Sve hoću pa hoću da napišem post na temu prirodnih dezodoransa, i toliko dugo se na to kanim da više nije imalo smisla pa sam prestala čekati pronalazak onog idealnog – i odlučila sam napisati članak o onome što znam do sada i o onome što sam isprobala do sada. Prije nego prenesem svoje utiske i iskustva, da brzinski pređemo neke stvari.
Zbog čega koristimo dezodoranse?
Prije svega, treba znati da je sam znoj bez mirisa. Znoj se sastoji od vode, soli, minerala i elektrolita. Neprijatan miris stvaraju bakterije koje ga razgrađuju. Dezodoransi neutrališu bakterije koje izazivaju neprijatan miris ali dezodoransi neće spriječiti osjećaj vlažnosti pazuha. U suštini, miris dezodoransa samo maskira neprijatan miris. Antiperspiranti su ti koji stvaraju barijeru na kraju znojnog kanala i fizički spriječavaju znojenje. Aktivna supstanca s ovim dejstvom su soli aluminija.
Da li su aluminijeve soli štetne?
Konstantno sam se vrtila u krug vođena člancima da li je ili nije napokon, nepobitno dokazana poveznica prisustva aluminijevih soli sa oboljenjima raka. I nakon X pročitanih članaka, i dalje situacija nije ni crna, ni bijela. Nisu sigurni. Ali, sama činjenica da su nakon korištenja dezića sa aluminijem, pronađene čestice tog istog aluminija u tkivu grudi – nije prijatna.
Da li je paranoja opravdana? To već ovisi od vašeg ličnog rezonovanja. Jednostavno ne postoji dovoljno studija koje bi jasno potvrdile povezanost raka dojke i aluminija u dezodoransima. Isto tako, ne postoji ni dovoljno studija koje bi sa sigurnošću utvrdile da takve veze nema.
Moje iskustvo
I sa najoptimističnijim pogledom na svijet, recimo da više naginjem ka stavu da aluminijeve soli vjerovatno nisu kancerogene. Moj problem sa nekim (ne svim) dezićima koji ih sadrže jeste što mi od njih pazuho otiče. Nekako je uvijek neprijatno “prozivati” brend ali činjenica je da od konkretno Rexona dezića u spreju moji pazusi uvijek nateknu. Ni od Nivea, Garnier, Fa ili ostalih komercijalnih marki – eto, baš od Rexone. Oticanje pazuha bude vidno, fizički su natečeni, bolni na dodir (ali bez nekih osipa na koži). I to, osim što je veoma neprijatno – me plaši. Zato sam počela da istražujem deziće sa prirodnijim sastojcima.
Do sada sam uspjela pronaći par solidnih dezodoransa bez aluminijevih soli – ali gotovo svi sadrže alkohol. Koliko sam primjetila, alkohol u stikovima i dezićima barem meni nije izazvao neke veće probleme osim što malo “pecne” ako takav dezić nanosim na svježe obrijanu kožu. Razumijem da bi nekome to bio veliki minus. I ponekada tokom zime bih primjetila blago sušenje kože, uslijed malo češće upotrebe.
Uopšteno govoreći, dezići bez aluminijevih soli mi solidno “drže” (pri tome mislim na to da ne osjetim neprijatan miris), u gotovo svim situacijama osim tokom ekstremnih vrućina i tokom intenzivnijeg vježbanja. Tada se ipak vraćam nekom klasičnom deziću u spreju (omiljeni mi je Garnier Neo) ali i dalje ne gubim nadu da tamo negdje postoji i savršen dezić u spreju, bez aluminijevih soli. Vidjela sam tokom posjete Beču da dm drži muški Nivea dezić sa “0% aluminum” etiketom. Možda se takvo nešto pojavi i na našem tržištu?
Inače preferiram deziće u spreju, mogu koristiti one u stiku a najrijeđe koristim roll-on deziće jer mi smeta osjećaj ljepljivosti nakon korištenja. Zato je veoma interesantno sa sva 4 dezića koja bih voljela preporučiti dolaze upravo u formi stika ili roll-ona.
L’Occitane Cedrat dezodorans (75g | cca 34 KM) u stiku koristim najduže – iako je muški deo stik, ja volim miris kedra pa ga čak preferiram i u parfemima (također “kradem” jedan takav muški miris). Ja na ovaj stik gledam kao na pravi uniseks proizvod i preporučila bih ga svima. Miris je svjež, ugodan, ne sadrži aluminijeve soli niti alkohol. Ne ostavlja bijele fleke na odjeći a “drži” mi u prosjeku 4-5h.
alverde Naturkosmetik žalfija limeta deo stik (50ml | cca 4,50 KM) je jednostavan, osvježavajući veganski dezić. Meni je miris fin (sorbe od limuna), iako ako niste baš fan čisto citrusnih nota – možda vam se ne dopadne. Ne sadrži aluminij ali ima u sebi alkohol, koji me palo pecne ako ga nanosim na obrijan pazuh. Nekada mi to ne smeta a nekada mi smeta. Nisam 100% zadovoljna sa njim zbog toga ali mi “drži” neka 3-4h, ne ostavlja fleke, miris mi odgovara, pruža mi osjećaj svježine i kada prestane da djeluje znoj nije uopšte neprijatan.
