Kako se dobro hraniti za manje novca? Postoji jedno strasno lose shvatanje da cista, dobra prehrana automatski zahtijeva vise novca. Licno smatram da se mozemo sasvim solidno hraniti a da ne potrosimo mnogo – ono sto ovakav poduhvat cini ambicioznim nije nedostatak novca vec nedostatak planiranja. Do ovog zakljucka sam dosla tokom perioda kada sam u ‘stiskavcu’ sa novcem (zadnji dani pred platu su uvijek nezgodni). Kada god mi je budzet umanjen, primjecujem da nivoi kreativnog pristupa hrani mozda opadaju ali uvijek u pripravnosti imam jednostavan plan za prehranu koji ce drzati stomacic punim, um funkcionialnim a da ne potrosim vise nego bih trebala. Donosim listu sugestija koje pomazu da mi finansije ostaju izvan ‘crvenog’ a stomacic drze punim.
(1) Konzumirati sezonske namirnice – strpljenje se isplati posto jelovnik prilagodjen sezoni troskove cini minimalnim. Ovo sam naucila kada sam forsirala jelo sa pecenim paprikama rogama. Nesto prije njihove sezone se pojavilo par oskudnih primjeraka cija je cijena bila ogromna. Do sada im je cijena drasticno pala i mogu u njima da uzivam o malom trosku. (2) Zaledjeno je dobro – pogotovo kada su u pitanju namirnice kojima nije sezona. Bobicasto voce, brokula, karfiol, grasak, bamija, spinat itd. Zaledjeni uopste nisu losiji ali su zato znatno jeftiniji. (3) Konzervirano je takodjer dobro – tunjevina, skusa, sardine itd. Ovo su namirnice koje mogu biti osnova za odlicna jela uz pravilno odabrane priloge – rijec je o zdravim a pristupacnim obrocima. (4) Uzgajajte i sami – ako je to moguce, naravno. Ako vec na svoje ime nemamo komad zemlje – onda ce saksija i vreca zemlje posluziti. Ovisno o klimi i uvjetima, nije preambiciozno uzgojiti neke zacine i povrce za licne svrhe.
(5) Raspitajte se – na cemu zelite zasnivati svoju prehranu? Vjerovatno cete zeljeti da bude raznovrsna i da sadrzi sto vise svjezih namirnica. Saznajte gdje su koji sastojci napovoljnije cijene. Prilagodite obroke svom budzetu i pridrzavajte ga se. (6) Planirajte kupovinu unaprijed – i pridrzavajte se svog plana! Prije nego odete u nabavku napravite listu onoga sto trebate kupiti i nemoje od nje odlutati. (7) Kupovina na veliko – u smislu kartona, skoljki jaja itd. Ali na ovaj nacin najbolje je kupovati ono sto koristimo u velikim kolicinama. (8) Izvucite maksimum iz popusta – ali mudro. Pogotovo treba biti oprezan sa ‘kupi jedan a dobij dva’ ponudama. Obratite paznju na datum isteka kako zalihe ne bi propale ako ih vec ne mozete iskoristiti prije njihovog isteka. (9) Poznajte svoju kuhinju – tako da se ne bi desavalo da iznova kupujete stvari koje vec imate pa ih udvostrucite ili utrostrucite dok vam i dalje nedostaju neke druge namirnice. (10) Zapisivati troskove – najvise ‘otvara oci’ od svega. Odmah cete uociti sto ustvari najvise ‘cijedi’ vas budzet.
