesne terapije.. Pokusat cu s nekim od ovih pripravaka zasigurno! No ne znam da li ste na sebi primjetili da li vam sunce utice na dermatitis tj. Da li nakon izlaganja suncu dozivljavate pogorsanje?
Autor
Pretpostavljam da su antibiotici uključeni u terapiju, ako si se obratila dermatologu za pomoć?
Sve češće čitam kako taj pristup daje ili kratkotrajno olakšanje, ili ne pomaže od početka.
Jesam, primjetila sam kako mi je izlaganje suncu drastično pogoršavalo stanje – pogotovo na početku, kada mi je koža lica bila veoma osjetljiva.
Kreme za sunčanje (koliko god zvučalo kontradiktorno) meni nisu bile opcija, tako da sam se oslanjala na sunčane naočale i kačket za zaštitu dok se dermatitis nije značajno povukao. I puuuno Avene termalne vode, jer sve što izaziva zagrijavanje kože će pogoršati stanje – sunčeve zrake, fizička aktivnost jer potiče cirkulaciju pa čak i paprena hrana.
Zdravo draga Selma, mnogo mi je žao što tek sad vidim ovaj post. Moja ćerka od 6 godina ima PO dermatitis već više od 2 godine. Šta da kažem nego da vodimo pravu životnu bitku sa ovom jezivo podmuklom dijagnozom. Obećavam da ću u narednih par dana naći vremena da napišem opširni komentar u nadi da mogu bar nekom da pomognem. Ako ništa drago mi je da je i ovde konačno počelo o tome da se piše, pre 2 i po godine sam o ovoj temi mogla da čitam samo na američkim forumima.
Ja imam perioralni dermatitis cijeli život, ali samo zimi. Čim krene hladnoća, negdje u 11. mjesecu ili kad već temperature padnu meni kreće kaos na licu . I nema pomoći nažalost
Autor
Kod mog supruga se nešto slično dešava, uvijek po zahlađenju ima neku vrstu dermatitisa uz kosu i tačno ne znamo kako to više tretirati.
Meni se p.dermatitis prilično povukao kada sam utvrdila okidač a i iz temelja sam promijenila proizvode koje koristim na licu.
Imam utisak da kožni problemi bilo koje vrste stvarno variraju od osobe do osobe te da nema nekog univerzalnog rješenja. Nekada sam znala pratiti opšte smjernice i nije bilo pomaka a opet, nekada sam znala uraditi nešto na svoju ruku što je pomoglo.
Ako se dermatitis ne može u potpunosti povući, onda barem pokušati umiriti ga što god je više moguće.
I ja imam perioralni dermatitis, farmacije, kremica, tabletica mi je puna kapa.. Vjerujem u alternativne metode lijecenja i tako sam odlucila probati neku alternativu a ne antibiotike… Koristila sam BioSilver koloidno srebro, 2x dnevno sam stavljala masku od meda i muškatnog oraščića(drzala sam je uru ponekad i vise) umivala sam se samo u prokuhanoj vodi i svaku vecer mijenjala jastucnicu… Nakon samo 2 dana crvenilo je nestalo i sve se počelo polako povlačiti 😀
Autor
Draga Natalia baš mi je drago čuti da si pronašla pristup kojim se p. dermatitis povukao!
Znam koliko je ovo naporan, iscrpljujući oblik dermatitisa a izliječenje toliko varira od osobe do osobe da je zaista fascinantno čitati sve načine na koji se žene sa njim bore (jer uglavnom od njega pati ženski rod).
Hvala za informaciju, vjerujem da će nekome ko ovo čita biti potencijalno rješenje i pomoć.
Meni je pomogao (i dalje pomaže) Doroslovac losion. Nije mi poznat sastav, moja supruga ga koristi za čišćenje lica, imala je problema sa aknama.
Autor
Doroslovac losion:
1ml rastvora sadrži: klindamicin hidrohlorid 11,3mg, diluirani etanol 70%v/v, prečišćena voda, propilenglikol
U suštini je ovo klindamicin u alkoholu. I sve je ono protiv čega sam pisala u ovom članku. Lično ga ne bih koristila jer je dosta agresivan i iritans je. Alkohol je u izuzetno velikoj koncentraciji – dosta manje isušuju kožu i narušava joj prirodnu barijeru. Klindamicin je antibiotik a nikako nisam za korištenje antibiotika već za prirodniji i nježniji pristup njezi. Takav pristup mi je oporavio kožu, omogućila sam joj da iznova izgradi jaču zaštitnu barijeru a za to nisu bili potrebni antibiotici.
Pisala sam u tekstu iznad, ne znam da li ste pročitali ali ponoviti ću: sa antibioticima rizikujete da se simptomi vrate čim prekinete terapiju i to često još jači. Bakterije u međuvremenu mogu ( i hoće) razviti otpornost na antibiotike, a tu vas onda tek čeka pakao.
Tako da ne – ne bih koristila niti preporučila navedeni Doroslovac.
Pozdrav Selma,
Ovaj članak je zaista super. Mučim muku već pola godine s dermatitisom. Napravila sam grešku kada sam poslušala dok. i prvi put krenila mazati s kortikosteroidom. Odmah bi se sve povuklo za dva tri dana i bila sam mirna, dok se opet ne bi pojavilo, i tako pola godine. Nisam uopće bila upućena što je ta krema točno, bilo mi je glavno da mi se povuče da mogu normalno funkcionirati. Nakon čitanja svega po internetu o kortikosteroidnim kremema, ovaj put sam odlučila ne staviti je i naravno stanje je buknilo. U ovom periodu sam dobila od dok. i dermatologice razne terapije, npr. antibiotik Doksicklin, kreme Rozamet i Skinoren i Klindamicin otopina. Ja se ne slažem s tim terapijama, zagovornik sam prirodnih metoda liječenja.