Gloria deo stik (45g | 17 KM) mi je jedan od najdražih “made in BiH” dezića i ono što ga ipak čini malo boljim od ostalih koje sam isprobala jeste što mu formulaciji veoma prija forma stika. Koristila sam ručno rađene domaće deziće koji se nanose na opranu, vlažnu kožu pazuha ali mi je ta praksa ipak nepraktična na duge staze. Ovog puta preferiram stik! Divno kremast, nikada ne isušuje i ne iritira kožu pazuha (čak ni odmah nanešen nakon britvice). Mana? Iako ne ostavlja bijele fleke na odjeći, ponekada mi je znao ostaviti masni trag – koji sam uspjela doduše svaki put oprati. Ali, čisto da znate.
Biobaza Green Spirit deo roll-on (50ml | cca 6 KM) mi je idealni dezić za svaki dan, kada nisam pod nekim velikim stresom niti radim neku zahtjevniju fizičku aktivnost. Ustvari, moja pohvala ide najviše iz razloga jer je jedan od baš rijetkih roll-ona koji mi ne izaziva ljepljivost i zaista se osjećam svježe sa njim. Nema aluminija ni alkohola a miris mi je jako ugodan -po kadulji, verbeni i ruzmarinu. Ne ostavlja tragove, ne iritira. Mana? Jednostavno ne može izdržati značajnije pregrijavanje tijela, ali barem pazuh sa njim nema neki jako neprijatan miris. Preferiram ga u odnosu na alverde (iako imaju slično djelovanje).
Želja mi je ostala da isprobam Vichy dezić za koji sam dobila mnogo preporuka, Weleda citrusni dezić i Gloria roll-on. Ako vi znate za još neke dobre prirodne deziće, mnogo bih cijenila preporuku a nadam se da je neka od mojih i vama bila korisna.
Gloria deo stick mi nažalost nije dostupan u blizini, ali ću svakako isprobati Biobazu, već sam ih zagledala na policama.
Što se tiče Rexone, imala sam slično iskustvo sam njihovim roll-on antiperspirantom – nakon samo jednog nanošenja, koža pazuha me svrbjela i bila crvena i suha danima. Čak se usudim reći sa sam imala blagi osip. Vjerovatno je uzrok velika količina aluminijevih soli koje zatvaraju pore i znojne kanale, zato je Rexona poznata kao jedan od “najjačih” dezodoransa. Od tada, antiperspirante izbjegavam, mada sam prije koristila Dove i bio mi je dobar.
Autor
Kada budeš dolazila u Sa, možeš Gloriu potražiti u apoteci u prizemlju Alte – tamo namjeravam kupiti njihov roll-on 🙂
Biobaza dezić koji imam mi je jako fino iznenađenje, a Rexona mi je jednostavno prežestoka.
Znači inače Rexona glasi za jedne od najjačih? Onda su opravdali reputaciju 😀
I meni je Dove bio korektan ali ako već koristim sprej, onda je to ili Garnier Neo ili ukradem neki od muža xD
Tek sad vidim odgovor, zaboravila da sam komentarisala 😂
Hvala za info, uglavnom budem u blizini Alte.
Garnier Neo ću također vjerovatno isprobati, znatiželjna sam. A poznata mi je ta situacija krađe muških dezića 😂
Autor
Neo mi je super, omiljeni dezić tokom treninga – ako već nisam posudila muški hehe 😀
I nema na čemu :*
Ništa od tih prirodnih…digla sam ruke od njih. Prosto ” ne rade”. Imam isto iskustvo sa Rexonom i dobro si primjetila, isključivo sa Rexonom?! Što jeste zabrinjavajuće. Koristim Fenjal intensive roll-on, Dove, Adidas. I pripadam onoj skupini koja ne vjeruje da su te soli kancerogene.
Autor
Čak ni Vichy? Ajoj 🙁
Rexona je izgleda snagator među dezićima, pa šta je ovo – nema ko nije imao neku reakciju na njih?
Ja ne znam jesu li ili nisu te aluminijeve soli kancerogene, nekako se vodim onom “better safe than sorry” iako prirodni dezići imaju još mnogo usavršavanja da prođu, kako bi u potpunosti bili konkurentni i na kraju da bi zamijenili ove klasične.
Nama kupcima kako god okreneš, nije lako.