(11) Lijepo pakovanje i popularni brendovi su precijenjeni – i ne vrijedi trositi visak novca na njih. Mozda je pametnije malo istraziti proizvode manje popularnih brendova? U vecini slucajeva se radi o istom kvalitetu. (12) Povratak osnovama – pilece i purece meso, riba, riza, krompir, paradajz, salata, paprike, supe, peceno povrce, tikvice, mrkva itd. Ovo su sve sastojci pristupacne cijene a sa kojima se mogu spremati razlicita zdrava i ukusna jela. (13) Smanjiti narucivanje hrane – jer jesti kuci je uvijek, ama bas uvijek jeftinije. Ranije sam trosila previse novca na narucivanje hrane i ne da sam samo trosila vise – i hranila sam se nekvalitetnije. (14) Kuhajte u vecim kolicinama – jer pripremanje hrane unaprijed je pametno planiranje obroka. Odaberite dan u sedmici kada mozete izvrsiti pripreme za pilece filete, supe, mahunarke ili sta vec zelite da jedete naredne sedmice po cijem cete pocetku odmah biti zahvalni na ovom koraku. (15) Ponovno koristenje ostataka – ovo mi je pomoglo mnogo puta. Pileci rizoto je super zgodan obrok i jedan od mnogih koje sam pripremila za malo novca i vremena kada je bilo potrebno.
(16) Izvrsite pametne izmjene u kupovini – npr.kupovina cijelog pileta je mnogo isplativa posto se razliciti dijelovi mogu iskoristiti za vise obroka a mozete napraviti i odlicnu pilecu supu (koju mozete zamrznuti za kasnije). Grah, leca, grasak su jeftini a zdravi. Pokusajte sa kupovinom dijelova mesa koji kostaju manje u mesnici. Zamijenite cokoladu grozdjicama, cips sa kikirikijem u ljusci, kupovni sok svjezom limunadom ili cajem, kecap koncentratom paradajza (ili jos bolje, sami ga napravite), basmati rizu zamijenite rizom dugog zrna itd. (17) Potrudite se da svjeze namirnice traju duze – znajuci kako ispravno skladistiti ih. Krompir i crveni luk treba drzati izvan frizidera na hladnom i mracnom mjestu – poput police koju cesto koristite. Bilje poput persuna drzite u casi vode da odrzi svjezinu duze. Vrh frizidera je najmanje hladan, dno frizidera je najhladnije a vrata su najtoplija – prilagoditi skladistenje ovome je mnogo korisno.
(18) Kupovne zacinske mjesavine su precijenjene – svakako se vecina njih temelji na soli a vlastite mozete pripremiti za manje novca. Sol i biber koristimo za bazu i samo dodajemo svjeze narezan crveni luk, bijeli luk, mrkvicu itd. (19) Upoznajte se sa uljima – nekada sam prebrzo trosila maslinovo ulje jer sam ga koristila za kuhanje i przenje, sto je pogresno. Maslinovo ulje (pogotovo djevicansko) je prilagodjeno salatama a za przenje je najbolje koristiti hladno presano suncokretovo i kanola ulje (poput ulja u sprejevima za kuhanje). (20) Nikada ne potcjenjujte moc dorucka – ukoliko napunimo stomacic dobrim doruckom, duze vremena cemo se osjecati sitim i biti cemo manje skloni grickalicama izmedju obroka. Jaja su najbolji dorucak, zob, muesli sa vocem, ovsena kasa, sejkovi sa zdravim butterima itd. neka budu na meniju.
Nadam se da vam se dopada ovakva vrsta postova i drzim fige da vam pomogne pri ustedi novcica a da pri tome zdrava prehrana ne bude kompromitovana.
Od mene imaš LIKE za post!
A od mene veeeeliki ljub-ljub! :*
Tako sam happy, imam toliko ideja za nove postove cemu se radujem neizmjerno!
Ja npr volim kupiti avokado leti, kad je cena iole normalna, pa ga smrznuti (celi, u polovinama, ili pire). Onda fino klopam kad pada sneg 😀
Presrećna sam što imam svoju baštu i ne da je osetna ušteda, nego nemam reči! Ove godine posadili smo i ubrali puno slatkog krompira, cvekle, kupusa, celera, baš puno različitog povrća. Plus, za to mogu da tvrdim da je eko/bio/whatever jer znam da ga nije dotaklo ništa, osim kiše 🙂 Poverenje prema proizvođačima se izgubilo.