Ono što mene muči u ovom slučaju su proizvodi koje ste naveli Avene, LRP i Eucerina… Tijekom godina kako sam pokušavala naći odgovarajuću kremu za lice, tako sam probala i dosta proizvoda navedenih brendova i ništa mi nije odgovaralo. Koža bi mi uvijek reagirala s malim sitnim bijelim, ponekad crvenim bubuljicama. Isto tako Avene termalna voda mi ne odgovara, ostavlja mi kožu nekeko zategnutom s neugodnim osjećajem zagušenosti. Iz tog razloga se bojim opet uzeti nešto od ovih brendova jer mi možda njihova proizvodnja uopće ne odgovara.
Ono što vas ja želim pitati, da li ste probali neke proizvode na isključivo prirodnoj bazi, te koje prirodne brendove bi preporučiti? Očito moram promijeniti cijelu paletu skin care proizvoda, a nzn odakle da krenem da ne bacim novaca i novaca na skupe prozvode koji mi ne odgovaraju.
Zanima me i koje marke dekorativne kozmetike da gledam, koje pudere vi koristite da ne iritiraju lice?
Autor
Draga JO. nadam se da nećeš zamjeriti što kasnim sa odgovorom – možda ti ipak bude koristan.
Hvala ti što si pročitala članak, moje iskustvo sa p.dermatitisom te podijelila svoje.
Antibiotici i kortikosteroidi su samo kratkotrajno zavaravanje – ni rješenje već varka, pošto daju kratkotrajni privid smirenja sitzuacije da bi po prestanku korištenja došlo do naglog pogoršanja.
Znam da je suzdržati se od njih teže ali lično smatram da je to ispravnije.
Što se tiče preporuke – najrealnije što mogu da napišem jeste da ne postoji brend koji bih u cjelosti mogla svima da preporučim. Ni meni ne odgovaraju baš svi Avene ili LRP proizvodi već samo neki.
Dati ću primjer Avenea čija mi termalna voda lijepo umiri kožu, jednako kao i njihova Soothing Mask za lice. Međutim, mnogo njihovih krema u sebi sadrži parafin – što donekle razumijem (radi funkcionalnosti parafina) ali nisam pristalica tog sastojka u preparativi. Pogotovo nisam za njegovu primjenu kod osjetljive kože – on je potpuno “zaklopi” a koži je neophodno da diše.
Još nešto što treba imati na umu kod p.dermatitisa jeste da ga iziritiraju kreme sa UV filterima – sve tokom faze kada je koža crvena i ima po sebi te tačkice te neravnu površinu. Tek nakon smirenja bih se odlučila za kreme sa mineralnim UV filterima. Koži koja je iziritirana također ne odgovaraju ulja, tako da bih i njih izbjegavala do smirenja.
Mislim da se sjećam da smo razmijenile poruke preko Instagrama – nisam uspjela odgovoriti na posljednju jer su nove poruke u inboxu pogurale tvoju pa mi se izgubila u masi. Ukoliko ovo čitaš, osjećaj se slobodno da me podsjetiš. U nastavku ću navesti neke od preparativnih i dekorativnih proizvoda koje sam koristila i koristim:
SKIDANJE ŠMINKE: Bioderma, La Roche-Posay i Multiaktiv Kozmetika micelarna voda
(dvofazni skidači NE jer sadrže uljanu fazu)
UMIVANJE: Eucerin ph5 sindet bez sapuna i Eucerin Ultra Sensitive losion za čišćenje
TONIK: Avene termalna
(a ako ona ne odgovara, hidrolat ružine vodice – moj favorit je Alteya)
EKSFOLIJACIJA: Navlažen mekani frotir, veoma nježnim pokretima
KREMA: La Roche-Posay Toleriane Ultra Fluide, The Ordinary Natural Moisturizing Factors + HA
MASKA: Avene umirujuća maska
Po poboljšanju, odlučila bih se postepeno uvoditi hijaluronsku kiselinu (TO), La Roche-Posay Toleriane Ultra Yeux (okoloočna krema), mandeličnu ili mliječnu kiselinu 5% od TO i kremu sa mineralnim UV filterom. Također sam nakon što mi se koža smirila počela koristiti uljane balzame za skidanje šminke, te neka fina ulja (ulje divlje ruže, ekstradjevičansko ulje chia sjemenki).
Postepeno sam uvodila kozmetiku – imam sreću da mi odgovara TO Serum Foundation i RMS Un-Cover Up korektor (on je na bazi kokosovog ulja, meni je ok). Obrve mogu popunjavati sjenama i ABH pomadom (iako nisu idealnog sastava ali tu koža meni nije preosjetljiva). Pazim i na balzame za usne, da im je sastav što jednostavniji a ne koristim paste sa fluorom – kako bih izbjegla iritaciju kože usana i oko njih.
Moja kcerka ima atopijski dermatitis plus perioralni..Bioderma PeriOral krema joj je izuzetno pomogla i to od mazanje jednom dnevno..sad za sad nema vise ni tackice oko usta i nosa,mazem joj pred spavanje preventivno. 🙂 Sretno svima u borbi.