DM-ov kristalni kamen koristim godinama i prilično dobro “drži”. Alverde nula bodova, super miriše no…, a ja se ne znojim puno. Jedno vrijeme koristila Vichy no u odnosu na cijenu meni ništa posebno. Od antiperispiranata dobijem jako bolne gute ispod pazduha. Voljela bih probati Weleda citrusni no nikako da dođe na red. A najbolji mi je bio neki Avonov metvica i još nešto koji se ne proizvodi godinama i nakon njega mi je trebalo dosta vremena dok nisam ubola kristalni kamen.
Autor
Ja nisam imala sreće sa kristalima bilo koje vrste a malo me obeshrabruje što te Vichy nije dojmio, dobila sam mnogo preporuka za njega. Mislim da ću ga isprobati – ali imati ću realistična očekivanja.
Kada pazuh boli, to stvarno ne treba i ne smije da se ignoriše. Očigledno tijelo daje na znanje da je taj dio iziritiran 🙁
Weleda citrusni mi je na popisu, pa čak sam dobila preporuku za njihov muški roll-on.
Vrijedi pokušati!
e mogla bih probati weledu 🙂 moje iskustvo s biobazom je slicno tvojem, dobro drzi kad se ne znojim jako. ali nije bas za ove tople dane… btw trenutno koristim Balea Sensitive deo sprej (bez alumijija), iskreno ne znam dal sadrzi alkohol, ali je odlican, lijepo mirisi i drzi mi cijeli dan (ja se i inace samo ujutro dezodoriram, eventualno pred trening, ali jako rijeko)!
alverde cu preskociti jer se bojim da bi mi mozda iziritirao pazuhe 🙂 inace koristim rexonu preko ljeta (ali deo u kremi, plavi, ne znam kak se zove tocno) i meni je ok, drzi mrak, ali da – tezak je. tesko ga je i oprati s pazuha navecer. ja nisam imala nikakvu losu reakciju 🙂 ali zelim naci blazu zamjenu.
Autor
Weleda će biti i moj naredni dezić a Biobaza – jako fin roll-on, samo što nije pretjerano učinkovit kada je dosta vruće. Tokom zime je sasvim korektan.
Baš ću pogledati taj Balea Sensitive, možda prijatno iznenadi sastavom a Rexona je ispala pravi snagator 😀 Nisam ni primjetila Rexonu u kremi ali u konačnici, i ja tražim nešto blago spram pazuha ali da ipak radi svoj posao. Nadam se da ne tražimo previše.
Zdravo! I really enjoyed the scent and wear of Green Spirit. Unfortunately, after continued use I developed an itchy rash under both arms. I compared ingredients of the other Biobaza deodorants and decided to try the men's option, lemon/bergamot “Power Up”–thus far I'm rash free. Downside is the wear time isn't as good as Green Spirit. If you had to pick between the Gloria deo and L'Occitane, which would be the overall winner for you? Also, did you try the Gloria roll-on (perhaps you prefer it to the stick)? Any help in deciding which to try next is greatly appreciated. Hvala 🙂
Biobaza dezodoransi su velika prevara, itekako ima aliminujuma samo je u naslovu sakriven. Na prednjoj strani piše No aluminum chloride i to je tačno, nema AlCl3, ali ako pažljivo pročitate sastav, videćete prisustvo soli potassium alum ( natural mineral salt). Dragi moji, upravo se tu nalazi aluminijum u kompleksu sa kalijumom. Za one koji izvegavaju Al ovo je zaista značajno, a i mora da se kaže – teška markentinška prevara. Dr hemije, Nataša
Autor
Vjeruj da si me potakla da istražim sastav njihovih dezodoransa i rezultati su pomiješani – ovaj sa fotke koji sam znači koristila 2018. definitivno ima aluminijum.
Biobaza Green Spirit deo roll-on – ružmarin i verbena
AQUA, GLYCERIN, POTASSIUM ALUM (Natural Mineral Salts), AROMA* (rosemary & verbena), XANTHAN GUM, OLEA EUROPAEA (OLIVE) LEAF EXTRACT, SALVIA OFFICINALIS LEAF EXTRACT, PHENETHYL ALCOHOL (AND) CAPRYLYL GLYCOL, ROSMARINUS OFFICINALIS LEAF OIL, VERBENA OFFICINALIS EXTRACT, LIMONENE, CITRAL, LINALOOL, GERANIOL, CITRONELLOL, EUGENOL
Od prošle godine sam koristila njihova dva dezodoransa; Green Tea Sensation i Silky Comfort. Od njih dva, jedan sadrži aluminij.
