Pečene mrkve sa tahin sosom

pečene mrkve sa tahin sosom

Prekrasne mrkve se sve češće pojavljuju na mom tanjiru uz pomoć dva mini receptića. Prvi neka bude bonus i nadam se da ćete mu dati šansu jer je super osvježavajući. Jednostavno narendate mrkvu, iscijedite limun i dodate prstohvat soli. Možda ne zvuči kao najukusnija kombinacija – ni meni nije na prvu “legla” ali sam je vremenom zavoljela.

Ono o čemu malo detaljnije želim da vam pišem u ovom postu jeste recept za ove pečene mrkve iz rerne sa zelenim tahin sosom koje su idealan prilog svakom ručku. Da mi je neko rekao koliko ukusne i na oko lijepe mogu biti – ne bih mu vjerovala. I iskreno, iznenađena sam koliko dugo su se zadržale u mojoj prehrani jer kao dijete nisam voljela mrkve.

Ne samo što je mrkva bogata vitaminom A i vlaknima, nevjerovatno je divna u kontrastu sa bojom nara, rukole i tahini sosa. Rukola je tu ponajviše radi dekoracije (iako se ukusom slaže sa mrkvama i sosom) ali je slobodno možete zamijeniti sa peršunom.

Tahin sam prethodno isprobala u kolačima i smoothiejima te kao slatki dodatak doručku uz med (ta kombinacija neodoljivo podsjeća na tahan halvu) pa mi je bilo izazov koristiti ga u nekom drugom svojstvu. Ali uz limun (ili limetu) te peršun, gustina tahina je idealna i savršeno ide uz svako povrće koje je pečeno u rerni. Također je odličan kao dresing za salatu. I tačno kada mislite da vam je nepce u raju, zagrizom u sjemenke nara se oslobađa divna slatkoća i kiselost koja se savršeno slaže uz ostale ukuse.


Pečene mrkve 

cca petnaestak manjih mrkvi, 2 supene kašike maslinovog ulja, sol, svježe izmljeven crni biber u zrnu, šaka sjemenki nara

Zeleni tahini sos

cca 30-40g tahina, jednako toliko vode, cca 15g svježeg peršuna (3-4 stabljike), 2 i 1/2 supene kašike soka limuna (ili limete), 1 malo česno bijelog luka, so, biber


Zagrijati rernu na 200°C. Mrkvama ukloniti dio gdje je peteljka ili, ako su vaše mrkve jako mlade, možete ostaviti mali dio peteljke. Mrkve oprati od eventualne zemlje, očistiti a potom posušiti. U tepsiji ih poredajte tako da se ne guraju previše (da tepsija nije pretrpana), dodajte im maslinovo ulje, promiješajte a potom dodajte dvije supene kašike vode u tepsiju koju ćete pokriti aluminijumskom folijom.

Narednih 25 do 35 minuta mrkve pecite na 200°C. Kada ih probodete viljuškom, trebaju biti smekšane. Potom skinite foliju sa tepsije i mrkve dodatno zapecite na 220°C još 10 do 15 minuta – trebaju se karamelizovati i biti fino skuhane (ali ne prekuhane).

U međuvremenu, sve sastojke za zeleni tahini sos pomiješajte u blenderu dok smjesa za sos ne postane glatka. potom začinite sa biberom i solju po ukusu. Uliti u manju posudu, ostaviti po strani.

Pečene mrkve servirajte na lijepom većem tanjiru, kašikom tanko prelijte mrkve sa tahini sosom te ukrasite svježom rukolom (ili peršunom) te sjemenkama nara.

Pečene mrkve sa tahini sosomIdealan prilog nedjeljnom ručku Pečene mrkve iz rerne sa zelenim tahin sosom Pečene mrkve iz rerne sa zelenim tahin sosom

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *


Looking for Something?