Autor
Hvala na informaciji i nadam se da će kćerki da se uskoro koža potpuno oporavi.
Konkretno, Bioderma PeriOral jeste proizvod koji zasigurno može da pomogne – sadrži cink, bakar, alantoin. Međutim ne bih se dugoročno oslanjala na nju iz razloga što joj je bitan sastojak tečni parafin tj. mineralno ulje. Taj sastojak se nalazi i u mnogim Avene kremama od kojih sam koristila Cicalfate tokom upalnog perioda p.dermatitisa.
Parafin bukvalno zatvori kožu i izoluje je od okolnih djelovanja sunca, vode itd. U periodu kada je koža veoma nadražena, ta zaštita joj je potrebna. Ali parafin ne doprinosi ni u kom smislu zdravlju kože – nema nikakvo blagotvorno djelovanje, ne hidrira kožu i ne liječi je. Parafin je kao flaster. Zato ga tako i posmatram. A koži je ipak potrebno da diše. Tako da bih nakon što se crvenilo smiri i tačkice prođu prešla na nešto nježnije i hidratantnije. Testirajte nešto poput čistog hijalurona, neke jednostavne kreme sa blagim i neokluzivnim sastojcima. Nadam se da će put do ozdravljenja kože biti brz. Svako dobro 😊❤️
Hvalaa tii!!! Ja sam koristila Beloderm kremu za neurodermatitis. Par dana kasnije su pocele da mi izlaze nekakve male, crvene tackice ispod oka. Bilo ih je ukupno oko 8. Nisam isla kod dermatologa, ali rekla bih da je u piranju perioralni dermatitis kao posledica upotrebe kreme sa steroidima. Kupila sam fizioloski rastov kao sto je jedna devojka napisala u komentarima, Avene termalnu vodu i Avene i Cicalfate kremu po tvojoj preporuci. U roku od 2 dana sve je nestalo. Presrecna!
Autor
Draga Jelena, moram reći da me baš usrećilo tvoje iskustvo jer nešto što je pomoglo meni i drugoj čitateljici je biko od koristi i tebi 💞🥰
Ovo je svrha mojih tekstova ali i vaših komentara, stvarno sam zadovoljna što možemo pomoći jedne drugima.
Želim ti zdravu i jaku kožu ❤️
Pozdrav Selma, hvala ti za ovaj tekst. Od mnogobrojnih koje sam pročitala do sada, tvoj post mi je najvise koristio.
Ali moj problem se nastavlja, ja imam perioralni dermatitis oko ociju, i zaista za svw ove godine nisam uspela da mu pronadjem uzrok, pri tom se ne sminkam, a kako imam suvu i osetljivu kozu, koristim blage kreme. Probala sam i da ne mazem nista, periodicno mi se pojavljivao i povlacio.
Jedino resenje, koje nije dugorocno nasla sam u masti hidrociklin i bornoj kiselini.
Ako neko ima u ocnoj regiji i uspeo je da ga se resi, svaki savet bi mi znacio, jer volela bih da izbegnem antibiotik kao ato je hidrociklin kada nem digorocnih rezultata.
Hvala 🙂
Autor
Pozdrav Gea! 🙋🏻♀️
Potpuno razumijem – antibiotici nisu garant rješenja i uglavnom se korisicama i korisnicima istih problem vrati po prestanku korištenja.
Iz tog razloga sam odlučila da ne poslušam dermatologa i prepustila sam se prirodnom procesu zacjeljivanja kože. Što je zahtjevalo mnogo, mnogo strpljenja i vremena. Nije bilo prijatno nimalo ali na kraju mi se koža izborila i ojačala. Moj je uzročnik p.dermatitisa bio ekstreman stres, agresivni proizvodi i kortikosteroidi – znači više faktora se poklopilo i izazvali su reakciju kože. Moj je pristup bio da prvo odredim šta je uzročnik (navedeno) a onda sam polako počela “čistiti” preparativu i dekorativu od svih iritansa. Kortikosteroide sam prestala koristiti i prošla sam sve upalne, reaktivne faze “odvikavanja” kože od njih. Na stresu radim i dan-danas ali mogu reći da ki odlazak u teretanu kao način rješavanja stresa mnogo pomaže.
Naravno, nismo svi isti i ne funkcionišemo identično ali možda pronađeš neki svoj pristup situaciji koji će na kraju ukloniti dermatitis? U svakom se slučaju nadam da ćeš u tome uspjeti.
Evo već 4mj se borim sa Perioralni dermatitisom. Na početku sam mislila da se radi o seboreji te sam nažalost uprskala isto sa kortikosteoridima. Moja doktorica je na početku tvrdila da je to samo od stresa, te mi je tek jučer dala uputnicu za dermatologa sa uputno diagnozom perioralni dermatitis, naručena sam tek za 5mjeseci. Neznam kako ću preživjeti do tad jer se osip sa papulama polako širi, na početku je bio samo u borama koje idu od nosa prema ustima sada se širi na obraze bradu. Nekad mi dođe plakati. Ništa više ne koristim osim Avene termalne i neke kreme za neurodermatitis koja u sebi ništa nema. Ali idalje mi koža divlja. Probat ću druge proizvode koje si navela nadam se da ce nešto pomoći.
