Kada je jesenja kuhinja u pitanju, mislila sam da mi je tikva ultimativna sezonska namirnica i čak sam napravila cijeli serijal sa receptima od tikve (pumpkin spice začin, pire od tikve, supa od tikve, pumpkin spice latte, pumpkin spice topla čokolada, slatki sendvič sa tikvom, muškatna tikva iz rerne, domaće začinjene košpe). I još do kraja godine vas očekuje još jedan recept sa ovom sjajnom namirnicom. Zato sa velikim iznenađenjem ali potpuno samouvjereno moram priznati da je slatki krompir tj. batat skinuo sa prijestolja jesenje kraljice kuhinje.
Kada sam na poslu prenosila kolegicama iskustva sa batatom, prije svega nisu znale da nam je uopšte prisutan na tržištu – tako da znate da jeste i vjerujem da tu činjenicu treba maksimalno iskoristiti. Batat potiče iz tropskih područja Južne Amerike. U upotrebi je već najmanje 5000 godina na različite načine, dok je danas široko rasprostranjena kultura u tropskim krajevima. Njegova najveća vrijednost je velika količina beta karotena, na šta i ukazuje njegova narandžasta boja.
Recimo to da samo u 200 grama slatkog krompira imamo istu količinu beta karotena, kao i u 5 kilograma brokule. Samo 140 grama batata obezbjeđuje dnevnu potrebu za vitaminom E. Izvanredan je i za jačanje imuniteta,kao i za sprečavanje i ublažavanje različitih upala – sadrži vitamine C, B6 i E. Ukusom i teksturom bih ga opisala kao miks tikve, krompira i mrkve – iako ima čvrstoću krompira (vjerovali ili ne) batat nije krompir, narandžast je poput mrkve ali nije sladak poput nje a savršeno mijenja i tikvu u jelima.
Sa vama želim podijeliti prvi recept koji sam napravila sa batat slatkim krompirom, i iz prve je ispao savršen! Od tada sam ga pripremila sigurno još četiri puta i nikada ne razočara.
Slatki batat krompir u ljusci sa magičnim punjenjem
Sastojci: dva srednje velika slatka krompira (ili jedan ogromni), cca 200g grčkog jogurta, 3 kafene kašike stevije, 1 supena kašika cimeta, 1/2 kafene kašike allspice jamajčanskog bibera (sada ga imate u Butik Bademu), 1 supena kašika ekstrakta vanilije, 1/2 velike zelene jabuke, 2 supene kašike mljevenih oraha, cimet za posuti, kokosovo ulje (cca supena kašika)
Opcionalno: 1 kafena kašika burbon vanilije u prahu, 1 supena kašika likera po želji
Batat oprati, očistiti od zemlje, malo nauljiti i u prethodno ugrijanu rernu na 190°C staviti da se peče sat do sat i po. Ako želite, možete tepsiju sa batatom prekriti alu folijom. Nakon sat i 15 minuta provjeriti koliko je pečen – treba biti mekan ali ipak da ljuska ima čvrstoću. Po vađenju iz rerne odmah skinuti foliju. Dopustiti mu da se ohladi na sobnoj temperaturi. Prepoloviti batat i izdubiti polovice da ostanu od ljuski male posude – slično kao što znamo raditi sa tikvom.
Srce tj. sredinu koju smo izdubili prenijeti u posudu, izgnječiti viljuškom dok ne dobijemo pire pa mu dodati grčki jogurt, steviju, cimet, allspice, ekstrakt vanilije i ako želite liker te burbon vaniliju. Sve sastojke izmiješati u polu-kašu/polu-pire. Nadjenuti ljuske batata ovim punjenjem i dodatno peći u rerni još 8-10 minuta.
Sa strane isjeckati jabuku na kockice. Manju šerpu na srednjoj vatri pomastiti kokosovim uljem. Ubaciti kockice jabuke i propržiti dok ivice jabuke ne postanu blago karamelizirane. Sa njima posuti batat dezert u ljusci, kao i sa isjeckanim orasima.
Nadam se da ćete i vi da se zaljubite u batat a čini mi se da je to nezbježno čim otkrijete njegove čari.
Odem do Konzuma baš da vidim taj batat da nas ne zezaš ka on je stvarno tu!
Pekli smo ga onako samog u rerni i bio je preukusan.
Autor
Pa zar misliš da bih vas zezala? Ali razumijem, ta je namirnica rijetka kod nas.
Nema greške i ako ga tako pripremaš – jako je zdrav a ukusan.
Med i jogurt grčki su isto dobri sa orasima i pistacijama a probaću i tvoj recept 🙂
Autor
Reče mi to za med i jogurt još jedna djevojka na instaču – probala sam i upravu ste! 😀