“Selma, pa ti stalno nešto grickaš!” rečeno mi je toliko puta da su me prozvali serijskom grickalicom. Teško se tu mogu kontrolisati i uvijek moram imati pri ruci nešto da uposlim zube i prste, bilo da radim, editujem fotografije, pišem postove ili gledam filmove. Velika sam ljubiteljica kikirikija (nezasoljenih!), badema (oljuštenih!), lješnjaka (proprženih!), hurmi/datula (otkoštenih!) i košpica (domaće pripremljenih!). Košpe su mi posebno drage i zdrave grickalice koje je tako lako pripremiti, nema šanse da pogriješite a nema tog nepca koje u njima neće pronaći užitak.
Tikva me oduševila time koliko puno daje, kako je velikodušna, korisna i uopšteno mi se sviđa koncept da se voće i povrće u potpunosti iskoristi. Ranije sam vam pokazala kako pravim domaći pire od tikve (klik ovdje) a napraviti domaće košpice je još lakše, zahtjeva manje vremena a rezultat su tako ukusne košpice da vam nikada više neće pasti na pamet u kuću donijeti kupovne. Ove ukusne grickalice imaju i super teksturu, hrskave su pa će vam možda malo proširiti horizonte i dati vam ideju da ih koristite u salatama i supama. Košpice tikve su i veoma zdrave pošto obiluju proteinima, cinkom, bakrom i željezom. Također su dobar izvor vitamina E i K.
Priprema je veoma jednostavna a preporučila bih hokaido umjesto muškatne tikve jer košpice muškatne tikve su dosta sitnije. Ja barem volim što veće košpe kako bih imala šta i grickati kada skinem ljusku. Nakon što otvorite tikvu, kašikom izvadite njenu mesnatu sredinu uz pomoć supene kašike. Ručno izbacite većinu mesa i vlakana a ostatak košpica ubacite u cjediljku i pustite pod mlaz vode. Tako ćete lakše ukloniti preostalo meso tikve i vlakna sa košpica. Ja se ne bih previše mučila oko uklanjanja i posljednjeg vlakna ili dijela tikve – ako ih malo ostane na košpicama, dobiti će na ukusu. Ovisi šta ćete sa košpama dalje. Možete ih posložiti na papir za pečenje i ostaviti da se 24h suše na zraku pa potom peći u rerni. A možete ih odmah nakon pranja staviti u tepsiju i rernu da se peku (samo će im trebati par minuta duže da budu gotove).
Što se začina tiče, ja se držim provjerene kombinacije krupne morske soli i čilija (nekada u prahu, nekada sjemenke) uz malo maslinovog ulja. Kumin, čili, dimljena paprika, kari u prahu i cimet su također super. Šta god odaberete, dobro izmiješajte kako bi sve košpice bile prekrivene začinima. Na ovaj način sol se nalazi na vanjskoj strani ljuske (tako preferiram jer kontrolišem unos sodija) a ako želite da su košpice potpuno slane, prije pečenja u rerni ih kuhajte u posoljenoj vodi na 10 minuta. U rerni ih na 180°C pecite otprilike 15 minuta, odnosno dok ne postanu blago zlatne boje. Ostavite da se ohlade prije nego prstićima navalite na njih. Zdrave grickalice: pečene košpe iz rerne – neočekivan “recept” na blogu ali itekako dobrodošao!