Autor
Čovječe, toliko mi se javilo djevojaka i žena sa istom situacijom – pogrešna dijagnoza na početku, perioralni dermatitis je zamijenjen sa seborejom a kortikosteroidi pogoršavaju situaciju. Baš mi je žao.
Mislim, tvoja doktorica nije nužno pogriješila jer stres zaista može biti jedan od značajnijih faktora koji doprinose pojavi p.dermatitisa. Ali isto tako je besmisleno to ponavljati i nadati se da će se stres smanjiti. Pogotovo u 2020. zar ne?
Polako, pokušaj da ne razmišljaš tako daleko unaprijed – pokušaj, jer znam da nije lako. Mozak kao da je navijen da vrti odmah najcrnji scenario. Razmisli o svojim životnim navikama – da li si fizički aktivna, da li je tvoja ishrana zaista savršeno balansirana ili postoji mjesta popravci, da li imaš dovoljno sna, šta te stresira, da li koristiš šminku – ako da, onda je potpuno prestani koristiti na barem mjesec dana. Da li si izbacila sve proizvode za pranje koji sadrže SLS, da li koristiš zubnu pastu sa fluorom, da li se umivaš i tuširaš vrućom vodom, da li ti koža reaguje na grijanje u zatvorenim prostorima itd. Toliko je faktora da je teško sve pohvatati ali uz konstantan trud je moguće, vjeruj. Nemoj odustajati, nemoj se stresirati jer sve što koža traži od tebe jeste pauza od svega kako bi imala vremena da se oporavi i ojača. Sretno, da u tome i uspiješ.
Hvala ti na odgovoru, i moram priznati kako mi prehrana nije baš na najboljem mjestu, znam moram se disciplinirati po tom pitanju. Stvar je u tome da je najveći stres već davno prošao a ovo mi je ostalo kao “suvenir”. Znam da doktorica nije u krivu, jer mislim većina današnjih bolesti je uzrokovano ili potpomognuto stresom. Samo sve te bolesti imaju eto nekakav tretman ili specijalistu za određeno područje. Izbacila sam apsolutno svu kozmetiku, ne sjećam se zadnjeg puta kada sam se našminkala iako mi to teško pada jer sam makeup artist po struci. Ali već sam se i navikla ovako, potpisala bi da ovo prođe da se više nikad neću našminkati 🤣.
Pastu sam nedavno promijenila, ali par dana bude bolje pa se opet pogorša. Čak mislim da je i zbog maski koje trenutno moramo nosit nemamo izbora, primijetila sam da je gore kada npr nosim one jednokratne, a malo bolje kad nosim pamučnu, iako imam osjećaj da se i od pamučne, ako npr moram nešto vremenski duže obaviti pa je moram imati da se situacija pogorša.
Omekšivaće ne koristim to je bilo prvo što sam izbacila.
Počela sam piti kolagen sa još nekim vitaminima za poboljšanje kvalitete kože, to sam ovako na svoju ruku, ne kažem da će pomoći ali mislim da ne će niti odmoći.
Autor
Nema na čemu! Ali sam se počela smijati kada sam pročitala šta si po struci xD
Život se nekada zaista poigrava sa nama, zar ne?
Mislim da nikako ne može škoditi dodatak kolagena i vitamina, naprotiv – mogli mi ojačati kožu iznutra. Ne vidim apsolutno ništa loše u tome. A slažem se da maske pogoršavaju stanje sa dermatitisom – meni se pojavilo crvenilo oko nosa proteklih dana a jedino što se promijenilo u mojoj rutini je bilo obavezno nošenje maski na otvorenom 🙂
Pokušaj stres kontrolisati i generalno se čuvaj. Šaljem zagrljaj ❤
E baš tako život nam servira ono što najmanje očekujemo. A šta ćemo, preživjeti ćemo. I tebi zagrljaj. ❤️
Pozdrav draga Selma, prije dvije godine mi je takodjer dijagnosticiran perioralni dermatitis. Prvi dermatolog mi je prepisao antibiotik, rozamet kremu i avene micelarnu vodu , medjutim poboljšanja nije bilo i tako krema i krema ali uzalud. Posto sam iz Sarajeva otisla sam do jednog privatnog dermatolog koji je dugi niz godina u penziji. Kada me je pregledao dao mi je Penicilin (Mala bočica, staklena koja ovdje Kosta 1,80KM) Unutra je bijeli prah koji se treba razmutiti sa desilovanom vodom, promućkati i ostaviti 15 minuta, potom štapićem za usi nanijeti na oboljela mjesta. Rekao mi je umivanje samo obicnom mlakom vodom. Ljudi dragi moj problem koji sam godinama mucila se povukao u roku od tri dana, a imala sam katastrofa izasuto lice, osip se poveo siriti po obrazima i drugim dijelovima lica, takodjer mogu poslati i slike. Drago mi je ako nekome mogu pomoći ovim iskustvom.
Autor
Draga Anida, hvala ti puno što si podijelila svoje iskustvo sa nama. Veoma interesantan pristup tretiranja p.dermatitisa – ako budeš raspoložena pošalji mi slike preko Instagram poruka ili na mejl: selmagabela@gmail.com
Baš mi je drago što ti se koža očistila!
Draga Selma
Moram priznati da je vaš članak o dermatitisu najdetaljniji i lijepo obrazložen od svih koje sam pročitala i hvala što ste podjelili Vaše iskustvo.
