Tuna odrezak sa pireom od krompira i brokule


Ovo je jedan tako spontan recept – nije ustvari ni recept već apdejt  originalnog recepta za prženi odrezak od tune (klik ovdje) koji sam naprosto morala napraviti nakon što sam otkrila magičnu kombinaciju krompira i brokule. Jedne noći, dok smo dragi i ja gledali Jamie Olivera na 24Kitchen (jedan od meni omiljenih kanala), vidjeli smo kako je pripremio taj polu-pire, polu-kašu što nas je oduševilo! Odmah smo skoknuli do kuhinje i napravili svoju verziju i da – preukusna je, vizuelno primamljivija od standardnog pirea a nutritivno i bogatija. Krompir mi je omiljeni način unošenja složenih ugljikohidrata u organizam. Ne znam da li sam spominjala te podjele na jednostavne i složene ugljikohidrate ali ovi drugi su ključni za održavanje zdravlja na duge staze. Brokula ispunjava sve moje vlastite standarde (također složeni ugljikohidrat) jer je bogata vitaminima i mineralima, divne je boje i najbolja je blanširana.

Pokušavam ribu učiniti redovnim dijelom svoje prehrane – ne da je se samo ponekada sjetim, a tuna mi je pravi favorit. Iako su losos i skuša najbolji izvor nezasićenih masnoća (pogotovo omega-3 masnih kiselina), i tuna je odlična samo se sa njom ne smije pretjerati. Također je bogata i drugim nutrijentima, poput esencijalne aminokiseline triptofana, kalija te vitamina B: niacin, piridoksin i tijamin. Odrezak od tune se uveliko razlikuje od tunjevine u konzervi – benefiti se nevjerovatno razlikuju u korist odreska a cijena mu nije puno veća (naš komad j koštao oko 5KM u ribarnici a jedna konzerva tunjevine oko 3KM, pa sami procjenite). U svakom slučaju se trudim da jednom sedmično imam tunu na meniju.

Obično kupujemo nekih 300g odreska od tune koji kući izrežemo na manje šnicle. Priprema je veoma slična pripremi ramsteka – manje je više i začiniti ga je najbolje samo sa solju i biberom (koristimo krupnu morsku so a biber u zrnu, koji potom izmrvimo). Nakon što zagrijemo tavu, namastimo je sprejem za kuhanje (na bazi ulja kanole) šnicle sa svake strane pržimo otprilike po 2 minute. Što se tiče krompira, uzmemo manji mladi krompir i pustimo ga da ključa u vodi nekih 30-45 minuta (u ljusci, sa prstohvatom soli). Kada je skuhan, ogulimo ga i zgnječimo viljuškom. Brokulu blanširamo na par minuta, taman da dobije onu divnu jarko zelenu boju i izrežemo na sitnije komadiće te pomiješamo sa krompirom. Smjesu prelijemo maslinovim uljem, malo krupne soli, isjeckanim bijelim lukom i svježim peršunom – svi ukusi i mirisi se tako lijepo slažu. Ja volim na tanjir dodati i krišku mladog sira – nije neophodno, samo je moj gušt. Šta se krčka u vašoj kuhinji ovih dana?

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *


Looking for Something?