Green Tea Sensation (moj favorit, sada mi je drago što je tako ispalo jer ne sadrži aluminij)
INCI: AQUA, SODIUM BICARBONATE, GLYCERIN, XANTHAN GUM, PHENETHYL ALCOHOL (AND) CAPRYLYL GLYCOL, AROMA* (green tea), OLEA EUROPAEA LEAF EXTRACT, SALVIA OFFICINALIS LEAF EXTRACT, CAMELLIA SINENSIS LEAF EXTRACT, LIMONENE, HEXYL CINNAMAL, CITRONELLOL, GERANIOL, LINALOOL, CITRAL.
Silky Comfort
INCI: AQUA, GLYCERIN, POTASSIUM ALUM (Natural Mineral Salts), AROMA* (shea butter & jojoba), XANTHAN GUM, OLEA EUROPAEA (OLIVE) LEAF EXTRACT, SALVIA OFFICINALIS LEAF EXTRACT, PHENETHYL ALCOHOL (AND) CAPRYLYL GLYCOL, BUTYROSPERMUM PARKII (SHEA BUTTER) FRUIT, SIMMONDSIA CHINENSIS (JOJOBA) SEED OIL, LIMONENE, LINALOOL, GERANIOL, CITRAL, CITRONELLOL, FARNESOL.
Što pokazuje da je ovo tzv. mixed bag, neki ga sadrže a neki ne. Sa njihove web stranice sam upratila da samo dva trenutno u ponudi imaju u sastavu POTASSIUM ALUM a to su spomenuti Silky Comfort i Spring Flowers. Ostali nemaju taj sastojak. Većina ga znači nema u sastavu ali i zbog ova dva je to trebalo naglasiti, barem što se ta dva proizvoda tiče – to bi bilo transparentno.
Hvala na skretanju pažnje draga Nataša!
Da li vam prirodni farbaju odecu? Meni se cini da je to glavni problem sa kojim se srecem
Autor
Draga Olja, nekada mi je to problem – ne uvijek, ali znala sam primjetiti masnije tragove ili ostatke boje na majicama ispod pazuha od pojedinih prirodnih dezodoransa.
U suštini, prirodniji dezodoransi se prave sa prirodnim uljima i voskovima koji su žućkaste boje tako da se tragovi najčešće mogu vidjeti na bijelim majicama.
Ono što pomaže je prvo pustiti da poslije pranja (i eventualnog brijanja) pazuh bude potpuno suh prije nanošenja dezodoransa. Tako će apsorpcija biti bolja a tragova dezodoransa će ostati manje na koži.
Drugo što pomaže je koristiti količinski manje dezodoransa. Iako su prirodni i nekada u obliku kreme, ne treba ih puno da bi radili svoj posao (tanki sloj je sasvim uredu).
I treća stvar koja mi život olakšava ljeti je da nosimo šire majice jer kada su baš uz tijelo, nemoguće je izbjeći trljanje tkanine o kožu + kada je odjeća pripijena uz tijelo, znojimo se više pogotovo na vrućinama zbog srkleta (drugačije nisam mogla objasniti :))
Zdravo, nisu svi Biobaza roll oni prevara, mada ima onih koji nisu najboljeg sastava pa i onih koji slabo deluju. Probala sam neke pre par godina i odustala jer su mi bili slabi. A onda sam na preporuku jedne farmaceutkinje uzela baš Green sensation, na njemu piše da je sa soda bikarbonom i zelenim čajem. I samo taj mi drži fenomenalno! A sastav odličan, 99 posto prirodan. Bez aluminijuma naravno. E sad, ima još jedna bitna stvar. U početku je prelazak na prirodne dezodoranse svima težak. “Čisti” se organizam i privikava se. Kasnije se se znoj znatno manje oseća. Nezgodan je taj period prilagodjavanja i mnogi brzo odustanu. Počnite na jesen, zimu kada se manje znojite. Možda se moj organizam već i navikao, pa mi ovaj sada odgovara.
Preporuka za još neke dobrog sastava – koozmetik dezodorans u spreju, weleda citrus i nar roll on, fitaky sprej. Svi su prilično dobri i pomogli su mi da predjem na prirodnu kozmetiku. A pomenuti biobaza je mnogo jeftiniji od njih, pa je trenutno moj izbor. Ima i dobrih stikova ali ih ja ne volim zbog masnog traga. Meni najbolji Herbalab. Samo budite uporne, naći čete već neki!!! A i vremenom ćete se navići.
Autor
Hvala puno na toliko savjeta, preporuka i utisaka glede korištenja prirodnih dezodoransa draga Milena 💜
Slažem se da nisu svi Biobaza dezići istog sastava – neki itekako vrijede kupovine.
I da, prelazak na prirodne dezodoranse bez aluminijevih soli je specifičan te se zaista treba proći “period inicijacije” – isti je slučaj kao kada se čovjek navikava na šampone bez sulfata.
Ali mislim da vrijedi truda i strpljenja.
Veliki pozdrav,
Selma