Naime, ja imam sina od 10 godina i prije godinu dana imao je osip na licu na koji mu je dr proposao kreme betrion i beloderm misleći da se radi o alergiji. Na žalost osip se javljao barem jednom mjesečno te bi namazali betrionom. Dermatolog nam je rekao da pustimo da koža diše sama i odradi svoje ali to se jako proširilo po licu. Išli smo kod drugog koji je konačno dao dijagnozu peroralnog dermatitisa i proposao antibiotik i kreme aven cicalafe i vitamin B. Mišljenja sam da ne idem opet sa antibiotikom, te sam po Vašem iskustvu kupila termalnu vodu i dr thaiss kremu. Ukoliko vam nije problem da mi napišete ako imate kakvu preporuku kako mazati. On je jako aktivno sportsko dijete, i prehrana mu je zdrava. Tako da sam sigurna da uzrok nije prehrana vec dugotrajno mazanje gore navedenih kremama.
Hvala Vam unaprijed na odgovoru
Draga Anida, ne mogu naci nigdje penicilin po ljekarnama. Dali navedeno mora ici na recept? Hvala ti puno. Suzana
Autor
Draga Suzana, dobila sam i još upita vezano za pencilin – Anida se nažalost još nije javila a ja zaista ne znam kako apoteke stoje sa pencilinom u ove svrhe. Čak mi nije najjasniji princip djelovanja ali ako želite pokušati, koliko sam shvatila, dostupnost ne bi trebao biti problem ako se u apotekama može pronaći po povoljnoj cijeni od 1,80KM. Javite kako je sve prošlo ako isprobate, ima još zainteresovanih!
Hej Selma, nazalost ne moze se dobiti penicilin bez recepta. Moja doktorica naravno ne zeli propisati penicilin. Moja borba i dalje traje. Ali kako sam otpocetka sumnjala da problem dolazi iznutra, nakon milinun pretraga dosla sam do dijagnoze – SIBO. Bakterijsko prerastanje tanjog crijeva koji uzrokuje i kozne i probavne i sl probleme. Primjetila sam cim malo vise pazim na prehranu dermatitis se pocne povlaciti, cim se opustim gora je situacija. Uglavnom, za jednog ovisnika o UH nimalo lagan slucaj 🙆♀️😅
Autor
Prije svega se želim zahvaliti na povratnim informacijama – nemaš pojma koliko upita sam dobila na ovu temu. Sada napokon mogu znati svi zainteresovani da se penicilin mora dobiti na recept.
A iako sam sigurna da nije lako (pošto i ja jaako volim UH), barem sada znaš o čemu je riječ. I vjerujem da sa psihičkog aspekta ipak malo olakšava stvar kada čovjek zna šta je uzrok – a meni si dala zadatak da se malo detaljnije informišem jer znala sam osnovne stvari o tome šta je SIBO, no sada bih malo proširila pretragu.
Veliki pozdrav draga Suzana 💜
Postovana Selma,
hvala na tekstu i korisnim savjetima. Pencilin se moze kupiti bez recepta u apotekama Al Hana (ja sam prosli mjesec kupila u apoteci na Ilidzi) a ranije sam kupovala u apoteci Dina na Cengic Vili. Cini mi se da je sada cijena jedne bocice oko 3,4 KM. Nadam se da sam pomogla sa ovom informacijom :).
Lp
Autor
Ovo je odličan podatak – hvala puno na informaciji, proslijediti ću je kod sebe i na IG storijima jer vjerujem da bi mogao biti koristan.
Veliki pozdrav! 🥰
Znam da je starija tema ali tek sad vidim? Zanima me da li su ti ostale crvene tackaste flekice tamo gdje je bio dermatitis? 🙂 Jer se ja sad sa tim borim 🙁
Autor
Draga Dajana, meni su se i neravna tekstura kože ali i crvenilo (te tačkice koje spominješ) potpuno povukli. Ako prolazim kroz veći stres, na par mjesta se koža zacrveni ali i to prođe za par dana tako da ne mislim da su te crvene flekice za stalno tu. Nemoj da brineš, proći će 😊
Postovana Selma, na zalost dok nam se ne desi problem retko ko od nas cita ovakve blogove. Izmedju ostalog ja sam jedna od onih koja je iz bespomocnosti pocela resenje traziti na internetu. Po struci sam zdravstveni radnik sto mi nije pomoglo da lekovima izlecim PD.
Dijagnostikovan mi je pre dve nedelje,iako s njim imam problem od septembra. Dermatolog mi je po ustanovljenoj dijagnozi perioralnog dermatita dao sinoderm, razblazen acidi-borici rastvorom (7 dana,dva puta dnevno)
I naravno osip se je povukao, uradila mi je piling kiselonom i rekla da nastavim sa mazanjem sinoderma. S obzirom da znam posledice dugog koriscenja kortiko preparata, odustala sam od toga ,procitala tvoj blog i krenula u borbu sa perioralnim dermatitom. Sada samo ujutru i uvece operem lice kamilicom, zatim obrisem srebrnom vodom i na kraju nasprskam Avene termalnu vodu. Zanima me da li imas jos nekih preporuka sto se tice krema. Jer mi je lice dosta suvo posle,ne osecam svrab i peckanje,ali se bojim da se ne prosiri? Takodje interesuje me kako izgleda PD kada je u povlacenju, jer ne mogu da procenim da li dobro reagujem na terapiju ili ne.
