Jednostavna panna cotta

Jednostavna panna cotta

Nakon objave prvog kulinarskog posta na blogu, zaista sam bila odusevljena vasom reakcijom i zelim se zahvaliti na svim divnim komentarima koje ste mi ostavile. Tako mi je drago sto vam se dopada gurmanski dodatak blogu a ponajvise me vi i inspirisete. Nakon navale srece, odlucila sam da nam spremim nesto posebno ovaj put. Kulinarska nedelja: Panna Cota je upravo kako naziv sugerise – post posvecen mom prvom pokusaju spremanja slasnog panna cotta dezertica. Uzivala sam u ovoj slastici toliko puta izvan kuce i prilican je ostavio dojam na mene kao i sto mi se ucinio jednostavnim no ipak fascinantnim. Nije nesto sto bih potcijenila – stvarno je uzitak za nepce ali posto sam pocetnik u kuhanju, pribojavala sam se da li cu ga moci sama napraviti. No, danas sam se ustala ranije, obavila sam kucne poslice i vidjela sam da imam dosta slobodnog vremena na raspolaganju te mi se ucinilo kako je dan divan za isprobati nesto novo. Nabavila sam sastojke, pojacala muziku (album Ultraviolence Lane Del Rey je bio na repertoaru), otvorila sam par prozora da stvorim blagi povjetarac i dala sam se u izradu dezerta. Definitivno je na vama da odlucite koliko je moj projekat uspjesan a panna cottu sam napravila na slijedeci nacin.

Velika sam ljubiteljica italijanske kuhinje tako da nije iznenadjenje sto sam odusevljena i njihovim dezertima. Panna cotta je italijanski dezert a najvecu popularnost uziva u Sjevernoj Italiji. Panna cotta bukvalno znaci ‘kuhano vrhnje’ i ako sam dobro primjetila – cesci je gost na repertoaru restorana nego sto je zastupljen u domacoj kuhinji. Relativna jednostavnost recepta za panna cottu cini ovaj dezert idealnim odabirom za pocetnike u kuhinji. To je ustvari jedan od razloga zbog kojeg je odabir pao na ovu slasticu. Posto ‘osnova’ panna cotte ima jedan blag ukus, ovaj dezert se cesto servira uz razlicite sosove/prelive. Ja sam se odlucila za socne maline i sama sam napravila sirupasti preliv koji je odlicno ispao a nevjerovatno je jednostavan. Ta jednostavnost, njezna tekstura i vocni preliv cine panna cottu idealnim ljetnim dezertom. Od sastojaka, potrebno vam je 150ml/1,5dl mlijeka (koristila sam mlijeko sa 2,8% mlijecne masti), 0,5l slatkog vrhnja (Meggle Creme Patisserie), 2 supene kasike obicnog secera, jedna kesica vanilijinog secera i jedna mala cajna kasika zelatina u prahu. Od toga cemo napraviti ‘bazu’ za panna cottu. Napraviti preliv od malina je jos lakse – samo sam ubacila saku malina u serpu i dodala 3-4 supene kasike obicnog secera. Cim se serpa zagrijala, maline su pocele da se tope dok je topljeni secer sve objedinio. Smjesu sam mijesala par minuta i sirupasti preliv je bio gotov. Samo jedna opaska; maline su njezno voce, ne treba pretjerivati sa zagrijavanjem. Potom sam procijedila preliv u posudu i time odstranila sjemenke. Ukoliko vam je zgodnije, mozete preliv napraviti tek na kraju.

Sama panna cotta je napravljena na slijedeci nacin; ulila sam 150ml mlijeka u serpu, zajedno sa pola litra slatkog vrhnja. Citala sam kako se slatko vrhnje koje sadrzi biljnu mast ne preporucuje za panna cottu ali ja nisam mogla pronaci drugo pa sam ipak pravila recept sa njim. Moram biti iskrena i reci da uopste ne vidim u cemu je razlika glede tog vrhnja i zasto se ne preporucuje ono sa biljnom masti. Ukus, miris, boja i tekstura su apsolutno isti kod panna cotte koju sam jela u restoranu kao i one koju sam ja napravila. Niti u kojem slucaju nisam strucnjak na ovom polju no meni se cini sasvim uredu koristiti slatko vrhnje sa biljnom masti umjesto sa mlijecnom (ako vec ne mozete naci sa mlijecnom). U mjesavinu slatkog vrhnja i mlijeka sam dodala 2 supene kasike bijelog secera i kesicu vanilin secera. Sve sam to cinila u serpi koja nije bila na vatri sto znaci da sam samo objedinjavala sastojke a kuhanju sam pristupila malo kasnije. Trebalo je pripremiti i zelatin u prahu a to sam uradila tako sto sam malu cajnu kasiku zelatina natopila u 2-3 supene kasike (hladnog) mlijeka. Promijesala sam tu malu smjesu i ostavila da odstoji 10tak minuta. Ovo se radi da bi zelatin mogao da upije mlijeko (ili vodu) i da njegove granulice nabubre. Tek nakon 10 minuta se dodaje u smjesu mlijeka, slatkog vrhnja i secera. Upravo sam zasecereno mlijeko i vrhnje dovela do tacke kljucanja nakon cega sam smanjila vatru i jos 15tak minuta kuhala, uz stalno mijesanje. Slatki miris je ispunio kucu i znala sam da sam na pravom putu do gotove panna cotte. Kada je sve bilo kuhano, ugasila sam vatru i polako dodala nabubreni zelatin. Lijepo sam sve mijesala sve dok nije bilo niti jedne grudvice na vidiku.

Dvije case su me cekale za serviranje (mozete koristiti i posudice ili keramicke kalupe). Njih sam oprala u hladnoj vodi i jos vrucu smjesu za panna cottu ulila u njih. Kako bi ovaj dezert imao svoj karakteristican i lijep izgled, nije potrebno dopuniti case/posude/kalupe smjesom do vrha. Najbolje je ostaviti nesto praznog prostora do ivice. I tako je moja baza spremna, ohladjena prvo na sobnoj temperaturi a potom premjestena u frizider na hladjenje barem 2-3h. Onda je bila spremna za posluzivanje no prije toga sam preko vrha ulila svoj preliv i ubacila jos koju svjezu malinu. Mozete se odluciti za okretanje casa/posuda/kalupa kako bi panna cotta zavrsila na tanjiru no meni se dopada kako izgleda u casicama. Bila je jako, jako ukusna i uspjela sam impresionirati par osoba zahvaljujuci ovim eksperimentom. Nadam se da ce vam se moja panna cotta dopasti i javite mi u komentarima da li ste je ranije spremali ili mozda sada zelite?

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *


Looking for Something?