Mafini sa borovnicama i streusel glazurom

Mafini sa borovnicama i streusel glazurom

Mnogo sam nekih stvari uradila po prvi put u kuhinji otkako sam pocela pisati za kulinarski kutak ovdje na MB blogu (i ne, koliko god bilo sumnjivo, ovo nije bila referenca za G.Pedeset nijansi). Razmisljala sam sto bih mogla napraviti slijedece i imala sam na umu fantastican recept sa tikvicama koji sam isprobala prije par dana. Moram se pohvaliti da sam impresionirala muza-puza koji je inace vrsni kuhar. Na neki neobjasniv nacin, tikvice sam pripremila i bolje od njega tako da ce itekako zavrsiti na blogu jednom. Posto imam jaku opsjednutost slatkisima, slatki dezert je ipak prevagnuo u ovosedmicnom izdanju. Zabiljezila sam da zelim napraviti americke palacinke i tortu sa sirom no ovi malisani su me osvojili na prvu. Kulinarska Nedelja: Mafini sa borovnicama i Streusel prelivom – ovaj post predstavlja prve mafine koje sam ikada napravila! To mi je bilo tako uzbudljivo i brinula sam se kako ce ispasti ali sada vam mogu reci da vise necu kupovati mafine vec cu ih od sada sama praviti. Na slijedeci nacin sam napravila sarmantne mafine.

Prije svega, uvijek na jedno mjesto sakupim sav potrebni materijal za recept. Koristila sam 120g putera (na sobnoj temperaturi), 160g secera, 2 cijela jaja, 2 banane (kasnije cemo od njih napraviti kasu), 200-250g borovnica, 320g ostrog brasna za kolace i pite (T-400), 1 kafena kasika ekstrakta vanilije, 1 kafena kasika praska za pecivo, 1/2 kafene kasike sode bikarbone, prstohvat soli i 1 kafena kasika cimeta u prahu (kupila sam cimet sa Cejlona u Badem Butiku). To su sastojci za mafine, kasnije cu pojasniti koji su nam dodatni sastojci potrebni za Streusel preliv te kako ga napraviti. Od svih navedenih sastojaka zelite napraviti dvije smjese – tecnu i suhu. Da bi napravili tecnu smjesu; otopite puter koji je vec omeksao na sobnoj temperaturi. Nije vam potrebna jaka vatra i mijesanje ubrzava proces topljenja putera. Nakon sto ste ga otopili, u odvojenoj posudi pomijesajte dva jaja (cijela, sa zumancima) sa 160g secera. Mijesajte ih dok se ne sjedine. Takodjer cete sa strane izgnjeciti dvije banane u kasu sto mozete uraditi rucno (prvo izrezete banane na kolutove koje potom zgnjecite viljuskom) ali to mozete uciniti i sa mikserom. Zatim dodajete otopljeni puter u mjesavinu jaja i secera te prelijete sa kasom od banane na koju dodate 1 kafenu kasiku ekstrakta vanilije. Viljuskom sve sastojke lijepo promijesate dok se ne sjedine (ili mikserom na kratko).

Na redu je suha mjesavina; prebacite 320g ostrog brasna, 1 kafenu kasiku praska za pecivo, 1/2 kafene kasike sode bikarbone, 1 kafenu kasiku cimeta i prstohvat soli u posudu. Ugrubo promijesate. Potom dodate borovnice te ih pomijesate sa praskastom bazom sve dok borovnice ne budu obavijene brasnom i ostalim prahom. Kada je suha smjesa spremna, sjedinite je sa prethodno pripremljenom tecnom smjesom koju cete u nju da ulijete te njezno promijesate kasikom. Preporucila bih da te dvije smjese njezno sjedinite kako se borovnice ne bi zgnjecile. Dopada mi se da je par njih napuklo i pustilo sok koji dekorativno lijepo izgleda unutar mafina no – ne treba pretjerati. Vecina ih treba biti netaknuta. Suha smjesa treba da lijepo bude pomijesana sa jajima i ostalim sastojcima iz tecne smjese. Znati cete da je gotova kada vise ne vidite bijelo brasno cim predjete kasikom kroz smjesu. Pripremite kalup za mafine i oblozite posudice sa papirnim kosuljicama za mafine. Potom sam prelila kalupe sa smjesom, skoro pa do vrha no mislim da je bolje ostaviti malo prostora do ivica. Prije nego sam kalup stavila u rernu, odlucila sam da napravim Streusel preliv. Zapao mi je za oko dok sam prelistavala kulinarske clanke. Streusel preliv sa cimetom se moze koristiti pri dekoraciji domacih mafina, cajnih kolacica i domaceg hljeba. Za samo par sekundi mozete sastojke izmjesati u blenderu ili ih izmijesati viljuskom u posudi. Potrebno je 120g brasna, 60g (smedjeg) secera, cca 120g putera na sobnoj temperaturi te 1/2 kafene kasike cimeta.

Streusel preliv nije preliv u tecnom smislu vec je poput mrvica. Te mrvice sam posula po povrsini smjese za mafine u kalupima tacno pred stavljanje kalupa u rernu. Mafine pecete na 170°C (rerna je prethodno zagrijana na toj temperaturi) nekih 15-20 minuta. Mislim da tacno vrijeme pecenja ovisi od rerne. Moja je neka stara tipa i vidjela sam da mi mafini budu idealno peceni za 18 minuta. Cijela kuca je zamirisala na ove slatkise tokom pecenja a posebno kada sam otvorila rernu – slasna aroma je zagolicala nosnice. Napravila sam ukupno 10 mafina sa kalupima koje imam pridrzavajuci se tacno ovih omjera. Servirala sam ih uz casu mlijeka i tako se dobro upotpunjuju – pravi su mali kulinarski raj za nepce. Mafini imaju lijepu koricu dok su tako mekani i socni iznutra – mislim da su banane zasluzne za mekocu i posebnu aromu. Borovnice su izvrsne u okviru ovog recepta te mislim da bi zadovoljile vecinu, ako ne vec sve ukuse. Stvarno se nadam da cete isprobati ovaj recept a ako budete – posaljite mi fotku!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *


Looking for Something?