Hvala ti puno,na divnim savetima, nadam se da cu resiti problem❤
Autor
Draga Jovana, potpuno razumijem jer sam lično koristila i proizvode sa sulfatima te svim ostalim iritansima dok se nisam suočila sa p.dermatitisom. To je jednostavno tako, što se kaže – sit gladnog ne razumije. Tek kada doživimo neke stvari možemo da ih istinski razumijemo.
Iskreno, sinoderm kao kortikosteroid samo maskira problem i koga god da poznajem lično ili smo se dopisivali, jednostavno nije bio konačno rješenje i dermatitis se vraća po prestanku korištenja.
Što se krema koje su pogodne za korištenje tiče, iako nisam neko ko preporučuje one sa parafinom u periodu dok je p.dermatitis u upalnoj fazi one jesu jedna od opcija. Iako ne doprinose izliječenju, predstavljaju jednu vrstu zaštitnog sloja što je korisno za kožu u ovom stanju kada je njena zaštitna barijera narušena. Avene Cicalfate i La Roche-Posay Cicaplast B5 sam navela kao preporuku u ovom tekstu, ta preporuka i dalje stoji. Još bih dodala da je možda najbolja opcija koristiti Eucerin sindet za umivanje ili Eucerin Ultra Sensitive losion za čišćenje + Eucerin Ultra Sensitive krema za suhu kožu.
https://www.eucerin.hr/proizvodi/izrazito-osjetljiva-koza/umirujuca-krema-za-suhu-i-osjetljivu-kozu
Još da odgovorim, kada se perioralni dermatitis povlači, prvo sam primjetila da se tekstura kože popravlja – tačnije, počinje da se ravna i ispupčenja su vremenom sve manje primjetna. Također se perutanje, svrab i crvenilo postepeno počinju smirivati. Kao klasična iritacija, lagano povlačenje dok se koža ne vrati u normalno stanje. Nadam se da ćeš uskoro imati te prve pomake jer znam po sebi koliko napredak daje nade i motivacije. Od srca želim da sve bude uredu i da imaš strpljenja kako bi pregurala taj period ♥
Veliki pozdrav,
Selma
Dok čitam bude mi lakše jer nisam sama u ovoj priči… Seboreični dermatitis i perionalni dermatitis već 2 godine povuci potegni… Čini mi se da mi je dermatologica dala katastrofa savjet o korištenju krema sa faktorom, nema koju nisam isprobala avene, trenutno cera ve i čim stavim osjećam da je crvenilo još jače i luđe.. Navečer stavljam Elidel kremu po preporuci liječnika, a po danu ove s faktorom ali očito zbog toga ne može da prođe… Čini mi se da mi sve žari od toga… Najveća katastrofa je kad se treba našminkati jer mi ništa ne odgovara, probala sve tonirane kreme s faktorom i ajme…. La roche cicaplast umiri… Okidači su sve živo, vježbanje, svjetla u trgovačkim centrima, vruća hrana, sunce, stres i svašta… Najviše me zanima čime skinit šminku i prikriti crvenilo, jer puder ni ništa ne smijem stavljati, a neugodno mi na poslu di me svi gledaju… Vama draga Selma hvala na divnom postu….
Autor
Vjerujte Marijana da niste sami, čak iznenađujuće veliki broj djevojaka i žena mi se javlja kako kroz poruke na mrežama, mejlove i ovdje u komentarima – godinama nakon ove prve objave iz 2018. godine.
I stvarno ne želim da ispadne kako ružim redom sve dermatologe ali na kraju dana, pacijenti su im samo broj jer samo količinski koliko imaju pacijenata u danu teško je očekivati da se povežu sa svima. A tek osoba koja suosjeća sa drugim čovjekom/ženom može da se saživi sa time kroz šta prolazi. I mislim da je to ono što ljude privuče mom blogu i podijeljenom iskustvu. Taj humani element.
E sada konkretno što se krema sa SPF faktorom tiče, jednostavno će sve da iritiraju kožu dok se ona ne izvuče iz upalnog stanja. Nažalost to je tako i ja sam bez ikakve zaštitne kreme i uopšteno kreme hodala mjesecima u periodu proljeća. Nije bilo druge. I upravo dolazim do ovog dijela sa šminkanjem – ja znam koliko je teško iz raznoraznih razloga izaći sa ovim stanjem na ulicu, u radnju, o radnom mjestu da ne govorim. Još moje radno mjesto je takvo da nemam puno kontakta sa ljudima i opet nije bilo lako. A društvene mreže da ne spominjem. Međutim, koliko god to pokušavala uljepšati – nema druge nego zagristi i odlučiti tih par mjeseci da se sve istrpi dok se koža ne smiri. Ja nisam našla drugog načina osim tog i kada sam prošla kroz cca 3 mjeseca gole kože bez proizvoda, krema, šminke itd. Tek onda sam postepeno mogla uvoditi iste u rutinu i evo dan-danas normalno živim, koristim retinol i preparativu o kojoj tada nisam mogla ni pomišljati.
Ako možete odrediti neki period godine kada smatrate da bi najmanje neprijatno bilo pustiti koži da se sama izbori bez preparative i definitivno bez dekorative – to bi bio moj najiskreniji savjet. Ja to i dalje vidim kao jedini put do vraćanja zaštitne barijere kože u normalu. Žao mi je jer znam kroz šta trebate proći ali utješno je ako vam razmjena iskustva može barem malo olakšati.