Selma, post je odličan, skroz mi se dopada i svakako ću ga preporučiti.
A ko ce drugi nego moja Misha da bude poster child za zdravi zivot, povratak osnovnim i reci cu – pravim vrijednostima.
Prava si sretnica sto imas svoje parce zemlje, uzivas u svom krompiru, svojoj socnoj cvekli – to naprosto nema cijenu!
Vjerujem da se sve u velikoj mjeri pozitivno odrazilo i na zdravlje, sto je najvaznije + postoji i taj ucinak psiho-terapije kada covjek radi na necemu svom i ima kontrolu nad namirnicama koje unosi u svoje tijelo. I koliko god napredovali tehnoloski, bili odcijepljeni od prirode – tu nam je ipak najljepse.
Hvala ti na podrsci, presretna sam sto ti se post dopada :)))
E baš sam se uželila tvoj postova o hrani, da znaš! 😀
Većinu stvari i sama praktikujem, kuham zaista skoro svakodnevno, a gledam da jela budu zdrava, jednostavna, brza i laka za pripremiti i da mi ne iscrpe cijeli novčanik 😀 Mi smo tržište na kojem se može naći dosta dobrih organskih namirnica, a po jako niskim cijenama, ako se držimo onog pravila o "kupovini u sezoni" kao što si navela 🙂
Očekujem od tebe prijedloge za zdravi doručak, ili obrok za ponijeti, poput onih koje ti nosiš (ako nosiš 😀 ) na posao kad radiš noćnu smjenu 🙂 ili tako nešto .. smislit ćeš ti već 😀
Moram priznati da sam i ja pozeljela tebe i tvoje divne komentare koji su stvarno ukras ovom blogu ♥
Cini mi se da su sve navedene sugestije rezultat prilicno logickog razmisljanja, nista revolucionarno ali nekada zaboravimo te jednostavne stvari koje nam pomazu u svakodnevnom zivotu pa nije lose podsjetiti se tj. imati ih sve na jednom mjestu.
Slazem se da smo jos uvijek sretni po pitanju toga sto nam mali proizvodjaci nisu uskraceni i nadam se da nam hrana nije u tolikoj mjeri modifikovana.
Imam mnogo ideja za postove i radim na njima – nadam se da ce ti se dopasti 🙂
Tu sam, pratim, čekam.. aaa iako ne komentarišem puno u zadnje vrijeme – tu sam.. Navratim, pročitam, bar ono pred spavanje ili kad ugrabim vremena na poslu .. been busy lately, pa ne stignem otipkati komentar na svaku objavu, ali se i dalje svakom novom postu jednako radujem! :)) <3
Super je post i baš sam uživala čitajući. Ja recimo jako volim začinsko bilje ali svježe; bosiljak, ruzmarin, žalfiju, mentu i sve to imam u saksijama na prozoru 🙂 Imamo jako puno vlastitog povrća i voća iz bašte koje je odlično i za stomačić a bgm i za novčanik 😀
To je sjajno! Tako je korisno imati vlastite zalihe svih tih divnih biljcica i divno ih je vidjeti, pa lijepo mirisu pa stede novcice – kako ih ne voljeti? 🙂
Svaka cast i na bastici, pravo je bogatstvo! Hvala ti, bas mi je drago sto ti se post dopao :))
Obozavam ovakve postove, posebno kad se trudim da se sto zdravije hranim.
Onda cu pokusati da i ja doprinesem nekom finom stivu na ovu temu 🙂
Odličnoo! Post je davno postavljen, ali vrijedilo je njuškati. Motivacija ON! Hvala na ovome.. ^^
Autor
Srce mi ugrije kada vidim komentare na starije postove – draga Vera, hvala ti! 🙂
I baš mi je super što je članak i dalje koristan a pripremam još sličnih tekstova, nadam se da će i oni biti jednako od koristi. Poljubac šaljem :*