Jedan od najjednostavnijih za pripremiti ali i najzdravijih recepata za dezert je upravo ovaj. Kada god napravim slatke zalogajčiće od mandarina umočenih u tamnu čokoladu i posutih mrvicama od pistacija, to je apsolutna fantazija za nepce. Ovi minijaturni dezertići od samo tri sastojka su fensi-šmensi na prvi pogled a bome i zalogaj. Upozoravam da ćete se vrlo brzo “navući” na ove krasotice (ja jesam) i mislim da su sjajan primjer kako zdrava hrana uopšte nije dosadna već naprotiv, veoma zabavna i preukusna.
Za početak, pripremite papir za pečenje i položite ga na tanjir. Mandarine ogulite i razdvojite na sastavne dijelove (ja ih zovem polovice). Primjetila sam da manje mandarine djeluju ljepše od većih. Za “umak” koristite tamnu čokoladu sa minimalno 70% kakaa. Otopite je bilo u toploj kupki ili u šerpici na laganoj vatri, s tim da možete za lakše topljenje dodati malo tople vode sa čokoladom. Po želji možete dodati cimet ili aromu ruma – ja ih volim sa čokoladom, pravi su zimski miks okusa i mirisa. Sa strane pripremite pistacije tako što ćete ih sitno nasjeckati. Kada je čokolada istopljena, mandarine umočiti jednom polovicom, položiti na papir i prije nego se čokolada stvrdne posuti komadićima pistacija.
Kada završite sa svim polovicama mandarina i sve su prekrivene čokoladom te posute pistacijama, ostavite da se čokolada stvrdne. Ako želite brže djelovanje, onda stavite papir u frižider na desetak minuta. Samo zamislite užitak kada zagrizete sočne mandarine čiji se citrusni sok počne miješati sa raskošnom čokoladom a u miks uketi pokoji komadić slankastih pistacija. Prekrasno! Dekadencija u zalogaju – i nimalo loša po liniju!
Oh my goodness these look so delicious! I'll be definitely saving this recipe for a later try 🙂 I've been so obsessed to clementines at the moment haha 😀
So glad you like the recipe!
It's so easy to make, you probably have everything in your kitchen already. Clementines are so yummy, I can't get enough of them either 😀
I have never eaten something like that till now and indeed looks like a healthy desert. I would definitely love to taste them.
Yup! Definitely tasty and healthy – you cannot go wrong with these 🙂
These look tasty!! It seems easy enough to make too, which is right up my alley haha. Thanks for sharing! 🙂
Jaycee | anthropolojay.com
Absolutely easy to make – right up my alley as well! 😉
Wow….these is looks so damn yummy and amazing presentation. I think I have to try it next time.
Kintan XO,
http://kintanfashion.blogspot.com
Thank you! I hope that you will make them as I am sure they will impress 🙂
Yum! These look so good and really easy to make to. Will need to remember this recipe as I will definitely give this a try as its a nice healthy treat 🙂
The Life of Dee
Let me know if you do! ❤
Looks yummy and healthy! Thanks for sharing the recipe! 🙂
Best,
Nora / http://dreamerachiever.com
My pleasure!
Goodness these look amazing. I especially love the idea of the pistachio nuts giving extra texture to the sweet clementines. Lovely!
Katja xxx
http://www.katnapped.com
Yes, pistachios add the saltiness without the actual salt – tastes amazing! ❤
Ohhhhh everything about then looks tasty! You took really great pictures that are really convincing me to go into the kitchen and start making them 😍
I am glad I have that ability to "make" you make food for yourself – I feel like a superhero of some sort, haha! 😀
yum! this looks perfect for my sweet cravings! ❤
http://saccharine-soul.com/
Give these a try ❤