Slažem se, jako je teško jer mi je posao javan i okružena sam ljudima u velikom broju na poslu svakodnevno. Sad je puštam bez ikakvih pudera već dugo, stavim samo cicaplaste kremu od Lrp… Ako nije problem neka preporuka za bb kremu u budućnosti… Hvala na odgovoru, a mi koji muku mučimo nema nam druge nego stpljen spašen… Još jednom veliko hvala
Autor
Nema na čemu – vjerujem da nije lako kada je čovjek konstantno u kontaktu sa drugim ljudima još radi posla. Ne daj se Marijana, sve prođe pa će i ovo ♥
Hm, ne mogu se baš sjetiti neke konkretne BB kreme ali znam da mi je bila fina kombinacija LRP Toleriane fluida i The Ordinary Serum tečnog pudera. I njihov korektor je jako dobar, baš solidno prekrivanje ima. Tako da razrijeđeni sa nekom ovako neutralnom ali hranjivom kremom poput LRP Toleriane fluida stvarno ima dobar efekat a minimalnu mogućnost iritacija.
Ja sam oduševljena ovim postom.
Borim se sa perioralnim dermatitisom već 5 mjeseci.
Ne mogu da shvatim šta ga je uzrokovalo ali je povezano za alergije koje imam.
Naravno dobila sam kao i većina pogrešnu dijagnozu sa kortikosteroidima i antibioticima.
Privremeno je pomoglo ali se vratilo.
Ono što sam uradila je da sam izbacila SLS proizvode. I krenula sam sa botanic kremom od smilja. Pokušat ću to još par dana.
Ali definitivno ću probati vašu rutinu.
Dali ste mi nadu. Jako se teško boriti sa ovim.
Javiću se sa rezultatima.
Autor
Definitivno je jedan od popularnijih na blogu! I iako su komentari stvarno pokazatelj koliko je perioralni dermatitis ustvari prisutan, barem je neka utjeha razmijeniti iskustvo, mišljenje i preporuku sa drugima koji imaju isti problem.
Uzrok može biti stvarno puno toga i individualna je stvar tako da će neko brzo shvatiti šta ga je potaklo, dok će drugima ta potraga da malo duže traje.
Nije toliko pogrešna dijagnoza korištenje kortikosteroida već ja to vidim da nas “skinu sa dnevnog reda” kada to prepišu. Znaju da nije lijek ni rješenje, već će ljude na kratko umiriti i to je uglavnom dermatolozima dovoljno. Međutim, šta kada se prestane sa korištenjem kortikosteroida i sve se vrati?
Izbacivanje sulfata, što manje ustvari proizvoda na koži da bi joj se pružila šansa za oporavak i ključno određivanje šta je okidač će definitivno dati rezultate.
Perioralni dermatitis jeste dosadan i uporan, ali nije nerješiv.
Draga Selma
Gdje mozemo vidjeti vase slike kako je izgledao vas perioralni dermatitis u najgoroj fazi.
Prosto ne mogu da zamislim pakao kroz koji ste prosli, s obzirom na to kako sad predivno i zdravo izgledate.
Hvala za sve savjete ovdje i svim citateljima. Korisno je i utješno. Moj mail je mikisusic960@gmail.com
Autor
Nažalost mislim da nemam sliku baš najgoreg perioda, bila sam toliko psihički utučena – ne toliko samim dermatitisom već ogromnim stresom na poslu kroz koji sam tada prolazila – da nisam imala volju ni motivaciju dokumentovati sve od početka.
Nisam tada ni znala da će se sve odigrati kako jeste i da će ovo kožno stanje u velikoj mjeri promijeniti moj pristup koži.
Ono što sam pronašla jeste par fotki u svojim Instagram storijima i tamo imam hajlajts posvećen perioralnom dermatitisu. Znam da nema svako Instagram, ali ako imate – u tom hajlajtsu se nalazi sav materijal koji sam objavila na ovu temu.
Uspjela sam prebaciti neke od tih storija ovdje na blog i dodala sam ih kao fotografije pa možete vidjeti kako je koža izgledala nakon cca mjesec dana (nemam slike tokom tog prvog mjeseca). Sada je koža normalna i zdrava ali se i dan-danas pridržavam pravila o kojima sam pisala, kako ne bih rizikovala da se dermatitis vrati.
Hvala velika na podršci – nadam se da sam je i ja pružila barem kroz vlastito iskustvo.
Veliki pozdrav 🙂
Selma
Imala sam i seboreju i perioralni i neurodermatitis..Inače imam suhu kožu a sa godinama čelo mi je masnije. Da ne dužim. Duže traje ali Belobaza uz termalnu vodu Avene oporavi sve, do novog puta. To je bio savjet jedne doktorice, poslije mog korištenja kreme sa kosteroidima u većoj mjeti pa sam još pogiršala. Najbolje namazati pa nakon što upije prsnuti termalnu vodu. To je moj recept. Kasnije, tokom dana samo prskati vodu..
Autor
Draga Ari, kasnim sa odgovorom – kraj godine mi je bio naporan a cijeli januar sam uzela kao vrijeme za sebe i dalje od interneta tako da tek sada imam pravi mindset da budem prisutna za sva pitanja i komentare.
Proučila sam sastav Belobaza kreme i iskreno, mislim da bi bilo bolje koristiti obični vazelin van kuće dok se koža ne oporavi.
Belobaza sastojci: AQUA, PETROLATUM, CETEARYL ALCOHOL, PARAFFINUM LIQUIDUM,
CETEARETH-20, BENZYL ALCOHOL, SODIUM PHOSPHATE, PHOSPHORIC ACID,
SODIUM HYDROXIDE.
U ovoj kremi su petrohemikalije, masni i jednostavni alkohol. Tu su i diskutabilni Ceteareth 20 i Sodium Hydroxide. Ne bih baš rekla da su najpoželjniji sastojci kada je kožna barijera oštećena i koža podložna iritacijama. Iako ne volim naftne derivate poput mineralnog ulja, po sebi znam da postoje faze kada je potrebno nešto što će biti neprobojni sloj preko kože. I okej, to se može kratko koristiti dok se koža ne oporavi.
Ali kada je čovjek već u takvoj situaciji, bolje i obični vazelin nego krema poput Belobaze koja osim mineralnog ulja ima i dodatne supstance koje mogu izazvati iritaciju (uzmimo za primjer jednostavni, isušujući alkohol – BENZYL ALCOHOL).
Razlog zbog kojeg veoma rijetko koristim vazelin jeste što iako kožu na početku čini glatkom, mineralno ulje je vremenom počinje gušiti jer djeluje kao da ste omotali kožu plastičnom folijom. Koža ne može da normalno diše, potom se bakterije i znoj “zarobe” ispod mineralnog ulja i to dodatno može pogoršati situaciju.
Sada se pitam šta je ta doktorica ustvari vama rekla – da namažete Belobazu, ona se upije i potom prsnete preko termalnu vodu? Prije svega, ta krema se ne može upiti – ona sjedi na koži. A termalna voda koju preko nje prsnete ne dotakne kožu jer preko nje je krema koja je neprobojna (voda se samo slije niz nju). Dok koristite tu kremu (ako već želite da je koristite), potrudite se da kožu svake noći temeljito očistite a termalnom vodom je osvježite kada ne koristite Belobazu.
Draga Selma, sa pažnjom sam pročitala tvoj članak. Perioralni dermatitis je nažalost podmukla bolest, meni se javljala neočekivano uglavnom početkom jeseni i sa njom se nosim ravno 30.godina. I nije vezana za stres, pad imuniteta iz mog iskustva uglavnom je izazvana kortikosteroidima.
Ono sto je najbitnije je da se uzme bris i isključe mikoze ili neka ozbiljna bakterija.
Ako je bris cist onda se uveče koristi krem Elidel koji brzo dovodi do izlečenja. Ujutro 2% rastvor Eritromicina kao losion i Caladerm krema.
Autor
Draga Vesna, uzrok će biti individualan – možda tebi okidač nije bio stres ali meni jeste.
U kriznom periodu kada mi se perioralni dermatitis javio, radila sam nekada i 24 sata u cugu.
Standardni set dnevna/ noćna smjena čak i bez slobodnog dana između što me apsolutno skršilo mentalno a potom i fizički. Tako da kod mene jeste uzrok stres. I okidač je 100% i dan-danas jer čim osjetim da ne kontrolišem stres najbolje, pojavi mi se crvenilo između nosa i usana. Ne dopuštam da to ide dalje i čim uočim crvenilo, povučem ručnu – što bi se reklo, poravnim.
Druga stvar su kortikosteroidi – ja ih od 2018. godine nikada više nisam ni koristila.
Jednostavno se prestane sa korištenjem, pregura se kriza i završi se sa tim.
Hoću reći – da, ako se nikako ne može pronaći uzrok, moguće je da vrijedi obaviti dodatne pretrage. Ali najčešće je uzrok jednostavan.
Kombinacija Elidel kreme, Eritromicina i Caladerma mi se čini pomalo agresivan i potpuno se kosi sa mojim pristupom i filozofijom tretiranja perioralnog dermatitisa. Objasniti ću zašto.
Elidel je odlična krema jer sadrži pimekrolimus koji je sjajan za rozaceu. seboreični dermatitis i ekcem.
Eritromicin je antibiotik – a perioralni dermatitis je stanje oslabljene fukcije zaštitne barijere kože. Zar nije kontraproduktivno antibioticima dodatno slabiti organizam? Poticati inflamaciju? Zbog čega uopšte koristiti antibiotik kada je perioralni u pitanju? Nije riječ o bakterijskoj infekciji. A kada smo kod toga, nije riječ ni o aknama.
Sada dolazimo do Caladerm kreme – ovo joj je sastav:
Azelainska kiselina 15%, Salicilna kiselina 1.5%, Mikrosilver Bg 0,1%, Cink Oksid 25% (activox), Pentavitin 4%, Bisabolol, Allantoin, Unisoot, Pantenol, Glicerin, Vitamin E
Ova krema je nešto što bih koristila nakon što se koža izvuče iz upalnog perioda, a ne tokom njega. Iako ima umirujuće sastojke, kombinacija azelaične + salicilne kiseline je mislim ipak previše za kožu koja ne može da podnese ni destilovanu vodu.
Zasebno, ovo su efikasni proizvodi ali zajedno? Lično se ne bih odlučila za sve troje istovremeno.
Možda su vama bili od koristi ali razmislite o jednoj stvari. Zašto se borite sa perioralnim dermatitisom tako dugo? 30 godina je jako, jako dugo vremena. Mislim da vrijedi ponovo razmisliti o stvarnom okidaču, stvarnom uzroku konstantnog pojavljivanja perioralnog dermatitisa.